Praktiski
Dārzs

Lapu kompostēšanas knifiņi – kur un kā labāk izmantot liepu, kļavu un ozolu lapas0

Foto: ogorod.ru

Kur labāk likt kuru koku lapas. Kur tās nesīs vislielāko labumu un sadalīsies pilnvērtīgi – konsultē agronome Ārija Rudlapa.

“Tāds vienkāršots kompostēšanas veids, ko arī pati praktizēju, ir ievest koku lapas siltumnīcā un iestrādāt dobēs. No pieredzes varu ieteikt šim nolūkam izmantot liepu un kļavu lapas. Pēc noražojušo augu izvākšanas, tās saber uz dobēm un sekli ierušina augsnē,” skaidro speciāliste.

Straujākas trūdēšanas rosināšanai var pievienot biokompostētāju. Jāatzīst, ka siltumnīcā augsnes virskārta samērā ātri izžūst, kas trūdēšanai par labu nenāk. Siltā un garā rudenī lapas var mēģināt kombinēt ar sulīgiem zaļmēslojuma augiem.

Te gan jāpiestrādā, meklējot optimālos sēšanas laikus, jo novembra īsajās dienās vairs nekas strauji dīgt un augt nemēdz, kaut arī laiks pieturas samērā silts.

Sausas ozolu lapas varu ieteikt sabērt maisos, nolikt zem jumta un glabāt līdz nākamajam pavasarim.

Noderēs kā mulča uz dobēm, lai aizkavētu gliemežu tuvošanos jaunajiem augiem. Nevar teikt, ka efekts būtu uz ilgu laiku, taču kādu brīdi, tas strādā.

Saistītie raksti

“Pati izmēģināju aizgājušajā vasarā uz gurķu dobes. Rasa un lietus lapas samērcēja, tomēr tās ātri nožuva un traucēja pārvietoties gliemjiem,” uzsver agronome.

Klājumu der arī pa laikam atjaunot. Nākamajā sezonā galvenais ir gurķus, ķirbjus, kabačus, kā arī arbūzus un melones pasargāt sākumā, vēlāk augi pārklājas ar asiem matiņiem un sargā sevi paši.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.