“Klikšķu biznesmeņu” cinisms: viltus ziņotāji vēsta par meitenes nolaupīšanu 8

“Policija meklē nepilngadīgu meiteni Ievu Vanagu, meitenei ir četrpadsmit gadi! Valsts policijas darbinieki pauž iespējamību, ka meitene varētu būt nolaupīta,” šāda ziņa 5. maijā parādījās portālā redzams.lv, kas pieder Nikam Endziņam. Patiesībā nekas tāds nav noticis – Valsts policija Ievu Vanagu nav meklējusi un, visticamāk, viņa pat nav reāla persona.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
No A līdz Ž – ko par tavu personību atklāj tava vārda sākumburts? 11
Lietotas automašīnas, kuras nevajadzētu iegādāties: eksperts norāda uz trim neuzticamiem modeļiem
RAKSTA REDAKTORS
“Viņiem ir advokātu aizmugure, par kādu es pat sapņot nevaru!” Darbavieta nelikumīgi sagrauj Baltkrievijas pilsones gadiem veidoto dzīvi Latvijā 285
Lasīt citas ziņas

Ziņa ar “pazudušo meiteni” vēlāk tika “padota tālāk” arī citiem līdzīga satura portāliem – manaoga.lv, thebest.lv un arī vipklubs.lv, kas pieder Raivim Raspopovam. Cilvēki ar šo ziņu aktīvi dalījās sociālajos tīklos. Vienā no versijām Ieva it kā esot “pazudusi” Tukumā. “LA” sazinājās ar Tukuma policijas iecirkni, kur atbildēja, ka iesnieguma par šādu faktu nav. Vēlāk arī Valsts policijas preses pārstāve Gita Gžibovska apstiprināja, ka meklēšanā šādas personas nav. “Policija nav saņēmusi iesniegumu, ka persona būtu pazudusi. Negatīvi, ka Valsts policijas vārds tiek izmantots šādiem mērķiem un notiek sabiedrības maldināšana,” saka G. Gžibovska. Policija jau lūgusi saviem juristiem izvērtēt iespējas, kā tiesiski vērsties pret cilvēkiem, kas šādi maldina sabiedrību.

Ziņai raksturīga nekonkrētība, tā ir izplūdusi, nav sīkāku detaļu par laiku un vietu, ne arī citu raksturojumu. G. Gžibovska norāda, ka ziņa par “pazudušo meiteni” neatgādina stilu, kādā policija parasti informē par bez vēsts pazudušiem cilvēkiem. Šī gan nav vienīgā šāda veida informācija minētajos portālos. Piemēram, redzams.lv publicēts, ka nesen Zemes ielā noticis negadījums, kurā cietis 14 gadus vecs bērns, un Valsts policija lūdz palīdzību. VP nav saņēmusi ziņas par šādu atgadījumu, tātad arī tā varētu būt viltus ziņa.

CITI ŠOBRĪD LASA

Portāla redzams.lv īpašnieks Niks Endziņš (viņš arī reperis Neids) apgalvo: “Ar rakstu saturu man nav nekāda sakara! Pie tiem strādā redaktori.” Vainu viņš noveļ uz portāla veidotāju Ģirtu Vanagu, tomēr atzīst, ka pašam būtu jāuzņemas atbildība, jo neesot pārbaudījis publicēto. “Jūtos nelāgi, jo jūsu pieminētajam rakstam bija 3000 “šēri” (reizes, cik daudz interneta lietotāju dalījušies ar informāciju. – Ģ. V.). Cilvēki mēģināja palīdzēt atrast to meiteni,” stāsta Neids. Viņš domā, ka šāda situācija radusies tāpēc, ka viņš portāla redaktoram maksājot vairāk, ja ziņa sasniedz lielāku auditoriju. Ģ. Vanags esot pieteicies darbā un radījis sakarīga cilvēka iespaidu. Vēlāk publicētās viltus ziņas no redzams.lv tiek izdzēstas. Drīz vien saņēmu teksta ziņu no Neida: “Redaktors Ģirts Vanags atzīst, ka tie divi raksti nav bijuši patiesi, raksti dzēsti! (..) Atvainojos viņa vārdā Latvijas Valsts policijai.” Uz jautājumu, kas notiks ar redaktoru, Neids atbild – viņš esot sapratis savu kļūdu, “ka tā nevar jokot”. Par sodu viņam tikšot atvilkts no algas.

Neids portālu izveidojis peļņas nolūkos, pagaidām gan tādas vēl neesot. “Man pazīstamajam, tādam Raivim Raspopovam ir vipklubs.lv. Viņš man ir teicis, ka var mēnesī nopelnīt 900 eiro,” skaidro Neids. R. Raspopovs, kura portālā arī parādījās viltus ziņa par “pazudušo meiteni”, esot devis padomus, kā labāk pelnīt. “Principā jāveido raksti, kas interesē cilvēkus, ar labiem virsrakstiem, jo vairāk lasījumu, jo lielāka peļņa tev. Bet ne jau viltus ziņas,” piebilst Neids.

Sazinos arī ar R. Raspopovu, kurš sarunas sākumā saka, ka par saturu savā portālā neko īpaši nezinot un pašlaik atpūšoties Spānijā. “Par meiteni nav īsta ziņa, nokopēja no kaut kāda redzams.lv. Mans cilvēks liek saturu, baigi uz to neiespringstu, jo man ir sadarbība ar reklāmdevējiem, lai būtu skatījumi,” stāsta R. Raspopovs. Kādu atbildību viņš uzņemsies par viltus ziņu izplatīšanu? “Kāda atbildība, ko tad? Pateikšu, lai izdzēš ārā,” atrunājas R. Raspopovs. Viņš neuzskata, ka bizness no šādiem gadījumiem cietīs, jo portālu auditorija pārsvarā ir jaunieši, un viņiem ir citas intereses. Viņš gan neatklāj, cik nopelna “mediju biznesā”, runa neesot par skaitļiem, bet gan par sadarbību, piemēram, kāds reklāmdevējs viņam izsniedzot kredītus bez procentiem un tā viņš varot izdevīgi investēt citos “biznesa projektos”.

Skarbs vērtējums par “klikšķu uzņēmēju” piegājienu ir brīvprātīgo organizācijas bezvests.lv izveidotājam un valdes priekšsēdētājam Aleksandram Faminskim, kurš uzskata, ka tas ir jauns cinisma līmenis. “Kā tā var jokot, ja runa ir par nelaimi. Labi, ka mūsu sabiedrībā nav daudz slimu cilvēku.” Jebkura dezinformācija var kaitēt reālās nelaimēs. Ja regulāri parādās viltus ziņas par pazudušiem cilvēkiem, lasītāji zaudē ticību un nereaģēs, kad tiešām būs vajadzīga palīdzība. “Esam izveidojuši spēcīgu organizāciju, kurā ir uzticama informācija un var vērsties pēc palīdzības, ja kāds cilvēks pazūd,” norāda A. Faminskis.

Atbalsta

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.