Santa Didžus
Santa Didžus
Foto – Timurs Subhankulovs

Katram latvietim pa trim bērniem. Saruna ar Leļļu teātra aktrisi un režisori Santu Didžus 4

Leļļu teātra aktrise un režisore Santa Didžus teic, ka priecātos, ja skatītāji biežāk ieraudzītu leļļu izrādes aktieru darba „kreiso” pusi, kas parasti skatītāju acīm paliek neredzama. 21. novembrī Leļļu teātra Mazajā zālē pirmizrādi piedzīvos brāļu Grimmu pasakas „Sarkangalvīte un vilks” iestudējums Vijas Blūzmas režijā pašiem mazākajiem skatītājiem. Santa atzīst – darbs sarežģītajā marionešu tehnikā ir pamatīgs izaicinājums aktiermeistarībai.

Lukašenko dienas skaitītas? Izskan ziņas par Kremļa plāniem nogalināt viņu. Pēkšņā nāvē jau miris tuvs viņa līdzgaitnieks 37
Tas ir galvenais iemesls, kāpēc cilvēki mirst… Ārsts atklāj, kurus produktus jāēd mazāk
Slimnīcu vadītāji nepatīkami pārsteigti par ministra apgalvoto, ka valsts apmaksā piederīgo uzturēšanos slimnīcā 93
Lasīt citas ziņas

Aiz princesēm, taurenīšiem, nebēdnīgiem puišeļiem, nāriņām un fejām bērnu iemīļotajā Leļļu teātrī darbojas aktieris, šajā gadījumā – aktrise, kura pati visbiežāk paliek skatītājam neredzama. „Tā nav nekāda nelaime, drīzāk – leļļu teātra aktiera darba īpatnība,” smaida aktrise un režisore Santa Didžus. Daļa skatītāju Santu iepazinuši dažādos projektos ārpus Leļļu teātra, jo aktrise itin labi iejūtas arī teātra izrādēs („Alu sieviete”, „Dostojevsky trip”, „Mēs”), filmās („Prāts vai instinkts”, „Tristans un Izolde”) un televīzijas projektos („Dejo ar zvaigzni”, „Māmiņu klubs”). Tomēr pašlaik aktrise priecājas, ka visu radošo uzmanību var veltīt tikai darbam Leļļu teātrī, un no projektiem ārpus teātra atsakās.

„Esmu laimīga, ka šobrīd varu neko nedarīt ārpus teātra. Šajā sezonā trīs mēnešu laikā gatavojamies jau trešajai pirmizrādei, un tas aizņem visu manu laiku. Varbūt esmu tādā dzīves periodā, kad vēlos būt līdz galam iekšā savā profesijā. Šķiet, ka tikai nesen esmu tā īsti uzķērusi Leļļu teātra aktiera profesijas garšu. Man patīk sajūta, ka līdz pirmizrādei varu izstrādāt savu lomu maksimāli. Jūtu, ka varu strādāt brīvi. Agrāk rīkojos vairāk intuitīvi, tagad klāt nākusi pārliecība, un tā ir laba sajūta, kad dari un saproti, ka izdodas!”

CITI ŠOBRĪD LASA

Šajā reizē klasiskajā brāļu Grimmu pasakā „Sarkangalvīte un vilks” iejutīsies reizē Sarkangalvītes mammas un arī – Vecmāmiņas lomā. „Nu jau esam tajā mēģinājumu posmā, kad viss ir sakārtots un izrādē palikuši tikai daži procenti nezināmā, kur vēl iespējamas variācijas,” pirmizrādes priekšvakarā teic Santa. Iestudējums jau piedzīvojis ugunskristības teātra krievu trupā, tomēr aktrise uzsver – latviešu versijā skatītāju gaida gluži citāds stāsts. „Ja viens režisors strādā pie darba otro reizi, viņš negrib, lai iestudējumi ir identiski. Šajā gadījumā būt otrajiem ir pat privilēģija, jo ir iespēja labot iepriekšējās kļūdas. Jau sākumā vienojāmies ar režisori, ka veidosim paši savu izrādi, un bija skaidrs, ko darīsim savādāk.”


