Rīgas piena kombināts Daugavā un jūrā ieplūdinājis pelēki baltas krāsas notekūdeņus ar spēcīgu notekūdeņiem  raksturīgu smaku, kurā tajos dažādu vielu koncentrācija desmitiem reižu pārsniegusi pieļaujamās normas.
Rīgas piena kombināts Daugavā un jūrā ieplūdinājis pelēki baltas krāsas notekūdeņus ar spēcīgu notekūdeņiem raksturīgu smaku, kurā tajos dažādu vielu koncentrācija desmitiem reižu pārsniegusi pieļaujamās normas.
Foto no VVD arhīva

“Upe vēl izdzīvos, bet Baltijas jūrai nodarītais kaitējums nav izmērāms!” Kā atklāja nelikumīgo notekūdeņu cauruli? 66

Sandra Dieziņa, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Vides piesārņojums un kriminālprocess – tāds ir rezultāts lietā par nelikumīgo un agrāk nezināmo notekūdeņu pārplūdes cauruli vienā no lielākajiem piena pārstrādes uzņēmumiem – AS “Rīgas piena kombināts”.

LA
LA.LV
Ziņas
“Arī veikalā kasierei tagad jābūt vakcinētai. Uz kurieni tu iesi?” Kreituse par pedagogiem, kuri draud pamest darbu 145
1 diena
Daina Šulca
Ziņas
“Mēs sapratām, ka te paliksim, te novecosim.” Kurzemnieku Jablonsku ģimene 12 gados iedzīvojusies Dānijā 160
1 diena
LE
LETA
Ziņas
No rītdienas mainīsies kārtība, kā SPKC apzinās kovida slimniekus 31
2 dienas
Lasīt citas ziņas

Vides sargi uzskata, ka uzņēmuma rīcība bijusi klaji nesaimnieciska, kas rezultējies ar būtisku vides piesārņojumu.

Atklājums pēc iedzīvotāju sūdzības

Kā tad īsti tika atklāta šī lieta? Pēc iedzīvotāju sūdzību saņemšanas Valsts vides dienests (VVD) jau šā gada 5. jūlijā veica pārbaudi, kuras laikā konstatēja, ka no pilsētas lietus notekūdeņu kanalizācijas sistēmas Bieķengrāvī, kas ir Daugavas atteka starp tās kreiso krastu un Lucavsalu, izplūst pelēki baltas krāsas notekūdeņi ar spēcīgu notekūdeņiem raksturīgu smaku. Šie notekūdeņi bija izteikti iekrāsojuši Bieķengrāvī esošo ūdeni.

CITI ŠOBRĪD LASA

Atkārtota izplūdes vietas apsekošana Bukaišu ielā 2A notikusi nākamajā dienā, 6. jūlijā, piesaistot Rīgas domes Satiksmes departamenta (RDSD) pārstāvjus, kuri bija sagatavojuši Bauskas un Bukaišu ielas lietus notekūdeņu kanalizācijas sistēmas shēmas un specializētu aprīkojumu kanalizācijas aku vāku attaisīšanai.

“Pārbaudes laikā pelēcīgi baltā smakojošā notekūdens plūsma izplūdē nebija samazinājusies un plūda ar nemainīgu intensitāti, kā tas tika novērots jau 5. jūlijā. Apsekojot lietus notekūdens kanalizācijas sistēmas kolektoru uz Bauskas ielas, tika konstatēts, ka kolektorā no Bauskas ielas 180 pievienota cauruļvada Bieķengrāvī un pārējā apsekotajā kanalizācijas tīkla daļā ieplūst baltas krāsas notekūdeņi. Konstatētais cauruļvada pieslēgums lietus notekūdeņu kanalizācijas sistēmas kolektoram, pēc AS “Rīgas piena kombināts” pārbaudes laikā uzrādītās kanalizācijas tīklu shēmas, ir uzņēmuma lietus notekūdeņu izplūde,” tās dienas notikumus atklāj dienesta pārstāve Kristīne Kļaveniece.

