Iecerētā Taurupes muižas klēts pārbūve ir viens no četriem projektiem, kuriem atbalstu saņēmis Ogres novads.
Iecerētā Taurupes muižas klēts pārbūve ir viens no četriem projektiem, kuriem atbalstu saņēmis Ogres novads.
“Loft” arhitektu biroja publicitātes foto

Klēts pārbūvei dod naudu, tilta remontam – ne 8

Ināra Egle, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

 

Pagājušajā nedēļā Valsts kontrole nāca klajā ar revīzijas ziņojumu, kurā secināts, ka pašvaldību tiltiem nav pievērsta nepieciešamā uzmanība ne no valsts, ne no pašvaldību puses. Valsts kontrolei nav pārliecības par gandrīz simts tiltu drošību.

LE
LETA
Ziņas
No ceturtdienas uz četrām nedēļām Latvijā spēkā stāsies stingrais “lokdauns” 246
14 stundas
ZD
Zigfrīds Dzedulis
Ziņas
20 eiro mēnesī – potētajiem pensionāriem, bet ne visiem. Kuriem valsts sola pabalstu? 222
11. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Kokteilis
Zvaigznes sola, ka tu šodien sasniegsi mērķi, lai kāds tas arī būtu! Horoskopi 19.oktobrim
15 stundas
Lasīt citas ziņas

Šā secinājuma kontekstā jāpiemin, ka valdība pēc Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) ierosinājuma katru mēnesi atbalsta augstas gatavības pašvaldību investīciju projektus valsts aizdevuma saņemšanai Covid-19 krīzes seku mazināšanai, kur viens no mērķiem ir atbalsts tiltu, pārvadu un estakāžu būvniecībai vai pārbūvei. Valdība līdz šim ir piekritusi, ka pašvaldības var aizņemties finansējumu astoņu tiltu stāvokļa uzlabošanai. Augustā šādu atbalstu saņēma, piemēram, Jelgavas novada pašvaldība, lai savestu kārtībā tiltu pār Vircavas upi.

Taču jūnija sākumā dažas dienas pirms pašvaldību vēlēšanām valdība pēc VARAM priekšlikuma atbalstīja 21 augstas gatavības pašvaldību investīciju projektu, kas saistīti ar Covid-19 krīzes pārvarēšanu un ekonomikas atlabšanu, kuru iesniedzēji finansējumu saņems no valsts budžeta. Šo projektu īstenošanai nauda nebūs jāaizņemas, bet tikai jāgarantē 15% pašvaldības līdzfinansējums. Tas ir līdzīgi, kā savulaik pašvaldībām noteiktu valsts budžeta daļu sadalīja Saeimā pēc partiju ieskatiem.

CITI ŠOBRĪD LASA
Taču šoreiz izvēli izdara VARAM, kura iesniegtos projektus vērtē kopā ar Finanšu, Ekonomikas, Satiksmes un Zemkopības ministriju deleģētajiem pārstāvjiem.

Projektus varēja pieteikt diviem mērķiem: pašvaldību pakalpojumu infrastruktūras attīstībai, uzlabojot pakalpojumu kvalitāti un pieejamību iedzīvotājiem, kā arī Rīgas Austrumu maģistrāles posma izbūves otrajai kārtai. Šogad un arī nākamgad, ja Saeima atbalstīs šo iespēju, lemjot par 2022. gada valsts budžetu, šādi plānots sadalīt vairāk nekā 50 miljonus eiro, no kuriem 27,1 miljons eiro ir pieejami jūnija sākumā atbalstītajiem projektiem.

Šogad finansējums plānots no līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem, bet 2022. gadam tas ieplānots VARAM budžetā, gatavojot 2022. gada valsts budžeta projektu, liecina jūnija sākumā sniegtā VARAM informācija. No tās arī var secināt, ka pārējo summu, ko plānots piešķirt nākamgad, varēs saņemt tās pašas pašvaldības, lai iesāktos projektus pabeigtu. Taču Saeima, lemjot par budžetu, pašvaldībām var paredzēt arī lielāku atbalstu, ņemot vērā, ka tas ir Saeimas vēlēšanu gads.

 

Deputātu kvotu jaunā seja

Šā lēmuma pieņemšana valdībā sakrita ar laiku, kad toreiz jaunais labklājības ministrs Gatis Eglītis (JKP) tviterī bija ierakstījis aicinājumu partijām, kas nav valdībā, “pārāk nesapriecāties par uzvarām pašvaldību vēlēšanās, jo 3. jūnija valdības restarts nozīmē to, ka lielās valsts budžeta, Eiropas Savienības (ES) fondu un Atveseļošanas un noturības mehānisma naudas plūsmas kontrolēs četras koalīcijas partijas (Nacionālā apvienība, JKP, “Jaunā Vienotība” un “Attīstībai/Par”), kas primāri rūpēsies par savām pašvaldībām”.

