Publicitātes foto

Latvija – dronu lielvalsts. Lidoņus arvien vairāk izmanto praktiskiem mērķiem 3

Varēs izmantot arī zemnieki

Autori: Raivis Šveicars, Ilze Kalve

“Drones technology”, “UAV Factory”, “Rīgas dronu fabrika”, “UAV Tools”, “AirDog”, “Aerones” – tik daudzi mazajā Latvijā nodarbojas ar lielāku un mazāku bezpilota lidaparātu jeb dronu ražošanu, kuru iespējas ir neticami plašas.

LA
LA.LV
Stāsti
Policijas šefs skaidro, vai var sodīt par to, ka divi cilvēki dzīvo kopā, bet nav deklarēti vienā dzīvesvietā 74
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Cilvēki masveidā pamet lietotni “WhatsApp”: uzņēmums nāk klajā ar paziņojumu 5
7 stundas
LA
LA.LV
Veselam
“Daktera vārds tiek izķengāts pa visu valsti!” Ecmanis parāda Jakovina Covid-19 testus un noliedz, ka viņš ārstējis, būdams inficējies 60
20 stundas
Lasīt citas ziņas

“Sanktpēterburgā dronam uzliek multispektrālo kameru, kas lauksaimniecībā samazina izdevumus par 40% un paaugstina ražīgumu par 15%. Drons nolido lauku un multispektrālajā kamerā ierauga, piemēram, kur ir par maz minerālu, kuras vietas ir par daudz vai par maz apūdeņotas, kur ir kādas slimības. Pēcāk attiecīga programma ģenerē failu, ko ar parastu zibatmiņu nogādā lauksaimniecības tehnikā, kas minerālus izmet tieši tur, kur vajag. Šādā veidā var noteikt arī ražīgumu un īsto brīdi, kurā vislabāk novākt ražu,” stāsta “Drones technology” izpilddirektors Reinis Točelovskis, minot piemēru, kas jau šobrīd varētu būt aktuāls arī Latvijas lauksaimniekiem.

Jāgaida jaunais dronu regulējums

Publicitātes foto

Pagaidām visi ražotāji vairāk koncentrējas uz ārvalstu tirgiem, tomēr arī Latvijā šādas tādas darbības noris, ko gan ierobežo novecojuši Ministru kabineta (MK) noteikumi, piemēram, nav atļauts lidot netiešās redzamības attālumā. Kā norādīja R. Točelovskis, ir pamats domāt, ka izstrādē esošais jaunais regulējums būs saprātīgs.

Dronus izmanto jau vismaz divas pašvaldības – Krustpils un Rēzeknes –, kas iegādājušās pa vienam dronam zivju resursu aizsardzībai pašvaldības ūdenstilpēs. Vienkārši sakot, maluzvejnieku dzīvi jaunie droni saldāku nepadarīs. Krustpils novada Vides un civilās aizsardzības dienesta vadītājs Ilmārs Luksts skaidroja, ka par 3425 eiro iepirkto lidaparātu saņēmuši decembrī. “Pagaidām vēl mācāmies to izmantot, nejūtamies tik droši, lai izmantotu drona maksimālās spējas. Tas kalpos izlūkošanai un teritoriju apsekošanai, lai noķertu maluzvejniekus. Drons lido klusi, un cilvēks nemaz nemana tā esamību,” stāsta I. Luksts, minot, ka vasaras vidus varētu būt laiks, kad drons Krustpils novadā lidināsies pilnvērtīgi. Tam pašam nolūkam, tikai nedaudz dārgāk (4228 eiro, no tiem 3968 eiro Zivju fonda finansējums) dronu iegādājusies arī Rēzekne.

Mazos lidaparātus testē arī telekomunikāciju uzņēmums “Tele2”. Tehniskā direktore Līga Krūmiņa uzsvēra, ka “Tele2” testē dronus tīkla infrastruktūras uzturēšanas un attīstības mērķiem. “Ideja izmantot dronus radās esošo bāzes staciju apsekošanas un tīkla plānošanas apjomīgā darba dēļ. Droni varētu palīdzēt strādāt efektīvāk, ietaupīt laiku un cilvēkresursus, kā arī samazinās risku, veicot darbu augstumā,” norādīja L. Krūmiņa.

