Vasaras miežu lauks.
Vasaras miežu lauks.
Foto: laukos.lv

Kuri pērn bija lielākie miežu audzētāji? 0

Uldis Graudiņš, “Agro Tops”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Veselam
5 populāri pārtikas produkti izraisa atmiņas zudumu – to iedarbība novērota jau īstermiņā 30
Kokteilis
“Tāds mīlestības putekļu mākonis mūs ir apņēmis…” Sējānu pāris dalās laimē, atgriežoties mājās ar jaundzimušo meitiņu
Kokteilis
FOTO. No politiķiem par aktieriem: mākslīgais intelekts nosaucis 5 latviešu politiķus, kuri uz skatuves justos kā zivis ūdenī
Lasīt citas ziņas

Vasaras miežu sējumi pērn salīdzinājumā ar 2020. gadu samazinājās par 16,4%, savukārt ziemas miežu sējumu bija par 29,9% vairāk. Lielākās vasaras miežu platības pieder saimniecībām ar citvalstu kapitālu, bet ziemas miežu platības – Sproģu ģimenes uzņēmumiem.

Vasaras miežus Latvijā pērn audzēja 58 701 ha platībā, ziemas miežus – 12 963 ha platībā. Vasaras mieži ar tauriņziežu vai stiebrzāļu pasēju audzēti 3446 ha platībā, rāda LAD apkopotā informācija par apstiprinātajām kultūraugu platībām. Ziemas miežu vidējā ražība pērn kritās līdz 4,9 t/ha (gadu agrāk 5,5 t/ha) jeb par 10,7%. Savukārt kopražas kritums salīdzinājumā ar 2020. gadu bija gandrīz 19%, ziņo Centrālā statistikas pārvalde (CSP).

CITI ŠOBRĪD LASA

Vasaras miežu kopražai kritums bija vēl būtiskāks – par 41%, bet vidējā ražība bija vien 2,4 t/ha (gadu agrāk 3,4 t/ha jeb par 29,7% vairāk). Iemesls – audzēšanai nelabvēlīgie dabas apstākļi – karstums un sausums. Pērn vasarājiem bija zemākā ražība pēdējo 11 gadu laikā. CSP arī ziņo, ka graudaugu vidējā iepirkuma cena pērn kāpusi no 164,94 eiro/t 2020. gadā līdz 192,88 eiro/t jeb par 16,9%. Vislielākais cenas kāpums bija rudziem un miežiem – attiecīgi par 30% un 28,7%.

Vislielākās ziemas miežu platības pērn bija Tukuma novada Jaunpils pagastā – 884 ha – un Saldus novada Gaiķu pagastā, kur šo kultūru audzēja 406 ha platībā. Vislielākie vasaras miežu sējumi fiksēti Liepājas pilsētā ar lauku teritoriju – pavisam 1129 ha platībā un arī Jaunpils pagastā, kur pavisam fiksētas 756 ha lielas šīs kultūras platības.

Ziemas miežu audzēšanā aizvien priekšgalā ir Sproģu ģimene, kuras saimniecības Joži un Pētertāles pērn šo kultūru audzēja 799 ha platībā. Savukārt vasaras miežu audzēšanā trīs lielākie audzētāji ir citvalstu kapitāla uzņēmumi. Visvairāk šo kultūru audzēja SIA Ingleby Dobele Agro ar patiesā labuma guvēju Lielbritānijā. Pēdējo divu gadu laikā saimniecība vasaras miežu sējumus palielināja par aptuveni 550 ha. Būtiski vasaras miežu platības palielināja arī citi lielākie šīs kultūras audzētāji.

SAISTĪTIE RAKSTI