“eazyBI” dibinātājs Raimonds Simanovskis: “Veiksmes pamatā ir idejas realizācija. Ideja bez pareizās realizācijas nav nekas, jo bieži vien kaut kas līdzīgs kādā pasaules malā jau ir izdomāts.”
“eazyBI” dibinātājs Raimonds Simanovskis: “Veiksmes pamatā ir idejas realizācija. Ideja bez pareizās realizācijas nav nekas, jo bieži vien kaut kas līdzīgs kādā pasaules malā jau ir izdomāts.”
Foto: Karīna Miezāja

Latvijā par daudz tiek meklēta pašmāju “Nokia” vai “Skype”, saka uzņēmējs bez sava biroja 1

Jāatzīst, ka uz “Latvijas Avīzes” redakciju rubrikai “Robežpārkāpējs” nevienu uzņēmuma vadītāju līdz šim vēl nebiju aicinājis. Jo parasti taču gribas redzēt uzņēmuma produktu un vidi, kurā uzņēmums strādā.

VIDEO. “Mazajai sanāk, man pašai nesanāk” – jauna sieviete ar zīdainīti un kritiski zemiem ienākumiem lūdz palīdzību
“Sū** būs lieli!” Pārtikas ražotāji satraukušies par nozares nākotni Latvijā 126
Šolcs: Skandināvus mūsu piens vienkārši neinteresē un viss. Tikai Latvija ir kā “iebraucamā sēta” 35
Lasīt citas ziņas
Par “eazyBI” stāsts ir nedaudz citāds – uzņēmuma datu analītikas produktu izmanto apmēram 80 valstīs pasaulē.

Taču to visu uzņēmums sasniedzis bez sava fiziska biroja, visiem darbiniekiem strādājot attālināti, tāpēc nācās “eazyBI” dibinātāju Raimondu Simanovski aicināt uz sarunu redakcijā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pirms R. Simanovskis 2011. gadā dibināja “eazyBI”, viņš 15 gadus nostrādāja uzņēmumā “IT Alise”, kas tagad zināms kā “Tieto Latvija”, un dzīvoja Jūrmalā.

Katru rītu viņam nācies stāvēt sastrēgumos, lai no Jūrmalas tiktu uz biroju Rīgu, šo pašu vingrinājumu atkārtojot arī vakarā. Pēc “eazyBI” dibināšanas viņš sākotnēji bijis vienīgais uzņēmuma darbinieks.

Gan šis apstāklis, gan produkta specifika lika Raimondam saprast, ka katru dienu braukt uz biroju Rīgā, kurā strādātu tikai viņš viens pats, īsti nav jēgas.

“Tā ir vispārēja tendence – radošajā industrijā, pie kuras pieskaitu arī programmēšanu, visu izdarīt var ar datoru, komunikācija var notikt internetā – vajadzības pēc biroja vairs nav. Visi darbinieki šo faktu arvien piemin kā pozitīvu faktoru, tas palīdz piesaistīt arī jaunus darbiniekus,” stāsta uzņēmējs.

Šobrīd “eazyBI” komanda izaugusi jau līdz 19 cilvēkiem.

 

Atvērtie biroji – industriālā kapitālisma palieka

R. Simanovskis nav citas šobrīd aktuālas tendences – atvērto biroju – piekritējs. Viņš uzskata, ka šis modelis noved pie tā, ka bieži vien darbiniekiem nākas strādāt vakaros vai arī kafejnīcās – lai tikai būtu tālāk no ikdienas atvērtā biroja kņadas.

“Atvērtajos birojos daudzi sēž ar austiņām, klausās mūziku, lai darbā netraucētu blakus skaņas. Izolētās vietas šajos birojos pierāda, ka bez tā nevar.”

“Man atvērtie biroji asociējas ar industriālā kapitālisma laikiem, kad fabrikas priekšniekam vajadzēja visu redzēt un uzmanīt. Varētu likties, ka nemitīgi jākomunicē, bet tad pazūd laiks reālam darbam. Programmēšanai vajag salīdzinoši ilgu laiku, lai iedziļinātos problēmā, lai to atrisinātu.”

Bet kā, strādājot no mājām, var nodrošināt padarītā darba kvalitāti, neslinkošanu? Raimonds savus darbiniekus nekādi nekontrolē.

“Viens no galvenajiem faktoriem ir uzticība darbiniekiem, uzticība viņu efektīvam darbam. Neesam vairs bērnudārzs, visi ir pieauguši cilvēki.”

“Manuprāt, tas, ka redzi, ka tev uzticas, ka pats esi atbildīgs par darbu realizāciju, ļoti ceļ motivāciju.”