Pēc rezonanses, ko izraisīja šis jūtami ironiskais ieraksts, tā autors to izdzēsa. Pēc tam viņš apgalvoja, ka ir pārprasts – gribējis pateikt, ka tāda prakse ir bijusi agrāk, bet vairs netiks atkārtota.

Pārlūkojot valdības 1. jūnijā atbalstītos pašvaldību investīciju projektus, redzams, ka valsts budžeta naudu dažādiem mērķiem ir saņēmušas arī pašvaldības, kur nav pie varas koalīcijas partijas. Tāpat ir noraidīti arī valdošo partiju pašvaldību projekti. Jūnijā atbalstu saņēma Rīgas, Valmieras pilsētas, Smiltenes novada, Ogres novada, Daugavpils pilsētas, Ventspils pilsētas, Gulbenes novada, Rēzeknes pilsētas, Alūksnes novada, Stopiņu novada, Jelgavas pilsētas, Siguldas novada, Vecumnieku novada, Tukuma novada, Talsu novada un Valkas novada projekti.

 

Iecerētā Taurupes muižas klēts pārbūve ir viens no četriem projektiem, kuriem atbalstu saņēmis Ogres novads.
“Loft” arhitektu biroja publicitātes foto

Piemēram, Ogres novads saņēma atbalstu četru projektu īstenošanai, kuru vidū bija arī Taur­upes muižas klēts pārbūve. Talsu novadam piešķirta nauda Ķēniņkalna un brīvības cīnītāju pieminekļa “Koklētājs” apkārtnes labiekārtošanai. Abas pašvaldības vadīja un arī tagad vada Nacionālā apvienība. Vairākums vietvaru bija iesniegušas projektus par ielu vai pašvaldības ēku pārbūvi.

Vecumnieku novadam naudu piešķīra Skaistkalnes sporta zāles būvniecībai, kas patiešām ir projekts, “ko skaistkalnieši gaidīja jau vairākās paaudzēs”, kā tika sacīts šā gada 1. septembrī, svinīgi ēkas pamatos ieliekot kapsulu ar vēstījumu nākamajām paaudzēm. Uz valsts budžeta finansējumu šā projekta īstenošanai tagad jau Bauskas novads cer arī nākamgad, jo šogad tam piešķīra tikai pusi no nepieciešamā – nedaudz vairāk kā 700 000 eiro.

 

Noraidītie var pretendēt uz aizņēmumu

Taču daudz vairāk bija to projektu, kurus vērtēšanas komisija noraidīja. Nesenā Valsts kontroles ziņojuma kontekstā uzmanību piesaistīja Saldus novada pieteikumi, kas nav iekļauti atbalstāmo projektu sarakstā. Viena noraidīšanu varētu saprast – Druvas vidusskolas ēkas energoefektivitātes paaugstināšanas projekta pieteikumā bija tehniska kļūme, ko gan varētu izlabot, bet, formāli vērtējot, atteikums bija pamatots.

Taču Saldus novads iesniedza arī tilta pār Cieceres upi Kuldīgas ielā pārbūves projektu, kuru arī vērtēšanas komisija noraidīja. Pašvaldība pēc tam vērsās VARAM, no kuras saņēma atbildi, ka komisija vērtējusi arī projektu ilgstspēju administratīvi teritoriālās reformas kontekstā. Uz minēto tilta pārbūvi to nevarot attiecināt, tāpēc ierobežotā valsts budžeta finansējuma dēļ tai tiek atteikts. Saldus novada domi vadīja un arī tagad vada priekšsēdis Māris Zusts no Latvijas Zaļās partijas.

Viņš atzina, ka noraidījuma pamatojums viņu izbrīnījis, jo šis ir tilts, kas ir pilsētas galvenā artērija, pār kuru notiek visa satiksme no atjaunotās Kuldīgas ielas.

Viņam nav saprotams, kāpēc tas netiek saistīts ar finanšu ieguldījumiem ilgtermiņā.

