Foto: LETA

Kas perinās karavīru galvās. Karavīrs atstādināts par prokrievisku nostāju Ukrainas jautājumā 34

Pagājušonedēļ virtuālajā telpā atkal izcēlās partijas “Par dzimto valodu” līderi Ilarions Girss un Jevgēnijs Osipovs, šoreiz izgāžot savu žulti pret Ukrainas armijas karavīriem, kuri ārstējušies Latvijā. “Diemžēl par vēlu uzzināju. Nākamo banderiešu un bērnu slepkavu partiju nerekomendēju ārstēt Liepājā. Viņu veselībai par labu tas noteikti nenāks,” sociālajā tīklā “Facebook” rakstījis Osipovs.

VIDEO. “Zilīšu bataljonam” pirmie zaudējumi. Pa ceļam uz fronti pārdzērušies krievi sakaujas savā starpā
Vai mežā kritušu koku drīkst sazāģēt un vest to mājās, lai izmantotu malkai? 104
Pilnībā mainījis savu dzīvi! Ar ko tagad nodarbojas kādreiz TV skatītāju iemīļotais Valters Krauze? 19
Lasīt citas ziņas

“Par ukronacistu ierašanos Liepājā kļuva zināms tikai pēc tam, kad viņi šo pilsētu pameta. Šī ir viena no tām ziņām, kas norāda, ka maksāt nodokļus Latvijā nozīmē atbalstīt terorismu. Latvijas krievi, vai jūs esat apmierināti ar to, ka no saviem nodokļiem savās mājās apmaksājāt ukronacistu ārstniecību un atpūtu?” viņam piebalsoja Girss. Latvijas Drošības policija šajos izteikumos nozieguma sastāvu nav saskatījusi.

Osipova, Girsa un tamlīdzīgu provokatoru virtuālās izdarības reti kuram ir pārsteigums. Taču “LA” redakcijā esam saņēmuši biedējošus signālus, ka līdzīgi viedokļi var ieperināties arī to cilvēku prātos, par kuru politisko nostāju un valstisko lojalitāti nevajadzētu būt ne mazāko šaubu, proti, Latvijas armijas karavīru galvās.

CITI ŠOBRĪD LASA

Latvijas karavīrs lamā NATO un ukraiņus

“Latvijas Avīzes” rīcībā nonākusi neoficiāla informācija par kādu nu jau bijušo NBS karavīru Dmitriju (vārds mainīts), kurš decembrī tika atstādināts no dienesta armijā. Oficiālajos papīros gan rakstīts, ka viņš no dienesta ir aizgājis pēc paša vēlēšanās saistībā ar ģimenes un finanšu apstākļiem. Taču faktiski karavīrs tika atstādināts pēc dienesta biedru sūdzībām par viņa prokrievisko nostāju Ukrainas jautājumā un apšaubāmo lojalitāti. Savus prokrieviskos uzskatus Dmitrijs neslēpjoties paudis internetā. Piemēram, sociālajā tīklā “facebook” pie raksta par to, ka Austrumukrainas teroristi pieķēdējuši pie staba un ļāvuši garāmgājējiem sist un pazemot kādu Ukrainas vienotību atbalstījušo sievieti, Dmitrijs paudis šādu viedokli (saglabāta oriģinālā rakstība): “Pareiz izdarija! Vispar vajadzeja nosoist, tapat kaa kievas valdiba dod saviem suniem paveles atklat uguni pa pilsetam..” Ar līdzīgiem komentāriem viņš izcēlies arī pie citiem rakstiem, piemēram, apgalvojot, ka Latvija un citas NATO valstis esot “ASV impērijas lelles”.

Dmitrija dienesta biedri par šiem ierakstiem bijuši satraukti un ne bez iemesla – ja Latvijā sāktu darboties līdzīgi “prokrieviskie dumpinieki”, tad uz šādu vienības biedru paļauties nevarētu. Aizvadītā gada decembrī Dmitrijs dienestu armijā pametis.

