Foto: Valters Kiršteins

Omulības radītājs vai vienīgais sildītājs? Tradicionālais kamīns iet līdzi laikam 0

Kamīns ir senākais un krāšņākais mājokļa apkures veids, kas cilvēka ģenētiskajā atmiņā saglabājies vēl no tiem laikiem, kad viņš pirmoreiz sadraudzējās ar uguni. Ar to saprototies, cilvēks ieguva siltumu, gaismu, pārtiku un drošību.

“Izskatās tā, ka pirmā lielā kauja šajā karā laikam tiks izcīnīta tieši šeit,” par notikumiem nedēļas nogalē stāsta Rajevs
Gaidāms ļoti liels ienākumu šoks, miljoniem cilvēku kļūs nabadzīgāki – brīdina Anglijas Bankas vadītājs
“Pienāks brīdis, kad josta būs jāsavelk,” Ināra Pētersone vērtē, vai vajadzētu samazināt algas valsts pārvaldē
Lasīt citas ziņas

Senie pavardi daudz no ugunskura neatšķīrās. Latvijā, piemēram, ugunskurs bija iesprostots manteļskurstenī un cilvēki gatavoja azaidu, atrodoties it kā pašā kamīna kurtuvē.

Tradicionālajam kamīnam mūsdienās saradušies daudz jaunāku brāļu. Vai tas šobrīd iet laikam līdzi?

CITI ŠOBRĪD LASA

 

Pats regulē degšanu

Eiropas pilsētās gaiss ir diezgan piesārņots un dažreiz sasniedz to līmeni, kas ir pat kaitīgs cilvēka veselībai. No visām gaisu piesārņojošajām vielām vislielāko kaitējumu cilvēku veselībai nodara tā sauktās putekļu daļiņas, kas dažkārt ir tik sīkas, ka spēj iekļūt ne tikai dziļi cilvēku plaušās, bet pat asinsritē – tās parasti apzīmē ar PM2.5.

Šo vissīkāko daļiņu piesārņojumam ir noteikts gada vidējās koncentrācijas normatīvs cilvēku veselības aizsardzībai, kuru nedrīkst pārkāpt, = 25 mkg/m3.

Lai uzlabotu gaisa kvalitāti, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) rosina atteikties no malkas apkures un pieslēgties centralizētai siltumapgādei ne tikai Rīgas, bet arī citu pilsētu iedzīvotājiem.

VARAM izstrādātais gaisa piesārņojuma samazināšanas rīcības plāns 2019.–2030. gadam pēc tā nodošanas sabiedriskajai apspriešanai raisīja karstas diskusijas un iebildumus. Tas joprojām nav nonācis līdz apstiprināšanai valdībā.

Aizliedzot pilsētā izmantot cieto kurināmo, vienā katlā tiek samesta malka, granulas, briketes, kūdra un akmeņogles. Malka ir vietējais atjaunojamais resurss, kura izmantošana tā kā būtu jāveicina, akmeņogles ir ievestais fosilais resurss.

Malka rada daudz mazāku gaisa piesārņojumu nekā akmeņogles. Piedevām modernie kamīni jau ir pietiekami videi draudzīgi un ES izmešu normām atbilstoši. To nodrošina automātiskā kuršanās režīma regulācijas bloks, kas atrodas ikvienā mūsdienu prasībām atbilstošā kamīnā.

Bloks darbojas vienkārši un stabili. Dūmgāzu kvalitātes sensors atrodas skurstenī un fiksē dūmgāzu tīrību. Ja dūmgāzes ir normatīviem atbilstošas, nekas nemainās. Ja fiksē dūmgāzēs palielinātu piesārņojumu, palielina gaisa padevi.

Kurināmais labāk sadeg un veido tīrākus izmešus. Šādas kurtuves ir ES sertificētas no vides veselības viedokļa un to kontrolētie izmeši ir vispārējiem noteikumiem atbilstoši.

 

Kamīns var būt vienīgais sildītājs

Kamīns vizuāli izveidots, it kā atrastos skurstenī.
Foto: United Photo Studio/SHUTTERSTOCK

Pat pasīvajās mājās kamīns tiek piedāvāts kā vienīgais apkures elements. Šādas mājas apkurē nav vēlams izmantot ar elektrību darbināmas sistēmas, jo tās nav drošas elektroapgādes pārtraukuma laikā.

