Ilustratīvs attēls
Ilustratīvs attēls
Foto: Ieva Čīka/LETA

Darba devēji izķer pat pirmo kursu studentus. Kura profesija šobrīd ir viena no pieprasītākajām darba tirgū? 0

Sandra Dieziņa, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

FOTO. Šūmahera sieva deviņus gadus pēc traģēdijas: mums Mihaela ļoti pietrūkst, viņš vienmēr mūs sargāja 1
Neatstāj ieslēgtu mūzikas centru! Cik kWh mēnesī patērē kontaktā iespraustas ierīces? 4
Karstuma vilni jaunnedēļ nomainīs stipras lietavas, bet atklāj, kad tas atkal atgriezīsies 5
Lasīt citas ziņas

Darba devēju ieskatā iegūt koledžas izglītību visvairāk varētu ieteikt Rīgas Tehniskajā koledžā, profesionālo izglītību – Rīgas Valsts tehnikumā, bet augstāko – Rīgas Tehniskajā universitātē. Par visvairāk ieteikto studiju programmu darba devēji atzinuši Latvijas Universitātes studiju programmu “Datorzinātnes”.

Tas izriet no darba devēju aptaujas, ko organizējusi Latvijas Darba devēju konfederācija (LDDK) sadarbībā ar “prakses.lv” par visvairāk ieteiktajām izglītības iestādēm un studiju programmām Latvijā 2022. gadā. Šis tops veidots, lai nodrošinātu jauniešiem un viņu vecākiem, kas arīdzan piedalās karjeras izvēlē, nepastarpinātu informāciju par darba tirgu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Kopumā šogad ieteikumus par studiju vietām un programmām sniedza 2681 darba devējs.

Vajadzība pieaugs

Viena no pieprasītākajām profesijām darba tirgū pašlaik ir IT speciālisti, kur darba devēji izķer pat pirmo kursu studentus.

LDDK un “prakses.lv” rīkotajā diskusijā LIKTA projektu eksperte Vita Vītola-Lapiņa norādīja, ka IT cilvēki pašlaik nepieciešami visās jomās, turklāt jārēķinās, ka vajadzība pēc pamatzināšanām IT jomā tikai pieaugs. Šobrīd arī pašiem uzņēmumiem jābūt ļoti radošiem, lai noturētu savus speciālistus. Tiek rīkoti dažādi socializēšanās pasākumi, ieviestas jaunas darbinieku motivācijas iespējas, bet tikpat svarīgi ir cilvēcīga attieksme un draudzīgs kolektīvs, kā arī cieņa pret darbinieku brīvo laiku. Tas nozīmē vienu – “cīņa par saviem darbiniekiem ir smaga”.

Eksperte piebilst, ka IT nenozīmē tikai programmēšanu, bet šī joma ir plaša, kas ietver gan digitālo mārketingu, uz lietotājiem orientētu lietotņu izstrādi, gan vietu, kur atrast savu nišu un radīt labumu sabiedrībai.

Turklāt šodien tiek likti pamati profesijām, kuras, iespējams, vēl neeksistē. Vita Vītola-Lapiņa atgādina, ka viena izglītība nav visam mūžam, tāpēc nav jābaidās kļūdīties, jo profesiju iespējams mainīt arī 30 vai 40 gadu vecumā.

Mācieties fiziku!

Darba tirgus tendences rāda, ka pašlaik uzņēmumiem ir nopietnas grūtības atrast darbiniekus, jo īpaši STEM jeb tehnisko zinātņu jomā. Mēbeļu ražotāju asociācijas Latvijā izpilddirektore Ieva Erele norāda, ka nozarē ļoti pieprasīti ir iekārtu tehniķi un datoriekārtu operatori. Ieguvēji ir tie, kas jau skolā apgūst eksaktos priekšmetus, kā arī dizainisko domāšanu.

Svarīga ir spēja orientēties dažādās programmatūrās, vērība, izpratne, loģiska domāšana. Tiesa, lai cik daudz runātu par robotizāciju, ir nozares, kur visu nevarēs robotizēt. Piemēram, mēbeļu ražotnē nevarēs iztikt bez rokas pieskāriena, lai izgatavotu kvalitatīvu produktu, turklāt roboti mēdz kļūdīties. Lai arī valda uzskats par kok­apstrādi kā vīrišķīgu nozari, arī sievietes un jaunietes ir gaidītas šajā nozarē, uzsver Erele.

Vides risinājumu institūta vadošais pētnieks Dainis Jakovels atklāj, ka šobrīd pētniekiem ir ļoti plaši pavērtas citu valstu durvis, lai varētu studēt un apgūt jaunu pieredzi. Pēc studijām jaunieši var veidot arī savu jaunuzņēmumu vai attīstīt karjeru Kosmosa aģentūrā, taču svarīgi ir gūt gandarījumu no sava darba. Līdz ar attālināto darbu un brīvību nāk klāt darbinieku atbildība. Nekad nav par vēlu pārprofilēties un iegūt izglītību. Jābūt spējīgam pielāgoties un saprast, ka jomas var būt apvienojamas.