R. Točelovskis papildināja, ka droni palīdz tieši bāzes staciju antenu apsekošanai, kuras vēja un laika apstākļu ietekmē mēdz izkustēties par dažiem grādiem, ko no zemes ar aci nevar noteikt. Tāpat var redzēt erozijas veidošanos, ļaujot laikus plānot apkopes un remontus. Viņš arī sacīja, ka tikko noslēgusies projektu iesniegšana “Latvijas valsts mežu” konkursā, kas ar droniem plāno veikt karjeru monitoringu, arī “Sadales tīkls” arvien aktīvāk runā par dronu iespējām. Rudenī par vairāk nekā 17 000 eiro savus dronus vajadzētu saņemt Valsts vides dienestam, kas arī grib cīnīties ar maluzvejniekiem.

Lauku atbalsta dienesta (LAD) pārstāvis Uldis Sprukts pavēstīja, ka dienests dronu iegādājies pirms gada, lai atvieglotu un uzlabotu darbu klientu īstenoto projektu pārbaudēs uz vietas, kas būtiski samazina patērēto laiku, ja nepieciešams apsekot, piemēram, meliorācijas grāvjus, dzērveņu purvus, meža ugunsdzēsības torņus u. c. grūti pieejamas teritorijas.

Latvijā dzimst jauns sporta veids?

Foto – kadrs no video

Viens no interesantākajiem un pēdējā laikā globāli atpazīstamākajiem projektiem ir “Aerones” drons, kas var pavilkt līdz 37 kg lielu svaru. Latviešu puikas jau sacēluši pamatīgu vētru sociālajā vidē, dronu sakombinējot ar snovbordistu, iespējams, radot jaunu sporta veidu – dronbordingu, turklāt drons var vilkt arī skeitbordistu, kaitbordistu u. c. “dēļus”.

Interesanti, ka “Aerones” radītāji aktīvi strādā pie pavisam jauna milzu drona radīšanas, kas varētu pacelt līdz 100 kg svaru, paverot plašas iespējas cilvēku glābšanā un lauksaimniecībā. Bez visa minētā dronus var izmantot arī naftas vadu, mežu platību novērošanā, vienkārši izklaidei, arī filmu uzņemšanā un video veidošanā, kas nav svešs arī Latvijā.


Ko Lielbritānijā drīkst un ko ne?

Foto – AFP/LETA

Britu likumdevēji jau krietni sen ir pieņēmuši virkni ierobežojumu bezpilota lidaparātiem, kas ik pa brīdim tiek mainīti un uzlaboti, jo tehnoloģijas attīstās nepārtraukti.

Droniem visbiežāk ir piestiprināta kamera, ar ko iespējams fotografēt vai filmēt, tātad ir diezgan vienkārši dabūt kadrus, piemēram, ar Kembridžas hercogieni, kura, neko sliktu nenojaušot, sauļojas savā lauku īpašumā bez bikini. Tehniskas vai cilvēciskas kļūmes dēļ droni var uzgāzties uz galvas. Lielākā daļa dronu katrā lidojuma reizē dabū ciest no nemākulīgas piezemēšanās vai koku zariem, nemaz nerunājot par baterijas darbības izbeigšanos, kad lidonis bez ceremonijām gāžas lejā, vai GPS signāla pazaudēšanu, kad drons patvaļīgi dodas tālēs zilajās.

Lielbritānija ir valsts, kur jebkas, kas saistīts ar cilvēku drošību un privātuma ievērošanu, tiek uztverts ārkārtīgi nopietni. Latvijā bieži vien droni ir redzami filmējam dažnedažādos pasākumos, turpretim Lielbritānijā tas var notikt tikai ar speciālu CAA (“Civial Aviation Authority”) atļauju, turklāt komerciālai dronu izmantošanai jāiegūst speciāla licence, kas maksā ap 2000 eiro, kā arī jābūt civiltiesiskai apdrošināšanai.

Ja drons ir tikai un vienīgi paša priekam, tad jāatceras, ka nedrīkst pietuvoties tuvāk par 150 metriem apdzīvotai vietai un cilvēkiem, nedrīkst arī lidot pāri. Tāpat nedrīkst pielidot tuvāk par 50 metriem transporta līdzeklim vai mājai, ja vien tie nepieder pašam drona lidinātājam. Nedrīkst pietuvoties jebkuram cilvēkam tuvāk par 50 metriem, turklāt dronam visu laiku ir jābūt redzamības robežās. Par lidošanu lidostas tuvumā paredzēts pat cietumsods.