Tā, izsekojot notekūdeņu virzībai un atverot aku pēc akas, pēdas aizvedušas līdz Rīgas piena kombinātam.

Tālāk izmeklēšana turpinājusies paša uzņēmuma teritorijā – VVD veikusi lietus, sadzīves un ražošanas notekūdeņu kanalizācijas sistēmu apsekošanu uzņēmuma teritorijā, pirms to izvada no uzņēmuma teritorijas un savienojuma ar Rīgas pilsētas lietus notekūdeņu un sadzīves notekūdeņu kanalizācijas sistēmām Bauskas ielā.

Speciālisti konstatējuši, ka lietus notekūdeņu kanalizācijas sistēmā akā, pirms tās izplūdes Satiksmes departamenta apsaimniekotajā lietus notekūdeņu kanalizācijas sistēmā, atradās tādi paši pelēcīgi balti notekūdeņi ar tādu pašu specifisku smaku, kā tas bija novērojams Bieķengrāvī esošajā izplūdē un lietus notekūdeņu kanalizācijas tīklā.

Šādi paši notekūdeņi ar identisku smaku tika konstatēti arī blakus esošajā sadzīves un ražošanas notekūdeņu sistēmā – akā.

Izvērtējot paņemto notekūdeņu paraugu analīžu rezultātus, secināts, ka Rīgas pilsētas lietus notekūdeņu kanalizācijas sistēmā novadītajos notekūdeņos dažādo vielu koncentrācijas būtiski pārsniedza pieļaujamos robežlielumus.

Tā, piemēram, analīzes uzrāda būtiskus ķīmisko vielu koncentrāciju pārsniegumus, tostarp suspendēto vielu, kā arī ķīmiskā skābekļa patēriņa koncentrācija pieļaujamos robežlielumus ir pārsniegusi vairākus desmitus reižu.

VVD pārbaudē tika iegūti viennozīmīgi pierādījumi ražošanas notekūdeņu noplūdei no Rīgas piena kombināta, un veikto analīžu rezultāti liecina par būtiskiem piesārņojošo vielu koncentrāciju pārsniegumiem, kas novadīti vidē, uzsver dienesta vadība.

Ierosina ­kriminālprocesu

VVD ieskatā AS “Rīgas piena kombināts” rīcībā saskatāmas noziedzīga nodarījuma pazīmes, jo ir pamatotas aizdomas, ka neattīrītu ražošanas notekūdeņu novadīšana vidē ir notikusi ilgstoši un vides piesārņošana notikusi lielos apjomos.

Jautāju Kļaveniecei, vai ir kādas aplēses, cik ilgi tas noticis un cik daudz neattīrīto ūdeņu nonākuši vidē. Viņa sacīja, ka dienestam ir savi pieņēmumi, taču izmeklēšanas interesēs pagaidām tas netiks atklāts.

Tikmēr Valsts policija sākusi izmeklēšanu un ierosinājusi kriminālprocesu par iespējamo apzināto vides piesārņošanu Rīgas piena kombinātā, kā arī par izvairīšanos no nodokļu vai tiem pielīdzināto maksājumu nomaksas vai par ienākumu, peļņas vai citu ar nodokli apliekamo objektu slēpšanu vai samazināšanu, ja ar to nodarīti zaudējumi valstij vai pašvaldībai lielā apmērā.

Par ūdeņu piesārņošanu vien var tikt piemērots sods ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz četriem gadiem vai ar īslaicīgu brīvības atņemšanu, piespiedu darbu vai naudas sodu, savukārt par nodokļu nemaksāšanu draud līdzīgs sods ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz četriem gadiem, īslaicīgu brīvības atņemšanu, piespiedu darbu vai naudas sodu, vienlaikus konfiscējot arī mantu vai atņemot tiesības uz noteiktu laiku nodarboties ar komercdarbību, kā arī aizliegumiem ieņemt noteiktus amatus uz laiku no diviem līdz pieciem gadiem.

Pats uzņēmums gan noliedz apzinātu vides piesārņošanu, apgalvojot, ka noplūdes notikušas pa uzņēmumam nezināmu cauruli, kas jūlijā jau slēgta.

