“Krievijas nams” Davosā, Promenādes ielā 68, ir oficiāla Krievijas rezidence, kur ārzemju viesiem tiek rīkotas pieņemšanas un pasākumi Krievijas politisko iniciatīvu popularizēšanai. Šveices policijas aizturētie “santehniķi” esot plānojuši piedalīties rezidences remontā.
“Krievijas nams” Davosā, Promenādes ielā 68, ir oficiāla Krievijas rezidence, kur ārzemju viesiem tiek rīkotas pieņemšanas un pasākumi Krievijas politisko iniciatīvu popularizēšanai. Šveices policijas aizturētie “santehniķi” esot plānojuši piedalīties rezidences remontā.
Foto: ROSCONGRESS

Krievijas “diplomāti” spiego Šveicē 0

Šveices policija paziņojusi, ka pagājušā gada augustā Davosā aizturētie divi Krievijas pilsoņi tiek turēti aizdomās par slepenas spiegošanas operācijas priekšdarbu veikšanu.

Reklāma
Reklāma

“Santehniķi” ar diplomātu pasēm

Veselam
5 populāri pārtikas produkti izraisa atmiņas zudumu – to iedarbība novērota jau īstermiņā 29
Kokteilis
“Es nekad nebiju plānojusi būt par prezidenta sievu!” Zelenska skumji atklāj, kādas attiecības viņai tagad ir ar vīru 142
VIDEO. Krimā notriektas raķetes atlūzas nogalinājušas piecus cilvēkus, vairāk nekā 100 ievainoto
Lasīt citas ziņas

Šveices policijas uzmanību piesaistīja abu krievu ilgā uzturēšanās – trīs nedēļas – ekskluzīvajā kūrortā, raksta avīze “Tages-Anzeiger”. Kad Šveices policisti aizturēja Krievijas pilsoņus, viens no viņiem paziņoja, ka esot santehniķis, bet abi uzrādīja diplomātiskās pases.

Taču viņi nebija reģistrēti kā diplomāti Šveicē un viņiem nebija skaidrojuma par savu ilgo uzturēšanos. Krievijas vēstniecības pārstāvis paziņojis, ka avīze tikai cenšoties “uzkurināt skandālu no nekā” pirms gadskārtējā Pasaules ekonomiskā foruma, kas tika atklāts 21. janvārī.

CITI ŠOBRĪD LASA

Forumā tradicionāli piedalās virkne pasaules valstu vadītāju un ietekmīgu uzņēmēju, kuru sarunas, īpaši neoficiālā gaisotnē, var interesēt Krievijas izlūkdienestu, ziņo raidsabiedrība BBC.

Krievijas vēstniecības pārstāvis apgalvoja, ka no Šveices varas iestādēm neesot saņemta nekāda informācija par šo incidentu un neesot pierādījumu par spiegošanu. Jautāts, kāpēc viens no vīriešiem esot uzdevies par santehniķi, pārstāvis atteica, ka tas varējis būt “muļķīgs joks”. Krievijas amatpersonas esot piedraudējušas ar “diplomātiskām sekām”, ja viņi tikšot arestēti. Krimināllieta netika ierosināta un viņi tika izraidīti no Šveices, atzīmē “Tages-Anzeiger”.

Šveices mediji ziņo, ka divi neidentificētie Krievijas pilsoņi esot plānojuši izvietot novērošanas aparatūru pie vairākām ēkām Davosā.

Krievijas aģenti aktivizējas

Pēdējos gados Šveices drošības dienests ir novērojis Krievijas izlūkdienesta pieaugošu aktivitāti. Šveices Federālā izlūkdienesta 2018. gada ziņojumā secināts, ka katrs ceturtais Krievijas diplomāts Šveicē nodarbojas ar spiegošanu. Divi Krievijas militārā izlūkdienesta (GRU) aģenti 2018. gadā mēģināja nolaupīt dokumentus Bernes laboratorijā, kas veic pētījumus Ķīmisko ieroču aizlieguma organizācijai.

Laboratorijā tika analizēti pierādījumi par ķīmisko ieroču lietošanu karā Sīrijā, un tika izmeklēta arī bijušā Krievijas drošībnieka Sergeja Skripaļa saindēšana ar nervus paralizējošu vielu Solsberijā. Divi galvenie aizdomās turētie par Skripaļa indēšanu – GRU aģenti Aleksandrs Petrovs un Ruslans Boširovs, kuri darbojoties sporta pārtikas biznesā, – paziņoja, ka sešas reizes esot apmeklējuši Ženēvu pirms slepkavības mēģinājuma Anglijā.

Šveices tiesībsargi joprojām izmeklē plaša mēroga Krievijas spiegošanas operāciju, kas 2017. gadā bija vērsta pret Pasaules antidopinga aģentūru (WADA) un Lozannā izvietoto Sporta arbitrāžas tiesu. WADA noteikusi Krievijai četru gadu aizliegumu piedalīties plašās starptautiskās sacensībās, Maskavai cenšoties šo lēmumu apstrīdēt Sporta arbitrāžas tiesā.

Reklāma
Reklāma

Bils Brauders jūtas apdraudēts

Britu finansists Viljams Brauders intervijā raidsabiedrībai RFE paziņojis, ka pirms dažām dienām ar viņu sazinājušies Šveices drošības dienesta pārstāvji un brīdinājuši, ka viņa drošība Davosā varētu būt apdraudēta un ka drauds nāk no Krievijas.

Braudera firmā Krievijā savulaik strādāja jurists Sergejs Magņitskis, kurš atmaskoja Krievijas ierēdņus korupcijā, bet pats nonāca cietumā, kur nesaņēma ārsta palīdzību un nomira. Brauders panāca, ka tiek pieņemts tā dēvētais Magņitska likums, kas nosaka sankcijas pret plašu Krievijas amatpersonu loku. Brauders, kurš uzrunāja Davosas foruma dalībniekus tā pirmajā dienā, teica, ka Krievijas izlūkdienestu operācijas liek eiropiešiem vairot modrības līmeni.

Kā ziņo laikraksts “The Times”, arī Britānijas slepenais dienests sazinājies ar Bilu Brauderu, lai brīdinātu viņu par Krievijas aģentu varbūtēju apdraudējumu.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.