Arvils Ašeradens
Arvils Ašeradens
Foto: Edijs Pālens/LETA

“Latvija ir maza, izdevusies un brīnišķīga Ziemeļeiropas valsts!” Ko partijas kongresā sprieda “Vienotība”? 70

Ināra Egle, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

“Jaunās Vienotības” mērķis ir stabili nostartēt 14. Saeimas vēlēšanās un iegūt vismaz divas reizes vairāk mandātu parlamentā, sestdien “Vienotības” kongresā sacīja partijas priekšsēdētājs Arvils Ašeradens, kuru atkārtoti ievēlēja amatā.

LA
LA.LV
Ziņas
“Arī veikalā kasierei tagad jābūt vakcinētai. Uz kurieni tu iesi?” Kreituse par pedagogiem, kuri draud pamest darbu 139
1 diena
Daina Šulca
Ziņas
“Mēs sapratām, ka te paliksim, te novecosim.” Kurzemnieku Jablonsku ģimene 12 gados iedzīvojusies Dānijā 158
1 diena
LE
LETA
Ziņas
No rītdienas mainīsies kārtība, kā SPKC apzinās kovida slimniekus 30
2 dienas
Lasīt citas ziņas

“Jaunā Vienotība” (“JV”) Saeimā ieguva astoņas vietas, bet tai pievienojušies vēl trīs no citām partijām ievēlēti deputāti. Līderis vēl minēja apņemšanos panākt, ka arī nākamo valdību veido “JV” premjers.

Pirms katrām vēlēšanām “Vienotība” ir paplašinājusies. Premjers Krišjānis Kariņš aicināja “padomāt par tālāku konsolidāciju un nebaidīties no tās”.

CITI ŠOBRĪD LASA

A. Ašeradens atzina, ka partijai, kurā ir vairāk nekā 2000 biedru un kas “ir augoša, sistemātiska un pašpietiekama, nebūtu jāuztraucas par startu Saeimas vēlēšanās, taču mums ir bažas par Latvijas valsti”.

Viņš atgādināja par politisko fonu, kad notiek sabiedrības polarizācija, top jaunas populistu partijas un parādās radikāli līderi, kas tā gan notiekot arī citur pasaulē. “Vienotība” ir vairākkārt uzņēmusies atbildību laikā, kad valstī ir krīzes.

“Pesimists redz grūtības jebkurās iespējās, bet “Vienotības” spēks ir tajā, ka tā spēj pārvērst jebkuras grūtības iespējās,” delegātus iedvesmoja Eiropas Komisijas viceprezidents Valdis Dombrovskis.

Viņš aicināja “JV” biedrus īstenot atbildīgu politiku un nemētāties līdzi populistiem.

Sagaida paaudžu nomaiņu

Pašvaldību vēlēšanās “JV” ieguva pārstāvniecību 33 pašvaldībās, kur no tās ievēlēti 114 deputāti. No “JV” vai tās partneru sarak­stiem ir ievēlēts Alūksnes novada priekšsēdis Dzintars Adlers, Cēsu novada priekšsēdis Jānis Rozenbergs, Kuldīgas novada vadītāja Inga Bērziņa, Salaspils novada mērs Raimonds Čudars un Valmieras novada priekšsēdis Jānis Baiks.

A. Ašeradens izteica cerību, ka partijai izdosies iegūt vēl vienu mēra amatu, jo Rēzeknes novadā ir panākta vienošanās par atbalstu līdzšinējam novada priekšsēdim Monvīdam Švarcam.

Pirms kongresa A. Ašeradens apbraukājis daudzas nodaļas un apliecinājis biedriem, ka “Vienotība” pievērsīs lielāku uzmanību reģioniem.

Redzētais pašvaldībās A. Ašeradenam esot radījis pārliecību, ka “Latvija ir maza, izdevusies un brīnišķīga Ziemeļeiropas valsts”.

Eiropas Parlamenta deputāte Sandra Kalniete, domājot par nākotni, aicināja īstenot paaudžu nomaiņu partijas vadībā, jo pretējā gadījumā būšot grūti uzrunāt trīsdesmitgadnieku paaudzi, kas jau ir dzimusi neatkarīgā Latvijā un ienākusi daudzās jomās.

Varēja vērot, ka zālē ir daudz gados jaunu cilvēku, taču reti kurš pārstāv partiju kādā nozīmīgā amatā.

A. Ašeradens pateicās jauniešu organizācijai par labi noorganizēto kongresu, bet no S. Kalnietes teiktā varēja secināt, ka viņa sagaida jaunu cilvēku izvirzīšanu atbildīgiem amatiem.

Kongresā par domes priekšsēdētāju ievēlēja Ropažu novada priekšsēdētāja vietnieku Hosamu Abu Meri. Valdē ir ievēlēts K. Kariņš, Vilnis Ķirsis, Anda Čakša, Edgars Rinkēvičs, Ainars Latkovskis, Jānis Rozenbergs, Kārlis Šadurskis, Evika Siliņa, R. Čudars, Inese Vaidere, Edmunds Jurēvics, Jānis Reirs, Elīna Ieva Smule un Inese Lībiņa-Egnere.

Jubilejas reizē atceras pagātni

Kongresā nenotika diskusija par partiju konsolidāciju. Iepriekš bija dzirdēts, ka viens no potenci­ālajiem sabiedrotajiem varētu būt “Attīstībai/Par”.

Jāatgādina, ka to veido “Kustība Par” un “Latvijas attīstībai”, kuru starpā ir plaisa – partijas startēja atsevišķi pašvaldību vēlēšanās un arī Rīgas domē tās pārstāv divas frakcijas. Kā varēja noprast no “Vienotības” pārstāvju izteikumiem, runa var būt tikai par sadarbību ar šo politisko spēku kā vienotu komandu.

Iepriekš EP deputāte I. Vaidere intervijā “Latvijas Avīzē” teica: “Apvienošanās ar liberālas ideoloģijas pārstāvi varbūt labāku vēlēšanu sasniegumu dēļ būtu pilot­projekts, kas nedod ilglaicīgu, tālejošu labumu. “Vienotības” vēlētājs var neaiziet balsot, ja vienotībnieki sametīsies uz vienu roku ar liberāļiem.”

Jāatgādina, ka I. Vaidere politisko darbību sāka partijā LNNK un pārstāv “Vienotībā” konservatīvo spārnu.

Valmierā sestdien notika partijas 10. gadadienas jubilejas kongress, kurā vairāki runātāji atcerējās gan laiku pirms desmit gadiem, kad 2011. gada augustā Valkā uz trīs partiju – “Jaunā laika”, “Pilsoniskās savienības” un “Sabiedrības citai politikai” – bāzes nodibināja “Vienotību”, gan 2001. gada septembri, kad pirms 20 gadiem Einars Repše paziņoja par nodomu veidot “Jauno laiku”.

Tā dibinātāju vidū bija cilvēki, kuri joprojām ir aktīvajā politikā – premjers K. Kariņš, finanšu ministrs Jānis Reirs, Rīgas domes frakcijas vadītājs Kārlis Šadurskis, Valdis Dombrovskis.

Politiskais spēks ir piedzīvojis vairākas krīzes, no kurām nopietnākā bija “Jaunā laika” šķelšanās, kad daļa biedru no partijas aizgāja un kopā ar “Tēvzemei un Brīvībai”/LNNK atšķēlušos biedru daļu, kurā bija arī I. Vaidere, nodibināja “Pilsonisko savienību”.