Aizsardzības ministrs Raimonds Vējonis mierina, ka notikušais esot bijis tikai izņēmums, kas nekādā gadījumā neatspoguļo visu bruņoto spēku karavīru un zemessargu ģeopolitisko notikumu izpratni. “Šis konkrētais gadījums, par kuru, protams, esmu informēts, pat pierāda tieši pretējo, proti, karavīri ļoti labi izprot ģeopolitiskos notikumus un sadarbībā ar komandieriem spēj identificēt dienesta biedrus, kuri kaut kādu iemeslu dēļ ir mainījuši savus uzskatus. Arī šis karavīrs ir sapratis, ka viņa uzskati neatbilst tiem uzskatiem, kādiem jābūt ne tikai karavīram, bet arī ikvienam Latvijas pilsonim, tāpēc no dienesta ir aizgājis pēc paša vēlēšanās,” teica ministrs, piebilstot, ka situācija Latvijas bruņotajos spēkos tiekot pastāvīgi uzraudzīta.

Tomēr ne Vējonis, ne kāda cita amatpersona nevar pateikt, cik Dmitrija domubiedru joprojām dien mūsu bruņotajos spēkos. Kāda pieredzējusi Latvijas militārpersona, kas vēlējās palikt anonīma, man sarunā atzina: “Diemžēl viņš Latvijas armijā nebija vienīgais cilvēks ar šādiem uzskatiem. Vienkārši citi ir gudrāki un savu nostāju patur pie sevis. Tādēļ pierādīt viņu nelojalitāti ir ļoti grūti. It kā varētu šķist – 
ja reiz viņi klusē, tad jau nav bīstami. Bet ja nu notiek krīzes situācija un pārāk vēlu uzzinām, ka šis biedrs nav uzticams?…” Savas bažas pieredzējušais armijnieks apstiprina ar konkrētiem piemēriem, parādot, ko sociālajos tīklos raksta citi bijušie NBS karavīri, kuri nu jau atvaļinājušies, strādā apsardzē un tamlīdzīgās jomās. Savos interneta komentāros viņi īpaši neatpaliek no Girsa un Osipova. “Dienesta laikā šādu prokrievisku noskaņojumu viņi neizrādīja. Labi vien ir, ka nu viņi ir tālu prom no armijas!” vērtē “LA” avots. Taču apšaubāma lojalitāte kopā ar militāru apmācību ir bīstams kokteilis, tādēļ par šiem gadījumiem informējām Drošības policiju, lūdzot izvērtēt – vai, paši negribēdami, neesam savā armijā sagatavojuši prokrieviskus dumpiniekus?

Paļaujas uz zvērestu

Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas priekšsēdētājs Ainars Latkov­skis par iepriekšminēto gadījumu nebija informēts. “Par laimi, armijā darbojas militārās drošības dienests, kas šādus gadījumus izķer. Taču, iespējams, būs jādomā arī par rekrutēšanas kārtības pilnveidošanu. Varbūt pirms dienesta uzsākšanas nepieciešamas kādas pārrunas, lai kaut daļēji noskaidrotu kandidāta uzskatus un vērtību sistēmu. Mums jābūt drošiem, ka topošais Latvijas armijas karavīrs ne tikai atbilst medicīniskajiem un fiziskajiem normatīviem, bet arī nāk ar izpratni, ka dienēt armijā nozīmē sargāt Latviju,” teica Latkovskis.

Aizsardzības ministrija tieši šobrīd plāno būtiskas pārmaiņas karavīru rekrutēšanas sistēmā. Taču pagaidām gan izklausās, ka tās ir saistītas nevis ar papildu lojalitātes pārbaudēm, bet gluži otrādi – ar prasību atvieglošanu, jo militāram dienestam derīgajā vecumā ir iestājusies “demogrāfiska bedre”, jauniešu fiziskā sagatavotība ir vāja, bet ministrija rosina līdz 2018. gadam par 2000 palielināt karavīru skaitu.

