“Gribu pateikt paldies visiem, biedrībai, projektētājiem, celtniekiem, projektu vadītājiem,” tā “Valkas namsaimnieka” valdes loceklis Ivo Meļķis par balvu birumu konkursā “Energoeektīvākā ēka”. “Saņemtās balvas varēs apskatīt ēku kāpņu telpās, čaklākajiem iedzīvotajiem pasniedzam diplomus, balvā saņemto soliņu novietojām mājas pagalmā. Tagad darbs jāturpina.”
“Gribu pateikt paldies visiem, biedrībai, projektētājiem, celtniekiem, projektu vadītājiem,” tā “Valkas namsaimnieka” valdes loceklis Ivo Meļķis par balvu birumu konkursā “Energoeektīvākā ēka”. “Saņemtās balvas varēs apskatīt ēku kāpņu telpās, čaklākajiem iedzīvotajiem pasniedzam diplomus, balvā saņemto soliņu novietojām mājas pagalmā. Tagad darbs jāturpina.”
Foto: Andris Ozoliņš

Konkursā triumfē valcēnieši 0

Andris Ozoliņš, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
VIDEO. Artuss Kaimiņš savā raidījumā pamatīgi nokaitina LTV leģendu Andreju Volmāru, kurš pamet sarunu pusratā
Policija aicina atpazīt attēlā redzamās sievietes, kuras nokārtoja dabiskās vajadzības Rīgas skolas sporta kompleksā 15
VIDEO. “Sēžu ceļmalā un netieku mājās!” Latviete ar asarām acīs stāsta par nedienām ar elektroauto
Lasīt citas ziņas

Energoefektivitātes zvaigžņu stundā, brīdī, kad visi aicinājumi dzīvot ekonomiski un izmantot vietējos resursus ieguvuši savu, globālu un skaudru veidolu, izskanējis arī konkurss “Energoefektīvākā ēka Latvijā 2022”.

Sola jaunas atbalsta programmas

Konkursa noslēguma pasākums ik reizi notiek kādā jaunā, simboliskā vietā. Šogad balvu pasniegšanai bija izvēlēta Dziesmu svētku estrādes Kokaru zāle, savienojot latviskajai mentalitātei tuvas lietas – saimnieciskumu, mīlestību uz dabu un dziesmu.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Investīcijas energoefektivitātē nozīmē ilgtermiņa ieguvumu visiem – gan iedzīvotāju labklājībai, gan uzņēmējdarbības attīstībai,” konkursa noslēguma pasākumā uzsvēra ekonomikas ministre Ilze Indriksone. “Jau gada beigās sāksim jauno atbalsta programmu daudzdzīvokļu māju energoefektivitātes uzlabošanai un pārejai uz atjaunojamo energoresursu tehnoloģiju izmantošanu. Ikviena atjaunotā ēka ir apliecinājums latviešu saimnieka garam, teicami demonstrējot spēju sakārtot sev piederošo īpašumu, domāt par nākotni, būt atvērtiem pārmaiņām un attīstībai.”

“Konkurss parāda virzienu, ko var uzdrīkstēties darīt, kā veiksmīgi ieekonomēt,” vērtē vides un reģionālās attīstības ministrs Artūrs Toms Plešs. “Tuvākais laiks būs izaicinājumu pilns arī enerģētikā. Jāatzīst, ka energoefektivitātes virzienā nav izdarīts pietiekami. Tagad īsā laikā jāvirzās strauji uz priekšu, un veiksmīga pieredze ir ļoti nozīmīga.”

Vienmēr uzvar iedzīvotāji

Attieksmē pret energoefektivitāti situācija ir būtiski izmainījusies. Agrāk bija teju jālūdzas, lai kāds māju renovētu, bet tagad gribētājiem ir jāstāv rindā, zina stāstīt procesos iesaistītie.

Konkursa apbalvošanā visvairāk uz skatuves, reizes sešas, tika saukts “Valkas namsaimnieka” valdes loceklis Ivo Meļķis. Daudzdzīvokļu ēka Valkā, Rīgas ielā 6a, ieguva divas godalgotas vietas nominācijā “Energoefektīvākā atjaunotā daudzdzīvokļu ēka” – Simpātiju balvu un vēl citas.

