Foto: no privātā arhīva

Katrs rīts savā krāsā jeb kā Ilze uztamborēja laikapstākļu segu 1

Iespējams, tā šķiet nesaprotama vēlme – azartiski gaidīt, lai pēc siltāka laika krasi nāktu aukstums, un otrādi. Taču tieši tā smilteniete ILZE HAKA raksturo kāda īpaša rokdarba tapšanas gaitu.

“Tādus jautājumus, su…, uzdod!” Policists kukuļa izspiedējs aizmirst izslēgt mikrofonu un aizkadrā pasaka, ko domā par prokuroru 1
VIDEO. “Viņam nav īsti bail no NATO, drauds ir cits”: Jānis Kažociņš atklāj, kas ir Putina nāvējošais apdraudējums 126
Amatpersona: Ukrainas triecienā “Vagner” štābam Popasnā nogalināti vairāk nekā 100 krievu algotņu 6
Lasīt citas ziņas
Neparastais tamborējums atspoguļo gaisa temperatūras izmaiņas ik dienu, un tā visas 365 dienas – tātad gada garumā.

Jo laikapstākļi atšķirīgāki, jo sega iznāk krāsaināka. Izrādās, gaisa temperatūrai seko ne tikai laika vērotāji, bet arī rokdarbnieki. “Mēs esam laika tamborētājas,” smaidot teic Ilze. Tieši viņa savulaik šo ideju palaidusi gaisā, aizraujot līdzi citus. Ilze Haka darbojas biedrībā Smiltenes pūra lāde, ko izveidojusi kopā ar domubiedrēm Ingu Gailumu un Eviju Šubi.

CITI ŠOBRĪD LASA

Tā dēvētie temperatūras deķi tapa Latvijas simtgadei par godu – kā dāvana savai valstij. Akcijā, kas ilga gadu un noslēdzās simtgades svinību laikā, piedalījās vairāk nekā simt latviešu rokdarbnieču no Latvijas un vairākām Eiropas valstīm. Gatavie laika deķi satikās izstādē, kas šogad apceļoja daudzas Latvijas pilsētas.

Ievēro krāsu kodus

Foto: no privātā arhīva

“Daudzus gadus dzīvoju ārzemēs, brīvi pārvaldu angļu un holandiešu valodu, vienmēr lūkojos, ko dara citur pasaulē. Ir vērts pārņemt labāko, pasmelties idejas. Laika apstākļu segas ir populāras Amerikā, viņi tādas tamborē un dāvina cits citam. Sekoju līdzi viņu feisbuka grupai Temperature/Weather Blanket. Piepeši iedomājos, ka arī mēs varētu darināt šādas segas. Kolēģēm ideja iepatikās, pavēstījām to citām rokdarbniecēm,” stāsta Ilze.

Ko šī ideja nozīmē? Katru dienu pierakstīt āra gaisa temperatūru, tad notamborēt vienu rindiņu grādiem atbilstīgā krāsā.

Protams, var arī adīt, tomēr rokdarbniece zina teikt, ka 365 rindiņu adījums iznāktu visai smags. Vispirms sastāda tā dēvēto krāsu karti. Izvēlas, kāda būs gaisa temperatūras amplitūda, piemēram, dzijas krāsa mainās ik pēc četriem grādiem. Ilze izmanto krāsas, kas atbilst oficiālajiem meteoroloģijas standartiem, starptautiskajiem krāsu kodiem, kas piesaistīti konkrētai gaisa temperatūrai (sk. attēlā). Šīs krāsas varam redzēt, piemēram, lielajās laika ziņu kartēs, ko rāda televīzijā.

“Pēc tam nopērk attiecīgu krāsu dzijas, un tas nemaz nav vienkārši,” atklāj Ilze. Viņa visas 16 krāsas pasūtījusi internetā no Anglijas, jo pie mums nav viegli sameklēt vajadzīgos toņus. Citas smiltenietes dziju pirkušas Valmieras veikalā Elīze, kur ir visai plaša izvēle.

Iespējams arī darīt otrādi – vispirms sameklēt, kādi toņi pieejami, tad veidot gaisa temperatūru krāsu karti.

“Mūsu rokdarbnieces cenšas izvēlēties rimtus toņus, lai krāsu pārejas iznāktu līganas. Bet, piemēram, amerikāņu laika deķi ir absolūti trakās krāsās, taču arī izskatās skaisti!” teic Ilze.