“Food Union” vadītāja Latvijā Irēna Holodnaja atzina: “Mēs esam iepriekš radītas, vēsturiskas situācijas upuri.”

Caurule neesot bijusi atzīmēta nevienā no 90. gadu mantotajām shēmām.

Atklājot to, tika konstatēts, ka pārplūdes caurule izbūvēta kanalizācijas akas augšējā daļā aptuveni 0,8 metrus virs teknes, kā rezultātā notekūdeņi tajā varēja nokļūt tikai ārkārtas gadījumā. Faktiski tas vedina domāt, ka šī caurule uzņēmuma teritorijā atrodas jau kopš pagājušā gadsimta.

Uz “Latvijas Avīzes” detalizētiem jautājumiem, tostarp, cik tad regulāri uzņēmuma darbinieki pārbauda savā teritorijā esošo kanalizācijas aku stāvokli un kas nosaka šo pārbaužu veikšanu, uzņēmums neatbildēja, aizbildinoties ar policijas sākto izmeklēšanu. Arī pati kompānija veic iekšējo izmeklēšanu.

Ietekmē ekosistēmu

Jautājām vides ekspertiem, kādas ir sekas šādu notekūdeņu noplūdei vidē un kādi varētu būt iemesli šādai rīcībai.

“Tas ir ļoti būtisks kaitējums videi un liecina par ārkārtīgi sliktu saimniekošanu,” notikušo vērtē vides eksperte, biedrības “Ekodizaina kompetences centrs” vadītāja Jana Simanovska.

Upe vēl izdzīvos, bet Baltijas jūrai nodarītais kaitējums nav izmērāms, viņa piebilda. To ietekmē barības vielas, kas no piena kombināta nonākušas apkārtējā vidē un tālāk – Baltijas jūrā.

Sekas nav redzamas uzreiz, taču ilgtermiņā, jo apdraud Baltijas jūras ekosistēmu – strauji veidojas apaugums un zilaļģes, kas ietekmē dzīvos organismus.

Simanovska ir neizpratnē, kādam jābūt uzņēmuma vides inženierim, lai notiekošo nepamanītu. Ja vēl padomju gados bija vērojama neattīrītu notekūdeņu novadīšana apkārtējā vidē, tad tagad šim ieradumam jau sen jābūt likvidētam.

Turklāt, savulaik nopērkot uzņēmumu, jaunie īpašnieki uzņēmās pilnu atbildību par savā īpašumā notiekošo.

Te der paskaidrot, ka tieši pirms desmit gadiem Rīgas piena kombinātu no SIA “Baltijas lāse” nopirka Krievijas uzņēmējs Andrejs Bezhmeļņickis, bet vēlāk tika izveidots “Food Union”, kurā ietilpst gan Rīgas piena kombināts, “Valmieras piens”, “Rīgas piensaimnieks” un vēl vairāki citu valstu piena produktu ražotāji.

Pašlaik uzņēmuma patiesie labuma guvēji ir Andrejs Bezhmeļņickis, Askars Alšinbajevs un Jevgeņijs Felds. Pagājušo gadu uzņēmums pabeidza ar 107,5 miljonu eiro apgrozījumu un 173,8 tūkstošu eiro peļņu.

Jana Simanovska vērš uzmanību, ka līdz šim pārtikas ražošanas uzņēmumiem bijuši pieejami ES fondi, lai varētu investēt vides risinājumu ieviešanā, tāpēc neesot saprotams, kāpēc daļa to izvēlējušies nedarīt.

Iespējams, pie vainas esot lielā konkurence piena tirgū, kur jākonkurē ar piena cenu, un tas novedis pie šāda veida lēmumiem.

Arī Rīgas Tehniskās universitātes Ūdens pētniecības un vides biotehnoloģiju laboratorijas vadošais pētnieks Sandis Dejus, komentējot vispārējo situāciju, atzīmē, ka bieži vien ražošanas uzņēmumi izvēlas investēt ražošanas paplašināšanā, jaudu kāpināšanā un eksporta palielināšanā, nereti aizmirstot par vides aspektu.