Neatbildēts arī paliek jautājums, ar ko NA vadītās pašvaldības parks Talsos vai pagasta muižas klēts Ogres novadā reformas kontekstā ir pārāki. Jāpasaka, ka atbalstīto projektu vidū ir vēl viens Ogres novada projekts par pašvaldības ēkas “Jauniešu māja” pārbūvi. Tajā pašā laikā noraidīts ir ļoti līdzīgs Kuldīgas novada Bērnu un jauniešu centra projekts. Runa ir par ēku, kurā ir visi jauniešu interešu pulciņi un pašdarbības kolektīvi.

Kuldīgas novada priekšsēdei Ingai Bērziņai (Kuldīgas novadam) arī nav skaidra projektu vērtēšanas kārtība, jo viens no kritērijiem bija saistīts ar atbalstu projektiem, kas šajā gadā var apgūt lielāku finansējumu. Cik viņai zināms, tad Kuldīga šajā ziņā būtu apsteigusi dažu labu pašvaldību, kurai atbalsts sniegts. “Tā nav labā prakse. Ceru, ka nākotnē tā vairs neatkārtosies,” “Latvijas Avīzei” atzina I. Bērziņa.

Viņa pārstāv valdībā esošo “Jauno Vienotību”. Taču tā gluži apdalīta nav. Jautājums drīzāk ir par to, kurai no tās pašvaldībām ir dota priekšroka, jo vēl kā Valmieras pilsētas pašvaldība, kuru vada Jānis Baiks (“Valmierai un Vidzemei”), “JV” ir saņēmusi atbalstu J. Daliņa stadiona piebūves un vieglatlētikas manēžas projektam, kam divos gados paredzēti 2,1 miljons eiro.

Vairākas pašvaldības, kuru viedokli “Latvijas Avīze” centās noskaidrot, atteikumu saņēmušas ar pamatojumu, ka projekts nav atbalstīts, ņemot vērā ierobežoto valsts budžeta finansējumu.

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra padomnieks Madars Lasmanis (“AP”) “Latvijas Avīzei” paskaidroja, ka aplūkotais valsts atbalsts pašvaldībām ir grantu programma kā papildu stimuls novadiem un pilsētām īpaši svarīgu projektu īstenošanā. Uz vaicāto, ar ko klēts pārbūve vai parka lab­iekārtošana ir bijusi pārāka par Saldus tilta remontu, M. Lasmanis pieļāva, ka atbalstītās pašvaldības, visticamāk, ir spējušas labāk pamatot savu projektu nepieciešamību.

Viņš gan nav piedalījies vērtēšanas komisijas darbā, taču neesot pamata apšaubīt starpministriju komisijas lēmumu.

SAISTĪTIE RAKSTI
Taču tām pašvaldībām, kuru projekti ir noraidīti, ir visas iespējas pieteikties valsts aizdevuma saņemšanai, kas, visticamāk, netiks liegts, paskaidroja M. Lasmanis.