Ilze dod priekšroku akrila dzijai, jo vēlas darināt praktisku segu, ko var droši mazgāt veļasmašīnā. “Man mājās ir suns, dīvāna pārklājs jāmazgā visai bieži,” pasmaida rokdarbniece.

“Ja zina šos krāsu kodus, segu var lasīt kā grāmatu. Lūk, zilie toņi – sala krāsas, pēc tam jau nāk pavasaris, zālīte dīgst, ņemu zaļās dzijas. Tad kļūst siltāks, pienenes sāk ziedēt, ienāk dzeltenā krāsa. Man šķiet interesanti skatīt, kā daba iekrāso visa gada segu.”

Gatavošanās

Foto: no privātā arhīva

• Lūko, kāds būs nepieciešamais segas garums, piemēram, 2,5 metri. To izdala ar 365 (dienas gadā), un iznāk aptuvenais rindiņas garums.

• Kad dzijas sagādātas un pielāgota īstā tamboradata, darina paraudziņu – vismaz 10 kārtas jeb rindas 10 x 10. Tad var izmērīt, cik iznāk rindas augstums. Platumu arī izrēķina pēc paraudziņa.

• Jāizvēlas tamborējuma raksts. Jebkurš nederēs, piemēram, ja tamborēs stabiņus ar diviem apmetumiem, sega var iznākt pat piecus metrus gara.

• Jāsaskan dažādu krāsu dziju biezumam. Turklāt der izvēlēties tādu dziju, ko varēs piepirkt klāt. Kad tapa simtgades deķis, bija ļoti karsta vasara, un Ilzei pietrūka sarkanās dzijas, kas atbilst augstai gaisa temperatūrai.

• Rokdarbnieces novērojušas, ka ziemā tamborējums mēdz iznākt blīvāks, bet vasarā irdenāks, tātad jāpieskata, lai tas būtu vienmērīgs, lai gada laikapstākļu deķim neveidotos vēderi.

Rīts ar termometru

Gaisa temperatūru visa gada garumā vajadzētu lūkot aptuveni vienā laikā, piemēram, Ilze to dara dienā starp pulksten 12 un 14, tāds ir viņas dzīvesritms. Citas rokdarbnieces āra termometru pieskata jau sešos no rīta, vēl kādas – pašā vakarā. Var izmantot dienas vidējo gaisa temperatūru.

Kad laikapstākļu deķus saveda vienā izstādē, varēja pabrīnīties, cik tie ir dažādi.

“Tas bija ļoti interesanti, jo katrai izveidojās atšķirīgas krāsu pārejas,” atceras Ilze. Tātad katru dienu tiek notamborēta viena rindiņa. Ir rokdarbnieces, kuras visu nedēļu pieraksta gaisa temperatūru, tad brīvdienās uzrauj vajadzīgās rindiņas.

Tradicionāli laika deķi sāk veidot līdz ar gada sākumu, tātad 1. janvārī. Latvijas simtgades segas tika iesāktas 18. novembrī un arī pabeigtas tieši uz svētkiem.

Ilze zina stāstīt, ka pēc šāda paša principa mēdz tamborēt dzimšanas dienas deķi. Tātad darbu sāk vienā dzimšanas dienā un pabeidz pēc gada. Tā šis gads iegūst īpašu jēgu. Var šādu segu darināt par godu kādam citam īpašam datumam.

Ir rokdarbnieces, kuras pēc līdzīga principa veido gada emociju deķi – katram noskaņojumam izvēloties savu krāsas toni. Ilze smejas, ka viņai gan būtu bail tādu darināt, – ja nu gada beigās izrādās, ka viss deķis ir drūmos, tumšos toņos.

Viena izstādes dalībniece tamborējusi 12 spilvenus – katram mēnesim savu, ar atbilstīgu rindiņu skaitu.

“Svarīgi, lai saglabājas galvenā ideja – krāsu karte un katras dienas gaisa temperatūra, kas atspoguļojas krāsas tonī,” piebilst Ilze.

 

Top piecgades sega

Arī šogad daudzas rokdarbnieces turpina iesākto – pēc dažādiem principiem atkal darina laikapstākļu segas.