Šī ir tikai otrā Leļļu teātra izrāde mazuļiem, kas veidota sarežģītajā marionešu tehnikā. (Pirmais marionešu iestudējums mazuļiem bija „Trīs sivēntiņi un vilks” 2014. gadā.) Santa darbošanos ar marionetēm salīdzina ar mūzikas instrumenta apgūšanu, un atzīst – jūtoties teju kā iesācēja. „Šķiet pavisam vienkārši – marionetes ir aiz diedziņiem raustāmas lelles. Tomēr iedomājieties vienu virs otra liktu smalku skaliņu žuburu, teātra žargonā sauktu par „vagu”, pie kuru galiem stingrā secībā piesaitēti diedziņi, kas savienoti ar lelles smalkajiem loceklīšiem,” stāsta Santa un demonstrē mākslinieka Gedimina Kotello veidotos, pēc izskata visai piemīlīgos pasaku varoņus „Te vaga ir krusteniski salikta vairākās pakāpēs, tajā iestrādāts šūpoles mehānisms, kas vada lelles kājas, purngalus, ceļgalus un papēžus. Kā muzikantam jāsaprot, kurš diegs īstajā brīdī jāiekustina, ko lelle spēji izdarīt. Man tas ir ļoti sarežģīti. Esmu apguvusi trostu lelles (no apakšas vadāma lelle), parteras lelles – līdzās esot vadāma lelle, protu strādāt objektu teātrī, tomēr, strādājot ar marionetēm, ir sajūta, ka varu klupt. Pirmās ugunskristības bija „Trīs sivēntiņi”. Tu jūti, ka tava nezināšana ir tik liela, ka reizēm bail pat pieskarties. Atliek galvas „vagai” nogāzties, ka visi diegi pēkšņi savērtušies neatšķetināmā mudžeklī, ka glābt var tikai šķēres!” smejas Santa.

Ir mazliet žēl, ka bērns, skatoties izrādi, neredz leļļu vadīšanas procesu, atzīst Santa. „Tas, kas notiek rokās, pirkstos, tā deja ar „vagu”, paliek neredzams, bet tā ir vēl viena izrāde, uz ko būtu vērts pārdot biļetes. Tā ir leļļu teātra aktieru īpatnība – par nelaimi es to nevēlos saukt. Liela daļa no Leļļu teātra aktiera darba „aisberga” paliek neredzama, un var rasties pilnīgi ačgārns iespaids, ka tie aktieri ir tikai tādi „uķuķū” klauniņi, neredzot viņu veikuma nozīmību. Bet tas ir tāds darbs! Protams, varētu jautāt, – ja tu pati vari lieliski nospēlēt lāci, kādēļ tad tev nav cepurīte ar austiņām un tu patiešām nespēlē to lāci? Joks ir tajā, ka tev jānospēlē tā, lai skatītājs neskatās uz tevi, bet uz lāci! Iespējams, Leļļu teātra valoda ir īstā saruna ar bērnu, jo tieši rotaļlietas ir veids, kā bērns izspēlē savu dzīvi, savas situācijas – ne velti psihoterapeiti ar zaldātiņiem un lellēm izspēlē situācijas, par kurām nevar runāt.”

Santas smaida, sakot, pašas trīs atvases ir labākie viņas darba vērtētāji. „Es nešķiroju, kurš no viņiem – lielais vai mazais ir Leļļu teātra auditorija. Vecākā meita joprojām labprāt nāk un skatās. Viņai varu pajautāt, kā bija – vai pareizi nodziedāju. Viņa jau ir cilvēks, kura viedoklis ir vērā ņemams. Savukārt vecākais dēls var pasviest tādu ideju, kas mums, pieaugušajiem, kas mēdz aiziet par kaut kādu standartizētu ceļu, pat prātā nenāk. No jaunākā dēla varu sagaidīt visnegaidītākos jautājumus. „Kāpēc tu biji bērniņš” – viņš jautāja pēc Pifa, kur spēlēju Dudū. Tie jautājumi ir lieli, un bieži noliek mani „uz pauzes”. Bieži ir kārtīgi jāapdomā, ko atbildēt.”