Viens no nākamo gadu izaicinājumiem būs kvalificēta darbaspēka piesaiste. Jau tagad redzams, ka vairāk nekā trešdaļa jauniešu darba tirgū nonāk bez izglītības un profesionālās kvalifikācijas, un tas nozīmē, ka darba devējam būs jātērē nozīmīgi resursi jauniešu apmācīšanai.

Prognozes rāda – 2030. gadā profesionāli apmācītu darbinieku skaits būs nepietiekams, tāpēc LDDK aicina jauniešus mācīties fiziku, matemātiku, bioloģiju.

SAISTĪTIE RAKSTI
Jau šobrīd redzams, ka profesionālajā un vidējā izglītībā visās jomās speciālistu piedāvājums ir mazāks nekā pieprasījums.

LDDK pētījums liecina – augstākās izglītības beidzēji saņem par 31% lielāku darba samaksu nekā vidēji valstī. Tieši dabaszinātņu, IT, veselības jomā un lauksaimniecībā iespējams iegūt augstāku darba samaksu. Šobrīd darba tirgus ir izaicinājumu pilns un skaidrs, ka izglītība veicinās kvalificēta darbaspēka piesaisti.

FOTO. Šūmahera sieva deviņus gadus pēc traģēdijas: mums Mihaela ļoti pietrūkst, viņš vienmēr mūs sargāja 1
Neatstāj ieslēgtu mūzikas centru! Cik kWh mēnesī patērē kontaktā iespraustas ierīces? 4
Karstuma vilni jaunnedēļ nomainīs stipras lietavas, bet atklāj, kad tas atkal atgriezīsies 5
VIDEO. Slaidiņš: Lai Ukraina gūtu uzvaras, nevajag celt “gaisa pilis” ilgtermiņā 5
Menģelsone uzsver: nedrīkst pieļaut “Nord Pool” biržas spekulācijas 83
Lasīt citas ziņas

Finanšu partneris - LANDE

Sadarbības projekts
Menģelsone uzsver: nedrīkst pieļaut “Nord Pool” biržas spekulācijas 83
VZD ziņo par darījumiem ar privātmājām Rīgā un Pierīgā 2022. gada 1.pusgadā: cenas augušas vidēji par 20%, reģistrēts par 37% mazāk darījumu nekā pērn
VIDEO. Neiztīrītas gultnes dēļ jau divus gadus burāšanai slēgta Jūrmalas osta, bet ostas pārvaldnieks tik aizbildinās 3
VIDEO. Slaidiņš: Lai Ukraina gūtu uzvaras, nevajag celt “gaisa pilis” ilgtermiņā 5
“Mūsu draugs, vecais kikbokseris un dievlūdzējs spēj tā zāģēt, ka ausis krīt ciet,” Līcīša feļetons
23:35
1942. gada 19. augustā. Djepes katastrofa
23:30
Ko avīzes rakstīja pirms 100 gadiem – 1922. gada 19. augustā
23:25
“Mūsu draugs, vecais kikbokseris un dievlūdzējs spēj tā zāģēt, ka ausis krīt ciet,” Līcīša feļetons
FOTO. Šūmahera sieva deviņus gadus pēc traģēdijas: mums Mihaela ļoti pietrūkst, viņš vienmēr mūs sargāja 1
Zelenskis ar Gutērrešu apspriedis arī Krievijas piekopto kodolšantāžu Zaporižjes AES. Putins piekritis ielaist ekspertus 35
“Attīstībai/Par!” rosinājusi koalīcijā nemarinēt LNG termināļa būvniecības projektu, lai Latvija neatpaliktu no kaimiņvalstīm 34
Ēriks Loks, Ieva Akuratere un Āris Ziemelis ielūdz uz “Dziesminieku dienām Sēlijā”
FOTO: Ieskaties spēlfilmas “Mīlulis” filmēšanas aizkulisēs ar Kārli Arnoldu Avotu galvenajā lomā
Tanku biatlons Krievijā kā samērā absurda disciplīna
Krāpnieki pielieto jaunu triku – uzdodas par policijas darbiniekiem, lai izmānītu naudu 4
Lokdauni izraisījuši vairāk nāves gadījumu nekā Covid-19 vīruss, atzīst pētnieki. Neatliekamā medicīniskā palīdzība kļūst neaizsniedzama Lielbritānijā 8
VIDEO. “Čuk čuk čuk!” Ministrs Linkaits dzimšanas dienā soctīklotājus pārsteidz ar amizantu dziesmu 24
FOTO. Kāda sena tradīcija pat vēl mūsdienās britu karaliskajai ģimenei pusdienās liedz izmantot vienu galda piederumu 11
Sestdien Kurzemē iespējams pērkona negaiss, karstums līdz pat 30 grādiem 2
Ogrēnieši netiek uz darbu, pie ārsta un uz bērnudārzu, bet ATD līgumu ar “Liepājas Autobusu parks” lauzt negrasās
LVM padome noraida bažas par AS “Latvijas valsts meži ” valdes locekļu atlases neatbilstību tiesiskajam regulējumam un aicina uz konstruktīvu dialogu
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs