Foto: AFP/Scanpix/LETA

Aija Kaukule: Svētki būs, ja pielāgosies. Ko šogad sagaidīt kultūrā? 0

Aija Kaukule, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Veselam
5 populāri pārtikas produkti izraisa atmiņas zudumu – to iedarbība novērota jau īstermiņā 20
Kokteilis
FOTO. No politiķiem par aktieriem: mākslīgais intelekts nosaucis 5 latviešu politiķus, kuri uz skatuves justos kā zivis ūdenī
TV24
Slaidiņš: Karš beigsies tikai divos gadījumos. Viens – ja Putinam iedotu ielūgumu uz Kobzona koncertu 275
Lasīt citas ziņas

Gads pārsteidza ar notikumiem, ko nebija iespējams paredzēt, kur nu vēl tiem sagatavoties. Kultūra vairākus mēnešus bija “aizslēgta”, taču ir skaidrs, ka tās atslēga nav nolauzta, vien nepieciešams izgudrot jaunu mehānismu tās darbībai.

Pandēmija neļāva piepildīties prognozei par Latvijas uzaicināšanu centrālās viesu valsts statusā vērienīgajā Frankfurtes grāmatu mesē – gadatirgus pirmoreiz tā pastāvēšanas vēsturē norisinājās digitāli.

CITI ŠOBRĪD LASA

Nenotika arī gaidītā meses vadības vizīte Latvijā, kas citkārt būtu veicinājusi Latvijas virzīšanu viesa statusā, taču cerīgi, ka saņemts solījums vizīti pārcelt uz nākamo gadu.

Nepiepildījās arī paredzējums, ka Viestura Kairiša filma “Pilsēta pie upes” varētu nokļūt “Oskara” balvai izvirzīto ārzemju filmu “īsajā sarakstā” jeb “Top 10”, tomēr cerība nav zaudēta pilnībā – balvai pieteiktā Dzintara Dreiberga vēsturiskā drāma “Dvēseļu putenis” joprojām gaida 9. februāri, kad tiks izziņotas desmit labākās ārzemju filmas, kas pretendēs uz Amerikas Kinoakadēmijas balvu.

Vismaz nodomu līmenī ir piepildījusies prognoze par to, ka 2020. gadā varētu uzzināt Nacionālās akustiskās koncertzāles būvniecības vietu – valdība ir lēmusi, ka projektu plāno īstenot uz valsts zemes Rīgā, Elizabetes ielā 2.

Lēmums gan sacēlis īstu viedokļu vētru sabiedrībā, un, iespējams, Kultūras ministrija vērsīsies pie valdības, lai trešo reizi divu gadu laikā mainītu koncertzāles novietni.

? Vai kultūra klātienē paliks liegta?

Par pilnīgu ierobežojumu atcelšanu kultūras pasākumos, muzejos, teātros un koncertzālēs diemžēl nevarēsim runāt visu 2021. gadu. Šā brīža epidemioloģiskā situācija liek domāt, ka pulcēšanās ierobežojumi vismaz gada sākumā pat tiks pastiprināti un kultūras iestādes vismaz gada pirmajā ceturksnī lielākoties paliks slēgtas.

Lai arī vīruss, ņemot vērā tā sezonālo raksturu, vasarā varētu atkāpties, lielo mūzikas festivālu rīkotāju rīcība liecina par piesardzību, piemēram, festivāls “Positivus” pirmoreiz gada nogalē nav izsludinājis jaunos festivāla datumus.

? Vai vasarā notiks pārceltie Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētki?

Ļoti gribētos cerēt, ka tomēr vasarā vīruss atkāpsies un Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētki notiks, tikai ar lielu jautājuma zīmi – kā?

Vērienīgu kopkoncertu Mežaparka estrādē un Daugavas stadionā Rīgā, reizē piedaloties tūkstošiem dalībnieku un skatītāju, visticamāk, nebūs, taču, pieļaujot, ka ierobežojumi būtu līdzīgi tiem, kādi bija pērnvasar, svētku lielkoncerti taps kā atsevišķu novadu distancētu uznācienu televīzijas montāžas versijas, kas gan prasīs pamatīgu darbu no svētku rīkotājiem un kolektīvu vadītājiem.

Daļa notikumu norisināsies reģionos, brīvdabā, turklāt svētku koncerti notiks nevis agrāk plānotajā svētku nedēļā, bet būs izstiepti līdz vasaras beigām.

Reklāma
Reklāma

? Vai teātri piedāvās jaunus seriālus?

Latvijas repertuāra teātru kolektīvos ir patiešām daudz talantīgu aktieru un režisoru, un būtu patiešām žēl, ja teātru sezonas slēgšanas dēļ šī milzīgā bagātība paliktu iesaldēta līdz labākiem laikiem. Nedomāju, ka sāktā pirmizrāžu tradīcija aiz slēgtām durvīm ir auglīga.

To, ka teātra seriāls var būt veiksmīgs, rudenī pierādīja Jaunā Rīgas teātra seriāls “Aģentūra”, kas iepriekšpārdošanā vien iegādāts trīs tūkstošus reižu un raisīja plašu rezonansi kā kultūras notikums.

Līdz šim nav realizējies Dailes teātra vadības pavasarī pieteiktais seriāls – melnā komēdija “Smiļģa lāsts” (vēlāk “Dailes vara”), kam vēl vasarā tika vākta informācija un intervēti teātra vecmeistari, tāpēc ir pamats cerēt, ka ideja atgriezīsies darbakārtībā un seriāls būs, uz jaunām formām iedvesmojot arī citus teātrus.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.