„Mana pieredze ir rādījusi, ka jebkādā vecumā, ieskaitot divgadnieku, ar cilvēku jārunā nopietni. Tomēr tu kā pieaugušais, un arī mēs, šeit, teātrī, skaidrojam pasaules uzbūvi, ģimenes vērtības, attiecības – tu palīdzi analizēt jebkuru situāciju, kuras viņam notikušas, piemēram, dārziņā. Tādas situācijas var atkārtoties skolā vai pieaugušo dzīvē, tikai ar jaudu, tomēr formula, kā risināt, jau būs. Ja tev bērnudārzā ir kautiņš, par to nevar runāt savādāk kā nopietni! Mihails Gruzdovs reiz pēc Dmitrija Petrenko iestudētā „Neglītā pīlēna” izrādes teica – jūs pret savu darbu izturaties nopietni, un tas ir labi! Nopietni! Arī tad, ja mana mazā laumiņa saka – vai, mums dārgumu lādīte pazudusi ar visiem spēka akmentiņiem! Nesaku, ka visai divus, septiņus vai septiņpadsmit gadus veca bērna dzīvei jābūt ļoti nopietnai – ir jāatstāj vieta mīlestībai, blēņām un spēlēm.”

„Dievs ir devis iespēju radīt bērnu, lai ļautu pilntiesīgi pašiem atgriezties bērnībā. Vecāki var vēlreiz mūžā ar pilnām tiesībām spārdīt lapas, vārtīties pa zemi, spļaut no tilta, jo to var darīt to ar bērnu. Teātrī es, protams, varu darīt visu laiku. Gribu aicināt visus pieaugušos padomāt par to, ka vislaimīgākie mēs tomēr esam bijuši bērnībā. Mēs, pieaugušie, izaugam, krājam pieredzi klūpot, krītot, kļūdoties, līdz izveidojam savu vērtību sistēmu, kuru uzskatām par pareizu. Tad mums piedzimst bērns. Viņš ir mazs, tu viņu pabaro turi drošībā, un tu saproti, ka visideālākās pasaules vērtības ir viņā. Iznāk, ka nevis es kā pieaugušais, kā mamma mācu viņam savu aplamo dzīves pieredzi, bet viņš māca mani. Viņš pavelk mani atpakaļ pie sākotnējā. Ja es kā mamma to spēju notvert, tad kā vecāks esmu ieguvis pamatīgu atbrīvotības pakāpi un nelaužu bērnu savā vērtību sistēmā. To redzu savos trīs bērnos – katrs no viņiem ir savādāks. Šo bērna akceptēšanu laikam pati esmu iemācījusies tikai ar trešo bērnu – tāpēc jau pasakās ir trešais tēva dēls. Ar pirmo bērnu tu mācies, ar otru – labo kļūdas, trešajam tu ļauj rīkoties, tikai drusku uzmani, lai it uzmanīgi pa kāpnēm. Katram latvietim iesaku trīs bērnus!”

Brāļu Grimmu pierakstītais „Sarkangalvītes un vilka” stāsts allaž raisījis mākslinieku interesi, tas vairākkārtīgi iestudēts arī Latvijā, folkloras pētnieki un psihologi pasakā meklē ētiskās vērtības un sadzīves kodus. „Ņemot vērā izrādes skatītāja vecumu (no diviem gadiem), esam pieturējušies pie vienkārša, klasiski izstāstīta stāsta. Tie ir skatītāji, kas, iespējams, uz teātri nāk pirmoreiz. Viņiem nevar uzreiz „uzkrist uz galvas” ar kaut ko pārāk intensīvu. Ar teātri ir jāiepazīstina lēnām. Vispirms ir jāparāda, ka rotaļlieta darbojas, dzīvo, runā. Man nav svarīgi, ar kādu vecuma bērniem komunicēju izrādē – man ir svarīgi, lai skatītājs – mazāks vai lielāks ir „ieslēdzies”. Kad jūtu, ka mēs, aktieri, esam uz viena viļņa, un tu dzirdi – aiz visiem širmjiem parasti skatītāju neredzam – zālē ir klusums, tas ir baigi jaudīgi.”

„Viens no stereotipiem joprojām – Leļļu teātrī iestudē tikai „ucināmās” izrādes mazuļiem. Tas tā nav. Tas skatītājs, kas nāk bieži un pārzina leļļu teātra repertuāru, pilnīgi noteikti zina, ka mūsu izrādes ir ļoti dažādas. Ar interesi gaidu jauno gadu, kad pie mums pirmoreiz „Pinokio” iestudējumu veidos Jans Vilems van den Boss, mākslinieks būs Reinis Pētersons, bet mūziku rakstīs mans bērnudārza biedrs Raimonds Tiguls. Tas varētu būt atkal kaut kas pilnīgi savādāks.”