Šobrīd, jaunieti uzņemot bruņotajos spēkos, tiek pārbaudīta rekrūšu atbilstība kopējām militārā dienesta prasībām – veselības stāvoklis, izglītība, profesionālā un fiziskā sagatavotība, valsts valodas zināšanas, kā arī veikts psiholoģiskais tests. Savukārt, izsniedzot pielaidi darbam ar klasificētu informāciju, tiek pārbaudīts, vai kandidāts pagātnē nav bijis sodīts un vai atbilst likuma “Par valsts noslēpumu” prasībām. Taču vienīgais viņu lojalitātes apliecinājums, stājoties dienestā, ir zvērests būt uzticīgam Latvijas Republikai, tās Satversmei un valdībai.


Riskē nonākt propagandas nagos

Ministrs Vējonis teic, ka karavīriem tāpat kā ikvienam citam cilvēkam viedoklis laika gaitā var mainīties, un min par piemēru kādu Francijas armijas karavīru, kurš esot “radikalizējies” un iestājies “Islāma valsts” džihādistu spēkos. Taču skumjākais, ka šīs viedokļu maiņas Latvijas bruņotajos spēkos neviens pat necenšas kontrolēt. Kā pastāstīja “LA” avots armijā – karavīri tāpat kā pārējā sabiedrība ir satraukušies par notikumiem Ukrainā un vēršas ar jautājumiem pie saviem virsniekiem un instruktoriem. Savukārt tie, būdami tādā pašā neziņā, – pie vēl augstākiem virsniekiem, bet arī tur nesaņemot nekādu skaidrojumu. Tad nu karavīri meklē informāciju paši kā prazdami. Un ir tikai likumsakarīgi, ka karavīri, kuriem dzimtā valoda ir krievu, smeļas informāciju Krievijas televīzijas kanālos un interneta portālos, riskējot kļūt par Kremļa propagandas upuriem. Kā tas, ļoti iespējams, noticis Dmitrija gadījumā. “Būtu tikai pareizi, ja armijas augstākā vadība nepastarpināti paskaidrotu karavīriem starptautiskās aktualitātes un Latvijas pozīciju,” uzskata karavīrs.

Ministrs Vējonis gan apgalvo, ka karavīriem regulāri notiekot lekcijas ne vien par dažādiem drošības jautājumiem, bet arī ģeopolitiskām aktualitātēm. “Es kā valdības loceklis un aizsardzības ministrs intervijās medijos esmu skaidrojis Latvijas nostāju ģeopolitiskajos jautājumos, arī par Krievijas–Ukrainas konfliktu. To regulāri dara arī bruņoto spēku komandieris, līdz ar to karavīriem un zemessargiem tāpat kā ikvienam citam Latvijas iedzīvotājam šī nostāja ir pieejama un zināma,” uzskata ministrs.

Vējonis arī pārliecināts, ka Latvijā nevienā citā nozarē patriotiskajai audzināšanai nav pievērsta tik ļoti liela vērība kā armijā – karavīri, zemessargi un jaunsargi ne tikai apgūst militāro vēsturi, bet arī rīko un piedalās dažādos atceres un piemiņas pasākumos, kauju rekonstrukcijās un tamlīdzīgi. Bruņotie spēki arī atjaunojuši dažādas Latvijas armijas tradīcijas un regulāri sakopj visos karos un visās frontes pusēs kritušo karavīru atdusas un kauju norises vietas, aicinot iesaistīties arī iedzīvotājus.


Viedoklis

Graube: “Esmu nepatīkami pārsteigts.”

Foto – Dainis Bušmanis

Kā situāciju komentē NBS komandieris Raimonds Graube?

– Vai, jūsuprāt, bruņoto spēku rekrutēšanas kārtība būtu jāpapildina ar pārrunām, lai noskaidrotu kandidātu lojalitāti, politiskos uzskatus?

– Būtu jau labi, ja tas būtu tik vienkārši, ka lojalitāti varētu noskaidrot kādās pārrunās. Taču tā tas diemžēl nav. Cilvēka lojalitāte un patiesie uzskati atklājas laika gaitā. Tādēļ mums ir īpaši dienesti, kas pastāvīgi uzrauga situāciju armijā. Vēlos arī uzsvērt, ka, uzsākot dienestu, karavīrs dod zvērestu būt uzticīgam Latvijas Republikai.