Kad mainījās likumi un 2016. gadā tika noteikti valdības noteikumi par sabiedrisko ūdenssaimniecības pakalpojumu sniegšanu un lietošanu, daudzi ražotāji bija pārsteigti, ka jāveido notekūdeņu priekšattīrīšanas iekārtas, bet tas prasa lielas investīcijas.

To, ka problēma pastāv, liecina VVD dati. Šobrīd Latvijā 30 notekūdeņu attīrīšanas iekārtas ilgstoši nespēj nodrošināt vides prasībām atbilstošu notekūdeņu attīrīšanu, piesārņojot apkārtējo vidi ar daļēji attīrītiem vai neattīrītiem ražošanas un sadzīves notekūdeņiem.

SAISTĪTIE RAKSTI

Analizējot problemātiskās iekārtas, VVD konstatējis, ka 23% no tām apsaimnieko ražošanas notekūdeņus. Dienestā atklāja, ka līdzīgas problēmas ir piensaimnieku kooperatīvajai sabiedrībai “Straupe”, SIA “Ceplīši A.S.” lopkautuvei un SIA “Ķeizarsils”.

Lopkautuves darbību VVD plānoja apturēt, savukārt “Straupes” vadītājs Imants Balodis jau komentējis, ka VVD publiskotā informācija esot nepilnīga un kļūdaina.