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Lukašenko dienas skaitītas? Izskan ziņas par Kremļa plāniem nogalināt viņu. Pēkšņā nāvē jau miris tuvs viņa līdzgaitnieks 37
Tas ir galvenais iemesls, kāpēc cilvēki mirst… Ārsts atklāj, kurus produktus jāēd mazāk
Slimnīcu vadītāji nepatīkami pārsteigti par ministra apgalvoto, ka valsts apmaksā piederīgo uzturēšanos slimnīcā 93
FOTO. Pasakaini skati! Pakrojas muižā atklāts vērienīgs gaismas parks
Baltkrievijas ārlietu ministrs, iespējams, ticis noindēts. Lukašenko panikā nomainījis pavāru un apsardzi 12
Lasīt citas ziņas
Armijas formastērpiem piegādāts karavīru veselību apdraudošs audums, atklāj “De facto”
KNAB pagājušajā nedēļā aizturējis CVK priekšsēdētāju Bērziņu 38
Kapelāns: “Karš nav Dieva gribēts. Tas ir cilvēku izvēļu rezultāts” 14
FOTO. Ogrē elektrības cenas Ziemassvētkus neaizēno: iedegti skaisti rotājumi visā novadā 3
Armijas formastērpiem piegādāts karavīru veselību apdraudošs audums, atklāj “De facto”
20:33
saskaitīt briežu barus vai uzpasēt rīsu laukus?
20:30
Atgriežas tur, kur jābūt
20:00
FOTO. “Kamilla nav viņu vecmāmiņa!”: princis Viljams saviem bērniem kategoriski aizliedzis tā saukt tēva sievu
“Vienlaikus samazināt ienākumus un palielināt izdevumus var īsu brīdi,” Dālderis par jaunā budžeta tapšanu
“Mēs nekad nekļūsim par populistiem!” Burovs palikšot Rīgas partija
VIDEO. Cīņa starp dzīvi un nāvi! Kā izskatās viena diena Ukrainas lauka hospitālī 9
FOTO. Torte ar 700 svecītēm! Viļņā iedegta krāšņa Ziemassvētku egle 5
SPECIĀLIZLAIDUMS. Jaunākais par karu Ukrainā ar Jāni Slaidiņu 8
Ukrainas dienesti Maskavas patriarhāta pareizticīgās baznīcas objektos atrod krievu propagandas materiālus
FOTO. Pasakaini skati! Pakrojas muižā atklāts vērienīgs gaismas parks
Pēc divu mēnešu samazinājuma Covid-19 gadījumu skaits atkal ievērojami pieaudzis
“Gribam žeņšeņu arī Latvijā!” Ar ko šobrīd nodarbojas Vides risinājumu institūta pētnieki?
FOTO. No 30 mazām eglītēm un 300 metrus garām lampiņām! Jelgavā iedegta lielā svētku egle
Par braukšanu reibumā Bauskā ierosināts viens no pirmajiem kriminālprocesiem
Vai snigšana turpināsies? Laikapstākļu prognoze otrdienai
Policija rosinājusi sākt kriminālvajāšanu pret četrām personām Bunkus slepkavības lietā 18
Par vārda brīvību turpmāk lems Saeimas deputāte Glorija Grevcova, kura Krievijas un Baltkrievijas medijos nomelno Latviju 71
Baltkrievijas ārlietu ministrs, iespējams, ticis noindēts. Lukašenko panikā nomainījis pavāru un apsardzi 12
Slimnīcu vadītāji nepatīkami pārsteigti par ministra apgalvoto, ka valsts apmaksā piederīgo uzturēšanos slimnīcā 93
Vai cīņa pret piespiedu vakcināciju joprojām ir aktuāla? Jencītis uzskata, ka valdībai ir jāatvainojas sabiedrībai
pagatavot barotavu mazputniņiem?
Sirdi plosoši: Ukrainā zemes klēpī guldīts jaundzimušais, kuru nogalināja krievu raidītā raķete 65
Kārlis Streips: Populisms var būt uzjautrinošs, taču pārmēru lietots tas kļūst kaitinošs
VDD sācis kriminālprocesu par vēršanos pret Latvijas amatpersonām un citām sabiedrībā zināmām personām 4
Putniņš par finansējumu onkoloģijai: “Nauda ir iedota, bet tā ir iedota par maz”
Lukašenko dienas skaitītas? Izskan ziņas par Kremļa plāniem nogalināt viņu. Pēkšņā nāvē jau miris tuvs viņa līdzgaitnieks 37