– Karavīri sarunās ir teikuši, ka viņi netiek pietiekami informēti par notikumiem Ukrainā. Vai tā ir tiesa?

– Pagājušā gada nogalē vairākās bruņoto spēku konferencēs Ukrainas jautājumiem pievērsta īpaša uzmanība. Es īpaši aicināju komandierus šos jautājumus pārrunāt ar karavīriem. Esmu nepatīkami pārsteigts, ja kādās vienībās tas nav noticis. Noteikti vēlreiz pārrunāšu šo lietu ar komandieriem. Mums darbojas aktīva iekšējās apzināšanas sistēma, karavīriem regulāri notiek lekcijas par dažādiem jautājumiem.

– Vai notiek arī kādi patriotiskās audzināšanas pasākumi?

– Vispirms vēlos uzsvērt, ka vienības vai atsevišķi karavīri paši pēc savas iniciatīvas piedalās dažādos patriotiskos pasākumos – vēsturisku kauju rekonstrukcijās, apbedījuma vietu un pieminekļu sakopšanā. Mums ir savas tradīcijas, kā, piemēram, “Melnās kafijas vakars”, kad godinām brīvības cīņās kritušos.

Runājot par organizētu patriotisko audzināšanu, man reizēm ir sajūta, ka armijai uzdots paveikt to audzināšanas darbu, kas bija jāizdara jau skolās un ģimenēs. Bet mēs nesūdzamies un pilnveidojam apmācības programmu gan kadetiem Aizsardzības akadēmijā, gan jaunkareivju kursam Alūksnē un instruktoru skolai Cēsīs, arvien lielāku lomu atvēlot valsts un militārās vēstures jautājumiem. Mēs nenodarbojamies ar kādu politiski ideoloģisku apstrādi kā padomju laikā, bet sniedzam karavīriem objektīvu informāciju, ļaujot viņiem pašiem domāt un izdarīt pareizos secinājumus.

– Bet, ja paralēli šīm lekcijām viņi smeļas informāciju Kremļa propagandas medijos, tad diez vai nonāks pie tādiem secinājumiem, kā mēs gaidītu…

– Mēs nevaram aizliegt karavīriem skatīties kādus kanālus vai lasīt portālus. Tā vietā mums notiek apmācības arī par aizsardzību informatīvā kara apstākļos. Mācām viņiem pašiem domāt un analizēt informāciju, cenšamies viņos stiprināt imunitāti pret propagandu. Mums ir īpašas lekcijas un materiāli, kas ļauj atpazīt mehānismus, ar kuriem propaganda mēģina ietekmēt domāšanu. Piemēram, ir uzskatāms materiāls, kurā ar reāliem piemēriem parādīts, kā tiek inscenēti Krievijas TV ziņu sižeti, izmantojot aktierus, kas spēlē dažādas lomas, kā tiek sagrozīti fakti. Kad cilvēki saprot, kā propaganda darbojas, tad ar viņiem manipulēt ir grūtāk. Taču vēlos uzsvērt – pret mums tiek vērsta ļoti agresīva propagandas kampaņa. Notiek cīņa par cilvēku prātiem, un mums šajā cīņā jāspēj likt tai kaut ko pretim. Manuprāt, viens no iedarbīgākajiem pretlīdzekļiem būtu valstiska audzināšanas programma.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
VIDEO. “Zilīšu bataljonam” pirmie zaudējumi. Pa ceļam uz fronti pārdzērušies krievi sakaujas savā starpā
Vai mežā kritušu koku drīkst sazāģēt un vest to mājās, lai izmantotu malkai? 104
Pilnībā mainījis savu dzīvi! Ar ko tagad nodarbojas kādreiz TV skatītāju iemīļotais Valters Krauze? 19
Pēc mobilizācijas izsludināšanas Krievijā Putins aizbraucis atpūsties 42
Slepenas pazemes pilis ar mākslīgiem dārziem un peldbaseiniem, pārtikas krājumi pieciem gadiem – miljardieri gatavojas apokalipsei
Lasīt citas ziņas