Ja lidojuma laikā personas, kas ir safotografētas vai nofilmētas, ir atpazīstamas, tad pirms jebkāda veida ieraksta publicēšanas ir jāsaņem atļauja no šīm personām. Ja cilvēkus identificēt nevar, tad atļauja nav vajadzīga. Citi noteikumi ir CAA reģistrētajiem un īpaši apdrošinātajiem profesionāļiem, viņi drīkst filmēt un fotografēt, kā arī izmantot dronus apdzīvotās vietās un pasākumos. Dronus novērošanai izmanto arī policija, taču tas notiek tikai īpašos gadījumos, lielākoties priekšroka tiek dota tradicionālām un pārbaudītām vērtībām – policijas helikopteriem.

Ko ar droniem dara amatieri?

Publicitātes foto

Izrādās, ka ar tiem ļoti labi var izklaidēt kaķus un suņus. Internetā atrodams ne viens vien video, kur mājdzīvnieki cītīgi dzenā dažāda kalibra lidoņus. Vēl ar dronu var makšķerēt, var izmantot grilam kā ventilatoru vai tracināt putnus, kuri dronu uzskata par ienaidnieku. Var filmēt sportošanu.

Lielbritānijā droni nav pat īsti bērnu vai tīņu rotaļlieta, tur ar lidošanu aizraujas pieauguši vīrieši. Īpaši kotējas pašbūvēti sacīkšu droni, ir veikali un interneta veikali ar rezerves daļām, ir daudz interešu grupu, notiek dažādas sacensības. Bērni stāv malā un skatās, kamēr tēvi lidina savus lolojumus, tādēļ ir saprotams, kādēļ paši dronu entuziasti aktīvi iesaistās lidojumu drošības standartu izveidē, kā arī aktīvi popularizē un uzmana to ievērošanu.

Noteikumi citās valstīs

Publicitātes foto
CITI ŠOBRĪD LASA


Taču nebūt nav tā, ka Lielbritānijā visi cītīgi ievēro noteikumus. Dažāda veida lidojošos brīnumus var nopirkt pat lielveikalā, taču lielākoties pirmo izmēģinājumu laikā tie tiek sadauzīti un nolikti atpakaļ kastēs.