Proti, “Straupe” ne mirkli Braslas upē neesot ievadījusi neattīrītus notekūdeņus.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Ziņas
“Arī veikalā kasierei tagad jābūt vakcinētai. Uz kurieni tu iesi?” Kreituse par pedagogiem, kuri draud pamest darbu 145
1 diena
Daina Šulca
Ziņas
“Mēs sapratām, ka te paliksim, te novecosim.” Kurzemnieku Jablonsku ģimene 12 gados iedzīvojusies Dānijā 160
1 diena
LE
LETA
Ziņas
No rītdienas mainīsies kārtība, kā SPKC apzinās kovida slimniekus 31
2 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Psihoterapeits Viesturs Rudzītis priecājas, ka meita saslimusi ar Covid-19: “Kā akmens no sirds novēlās…” 111
3 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Viņš ir vecs vecis, nav simpātisks!”: Olga Kambala TV šovā paziņo, ka aktieris Lauris Dzelzītis “nepiestāv” viņas draudzenei 64
9 stundas
Lasīt citas ziņas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Ekonomists ieskicē Latvijas nākotni: “Es pilnībā neņemtos izslēgt, ka nebūs nodokļu celšanas.” 22
4 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Man kolēģītes arī meklē. Mēs esam vairākas skolotājas”: apgalvo pedagoģe, kas ar sludinājuma palīdzību meklēja iespēju saslimt ar Covid-19 12
27 minūtes
JL
Juris Lorencs
Ziņas
Juris Lorencs: “Šī ir tā reize, kad radusies vēlme atbalstīt pēdējā laikā tik bieži kritizēto valdību” 60
3 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Psihoterapeits Viesturs Rudzītis priecājas, ka meita saslimusi ar Covid-19: “Kā akmens no sirds novēlās…” 111
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Man kolēģītes arī meklē. Mēs esam vairākas skolotājas”: apgalvo pedagoģe, kas ar sludinājuma palīdzību meklēja iespēju saslimt ar Covid-19 12
20:42
LA
LA.LV
Kokteilis
Šodien pārsteidzīga rīcība novedīs pie nepareiziem secinājumiem! Horoskopi 17.oktobrim 1
19:51
LE
LETA
Ziņas
Trīs Latvijas pilsētas: paziņo, kur pagājušajā diennaktī atklāts visvairāk Covid-19 inficēto 1
19:26
LA
LA.LV
Ziņas
Ministrs Tālis Linkaits: “Viens ir draudēt, ka iesi prom no darba, pavisam kas cits – pieņemt šo lēmumu.” 130
6 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Melnais rekords” pārspēts: Latvijā pagājušajā diennaktī reģistrēts līdz šim lielākais Covid-19 saslimušo skaits 95
7 stundas
AT
Andris Tiļļa
Praktiski
Mantotais nams Bieriņos: pilna māja mākslas mūzu
8 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Laikraksts “Bauskas dzīve” publicē sludinājumu: skolotājas meklē Covid-19 pozitīvos, lai varētu saslimt 110
10 stundas
EL
Egils Līcītis
Stāsti
Politiķis Mārtiņš Kossovičs: “Kāpēc nevaram jau tagad atklāti pateikt pilsētniekiem – lūdzu, nepērciet mašīnas ar lieliem dīzeļiem!” 26
Intervija 8 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Viņš ir vecs vecis, nav simpātisks!”: Olga Kambala TV šovā paziņo, ka aktieris Lauris Dzelzītis “nepiestāv” viņas draudzenei 64
9 stundas
Uldis Šmits
Ziņas
Pārkāpta kārtējā sarkanā līnija. Vai kaimiņos briest breksita analogs Polexit? 134
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Viņš bija apbēdināts un pat aizkaitināts”: princis Viljams pastāsta, ka viņa dēls princis Džordžs skolā esot vācis atkritumus 2
8 stundas
AG
Aleksejs Grigorjevs
Ziņas
Aleksejs Grigorjevs: “Latvijā vajadzētu koordinēt savu politiku attiecībā uz “Ziemeļu straumi” ar Poliju”
7 stundas
RO
Regīna Olševska
Veselam
Katru gadu aptuveni 1200 sievietēm Latvijā diagnosticē krūts vēzi, bet skrīningu veic tikai katra trešā paciente
8 stundas
IM
Ingrīda Mičāne
Laukos
“Nākotne laukos pozitīva, ja pievēršas modernizācijai un robotizācijai!” Zemnieki dalās pieredzē 11
13 stundas
IK
Inga Kaļva-Miņina
Stāsti
“Esam kā sava personāža advokāti. Tajā pasaulē ir jāienirst, cik vien dziļi var!” Saruna ar aktieri Kārli Tolu
12 stundas
LE
LETA
Ziņas
Degvielas cenas Baltijā turpina paaugstināties jau ceturto nedēļu 6
11 stundas
IB
Ivars Bušmanis
Ziņas
Itāļi atceļ OIK, spāņi samazina elektrības nodokli. Kā citur kompensē enerģijas cenu pieaugumu? 43
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
Kariņš komentē izplatīto video: “Tas parāda vienu no manām brīvā laika aizraušanām – mūziku.” 152
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Arī veikalā kasierei tagad jābūt vakcinētai. Uz kurieni tu iesi?” Kreituse par pedagogiem, kuri draud pamest darbu 145
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Kā vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieces – Daiga un Dinija
9 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Ministrs aicina visus jau tagad iegādāties respiratorus. Vai turpmāk tie būs jālieto obligāti? 200
2 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Komēdija “Svingeri krievu gaumē” uzsāk ceļu pie skatītājiem ar Dmitriju Nagijevu galvenajā lomā 16
1 diena
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Ziemassvētku zvaigzne – puansetija: kā to kopt pareizi, lai tā uzziedētu atkal? 1
2 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. “Mūs piespiež izvēlēties starp cilvēkiem, cilvēcību…” Uzņēmēja pieņem smagu lēmumu un slēdz kafejnīcu 132
2 dienas
ML
Māra Lapsa
Praktiski
Saimnieces recepte: kā pareizi skābēt kāpostus, lai tie vienmēr izdotos izcili 6
2 dienas
LA
LA.LV
Kokteilis
Šonedēļ nevajadzētu izvirzīt pārāk lielus mērķus! Horoskopi no 18. līdz 24.oktobrim
9 stundas
GK
Guna Kārkliņa
Kokteilis
Pamazām kļūs vieglāk? Astroloģe prognozē, kas mūs sagaida no 15. oktobra līdz 10.decembrim 11
2 dienas