Praktiski
Dārzs

Komposts ir pareizi jāsagatavo. Ieteikumi, kā to izdarīt kvalitatīvi0

Foto: Zanda Birze, Inita Šteinberga

Rudens pieteicis savas tiesības.

“Dārza auglībai lieliski palīgi ir mikroorganismi. Rudenī tie sevišķi svarīgi komposta veidošanas procesā, sīpolpuķu un augļukoku stādīšanas laikā. Šos acij neredzamos palīgus lietojot saknēm pagrabā, tās glabāsies ilgāk,” iesaka mikrobioloģisko preparātu veidotāja Anita Lielpētere no Rīgas.

Lai kritušās lapas, augļi un augu atliekas kompostā labāk sadalītos, palīdzēs biokompostētājs. Tas pieejams gan šķidrā, gan sausā veidā. Rudens periodam piemērotākais ir sausais līdzeklis. Populārākais Latvijā ražotais biokompostētājs (uz kūdras bāzes) pieejams divu veidu iepakojumā. Lielajā pakā ir kilograms līdzekļa, mazajā tikai 100 gramu, taču mikroorganismu koncentrācija abos ir vienāda. Abas devas paredzētas viena kubikmetra komposta sadalīšanai. Lielākajā iepakojumā iegādājamais ir mitrāks, tā iedarbība būs straujāka.

• Mikrobioloģiskos preparātus nevar pārdozēt.

Ja komposta kaudzi tikai tagad krauj, tad preparātu ber pa saujai katrā kārtā. Preparātu var arī atjaukt ar sausu kūdru.

Jau sakrautam kompostam līdzekli iemaisa spainī ūdens (10 l) un salaista kaudzi. Lai procesi sāktos straujāk, kaudzi ieteicams piesegt. Tas īpaši noder, ja sākas pamatīgs lietus periods, kas kaudzi var pārāk izskalot.

• Komposta piesegšanai derēs arī pabieza nopļautās zāles vai lapu kārta.

Biokompostētājs palīdzēs, ja kaudzi nevar pārrakt, kā to iesaka straujākai komposta sagatavošanai. Turklāt šādi sastrādāts komposts būs gatavs jau pavasarī. Tā ir laba alternatīva dārzos ieteiktajām trim kaudzēm, kur procesi notiek triju gadu garumā.

Vai kompostā viss noris pareizi, var pārliecināties, pakasot bedrīti. Tam jāsmaržo, un sliekām jālien uz kaudzes iekšu.

• Komposts būs gatavs gada laikā.

Pavasarī nesadalījušās daļas un daļu komposta var izmantot kā ieraugu nākamās kaudzes gatavošanai. Protams, papildus vēlams lietot arī svaigu biokompostētāju porciju.

• Svarīgi komposta kaudzi sagatavot līdz salam. Tad tā pati pagūs sasilt, un kompostēšanās procesi turpināsies.

Biokompostētājs noder arī sausajām āra tualetēm. To regulāri pievieno nelielās devās, pa karotei ieberot tvertnē. Tas gan sadala ekskrementus, gan neitralizē smakas.

Kompostētājus arī vērts lietot dziļajās kūtīs vai mēslu kaudzēm – tā var paātrināt to sadalīšanos, iegūstot augiem vērtīgu masu.

• Biokompostētāju lieto bioloģiskajās saimniecībās, tas derēs arī mazdārziņos rudenī pirktajai mēslu kravai.

Stādot augus (sevišķi rudenī stādāmos kailsakņu kokus un ogulājus), pie saknēm der iebērt trihodermīnu. Tas paredzēts arī iekaisīšanai vagās, stādot sīpolpuķes un ziemas ķiplokus.

Trihodermīns uzlabo sakņu (bietes, burkāni, kartupeļi) glabāšanos pagrabā. Šim nolūkam mikroorganismus saturošo sauso kūdru pakaisa pa saknēm kastēs, apcirkņos. Vislabāk, ja to var izdarīt pa kārtām, liekot saknes glabāšanā. Viena no līdzekļa iedarbībām ir tā, ka bojāties sākušās saknes it kā mumificējas, neļaujot inficēties blakusesošajām.

• Mikrobioloģiskie preparāti cilvēkiem un dzīvniekiem ir pilnīgi nekaitīgi. Tie iedarbojas tikai uz patogēniem – slimības ierosinošajām sēnēm un baktērijām.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Rīgā kaķis pēc pastaigas mājās atgriežas asiņainām ķepām: kāds ļaundaris brutāli nogriezis nagus
3 dienas
IP
Ilze Pētersone
Praktiski
Kas latviešiem kāpostu tītenis, Austrumu tautām – dolma: arī divas receptes
3 dienas
VB
Valija Beluza
Praktiski
Latviešu ģimenes dzīve Bakūzes muižā: cilvēki šajā vietā mituši kopš 14.gadsimta – aizvien atrodas mīklainas, leģendām apvītas lietas un liecības
3 dienas

Lasītākie

LA
LA.LV
Latvijā
Pēc sprādziena Beirūtā VDD atklāj, ka Latvijā ir seši bīstami objekti
11 minūtes
LE
LETA
Sports
Islāmticību pieņēmusī Koha paziņojusi par sportistes karjeras beigām 2
4 stundas
LE
LETA
Pasaulē
Beirūtā eksplodējusi krava, kas iepriekš bija atradusies uz Krievijas pilsonim piederoša kuģa
Tiešraide 1 stunda
SK
Skaties.lv
Latvijā
VIDEO. Nepatīkams pārsteigums: labdarībai ziedotas drēbes tiek tirgotas internetā
2 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
Pabriks: Degvielas rezerves Latvijai ir tikai “uz papīra”. Krīzes situācijā mēs sev to piegādāt nevarēsim 5
5 stundas