Te gan jāpasaka, ka aizņemta nauda ir arī jāatdod. Tilts Saldū, iespējams, neesot saņēmis valsts budžeta finansējumu tāpēc, ka tam nav izšķirošas nozīmes pašvaldību reformas kontekstā, jo no Saldus novadam pievienotajiem Brocēniem Saldū varot nokļūt pa citu ceļu.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LE
LETA
Ziņas
No ceturtdienas uz četrām nedēļām Latvijā spēkā stāsies stingrais “lokdauns” 246
14 stundas
ZD
Zigfrīds Dzedulis
Ziņas
20 eiro mēnesī – potētajiem pensionāriem, bet ne visiem. Kuriem valsts sola pabalstu? 222
11. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Kokteilis
Zvaigznes sola, ka tu šodien sasniegsi mērķi, lai kāds tas arī būtu! Horoskopi 19.oktobrim
15 stundas
LE
LETA
Ziņas
Žagars: Man kauns par Latvijas sabiedrību 152
3 stundas
AD
Artis Drēziņš
Ziņas
Brāļi nelikumīgi nomedī aļņus un tagad izcieš cietumsodu, lai gan notikuma vietā pieķerti netika 27
4 stundas
Lasīt citas ziņas
LE
LETA
Ziņas
Reirs pārsteidz ar to, cik miljonus izmaksā viens “lokdauna” mēnesis
6 minūtes
AD
Artis Drēziņš
Ziņas
Policija garāžā atrada sprāgstvielu briketes, šāviņus, granātas…Kā Modra taisnošanās par gāzes skaitītājiem beidzās ar krimināllietu 17
2 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Dombrovskis: Man grūti pateikt, kas tajā valdībā vispār notiek 20
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
“Nevakcinētie šobrīd berzē rokas un priecājas!”, “Kāpēc vakcinētie nedrīkst pastaigāties?” Soctīklotāji par lokdauna ierobežojumiem 78
1 stunda
LA
LA.LV
Ziņas
Pieaugot klientu skaitam, “Tele2” pieslēgumu skaits pārsniedzis 1 miljonu
12:16
RE
Reklāmraksts
Reklāmraksti
5 noslēpumi kuplākai bārdai
12:12
LE
LETA
Ziņas
Reirs pārsteidz ar to, cik miljonus izmaksā viens “lokdauna” mēnesis
12:03
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Karalienes Elizabetes II ekskluzīvākais transportlīdzeklis pasaulē. Taču viņai nepatīkot tajā braukt! 2
1 stunda
AD
Artis Drēziņš
Ziņas
Brāļi nelikumīgi nomedī aļņus un tagad izcieš cietumsodu, lai gan notikuma vietā pieķerti netika 27
4 stundas
LA
LA
Ziņas
“Ir piemērots brīdis balstīt informētu sabiedrību!” Mediju vēstule valdībai un parlamentam 29
5 stundas
LE
LETA
Ziņas
Žagars: Man kauns par Latvijas sabiedrību 152
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
Pavļuts: Izdarīsim visu iespējamo, lai pie senioriem un slimniekiem pievestu vakcīnas 59
4 stundas
LE
LETA
Ziņas
Tiesai nodota Latvijas vēsturē vērienīgākās narkotiku kravas krimināllieta 4
4 stundas
VB
Valdis Bērziņš
Ziņas
Pasaulei vajag degvielu: Ķīna par desmitiem miljardu dolāru pirks gāzi no ASV, Putins varētu palīdzēt glābt Eiropu 21
6 stundas
IR
Ilmārs Randers
Stāsti
“Ārsts varēs apskatīt, bet, kamēr cilvēks nekļūs par akūtu pacientu, uz operāciju netiks!” Daugavpils slimnīcas vadītājs Semjonovs par situāciju slimnīcā 26
Intervija 5 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Cik lielam vajadzētu būt onkoloģiskās aprūpes budžetam? 4
5 stundas
LE
LETA
Ziņas
Krapāne aizgājusi no PCL priekšsēdētājas amata un partijas 3
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Šoferīšiem jābūt uzmanīgiem – vietām Latvijā apledojuši ceļi 2
3 stundas
LE
LETA
Laukos
“Putnu fabrika Ķekava” gatava pieprasījuma gadījumā samazināt putnu blīvumu audzētavā un pagarināt audzēšanas ilgumu 14
3 stundas
OZ
Olafs Zvejnieks
Ziņas
Atstādināt var, atlaist – nereāli! Kamēr nav pabeigts kovida likums, darbinieki ir neaizsargāti 45
17 stundas
VB
Valdis Bērziņš
Ziņas
ASV, Krievija un Ķīna sacenšas hiperskaņas ieroču veidošanā 8
5 stundas
PA
Pēteris Apinis
Veselam
Pēteris Apinis: Latvijas veselības budžets kā septiņu aklu indiešu izpratne par ziloni 25
19 stundas
LE
LETA
Ziņas
Atklāts, kurš Ivo Fomina koncertā ziņoja par viltus spridzekli 41
17 stundas
LE
LETA
Ziņas
Millers: Pašreizējā situācijā “lokdauna” noteikšana ir neizbēgama valdības mugurkaula trūkuma dēļ 40
20 stundas
LE
LETA
Ziņas
Mācības lokdaunā: pagarināts brīvlaiks, daži klātienē, daži attālināti 9
14 stundas
EL
Egils Līcītis
Ziņas
Sēdes laikā ministri zvaigāja par akadēmiķiem, cēla pie deniņiem pirkstus un grozīja, uzvedās kā skolasbērni! Egila Līcīša feļetons 19
16 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Viņķele: Epidemioloģiskā uzraudzība kļūst neiespējama 85
22 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Vai varam sagaidīt pirmo sniegu? Bricis par šīs nedēļas laika prognozi 8
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Sirojošo lāču sāga: DAP atklāj, kas noticis ar viensētās nedarbus sastrādājušajiem lāčiem 28
1 diena
KS
Kārlis Streips
Ziņas
Kārlis Streips: No štovētiem kāpostiem līdz suši! Latvija nekad nav bijusi valsts ar tikai vienu tautu vai etnosu, un tāda tā nav arī šobaltdien 48
19 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
Ko šis laiks mums māca? Astrologu un numerologu lielās prognozes 15.decembrim
1 stunda