Praktiski
Manas tiesības

Kam pēc stāvvada remonta dzīvoklī jāatjauno apdare0

Foto: Pavel Rumme/SHUTTERSTOCK

“Dzīvoju daudzdzīvokļu mājā. Drīzumā paredzēts mājas kanalizācijas stāvvada remonts. Lai ikdienā vannasistabā tas nebūtu redzams, stāvvadam priekšā esam novietojuši plauktiņu. Remonta laikā tas noteikti traucēs un būs jāizjauc. Kuram pēc remonta ir pienākums atjaunot stāvvada dekoratīvo apdari?” vaicā Anastasija P. Jūrmalā.

Kaimiņiem nav jāfinansē dārgu remontu

SIA Jūrmalas namsaimnieks pārvaldnieks Lauris Ulpe stāsta – praksē pieredzēti gadījumi, kad nākas gan izjaukt stāvvada dekoratīvo apdari, gan kad dzīvokļa saimnieki nevēlas laist iekšā tieši tādēļ, lai nesabojātu remontu.

Dzīvokļa īpašuma likumā norādīts, ka dzīvokļa īpašniekam ir pienākums nodrošināt iespēju dzīvokļu īpašnieku kopības vai pārvaldnieka pilnvarotiem speciālistiem veikt dzīvoklī darbības, kas nepieciešamas ar dzīvojamās mājas ekspluatāciju saistītu komunikāciju, būvkonstrukciju un citu elementu ierīkošanai un normālai funkcionēšanai, kā arī nodrošināt iespēju apsekot atsevišķo īpašumu.

Tātad stāvvadam vienmēr jābūt ērti pieejamam, un dzīvokļa īpašniekam, nosedzot stāvvadu ar dekoratīvo apdari, piemēram, skapīti vai flīzēm, jārēķinās, ka vajadzības gadījumā tas būs jānoņem un jāatjauno pašam.

Ir jāsaprot, ja apdare būs, piemēram, no ļoti dārgām flīzēm, neviens šo remontu neapmaksās, jo tas būtu jāveic no mājas kopīgā budžeta, ko veido visu mājas iedzīvotāju maksājumi par nama apsaimniekošanu. Taču kaimiņš jau nav atbildīgs, ka jūsu dzīvoklī ir veikts dārgs remonts.

 

Noderēs lūciņa

L. Ulpe piekrīt, ka ikdienā cilvēki bieži izvēlas stāvvadu piesegt. “To, protams, var darīt, taču ieteicams padomāt, kā stāvvadam vajadzības gadījumā varēs viegli piekļūt. Viens variants ir izveidot konstrukciju, ko viegli noņemt, piemēram, atsevišķu skapi, kurš sienai piestiprināms ar magnētiem.

Var veidot konstrukciju no rīģipša un tam pielīmēt flīzes. Svarīgākais ir rīģipsī izveidot atveramu lūciņu, tās optimālais izmērs varētu būt 30 x 50 cm, un vēl vienu lūciņu pie augšējās pārsedzes.

Ja vannasistabā vai citā dzīvokļa telpā, kur atrodas stāvvads, plānots tā remonts, otrs variants pirms remonta sākšanas ir vērsties pie namsaimnieka un painteresēties, kad pēdējo reizi veikts stāvvada remonts.

Iespējams, tas ir īstais brīdis nomainīt stāvvadu visai mājai. Pēc stāvvada atjaunošanas tas kalpos vismaz 20–25 gadus, un piekļuve, visticamāk, agrāk tam nebūs nepieciešama.”

Saistītie raksti

Ja stāvvadam nepieciešams remonts, ļoti svarīgi nomainīt visus tā posmus. Ja dzīvokļa saimnieks nelaiž dzīvoklī un apzināti kavē stāvvada remontu, namsaimniekam ir tiesības dzīvokļa īpašniekam sastādīt aktu un izteikt brīdinājumu.

Ja pēcāk mājā notiks avārija, kas saistīta ar stāvvadu, šā dzīvokļa īpašnieks būs materiāli atbildīgs par visiem zaudējumiem arī kaimiņu dzīvokļos.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.