Ilustratīvs foto.
Ilustratīvs foto.
Foto: pexels

Kas iedzīvotājiem jāzina par izmaiņām pensiju likumā? 0

Pēdējā laikā karstas publiskās diskusijas piedzīvojuši dažādi ar pensijām saistīti jautājumi – vai pensiju 2.līmeņa uzkrājumu būs iespēja mantot, vai iedzīvotāji seko līdzi savam pensijas uzkrājumam, kur labāk ieguldīt pensiju fondu naudu un citas saistošas aktualitātes. Uzsāktās diskusijas ir pamatotas, jo galu galā pensiju plānos uzkrātais apjoms jau šobrīd pārsniedz 3 miljardus eiro, un aiz katra eiro ir reāls personas kods. Pensiju 2.līmeņa uzkrājums ir cilvēku nauda, kam jāseko līdzi. No plašajām diskusijām sabiedrībai ir arī pozitīvs ieguvums, jo gada nogalē Saeima otrajā lasījumā pieņēma grozījumus Valsts fondēto pensiju likumā. Pieņemtie grozījumi Latvijas iedzīvotājiem paredz divus būtiskus ieguvumus – samazinātas komisijas maksas un iespēju veikt mūsdienīgus ieguldījumus.

Līdz šim maksimāla fiksētā komisijas maksa pensiju 2. līmeņa plāniem bija 1%. Taču no 2018. gada maksimālā atļautā fiksētā maksa tiek ievērojami samazināta. Piemēram, Swedbank pensiju plānam “Dinamika” nākamgad tā būs 0,64%, bet no 2019. gada jau aptuveni 0,44%, savukārt “Stabilitātei” jau 2017. gadā fiksēto maksu noteicām 0,39%, un tā netiks mainīta. Pie tam fiksētā komisijas maksa būs atkarīga no pensiju līmeņa pārvaldītāja – jo lielāks pārvaldītājs, jo zemāku fiksēto maksu tas drīkstēs ieturēt. Likumdošanas izmaiņu rezultātā arī mainīgās komisiju maksas piedzīvos būtisku reformu. Tās turpmāk tiks cieši saistītas ar pensiju pārvaldītāju spēju pārspēt finanšu tirgus nopelnīto. Rezultātā šajās maksās ir gaidāms ievērojams kritums visā industrijā un pat 0,1% mainīgo komisiju par labiem rezultātiem pārvaldītājiem nopelnīt būs ļoti grūti. Ja pensiju plāns strādās ar zaudējumiem, tad arī turpmāk – tāpat kā tas bijis līdz šim – pensiju pārvaldītājs mainīgo komisiju nesaņems. Līdz ar to pēc diviem gadiem pensiju plānu fiksētās komisijas vairumā gadījumu būs robežās starp 0,4% un 0,6% gadā ar nelielu mainīgo komisiju.

Otrs ieguvums no izmaiņām pensiju likumā ir iespēja veikt mūsdienīgākus ieguldījumus – vairāk ieguldīt akcijās un izvēlēties ilgtermiņā pelnošākus ieguldījumus. Esošie ierobežojumi Latvijā līdz šim ir bijuši visnotaļ konservatīvi – atsevišķās jomās pat pretēji starptautiskajai tirgus praksei. Jaunās izmaiņas, kas, piemēram, ļaus ieguldīt akcijās līdz 75% no pensiju plāna kopējiem ieguldījumiem līdzšinējo 50% vietā, ilgtermiņā rada iespēju nopelnīt vairāk. Tās ir labas ziņas gados jauniem cilvēkiem, un šeit būtu noderīgi atcerēties, ka, jo lielāks ir ieguldījuma risks, jo potenciāli lielāka atdeve un investora ieguvums ilgtermiņā. Akciju ierobežojuma maiņa ir tikai viena no izmaiņām, no kurām kopumā ieguvēji būs visu pensiju plānu – arī konservatīvo – dalībnieki. Plašākas ieguldījumu iespējas – tas nozīmē mūsdienīgāku un izdevīgāku pensiju pārvaldi, kurā katrs pensijas uzkrājējs var atrast sev piemērotāko stratēģiju.