“Mēs paskaitījām, ka viena projekta īstenošanā līdztekus iedzīvotājiem tiek iesaistīti apmēram 70 cilvēku. Gribu pateikt paldies visiem. Protams, vislielākais paldies pašiem iedzīvotājiem,” saka Ivo Meļķis. “Domāju, Simpātiju balvā mums 100% par labu nospēlēja veiksmīgais uzraksts “Šeit sākas Latvija” uz Rīgas ielas 6a mājas sienas, jo ģeopolitiskās krīzes dēļ ir pieaudzis patriotisma līmenis. Pirmā vieta gan mums bija necerēta, jo domāju – uzvarēs kāda no lielajām pilsētām. Tagad darbs jāturpina. Vēl četras mājas ir dažādās būvniecības stadijās, ar vēl piecām ēkām vajag noslēgt līgumus. Neskaidrības ir ar būvmateriālu cenām, jo daudzi materiāli nāca no Krievijas, kas nu ir slēgts. Nāksies pārskatīt projektus un vienoties ar kreditoriem.”

Reklāma
Reklāma

Cildina saules enerģiju

Uzskaitot daudzos plusus, kādi ir vienģimenes ēkai Rīgā, Sīpeles ielā 1a, arhitekts Matīss Zemītis īpaši izceļ saules paneļu efektivitāti: “Ļoti laba kombinācija veidojās ar saules bateriju neto bilanci. Gada laikā saules enerģija nodrošina teju visas mājas vajadzības. Vasaras pārpalikumu noglabājām tīklā un rudenī izmantojam.”

Par Zinātnes un inovāciju centru “VIZIUM” Ventspilī, Rūpniecības ielā 2, zina stāstīt tā būvprojekta vadītājs arhitekts Juris Poga: “Sākumā nemaz nebija domāts veidot tik energoekonomisku ēku. Tomēr fasāde tika izveidota tik kvalitatīva, ka vairākas reizes pārsniedza normatīvās prasības un līdz ar to palielinājās ēkas energoefektivitāte.”

Konkursu “Energoefektīvākā ēka Latvijā” jau divpadsmito gadu organizē Ekonomikas ministrija sadarbībā ar Latvijas Būvinženieru savienību un Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministriju. Tā mērķis ir, popularizējot labo praksi ēku energoefektivitātes un ilgtspējas jomā, veicināt sabiedrības izpratni par iespējām, kā radīt energo­ekonomisku, kvalitatīvu un vizuāli izteiksmīgu dzīves telpu. 2013. gadā informatīvā kampaņa ieguva Eiropas Komisijas augstāko novērtējumu konkursā “Ilgtspējīga enerģija Eiropai”, un 2015. gadā kampaņa “Dzīvo siltāk” kļuva par “Energy Globe” balvas konkursa nacionālo uzvarētāju, saņemot starptautisku atzinību par izcilu veikumu ilgtspējas veicināšanā energoefektivitātes jomā Latvijā.

Detalizētāka informācija par konkursu pieejama tīmekļa vietnē “www.energoefektivakaeka.lv”.

Energoefektivitātes piemērs, 1. vieta vienģimenes ēku grupā

* Ēka Rīgā, Sīpeles ielā 1a.

* Privātmājas būvniecības laikā ieviesti vairāki ilgtspējīgi risinājumi.

* Ēka vērsta precīzi uz dienvidiem, kur izvietoti lielākie logi.

* Jumta slīpums vērsts uz dienvidiem, kas nodrošina efektīvu saules paneļu darbību.

* Izmantoti elpojoši, ekoloģiski un energoefektīvi būvniecības materiāli.

* Gaisa kvalitātei instalēta rekuperācijas vēdināšanas sistēma.

* Lai nodrošinātu enerģētisko neatkarību, siltumapgāde tiek nodrošināta no saules baterijām.

* Mājā instalētas enerģiju taupošas A+ vai A++ klases elektroierīces un taimeri elektrības taupīšanai.

Konkursa “Energoefektīvākā ēka Latvijā 2022” rezultāti

* Nominācijā “Energoefektīvākā atjaunotā daudzdzīvokļu ēka”:

• 1. vieta – daudzdzīvokļu ēka Valkā, Rīgas ielā 6a;

• 2. vieta – daudzdzīvokļu ēka Valdemārpilī, Lielajā ielā 19;

• 3. vieta – daudzdzīvokļu ēka Liepājā, Klaipēdas ielā 124;

• 3. vieta – daudzdzīvokļu ēka Valkā, Rīgas ielā 6b.

* Nominācijā “Energoefektīvākā publiskā ēka”

• 1. vieta – Zinātnes un inovāciju centrs “VIZIUM” Ventspilī, Rūpniecības ielā 2;

• 2. vieta – Latvijas Okupācijas muzejs Rīgā, Latviešu strēlnieku laukumā 1.

* Nominācijā “Energoefektīvākā vienģimenes ēka 2022”

• 1. vieta – ēka Rīgā, Sīpeles ielā 1a.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.