SAISTĪTIE RAKSTI

Ilze izvēlējusies vēl prāvāku izaicinājumu – viņa šogad sākusi tamborēt piecgades deķi. Katram gadam būs savs tamborējums – 50 centimetru plata sloksne, tāda kā gara šalle ar 365 rindiņām, kas taps, ņemot vērā katras dienas laikapstākļus, gaisa temperatūru ārā. Šādi viņa turpinās vēl četrus gadus. Visas piecas šalles liks kopā, sašūs vienā kopējā deķī.

“Šāda piecgades sega uzskatāmi parādīs, kā mainījusies gaisa temperatūra šo gadu laikā, jo diena būs pret dienu,” uzsver Ilze.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Stāda zemenes un avenes, sēj zālāju, novāc tomātus un gurķus. Kas darāms dārzā no 15. līdz 22.augustam?
Gardā vistiņa kefīrā
VIDEO. “Tā ir īsta sliņķu metode!”: zaļā dzīvesveida piekritēja Anitra Tooma pastāsta, kā uz kartona izaudzēt kartupeļus 16
efektīvi cīnīties ar augu slimībām un kaitēkļiem augustā?
“Tādus jautājumus, su…, uzdod!” Policists kukuļa izspiedējs aizmirst izslēgt mikrofonu un aizkadrā pasaka, ko domā par prokuroru 1
VIDEO. “Viņam nav īsti bail no NATO, drauds ir cits”: Jānis Kažociņš atklāj, kas ir Putina nāvējošais apdraudējums 126
Amatpersona: Ukrainas triecienā “Vagner” štābam Popasnā nogalināti vairāk nekā 100 krievu algotņu 6
Amerikāņu astronauts Edgars Mitčels nosūtītā vēstulē Obamam atklājis, ka citplanētieši nepieļaus kodolkarus uz Zemes 133
“Mēs nevēlamies, ka krievi izbauda mūsu radītās vērtības.” Pakrojas muižas īpašnieki atsakās apkalpot Krievijas tūristus
Lasīt citas ziņas
FOTO. Saglabāts pat saimnieka krēsls, kas pildīts ar salmiem! Kā Viktors apvieno senu Jūrmalas vasarnīcu ar mūsdienu arhitektūru 3
Garšīgi, daudz ūdens un maz kaloriju! Kas vērtīgs kabačos?
8 noderīgi padomi, kā izdzīvot pārgājienā tveicīgā laikā 5
Pārstāda avenes, laista un mēslo rododendrus. Kādi darbi dārzā jāpaspēj paveikt augustā? 2
Aromātiski un kraukšķīgi! Trīs gardas mazsālītu gurķīšu receptes
Stāda kokus, laista augus, veido vainagus ķiršiem. Kas darāms dārzā no 8. līdz 15.augustam?
Pēc Egila Levita iniciatīvas, koalīcijas politiķi piekrīt pārskatīt uzturēšanās atļauju izsniegšanu Latvijā 9
Uzņēmējiem vairs nebūšot jāapmaksā OIK. Reirs sola nodokļos iekasēto naudu laist atpakaļ iedzīvotājiem
TV24 #SIF_MAF2022. “Ar nosūtījumu pie ārsta pēc diviem mēnešiem, par naudu – šonedēļ!” Advokāts norāda uz haosu medicīnas sistēmā
Jūtami augusi summa, kas mūsu sabiedrībā esot nepieciešama “visu sapņu piepildīšanai”: no 1164 eiro 2000. gadā līdz 3759 eiro – tagad 11
FOTO. Izsmalcināta publika un stāvovācijas: Ikšķiles estrādē izskanējis prestižais Operetes festivāls 6
FOTO. “Mums bija pašiem savs vasaras festivāls Ventspilī!”: “Prāta Vētra” Reņķa dārzā nospēlē krāšņu koncertu
Daļa skolas esot nogaidošas, kamēr citas beztermiņa streikā cīnīsies par pedagogu tiesībām uz cienīgu atalgojumu 4
TV24 #SIF_MAF2022. “Metam visus tos cilvēkus laukā, tad jau arī Irānu var nodēvēt par terorisma valsti!” Tiešajā ēterā spraiga diskusija par Krieviju
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs
RFS atlicis viens solis līdz UEFA līgas izšķirošajai kvalifikācijas spēlei
22:25
“Ukraiņi iegājuši rutīnā pēc pusgada karadarbības – domā, ja fronte turas, tad kā brīvprātīgajiem nav jāpiesakās,” – secina J. Slaidiņš
22:12
Brāļi Reišuļi kāpuši uz goda pjedestāla motokrosā
22:05