Uzņēmuma finanšu dati ir būtiskākā efektīva darba mēraukla, un uzņēmumam tie ir lieliski, ņemot vērā, ka “eazyBI” nav liels uzņēmums, turklāt tāds arī vēlas palikt nākotnē.

 

Palīdz efektivizēt darbu

Kas ir “eazyBI”? Uzņēmums izstrādā datu analīzes un vizualizācijas rīkus, pamatā fokusējoties uz dažiem specifiskiem pielietojumiem un datu avotiem.

Salīdzinājumam – “eazyBI” risinājums ir kā krietni attīstītāks “Microsoft Excel”.

Risinājums vienkāršā veidā uzņēmumiem palīdz strādāt efektīvāk – izanalizēt aktuālos darba uzdevumus, to statusu un tiem patērēto laiku. Attiecīgi – ekonomēt līdzekļus.

“Mūsu pašlaik veiksmīgākā sadarbība ir ar programmatūras izstrādātāju “Atlassian”, kas izstrādā dažādus projektu vadības, pieteikumu un darba uzdevumu vadības, kā arī informācijas apmaiņas rīkus. Viņiem ir standarta atskaites un grafiki, bet, ja grib kaut ko specifiskāku, detalizētāku, tad ar standarta iespējām to grūti izdarīt.”

Puse no “eazyBI” klientiem iegādājas licenci un produktu darbina uz saviem serveriem, bet otra daļa izmanto “mākonī” bāzēto risinājumu, kas atrodas uz “eazyBI” serveriem.

Tipiska ir ikgadējā vai mēneša maksa. Liela loma produkta izplatīšanas modelī ir “Atlassian”, kam ir savs “Atlassian Market-place”, kurā viņu klienti var atrast “Atlassian” produktu papildinājumus, tādā veidā atrodot arī “eazyBI”.

Tas darbojas līdzīgi kā “App Store” vai “Google Play Store”.

Atkarībā no klienta izmēra un lietotāju skaita “eazyBI” risinājums izmaksā orientējoši apmēram no 100 līdz 10 000 eiro gadā.

“Tikko saviem klientiem rīkojām konferenci. Viens no tiem, kurš mūsu produktā tērē vairākus tūkstošus, pateica, ka patērētā laika ziņā viņu ieguvums naudas izteiksmē jau ir apmēram 25 000 eiro. Mēs gribam, lai mums būtu daudz mazu klientu, nevis pāris lielu klientu, kuri mums maksā vairākus simtus tūkstošus. Tādā veidā mēs no šiem klientiem neesam atkarīgi, samazinām biznesa risku līdz minimumam.”

 

Bez investoriem un ārēja spiediena

Uzņēmums ir samērā netipisks arī no finanšu piesaistes skatu punkta.

Laikā, kad teju ikviens tehnoloģiju uzņēmums “zīmējas” ar kārtējiem piesaistītajiem miljoniem no dažādiem investoriem, “eazyBI” apskaužamu rentabilitāti sasniedzis pašu spēkiem – astoņu gadu laikā nav piesaistītas nekādas ārējas investīcijas, spējot sevi finansēt no pašu ieņēmumiem.

Tas ir labi, jo izpaliek atkarība no investoriem vai biznesa eņģeļiem, kuri parasti no uzņēmumiem sagaida strauju attīstību, varbūt pat tā pārdošanu.

Tas ļauj nedomāt arī par kādiem grūti sasniedzamiem, pārāk globāliem mērķiem.

“Mūsu darbībā papildu miljons apgrozījumā neko būtisku nemainītu. Paralēli būtisks faktors ir augšana kontrolētā tempā, lai darbiniekiem netiktu radīta nevajadzīga spriedze. Galvenais ir saglabāt labu rentabilitāti.”

Raimonds piekrīt, ka šobrīd ir kļuvis krietni vienkāršāk piesaistīt investīcijas nekā kādreiz, taču tolaik grūtības radījušas papildu motivāciju, nācies vairāk strādāt, ieguldīt vairāk darba stundu mērķu sasniegšanai.

“Daudzi lielie gan ASV, gan Eiropas uzņēmumi grib būt arvien efektīvāki un kļuvuši daudz atvērtāki jauniem un inovatīviem mazu uzņēmumu risinājumiem. Kādreiz šādas korporācijas gribēja sadarboties tikai ar lieliem piegādātājiem. Tā ir patīkama tendence. IT jomā priekšrocība ir tā, ka nav vajadzīgas lielas sākotnējās investīcijas. Vajag laiku, bet infrastruktūras izmaksas ir salīdzinoši mazas, tās pieaug pakāpeniski, kad pieaug klientu skaits,” uzskata Raimonds.