Līdz šim pensiju plānam iedzīvotāji varēja pieteikties ar pāris klikšķiem savā internetbankā. Turpmāk šo procesu varēs veikt tikai http://www.latvija.lv, līdz ar to no ērtības viedokļa pensiju plāna maiņa būs ilgāka un mazliet sarežģītāka. Veikto izmaiņu mērķis ir samazināt to cilvēku skaitu, kas regulāri maina savu pensijas plānu – pēdējos gados tie ir ap 12-15% katru gadu. Tas ir daudz, un šāda aktīva pensiju plānu maiņa nenāk par labu pašiem iedzīvotājiem, jo šādi tie maina arī ieguldīšanas stratēģiju. Atsevišķos gadījumos ieguldījumu stratēģijas izmaiņas var būt būtiskas, taču labākie rezultāti tiek sasniegti ilgtermiņā, ja tiek nemainīgi ieturētā izvēlētā stratēģija. Sarežģījot pensiju plāna maiņas mehānismu, iecere ir, ka mazināsies arī plānu maiņas biežums.

Noteiktās izmaiņas paredz, ka turpmāk varēsim veidot savus pensiju plānus mūsdienīgāk un atbilstošāk katra cilvēka vajadzībām, turklāt samazināto komisijas maksu un ieguldījumu ierobežojumu modernizēšanas rezultātā darīt to klientiem izdevīgāk.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Sēj salātus, apstrādā augsni, pārstāda vasaras puķes. Kas darāms dārzā no 27.marta līdz 3.aprīlim?
Radio diskusijā izskan – Latvijas provincēs trūkst darbinieku, tāpēc uz darbu varot doties arī “vieglā reibumā”. Vai tiešām?
Vienas paplātes pica
Kas ar ko izcili labi sader ēdienos? Pieredzējušo saimnieču virtuves gudrības
Noklausītā telefonsarunā dzirdētais atklāj iespējamu noziegumu – staltbrieža dēļ var nākties atvadīties no darba VUGD
Aizdomīgās sakritības. Kas ir Ēriks Ezeriņš, kas lēma par armijas pārtikas iepirkuma līgumu?
“Mums sola miljonu eiro, ja piekrītam slēgt vidusskolu.” Kas izrādīsies stiprāks – domnieki vai vecpiebaldzēnu spīts?
VIDEO. Populārā dziedātāja Laima Vaikule: “Būt vecam ir pretīgi! Pat nešaubieties!”
Putins bija plānojis Ukrainā “totālu tīrīšanu no mājas uz māju”, to atklāj nopludināti dokumenti
Lasīt citas ziņas
Pirkstiņuzkodas – karbonāžu kalnu vietā
FOTO. Zemeņu audzētāja 6 zelta padomi – kā tikt pie izcilas zemeņu ražas
Bites sāk sezonu – jāiet steigšus skatīties, kas notiek dravā. Kā pavasari sagaida bites?
Reizē ar pavasari klāt arī mājas ģenerāltīrīšana. Plašs padomu klāsts veiksmīgākam darbam
Sakopjam krūmmellenes – tām ir dažas kaprīzes, kas noteikti jāievēro
Dārzniece: kokveida peonijas jāsāk kopt jau pavasarī!
“Mums sola miljonu eiro, ja piekrītam slēgt vidusskolu.” Kas izrādīsies stiprāks – domnieki vai vecpiebaldzēnu spīts?
Nepatīkamu pārsteigumu vakar piedzīvojuši Rīgas koru skates dalībnieki: rezultāts augsts, bet uz “Koru kariem” viņi netiks
Kažociņš: Krievija jebkurā laikā var viegli un ātri izvietot taktisko kodolieročus Baltkrievijā
FOTO. Dabas varenība visā savā košumā – Gauja pie Zvārtavas izkāpusi no krastiem
VIDEO, FOTO. Ja satiksi Zelenski nodot viņam… Aktieris Orlando Blūms Ukrainas prezidentam nodod vēstījumu no savas mammas
Pedofils uz 15 gadiem aiz restēm: “tēvoča” Dmitrija noziedzīgie nodarījumi nāca gaismā pēc kādām Pierīgā notikušām viesībām
FOTO. Moderni materiāli, jaunas tehnoloģijas un idejas visiem, kas būvē vai remontē. Nedēļas nogalē aizvadīta izstāde “Māja I 2023”.
Live
TEKSTA TIEŠRAIDE. KARŠ UKRAINĀ. Krievijas raķešu apšaudē Slovjanskā nogalināti divi cilvēki, desmitiem ievainoto
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs
Arī susurim vajag savu māju
19:38
Rajevs par Putina dubultniekiem: “Tas laikam tomēr ir ar sazvērestības teoriju piegaršu”
19:28
Sekas pēc vīrusu infekcijām – par Covid-19 neiroloģiskajām sekām tiek publicēts aizvien vairāk datu
19:25