Finanšu partneris - LANDE

Sadarbības projekts
“Sekas var būt nepatīkamas.” Politiķis par risku, ka Krievijā pie varas var nonākt daudz radikālāki spēki
FOTO. VIDEO. Policija brutāli izrēķinās ar Krievijas iedzīvotājiem, kuri izgājuši ielās, protestējot pret mobilizāciju 92
Ausis dzestrs rīts. Kādus laikapstākļus sola pa dienu?
Pēc mobilizācijas izsludināšanas Krievijā Putins aizbraucis atpūsties 42
Latvijā ražotas kazas piena un citu garšu želejkonfektes pērk arī Igaunijā
08:02
Ausis dzestrs rīts. Kādus laikapstākļus sola pa dienu?
07:39
VIDEO. Tasmānijas krastos izskaloti simtiem vaļu
07:35
Slepenas pazemes pilis ar mākslīgiem dārziem un peldbaseiniem, pārtikas krājumi pieciem gadiem – miljardieri gatavojas apokalipsei
Krievu, kurš protestēja pret tanka T-34 Narvā pārvietošanu, deportē no Igaunijas 85
VIDEO. Igaunijas mežos pamanīts liels retums – lācene ar četriem mazuļiem 10
VIDEO. “Zilīšu bataljonam” pirmie zaudējumi. Pa ceļam uz fronti pārdzērušies krievi sakaujas savā starpā
Vai tiešām sašķobījusies Raimonda Paula veselība? Krauze atklāj, kā patiesībā jūtas komponists 16
Atklāj, cik Krievijas pilsoņi jau lūguši patvērumu Latvijā mobilizācijas dēļ
Putinam bija interese par vienu cilvēku… Erdogans atklāj ukraiņu gūstekņu atbrīvošanas aizkulises
Mūžībā aizgājusi kādreizējā NEPLP vadītāja Aija Dulevska Cālīte
Putins nav atļāvis Krievijas ģenerāļiem atkāpties no Hersonas, jo tas izskatītos pēc pazemojošas sakāves 95
Naktī nezināmi vandaļi Krievijas karoga krāsās nokrāsojuši uzrakstu “Bolderāja” 24
ASV draud Krievijai ar smagām sankcijām aneksijas gadījumā
“Pēc Vairas Vīķes-Freibergas neviens prezidents nav uzstādījis Latvijas ilgtermiņa attīstības plānus!” norāda Ēķis 31
“Ir jāceļ minimālās algas, lai izvilktu darbinieku no verdzības stāvokļa!” Feldmans skaidro, kā rīkojās igauņi 41
Bijušais mājas vecākais atklāj, ka iekaustīts, kad mēģinājis pārliecināt iedzīvotājus par nepieciešamību veikt ēkas siltināšanu
“Neturēt vaļā logus, netecināt ūdeni, mazgājot zobus!” Eksperti stāsta, kā mājsaimniecībām taupīt energokrīzes laikā 194
Ainārs vēl 23. februārī bij galvenais tiltu būvētājs uz Maskavu! Egila Līcīša feļetons
FOTO. “Apbrīnas vērtais ozolkoka parkets un 1938. gada trauku bufete!” Kādā mājā dzīvoja Prezidenta pils galvenais elektriķis
Izmantojot hidrauliskos instrumentus, Rīgā no avarējuša auto atbrīvo cietušo
“Krieviem jāpaliek un jācīnās pret Putinu.” Lietuva nedos patvērumu Krievijas pilsoņiem, kas bēg no mobilizācijas 23
Vai šī būs diena, kad beidzot laikapstākļi mūs lutinās? Prognoze sestdienai
Palestīniešu fermeris netīšām uzgājis lieliski saglabātai Bizantijas laiku ēkas grīdas mozaīkai 11
Ķīpsalā top viedā pilsēta, kurā būs gudrās stāvvietas, viedais apgaismojums un citi risinājumi 9
Plaušu veselības rādītāji. Kad klepus kļūst bīstams?
Rīgā atvērta automatizētā picērija – pica top 3 minūšu laikā