 

Laba ideja nenozīmē izdošanos

Viņš ir arī mazliet citādi domājošs, runājot arī par lielajiem veiksmes stāstiem. Kaut tādi pavisam noteikti ir nepieciešami, viņš uzskata, ka Latvijā mazliet par daudz tiek meklēta pašmāju “Nokia” vai “Skype”.

Vienas lielas korporācijas vietā auglīgāk būtu strādāt ar daudziem nelieliem, efektīviem uzņēmumiem.

“Turklāt daudziem patīk strādāt šādos nelielos uzņēmumos, kuros savstarpējās attiecības ir labākas, tiek nodrošināta labāka individuālā attīstība. Piemēram, mums katru gadu ikviens darbinieks var izvēlēties jebkuru konferenci pasaulē, uz to doties un papildināt savu zināšanu bāzi.”

Kā uzbūvēt veiksmīgu biznesu?

Raimonds ir arī pārliecināts, ka visas veiksmes pamatā ir idejas realizācija. Ideja bez pareizās realizācijas nav nekas, jo bieži vien kaut kas līdzīgs kādā pasaules malā jau ir izdomāts.

“”Google” nebija pirmais interneta meklētājs pasaulē, “Apple” nebija pirmais tālruņu ražotājs, “Facebook” nebija pirmais sociālais tīkls. Tāpat jāstrādā nozarē, kurā ir unikālas zināšanas, par kuru esi iededzies. Ja arī neizdosies – nebūs žēl par patērētajiem gadiem. Ja neesi ieinteresēts problēmā un acīs ir tikai dolāru zīmītes, tad ir liels risks, ka nekas nesanāks.”

Par uzņēmumu

SIA “eazyBI” dibināts 2011. gadā, tā vienīgais īpašnieks ir Raimonds Simanovskis;

pirms tam Raimonds 15 gadus strādājis “Tieto Latvija” (pirms tam – “IT Alise”) kā tehniskais direktors, kur arī radusies interese par datu analīzi.

Uzņēmums savas darbības laikā nav piesaistījis nekādas ārējas investīcijas. Sākotnēji divus gadus uzņēmumu ar paša iekrājumiem finansējis Raimonds, pēcāk jau viss nepieciešamais nodrošināts no paša uzņēmuma ieņēmumiem.

Apgrozījums 2018. gadā – 2,5 miljoni eiro, peļņa – 1,5 miljoni eiro;• darbinieku skaits – 19;

uzņēmuma produktus izmanto apmēram 80 pasaules valstīs, klientu skaits mērāms daudzos tūkstošos; • no visiem klientiem apmēram 40% atrodas ASV, 40% – Eiropā. Lielākie tirgi ir ASV, Kanāda, Lielbritānija, Francija, Spānija.

Latvijas tirgus daļa “eazyBI” portfelī neveido pat 1%, taču uzņēmuma klientu lokā ir tādi uzņēmumi kā “Tet”, LVRTC, “Worldline Latvia”, Būvniecības valsts kontroles birojs u. c.

“Eksporta un inovācijas balva 2018” – 2. vieta kategorijā “Eksportspējīgākais komersants mazo komercsabiedrību grupā”.

VĒRTĒJUMS: Nozīmīgs uzņēmums Latvijas ekonomikai

Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras Eksporta veicināšanas nodaļas vadītājs Fīlips Tālbergs:

“Lai gan “eazyBI” dibinātājs nesen intervijā minēja, ka uzņēmuma mērķis ir palikt mazam, bet efektīvam, tas jau ir sniedzis lielu devumu Latvijas ekonomikā, apgrozījumam pērn sasniedzot 2,5 miljonus eiro.”

“”eazyBI” ar darbiem pierādījis, ka ir strauji augošs tehnoloģiju uzņēmums, kam ir būtiska nozīme Latvijas ekonomiskās izaugsmes, augstas pievienotās vērtības produktu un inovāciju sekmēšanā.”

SAISTĪTIE RAKSTI

“Viena no uzņēmuma priekšrocībām ir tā, ka citu acīs viņi netiek uztverti kā konkurenti. Tieši pretēji – produkts ir ērts palīgrīks un papildu spēks biznesam. “eazyBI” nākotne būs atkarīga no komandas ticības savai biznesa idejai, kā arī spējas pielāgoties jebkuriem dzīves apstākļiem – gan kritumiem un neveiksmēm, gan panākumiem un attīstībai.”

