Latvijā
Politika

Vilnis Ķirsis: slēpnī nesēžu. Te nu es esmu. Pieteikts Rīgas mēra amatam41


Vilnis Ķirsis
Vilnis Ķirsis
Foto – Valdis Semjonovs

Daži saka – “Vienotība” par Rīgas mēra amata kandidātu izvirzījusi nepazīstamu cilvēku. Kur viņi bija pirms 26 gadiem, kad desmitgadīgs rīdzinieks no Pētersalas ielas kopā ar vecākiem (tētis – LNNK biedrs) cauru nakti bija klāt pūliņos nogāzt Ļeņina pieminekli pilsētas centrā un pret rīta gaismu Voldiņš bija augšpēdu gan? Puiku sauc Vilnis Ķirsis. Kas seko līdzi politikai, zina, ka tagad viņš ir Saeimas deputāts, EM parlamentārais sekretārs, politikā iesaukts pēc “Rīkojuma Nr. 2” un otrreiz kandidēs Rīgas pašvaldības vēlēšanās. Pietiekami jauns un apņēmīgs cilvēks, lai mēģinātu demontēt vēl vienu vīru no pjedestāla – Nilu Ušakovu.

Tauta satraukusies. Latviskās partijas nav spējušas vienoties, lai pieveiktu “Saskaņu” domes vēlēšanās. Neesot sagatavotu piedāvājumu, spilgtu līderu un vēlmes cīnīties par varu, mēra amatu.

Kāpēc nav gribas cīnīties? “Vienotības” Rīgas nodaļa mani izraudzīja par listes pirmo numuru. Nevis kā “pēdējā brīža” piedāvājumu, bet kā politiķi, kurš vēlējās kļūt par Rīgas mēra amata kandidātu. Galvaspilsētas savdabība ir citur neraksturīga politiska pieskaņa vēlēšanās. Ja pilsētnieki vērtētu tikai pēc praktiski saimnieciskiem piedāvājumiem, Ušakovs nekad nekļūtu mērs. Es esmu ekonomists un šais jautājumos jūtos stiprs. Jā, žēl, ka neizdevās vienoties ar ZZS un NA par vienu sarakstu, bet ko līdz zūdīties par “pamatos ieliktu kļūdu”. Mēģināsim defektu pārvērst par efektu. “Vienotība” veido atvērto sarakstu, kur uz brīvām vietām aicinām pilsētas apkaimju aktīvistus, ekspertus, vai tie speciālisti velojautājumos, vai arhitektūrā un 
izglītībā, cilvēkus, kuros modies vecais tautfrontieša gars, – “konsolidēsim” ikkatru, kurš nav vienaldzīgs un grib piedalīties Rīgas veidošanā par mājīgu, mūsdienīgu Latvijas galvaspilsētu. Un tam ir atsaucība.

Esmu ievērojis, ka tad, kad Saeimā kritizē Rīgas vadītājus, no “Vienotības” puses vienmēr jūs izsakāties. Ilgāku laiku gatavojāties konkurēt ar Ušakovu?

Pievēršu uzmanību, reaģēju uz netaisnībām. Kad dome pacēla transporta biļetes cenu līdz 1,15 eiro, ko maksā strādājošie cilvēki, norādīju, ka tam iemesls ir nesaimnieciskums. Dotācijas “Rīgas satiksmei” izputina melnajos caurumos. Ušakovs, bijušais žurnālists, ir liels tēla veidošanas meistars. Prot ieborēt, ka viss ir jauki un skaisti. Ārpus mākslīgi radītās rozā pasaules ir lielas problēmas. Prasmīgi vadītajos sociālajos tīklos nav nesakārtotības, turpretim uz Rīgas ielām ir bedres, ceļu remonti nemākulīgi, Centrāltirgus pārvaldība – gadiem aizlaista.

Ko gribat aizrādīt Rīgas saimniekiem par Centrāltirgu?