Tradicionālo kamīnu novieto mājas vidū, un tas, izmantojot malciņu un visas pasīvās mājas gudrības, nodrošina pietiekamu siltumu. Tomēr tik askētiskus risinājumus izmanto reti. Biežāk ar kamīnu apkurina centrālapkuri vai siltās grīdas, un te bez ūdens sūkņa nevar iztikt.

“Jaunās tehnoloģijas ietekmē konservatīvo kamīnu izskatu un izmantošanu. Pilnībā atvērti kamīni šodien ir retums. Lielākā daļa cilvēku mājoklī novieto kamīnu ar stikla durtiņām, kas ļauj labāk regulēt gaisa padevi, aiztur daļu siltuma izstarojuma un, galvenais, neļauj telpā nonākt dzirkstelēm.

Kamīna liesmu var ierobežot viena, divas vai trīs stikla plāksnes, kuras tīra ar speciālu šķidrumu. Ja vēlas tieši izbaudīt liesmas starojumu, durtiņas atver,” skaidro sertificēts kamīnmeistars Gunārs Afanasjevs.

Ar kamīnu var droši apkurināt māju, izmantojot centrālapkures sistēmu, siltas grīdas vai silta gaisa plūsmas, norāda kamīnmeistars. “Veidojot apkuri, nepieciešama siltumakumulatora tvertne.

Vispirms kurināmais uzsilda tvertnē esošo ūdeni un nodrošina mājas vajadzības pēc siltuma un siltā ūdens. Tad uztur temperatūru akumulatorā. Arī saimniecībai nepieciešamo silto ūdeni ziemas laikā var iegūt no kamīna.

Sistēmai var pievienot dažādus siltumsūkņus, saules kolektorus, saules baterijas vai vēja ģeneratorus. Ja vasaras laikā kurināt kamīnu negribas, var siltā ūdens boilerā papildus uzstādīt elektrisko tenu vai izmantot mikroģenerācijas iekārtas,” pieredzē dalās Gunārs Afanasjevs.

Daļu no automātiskajiem kamīniem var regulēt no attāluma, viņš piesaka. Tomēr tā spēj tikai kontrolēt degšanas procesu un režīmu. Pilnīgākas iespējas ir hibrīdam – malkas un granulu kurtuves modelim.

Tam granulu rezervāts ir novietots tuvu kamīna degšanas zonai un dekoratīvi nosegts. Kad pabeidz kurināt ar malku, pa nakti kamīns var darboties automātiskā režīmā, izmantojot granulas.  Automātika ļauj granulu degli iedarbināt ar speciāla modema palīdzību jau no attāluma.

Kamīna iespējas ir ļoti plašas, to var novietot arī daudzdzīvokļu mājas augšējos stāvos, protams, veicot projektu un saskaņošanu. Kamīns var akumulēt siltumu kā krāsns un realizēt teju visas klienta vēlmes,” iesaka Gunārs Afanasjevs.

 

Kamīns un interjers

Dizainera Valtera Kiršteina veidots kamīns kādā Āgenskalna mājoklī.
Foto: Valters Kiršteins

Kamīnu var vienkārši uzbūvēt sertificēts meistars. Var kamīna lietai pieiet pamatīgāk un uzaicināt dizaineru, kurš izveidos kamīnu greznu, omulīgu vai lakonisku.

Vienkāršība prasa vislielāko meistarību, jo vajadzēs izvēlēties augstas klases apdares materiālus un kamīna masu smalki iekombinēt telpā.

“Jāskatās, lai rāmis “nenoēd bildi” vai, vienkāršāk sakot, lai kamīna ietvars nedominē pār uguns veidoto gleznu, jo uguns deja šeit ir galvenā,” uzsver dizainers Valters Kiršteins.

Fonam lieliski var izmantot granītu, marmoru, travertīnu, cēlkoku, biezu stiklu, tēraudu un dekoratīvo ķieģeli. Dizaineram no tā ir jāizveido pati kamīna masa, lai panāktu, ka tā attiecība pret telpu un sienu nav ne par lielu, ne par mazu un priecētu acis.

SAISTĪTIE RAKSTI

Jaunās datora programmu iespējas ļauj kamīnu telpā iegrozīt, kā vien iegribas, lai objekts “skaisti gulētu” telpā. “Tomēr visefektīvāk interjera dizainers var izpausties, ja kamīnam atvēl visu sienu.

