Latvijā
Vēsture

Latvieši “vilcina” sarunas un uzstāda “nepieņemamas prasības”. Kāpēc pirms 100 gadiem Ļeņins ieteica iebrukt Latvijā?3


Ivans Lorencs (no kreisās) 1927. gadā.
Ivans Lorencs (no kreisās) 1927. gadā.
Arhīva foto

Viesturs Sprūde, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Pirms 100 gadiem Rīgā ritēja Latvijas – Padomju Krievijas miera sarunas. Kaut pēc dažām dienām (11. augustā) sekoja līguma parakstīšana, saspringums saglabājās teju līdz pēdējam mirklim.

Minētajā datumā Padomju Krievijas delegācijas vecākais sekretārs Ivans Lorencs telegrafēja uz Maskavu, ka latvieši “vilcinot” sarunas un uzstādot “nepieņemamas prasības”.

PSRS sūtnis Latvijā 1927. – 1929. gadā Ivans Lorencs.
Arhīva foto

Sūdzēšanās iemesls bija Jāņa Vesmaņa vadīto Latvijas sarunvedēju pūles panākt, lai lielinieki atdotu kaut daļu kara laikā uz Krieviju aizvesto lokomotīvju un vagonu.

Maskavā kaulēšanos uzskatīja par lielu nekaunību – Padomju Krievija tobrīd bija veiksmīgi ielauzusies Polijā, sarkanā armija atradās pie Varšavas un šķita, ka “buržuāzijas vara” Polijā tūlīt, tūlīt tiks gāzta.

Eiforijā lielinieku vadonis Ļeņins ieteica padarīt latviešus pielaidīgākus, organizējot privātās drēbēs pārģērbtu sarkanarmiešu iebrukumu Latvijā, kur iebiedēšanas nolūkā derētu “pakārt vairākus kulakus, muižniekus un garīdzniekus”.

Arī Latvijā un Igaunijā strādājošie rietumvalstu pārstāvji tobrīd nopietni rēķinājās ar padomju iebrukumu Baltijā, kas šķita neizbēgams tūlīt pēc Polijas krišanas.

Rietumvalstis jau gatavoja savu pilsoņu evakuāciju caur Baltijas ostām. Tomēr Mihaila Tuhačevska komandētais Padomju Krievijas karaspēks pie Varšavas tika sakauts un patriekts.

Saistītie raksti

Kas attiecas uz lokomotīvēm, tad Latvijai izdevās “izspiest” no Padomju Krievijas vien 110 lokomotīves (no kurām nebojātas 38) un 1160 vagonus. Bet prasītas bija 553 reiz aizvestās lokomotīves un 14 000 vagonu…

9. augustā Vesmaņa vasarnīcā Dzintaros abas puses saskaņoja galīgo līguma teksta variantu.

Ivans Lorencs līdz 1939. gadam turpināja strādāt PSRS ārlietu dienestā, līdz savējie viņu arestēja un 1941. gada 7. jūlijā nošāva “par līdzdalību kontrrevolucionārā teroristiskā organizācijā un spiegošanu”.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.

Lasītākie

AK
Aija Kaukule
Kultūra
“Vislabāk būtu, ja mani vispār neviens nepazītu un ieraudzītu tikai kā tēlu uz skatuves!” Aktieris Apinis atklāti par sevi
Intervija 2 stundas
AR
Anda Rožu
kalne
Kultūra
“Notikumi laika jukās, tos ieliekot vērtību plauktos un laika kapsulās!” Rožukalne vērtē raidījumu “TE!”
1 stunda
LE
LETA
Veselam
Lielākais vienā dienā atklāto Covid-19 slimnieku skaits kopš 26. augusta
15 minūtes
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Sarežģītākās un skaistākās bizes! Kā 17 gadus vecā Milēna pin un tamborē frizūras
2 stundas
Kate Šterna
Medības
Vai nebūs tā, ka tagad visas briežu govju licences tiks izmantotas buļļu medībām?
2 stundas