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
VIDEO. “Mazajai sanāk, man pašai nesanāk” – jauna sieviete ar zīdainīti un kritiski zemiem ienākumiem lūdz palīdzību
“Sū** būs lieli!” Pārtikas ražotāji satraukušies par nozares nākotni Latvijā 126
Šolcs: Skandināvus mūsu piens vienkārši neinteresē un viss. Tikai Latvija ir kā “iebraucamā sēta” 35
Lukašenko brīdina: Ja kāds mums uzbruks, ne tikai Eiropa sāks trīcēt – atbilde būs momentāla 19
“Liels upuru skaits saliedēs krievus!” Putins mobilizēs vēl 2 miljonus iedzīvotāju, tostarp 300 000 sieviešu 225
Lasīt citas ziņas
Kremļa kontrolētajiem medijiem aizliedz ziņot par vīriešu izbraukšanu no valsts 58
Juris Lorencs: Tuvojas juku laiki. Kas ir pašas drošākās vietas pasaulē? 24
Sārts par iespējamām miera sarunām: “Ukraiņiem šobrīd būtu ļoti neizdevīgi iesaldēt situāciju”
Šodien Pirmā advente. Lai kluss šis Ziemassvētku gaidīšanas laiks! 4
Kad laulātie ir kā legāli mīļākie jeb attāluma attiecības. Dažādas pieredzes – arī karš
14:09
Subjektīvi. Kā tērēt un piesārņot mazāk, ja mazu auto tomēr nevēlies?
13:39
Latvijā tiek audzētas ap 40 dārzeņu sugu. Vai Latvija spēj ar tiem sevi nodrošināt?
13:13
VIDEO. “Mazajai sanāk, man pašai nesanāk” – jauna sieviete ar zīdainīti un kritiski zemiem ienākumiem lūdz palīdzību
Jānis Vanags: Gaidot Ziemassvētkus, jāuzpoš sava iekšējā mājvieta
FOTO. 20+ radošas idejas adventes vainagiem: no tradicionāliem līdz ļoti oriģināliem
Jaunākā laika prognoze. Decembra sākumam sola pirmos jūtamos mīnusus
Mediķim par fiktīvu vakcināciju piespriež jau izciesto cietumsodu 50
Rīgas centrālās administrācijas 420 darbiniekus valsts svētkos prēmē ar 462 000 eiro 19
Visas Rīgas sapošana Ziemassvētkiem izmaksājusi 800 000 eiro; pilsēta atteiksies no zilās krāsas rotās 2
Skolotāja: “Jā, darbs nav viegls, tomēr tik liela čīkstēšana arī nav pamatota”
Igauņu autobusa un kravas auto sadursmē Ainažos cietuši 26 cilvēki, viens gājis bojā; ceļš bijis sniegots 14
Zagļi vienmēr ir bijuši un arī būs. Padomi, kā pasargāt mājokli gada tumšajā laikā
PLANĒTAS NOSLĒPUMI. Radioaktīvie atkritumi sāk raisīt bažas – pagaidu krātuves drīz būs pilnas
Armands Krauze: Jādomā par ministriju apvienošanu, nevis ministriju skaita palielināšanu
“Mēs esam bijuši spiesti iziet uz ļoti daudziem kompromisiem,” Smiltēns par stabilas valdības veidošanu šajos apstākļos
Galvas mežģis – kā atrast bērnam piemērotāko pulciņu? Šeit dažas atbildes
Tas ir galvenais iemesls, kāpēc cilvēki mirst… Ārsts atklāj, kurus produktus jāēd mazāk
Uztura speciālists: Piena tauki mūsu veselībai īstenībā ir labi 13
“Karu atbalsta daudzi, bet ne visi gatavi karot paši vai pat naudu ziedot!” Krievu aptauja izgaismo sabiedrības nostāju
Krievijā, Kemerovā, garlaikoti mobilizētie izraisa masu kautiņu, bet Melitopolē – savstarpēju apšaudi
Vai antisanitārie apstākļi krievu karavīru vidū var veicināt dažādas slimības?
PLANĒTAS NOSLĒPUMI. Kam Antarktīdā aizliegts čurāt sniegā?
Latvijā tiek audzētas ap 40 dārzeņu sugu. Vai Latvija spēj ar tiem sevi nodrošināt?
Ar mobilizētajiem jakutiem neauklējas – jāguļ gandrīz ārā un zemē, viņi pie aukstuma pieraduši
CSP: 2021.gadā latviešu īpatsvars Latvijā pieaudzis līdz 62,7% 126
Adventes ieskaņas pasākumi Rīgā – afiša svētku laikam