Piemēram, veidojot objektu privātmājā Saulkrastos, telpā pie vienas sienas iebūvētu kamīnu saskanīgi papildināju ar pagarinātu solu, suvenīru plauktiem, vietu TV un citām detaļām, kas bija veidotas no kamīna apdarē izmantotajiem materiāliem. Kamīns ar pieskaņotu sienu fonā izskatījās vienkārši un eleganti.”

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Sēj salātus, stāda zemenes un vasaras puķes. Kas darāms dārzā no 17. līdz 23.maijam?
Cepeškrāsnī ceptas sēnes ar sieru
Viens, divi – gatavs! “Ātrās” kanēļmaizītes
Kad jāstāda mārtiņrozes? Kā tās pareizi stādīt un pārstādīt?
“Izskatās tā, ka pirmā lielā kauja šajā karā laikam tiks izcīnīta tieši šeit,” par notikumiem nedēļas nogalē stāsta Rajevs
Gaidāms ļoti liels ienākumu šoks, miljoniem cilvēku kļūs nabadzīgāki – brīdina Anglijas Bankas vadītājs
“Pienāks brīdis, kad josta būs jāsavelk,” Ināra Pētersone vērtē, vai vajadzētu samazināt algas valsts pārvaldē
“300 000 Latvijas iedzīvotāju prezidents ir Putins,” atklāj bijušais ministrs
FOTO. “Tērps pa tiešo no Maskavas pasūtīts?”: Jolantas Gulbes-Paškevicas apģērbs soctīklos izraisa “vētru”
Lasīt citas ziņas
“Ātrā” zupiņa ar pupiņām un makaroniem
Ko darīt, ja nezāles kā trakas sazēlušas ziemciešu ceros?
Neizmet mežā savu veco ledusskapi! Kur bez maksas nodot lielgabarīta sadzīves atkritumus?
dobēs “pasteidzināt” sēklu uzdīgšanu?
Sātīga un veselīga – lēcu zupa
Vai puķuzirnīšiem jānokniebj galiņi? Skaidro puķkopis
“300 000 Latvijas iedzīvotāju prezidents ir Putins,” atklāj bijušais ministrs
Aigars Rostovskis: Ja pretenziju pret Vitenbergu nav, tad lai viņš strādā
Maiznieki paredz, ka rudenī maizes cenas var nākties mainīt gandrīz katru nedēļu. Cik maksās maize?
FOTO. “Tērps pa tiešo no Maskavas pasūtīts?”: Jolantas Gulbes-Paškevicas apģērbs soctīklos izraisa “vētru”
Šlesers un Gobzems apgalvo, ka viņu partijas 14.Saeimas vēlēšanās startēs atsevišķi
Gaidāms ļoti liels ienākumu šoks, miljoniem cilvēku kļūs nabadzīgāki – brīdina Anglijas Bankas vadītājs
Divi ministri zaudēs amatus, balsojums parādīs, cik stipra ir koalīcija
Apinis: Kariņ, ļauj Pavļutam turpināt Golubevas darbu, paņems vēl Juhņēviču līdz, lai vada dzeloņdrāšu iepirkuma biroju
Sēj salātus, stāda zemenes un vasaras puķes. Kas darāms dārzā no 17. līdz 23.maijam?
Cepeškrāsnī ceptas sēnes ar sieru
Austrija neplāno pievienoties NATO
Herberts, Dailis, Umberts – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Nedēļas sākums var būt ļoti emocionāls un sāpīgs. Horoskopi no 16. līdz 22. maijam
Latvijas mednieki apvienojas, lai atbalstītu Latviju un Ukrainu
“Ieteiktu cilvēkiem sākt gatavoties enerģijas diētai, nodzīt liekos taukus!” Eksperti prognozē nākotni
Oleksijs Rezņikovs: Ukrainai sākas jauns kara posms
FOTO, VIDEO. Mika pārspēja pat “Superbowl” šovu! Soctīklotāji sajūsmā par vienu no spilgtākajiem „popūrijiem” Eirovīzijas vēsturē
Nosauc ceļu posmus, pa kuriem no 20.maija varēs braukt ar 110 km/h ātrumu
13:42
Valdība apstiprina 94,9 miljonu eiro atbalstu uzņēmumiem kara Ukrainā seku mazināšanai
13:28
Nepārmaksā par savu pensiju: izveidots pirmais pensijas plāns bez pārvaldīšanas komisijas maksas
13:08