Savukārt no “Jaunā laika” toreiz aizgāja arī S. Kalniete, K. Šadurskis un vēl vairāki pazīstami politiķi. “Sabiedrību citai politikai” nodibināja bijušie Tautas partijas biedri Aigars Štokenbergs un Artis Pabriks, ar kuriem kopā politikā ienāca arī tagadējais Latvijas Reģionu apvienības priekšsēdētājs Edvards Smiltēns.

Drīz pēc tam valstī sākās finanšu krīze un bija jāapvieno uz Rietumu demokrātiskās pasaules vērtībām orientēti politiskie spēki, kongresā atgādināja A. Ašeradens, kurš toreiz pārstāvēja “Pilsonisko savienību”, kas bija viņa pirmā partija.

A. Ašeradens kongresā pateicās pirmajiem “Vienotības” līdz­priekšsēdētājiem Solvitai Āboltiņai, Ģirtam Valdim Kristovskim un Aigaram Štokenbergam, bijušajiem premjeriem V. Dombrovskim un Laimdotai Straujumai, kā arī K. Kariņam.

SAISTĪTIE RAKSTI

Pirms 12. Saeimas vēlēšanām “Vienotībai” pievienojās daļa bijušo Reformas partijas biedru – arī tagadējais ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs un Saeimas priekšsēdētājas biedre I. Lībiņa-Egnere.