Eiropas aviācijas eksperti ir nobažījušies, ka šobrīd Ķīnā ražotus dronus var nopirkt pat par 15 eiro, tādēļ tos bieži vien izmanto cilvēki, kuriem nav ne jausmas par civilās aviācijas noteikumu eksistenci. Ir ideja noteikt īpašas dronu aizliegumu zonas, ko varētu iestrādāt dronu programmnodrošinājumā. Arī reģistrācija diez vai palīdzēs, jo vispirms dronu vajag noķert. Nīderlandē policija ir sākusi apmācīt ērgļus dronu ķeršanā, taču bail pat domāt, kādas sekas nabaga putnam varētu nodarīt, piemēram, neliela, bet ar spēcīgiem motoriem aprīkota ātrumsacīkšu drona propelleri. Ir idejas par signāla bloķēšanu, taču atļauto frekvenci 2,4 GHz entuziasti gaužām vienkārši var pārlikt uz citu.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Stāsti
Policijas šefs skaidro, vai var sodīt par to, ka divi cilvēki dzīvo kopā, bet nav deklarēti vienā dzīvesvietā 74
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Cilvēki masveidā pamet lietotni “WhatsApp”: uzņēmums nāk klajā ar paziņojumu 5
7 stundas
LA
LA.LV
Veselam
“Daktera vārds tiek izķengāts pa visu valsti!” Ecmanis parāda Jakovina Covid-19 testus un noliedz, ka viņš ārstējis, būdams inficējies 60
20 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“It kā valdībā netrūktu problēmu…”: jaunā veselības ministra Pavļuta mājoklī pamanītas neizskaidrojamas dīvainības 38
2 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Uzņēmējs Māris Gailis atklāj, ar ko “patiesībā” darba laikā nodarbojas valsts ierēdņi 25
1 diena
Lasīt citas ziņas
LE
LETA
Veselam
Latvijā atklāts 1031 Covid-19 gadījums, bet miruši vēl 26 sasirgušie 3
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
Eiropas čempioni brāļi Šici Pasaules kausa septītajā posmā izcīna bronzu
7 minūtes
LE
LETA
Ziņas
Iedzīvotāji vēsta par teju pusmetru dziļu sniegu! Nākamnedēļ tas strauji samazināsies
4 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Pēc Covid-19 vakcīnas saņemšanas Norvēģijā miruši 23 cilvēki 17
2 stundas
LB
Latvijas Bizness
Ziņas
“Dzintars” atgriežas ar jaunu jaudu: jau pavasarī veikalu plauktos nonāks iecienītā zīmola produkcija
17:09
LE
LETA
Ziņas
Eiropas čempioni brāļi Šici Pasaules kausa septītajā posmā izcīna bronzu
17:08
LE
LETA
Ziņas
Gaidāma aukstākā nakts pēdējos gados. Cik zemu temperatūra kritīs?
15:00
LE
LETA
Ziņas
Gaidāma aukstākā nakts pēdējos gados. Cik zemu temperatūra kritīs?
2 stundas
SK
Skaties.lv
Stāsti
”Piezvanīja, ka ir mirusi, bet izrādījās, ka vēl ir dzīva!” Atklāti par prestižā pansionātā notiekošo 23
8 stundas
LB
Latvijas Bizness
Ziņas
“Dzintars” atgriežas ar jaunu jaudu: jau pavasarī veikalu plauktos nonāks iecienītā zīmola produkcija
6 minūtes
LE
LETA
Ziņas
Automašīna apgāzās un ieslīdēja upē: traģiskā negadījumā bojā gājusi auto vadītāja
6 stundas
IB
Ivars Bušmanis
Ziņas
Pārliecībai, ka “visu ražo Ķīnā”, vietējie ražotāji arvien biežāk spēj pretī likt savas preces
4 stundas
VB
Vija Beinerte
Stāsti
Vija Beinerte: Gada necilvēks un vēl daži zvēri 31
7 stundas
LE
LETA
Ziņas
Cilvēki masveidā pamet lietotni “WhatsApp”: uzņēmums nāk klajā ar paziņojumu 5
7 stundas
LE
LETA
Ziņas
Gobzems pošas uz Saeimu: atklāj, cik biedru jau ir topošajā partijā 11
5 stundas
LA
LA.LV
Veselam
“Daktera vārds tiek izķengāts pa visu valsti!” Ecmanis parāda Jakovina Covid-19 testus un noliedz, ka viņš ārstējis, būdams inficējies 60
20 stundas
AD
Artis Drēziņš
Ziņas
Cīnās par Burtnieka ezeru vai par krēslu? Zvejnieki uzskata, ka pašvaldība melo un rīkojas beztiesiski 3
20 stundas
LE
LETA
Ziņas
Iedzīvotājus aicina pārbaudīt aktuālo kustības sarakstu: atcelti vairāki reģionālo maršrutu autobusu reisi 1
7 stundas
LE
LETA
Ziņas
Vairāk tūkstoši – cik lielas būs vakcinācijas projekta biroja darbinieku algas? 26
23 stundas
LK
Linda Kusiņa-Šulce
Ziņas
Kas restorānu ēdienkartēs slēpjas zem ieraksta ­”Izģērbies, māsa Veronika!”? 1
5 stundas
AL
Agris Liepiņš
Ziņas
Agris Liepiņš: Līdz Trampa ērai čivināšana, ja arī tika piekopta, tad neuzkrītoši
4 dienas
AG
Andris Grīnbergs
Ziņas
Aptauja: Kura no Maestro Paula melodijām Tev ir vistuvākā? 49
1 diena
SK
Skaties.lv
Kokteilis
Izjukušas Sanas Timmas un hokejista Kaspara Saulieša attiecības: “Novēlu atrast to īsto un vienīgo!” 8
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Notārei un uzņēmējam katram 100 000 eiro par vecu un nevarīgu cilvēku apkrāpšanu 24
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieces – Lidija un Lida
7 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Izcilam brīvdienu ēdienam! Kalmāra gredzentiņi ar kokosriekstu pienu, kariju, ķiršu tomātiņiem un kabaci
1 diena
AK
Aija Kaukule
Ziņas
“Vakarā pirms aiziešanas mūžībā viņa teikusi māsiņai, lai telefonu vairs nelādē.” Kolēģi sēro par Astrīdas Kairišas nāvi 8
2 dienas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
moderni iekārtot mājokli: šī gada 6 aktuālākās tendences
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Sunītim rotaļlietas var nopirkt, bet bērnam gan nevar.” Armands Krauze par aizliegtajām precēm un trūkstošo loģiku 9
2 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“It kā valdībā netrūktu problēmu…”: jaunā veselības ministra Pavļuta mājoklī pamanītas neizskaidrojamas dīvainības 38
2 dienas
LK
Linda Krāģe
Kokteilis
Šī nedēļa ienesīs negaidītus pavērsienus tavā dzīvē, garlaicīgi noteikti nebūs! Horoskopi no 18. līdz 24. janvārim
7 stundas