Kāpēc aizvadītajā nedēļā bija tik liels un pēkšņs elektronerģijas cenu lēciens? Skaidro speciāliste 51

Aizvadītās nedēļas otrajā pusē jau laikus medijos izskanēja bŗīdinājumi par gaidāmu strauju un būtisku elektrības sadārdzināšanos. Kas to izraisīja, uz šo TV24 raidījuma “Dienas personība ar Veltu Puriņu” jautājumu atbildēt mēģināja Alda Ozola, SPRK padomes priekšsēdētāja.

Reklāma
Reklāma
VIDEO. McDonald’s darbiniece šauj uz klientu, kurš pasūdzējies par pasūtījumu 23
Kokteilis
FOTO. Ziedu vainagi, ģimene un tradīcijas! Kā Jāņus nosvinēja mūsu slavenības? 28
TV24
Zaržeckis: Visliekāko nodokli vajadzētu uzlikt cukuram
Lasīt citas ziņas

“5. janvārī elektronenerģijas cena biržā atsevišķās stundās bija netipiski augsta, pārsniedzot pat 1,5 eiro par kilovat, bet tiešā veidā šis cenu lēciens ietekmēja tikai tos, kas ir izvēlējušies “Biržas tarifu,” kad elektrības cena mainās mainās ik pa stundai. Latvijā tādas ir mazāk nekā piektā daļa mājsaimniecību jeb 17-18%,” mierina Ozola. Fiksēto cenu līgumu īpašniekiem šis cenu lēciens ietekmi uz rēķinu neradīja.

Cenu lēcienu Ozola skaidro ar kopējā elektroenerģijas tirgus cenu – Latvija kā lietotājs un ražotājs ir sasaistīta ar Ziemeļvalstu un Baltijas elektronerģijas tirgu.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Daļa no elektrību ražojošajām iekārtām Somijā un Zviedrijā bija ārpus darba kārtības gan tehnisku iemeslu, gan plānveida remontu dēļ, tāpat pieprasījums pēc elektrības kāpa aukstā laika dēļ reģionā. Piemēram, Somijas ziemeļos bija -40 grādu sals, kā rezultātā tur jo īpaši auga elektroenerģijas pieprasījums.,” skaidro speciāliste, norādot, ka tāpēc elektrības cena bija netipiski augsta.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.