Tā sistēma pilnībā jāmaina, sākot ar falšu “Latvijas tomātu” izskaušanu un beidzot ar pārvaldību. Tirgus ir sava krāsaina pasaule, bet ne jau bezsaimnieciska teritorija, kur gadiem dod vaļu nodokļu nemaksāšanai un krāpšanām. Tikpat nesakārtots uzņēmums ir “Rīgas namu pārvaldnieks”, “Rīgas satiksme” un citi. Rūpīgi revidējot CT amatpersonas, saskaitījām 25 darbiniekus, kas ir “Saskaņas” biedri, ziedotāji, pietuvināti cilvēki. Gaļas paviljonu, piemēram, vada “Saskaņas” deputāta fitnesa treneris. Tā ir izplānota shēma, kā pašvaldību uzņēmumus pārvērš par savējo barotavām. Vietās neliek pēc profesionalitātes kritērijiem, bet pēc pazīmes – biedrs, draugs, radagabals. Loģiski, ka sagaidīt kvalitatīvu darbu, uzņēmuma aug­šupeju nozīmē gaidīt, kad slotaskātam lapas plauks. Šāda pārvaldība Rīgā ir “Saskaņas” standartprakse. Es redzu vienu – 
vadība pilsētas kapitālsabiedrībās ir jānomaina. To diezgan regulāri dara tiesībsargājošās iestādes, aizturot vienu vai otru vadītāju, bet Rīgas galva uz to vāji reaģē. Par valžu locekļiem jākļūst amatos piemērotiem, kompetentiem cilvēkiem, kuri “māk to lietu”, nevis vienīgais nopelns ir partijas biļete kabatā.

Runājat prātīgu valodu, bet pirms četriem gadiem “Vienotības” kandidāti ieteica siltināt mājas vai padarīt Rīgu par Ziemeļu zvaigzni. Tas neaizskāra vēlētāju dvēseļu stīgas. Vai priekšā stāvošā vēlēšanu cīņa izvērtīsies ar asākiem pagriezieniem?

Amerikā elkoņus nežēloja un politiķu aprindās runā, ka jāiet populisma virzienā. Es gribētu palikt korektuma robežās un dot atbildīgus solījumus.

Jūs esat viens no nedaudziem deputātiem zemessargiem. Kā, apmācīts karalauka darbībām, pratīsiet izvēlēties pareizo taktiku, pēkšņu uzbrukumu vai ilgstošu aplenkumu, lai uzvarētu.

Slēpnī nesēžu. Te nu esmu – pieteikts amatam…

…bet Ušakovam ir daudz piekritēju. Viņus vajag pārliecināt, ka varēsiet Rīgu vadīt prasmīgāk. Un kāpēc Nilu nevēlēt? Viņš taisījis glītas promenādes, bezmaksas biļetes.

Uz mēru kritika nav jākoncentrē. Jākritizē lietas, kas Rīgā nav pareizas vai nemaz nenotiek. Pārvaldības korupcijas nebūšanas ir pirmais problemātiskais jautājums. Daudzi rīdzinieki ir nemierā ar “Namu pārvaldnieku”. Darbi nesekmējas ne jau tādēļ, ka nav izstrādāti normatīvie akti. Nelabotas caurules, nesaprotamas remontdarbu tāmes un ar pirkstu rakstīti apsaimniekošanas rēķini – viss ir tādēļ, ka uzņēmuma vadībā iebīdītas nekompetentas personas, kuru dēļ cieš 70% rīdzinieku, daudzdzīvokļu ēku iemītnieki. Otrs plaši pārveidojams bloks ir pilsētas infrastruktūra: nelabotas ielas, bedraini iekšpagalmi, neuzbūvēti bērnudārzi. Kopš 
2008. gada lielākoties uz Pierīgu pārcēlušies 60 tūkstoši rīdzinieku. Šai bilancē ierindojas daudzas jaunas ģimenes. Vieniem bijusi rocība iegādāties privātmāju Mār­upē, bet otra kategorija nevar atļauties dzīvot galvaspilsētā. Īres cenas par augstu, trūkst vietas bērnudārzos, un jauniem cilvēkiem jāmigrē uz dzīvošanai patīkamāku vietu. Kopš Ušakovs ir pie varas, uz priekšu nav pabīdīts neviens no lielajiem transporta plūsmas apvedceļu projektiem. Smagie auto dodas caur pilsētu, un tas gandē gaisa kvalitāti. Turklāt nav stāvparku, kurus solīja ierīkot, lai iebraucēji atstātu mašīnas nomalē un tālāk dotos ar sabiedrisko transportu. Ja būvē šīs novietnes, novirza satiksmi pa Ziemeļu apvedceļu un Austrumu koridoru, tad vecpilsētu un krastmalu iespējams atdot cilvēkiem, pilsētas viesiem.

Kādi būs Ķirša trīs akcenti, ja saņemsiet vēlētāju atbalstu, kļūsiet par mēru?