Pirms 13. Saeimas vēlēšanām tika izveidota “Jaunā Vienotība”, kurā iekļāvās “Vienotība” un reģionālās partijas no Valmieras, Kuldīgas, Jēkabpils un Tukuma. “JV” noslēdza līgumu arī ar Latgales partiju.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Ziņas
“Arī veikalā kasierei tagad jābūt vakcinētai. Uz kurieni tu iesi?” Kreituse par pedagogiem, kuri draud pamest darbu 139
1 diena
Daina Šulca
Ziņas
“Mēs sapratām, ka te paliksim, te novecosim.” Kurzemnieku Jablonsku ģimene 12 gados iedzīvojusies Dānijā 158
1 diena
LE
LETA
Ziņas
No rītdienas mainīsies kārtība, kā SPKC apzinās kovida slimniekus 30
2 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Viņš ir vecs vecis, nav simpātisks!”: Olga Kambala TV šovā paziņo, ka aktieris Lauris Dzelzītis “nepiestāv” viņas draudzenei 63
8 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Ministrs aicina visus jau tagad iegādāties respiratorus. Vai turpmāk tie būs jālieto obligāti? 198
2 dienas
Lasīt citas ziņas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Ekonomists ieskicē Latvijas nākotni: “Es pilnībā neņemtos izslēgt, ka nebūs nodokļu celšanas.” 20
3 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Ministrs Tālis Linkaits: “Viens ir draudēt, ka iesi prom no darba, pavisam kas cits – pieņemt šo lēmumu.” 127
5 stundas
JL
Juris Lorencs
Ziņas
Juris Lorencs: “Šī ir tā reize, kad radusies vēlme atbalstīt pēdējā laikā tik bieži kritizēto valdību” 56
3 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Psihoterapeits Viesturs Rudzītis priecājas, ka meita saslimusi ar Covid-19: “Kā akmens no sirds novēlās…” 86
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Man kolēģītes arī meklē. Mēs esam vairākas skolotājas”: apgalvo pedagoģe, kas ar sludinājuma palīdzību meklēja iespēju saslimt ar Covid-19
20:42
LA
LA.LV
Kokteilis
Šodien pārsteidzīga rīcība novedīs pie nepareiziem secinājumiem! Horoskopi 17.oktobrim
19:51
LE
LETA
Ziņas
Trīs Latvijas pilsētas: paziņo, kur pagājušajā diennaktī atklāts visvairāk Covid-19 inficēto
19:26
LE
LETA
Ziņas
“Melnais rekords” pārspēts: Latvijā pagājušajā diennaktī reģistrēts līdz šim lielākais Covid-19 saslimušo skaits 94
7 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Laikraksts “Bauskas dzīve” publicē sludinājumu: skolotājas meklē Covid-19 pozitīvos, lai varētu saslimt 106
9 stundas
AT
Andris Tiļļa
Praktiski
Mantotais nams Bieriņos: pilna māja mākslas mūzu
7 stundas
EL
Egils Līcītis
Stāsti
Politiķis Mārtiņš Kossovičs: “Kāpēc nevaram jau tagad atklāti pateikt pilsētniekiem – lūdzu, nepērciet mašīnas ar lieliem dīzeļiem!” 23
Intervija 8 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Viņš ir vecs vecis, nav simpātisks!”: Olga Kambala TV šovā paziņo, ka aktieris Lauris Dzelzītis “nepiestāv” viņas draudzenei 63
8 stundas
Uldis Šmits
Ziņas
Pārkāpta kārtējā sarkanā līnija. Vai kaimiņos briest breksita analogs Polexit? 133
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Viņš bija apbēdināts un pat aizkaitināts”: princis Viljams pastāsta, ka viņa dēls princis Džordžs skolā esot vācis atkritumus 2
8 stundas
AG
Aleksejs Grigorjevs
Ziņas
Aleksejs Grigorjevs: “Latvijā vajadzētu koordinēt savu politiku attiecībā uz “Ziemeļu straumi” ar Poliju”
6 stundas
RO
Regīna Olševska
Veselam
Katru gadu aptuveni 1200 sievietēm Latvijā diagnosticē krūts vēzi, bet skrīningu veic tikai katra trešā paciente
7 stundas
IM
Ingrīda Mičāne
Laukos
“Nākotne laukos pozitīva, ja pievēršas modernizācijai un robotizācijai!” Zemnieki dalās pieredzē 10
12 stundas
IK
Inga Kaļva-Miņina
Stāsti
“Esam kā sava personāža advokāti. Tajā pasaulē ir jāienirst, cik vien dziļi var!” Saruna ar aktieri Kārli Tolu
12 stundas
LE
LETA
Ziņas
Degvielas cenas Baltijā turpina paaugstināties jau ceturto nedēļu 6
11 stundas
IB
Ivars Bušmanis
Ziņas
Itāļi atceļ OIK, spāņi samazina elektrības nodokli. Kā citur kompensē enerģijas cenu pieaugumu? 43
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Sinoptiķu prognozes: vai sestdien Latvijā vairs nelīs?
11 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Kariņš komentē izplatīto video: “Tas parāda vienu no manām brīvā laika aizraušanām – mūziku.” 151
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Arī veikalā kasierei tagad jābūt vakcinētai. Uz kurieni tu iesi?” Kreituse par pedagogiem, kuri draud pamest darbu 139
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Kā vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieces – Daiga un Dinija
8 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Ministrs aicina visus jau tagad iegādāties respiratorus. Vai turpmāk tie būs jālieto obligāti? 198
2 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Komēdija “Svingeri krievu gaumē” uzsāk ceļu pie skatītājiem ar Dmitriju Nagijevu galvenajā lomā 16
1 diena
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Ziemassvētku zvaigzne – puansetija: kā to kopt pareizi, lai tā uzziedētu atkal? 1
2 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. “Mūs piespiež izvēlēties starp cilvēkiem, cilvēcību…” Uzņēmēja pieņem smagu lēmumu un slēdz kafejnīcu 132
2 dienas
ML
Māra Lapsa
Praktiski
Saimnieces recepte: kā pareizi skābēt kāpostus, lai tie vienmēr izdotos izcili 6
2 dienas
LA
LA.LV
Kokteilis
Šonedēļ nevajadzētu izvirzīt pārāk lielus mērķus! Horoskopi no 18. līdz 24.oktobrim
8 stundas
GK
Guna Kārkliņa
Kokteilis
Pamazām kļūs vieglāk? Astroloģe prognozē, kas mūs sagaida no 15. oktobra līdz 10.decembrim 11
2 dienas