Rīgas domē jāatjauno Pretkorupcijas komisija, kuru esošā vadība aizklapējusi ciet. Jāsastāda ielikteņu saraksts, kuri atbildīgos amatos jāaizvieto ar profesionāliem darbiniekiem. Īsā laikā jālikvidē rindas uz bērnudārziem. “Vienotība” pie varas negrasās mazināt rīdziniekiem iedotos sociālos bonusus – brīvpusdienas skolēniem vai bezmaksas braukšanu pensionāriem. Mēs panāksim, ka biļete sabiedriskajā transportā atkal maksās 60 centus. Saskaņiešu ieviestā e-talona sistēma Rīgas nodokļu maksātājiem izmaksā 23 miljonus eiro gadā, un tas izskatās pēc kārtējā melnā cauruma darījuma. Nomainot “Rīgas karti” ar banku attālinātas nolasīšanas kartēm, kādas jau izmanto Jelgavā, Liepājā, tas maksās tikai 7 miljonus. Diemžēl arodbiedrībai LABA būs jāaizmirst par devīgo uzturnaudu no “Rīgas satiksmes” kases, un esmu pārliecināts, ka iespējami ietaupījumi degvielas, nanoūdeņu un pārējos iepirkumos, kas ļaus nodrošināt biļetes par 60 centiem pasažieriem.

Vai Rīga varētu būt arī latviskāka?

Socioloģija vēstī, ka pēc iedzīvotāju sastāva Rīga palēnām kļūst latviskāka. Bet man būtu svarīgāk, lai pilsētas vadītāja krēslā nesēž cilvēks, kurš zīmē karikatūras par tautai nozīmīgām tēmām, un lai valsts karogs pie pašvaldību ēkām plīvo visaugstāk. Es kā mērs mūsu valstiskumu Rīgā turēšu godā un cieņā.

Sakiet, kā un kad kļuvāt par zemessargu? Un vai šais ģeopolitiskajos apstākļos zemessardzei Rīgas ielās nav jā­kļūst redzamākai – kā iedrošinošam faktoram?

Zemessargus var dalīt divās daļās. Vienus ļoti interesē militāras lietas, un viņi to savieno ar pa­triotiskumu. Otri sekojuši sirdsbalsij, ka jāiesaistās dzimtenes aizstāvībā, un karošanas iemaņas apgūst laika gaitā. Es piederu otrajiem un esmu “iesaukums pēc Krimas”. Dienu par godu Studentu rotai nosauktajā Studentu bataljonā, bet pirms diviem gadiem, sākoties Krievijas agresijai, pulkā nāca daudzi ierēdņi, uzņēmumu vadītāji, sabiedrībā pazīstami, karjerā kāpuši cilvēki. Piekrītu, ka zemessardzei Rīgā jābūt redzamai. Vēl bija laba akcija Lāčplēša dienā – ierodies darbavietā ZS formā. Tas rosina citus vīrus – ja kolēģis var savienot pienākumus darbā un dienēšanu zemessargos, kāpēc nepamēģināt man?

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LE
LETA
Latvijā
Lietuvas uzņēmums, ar kuru lauza līgumu, tomēr vēlreiz cer tikt pie iespējas remontēt Deglava tiltu
1 diena
AG
Andris Grīnbergs
Latvijā
“LA” aptauja: Vai ārkārtas situācijā, kad noteikti pulcēšanās ierobežojumi, ļaudis apmeklē baznīcu?
1 diena
IK
Ilze Kuzmina
Latvijā
Žēl, ka izlaiduma nebija, bet tagad visi ceļi vaļā! Topošie studenti dalās sapņos
1 diena

Lasītākie

KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Ministrs Edgars Rinkēvičs: Ir izgudrota velnišķīga aplikācija, kas izsekos visu, ko darām un nedarām
15 minūtes
IB
Ivars Bušmanis
Ekonomika
“Pandēmija parādīja, ka attīstāmies nepareizi.” Intervija ar Arni Putniņu
23 minūtes
AJ
Atis Jansons
Ekonomika
Kā tad tās riepas deldējam?
11 minūtes
LE
LETA
Veselam
Latvijā atklāts viens jauns Covid-19 inficēšanās gadījums. Izcēlās Garkalne
3 stundas
JL
Juris Lorencs
Pasaulē
Juris Lorencs: Dzīve pēc ārkārtējā stāvokļa atcelšanas būs vien normalitātes ilūzija
1 stunda