Iedzīvotāji  pagājušā gada  februārī piketē  pret Vidrižu pagasta  un Skultes pagasta pievienošanu Saulkrastu novadam.
Iedzīvotāji pagājušā gada februārī piketē pret Vidrižu pagasta un Skultes pagasta pievienošanu Saulkrastu novadam.
Foto: Ieva Leiniša/LETA

Limbaži atgūs Skultes pagastu. Signāls tam, ka novadu reforma kopumā netiks pārskatīta. 5

Ināra Egle, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Satversmes tiesa (ST) par neatbilstošu Satversmei piektdien atzina Skultes pagasta nodalīšanu no Limbažu novada un tā pievienošanu Saulkrastu novadam, uzskatot, ka Saeima šajā gadījumā ir rīkojusies patvaļīgi.

KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Mūziķim Laurim Reinikam dzejnieces Magones Šutovienes dēļ jāsarkst: “Tas bija tā! Man gribējās kartupeļu maisu uzvilkt galvā…” 79
17 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
VIDEO. Talantīgā latviešu aktrise Ilze Vazdika atklāj, ko domā par vakcinēšanos: “Tas viss tracina!” 138
14 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Paparaci “pieķēruši” Keitu Midltoni ikdienā. Lūk, kā hercogiene izskatās, kad “darba laiks” ir beidzies 14
17 stundas
Lasīt citas ziņas

Skultes pagastu likumdevējs ir nošķīris no pašvaldības, kas izveidota ap reģionālās nozīmes attīstības centru Limbažiem, iekļaujot to Saulkrastu novadā, kurā nav nacionālā vai reģionālā attīstības centra, kas ir nozīmīgs pašvaldību reformas kritērijs.

Tajā pašā laikā Ikšķiles novada iekļaušanu jaunajā Ogres novadā Satversmes tiesa atzina par atbilstošu Satversmei un Eiropas Vietējo pašvaldību hartai.

CITI ŠOBRĪD LASA
Protesta akcija pie Saeimas pret Administatīvi teritoriālo reformu

Saeima gatava izpildīt spriedumu

Uzreiz pēc sprieduma pasludināšanas (tas ir galīgs un nepārsūdzams) vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Artūrs Toms Plešs (“Attīstībai/Par”) paziņojumā medijiem izteica gandarījumu par ST nolēmumu, jo tajā nav apstrīdēts reformas apspriešanas un pieņemšanas procesa tiesiskums.

Spriedums sakrīt ar Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) piedāvājumu, kurā nebija paredzēta Saulkrastu novada izveide. VARAM ieteica Saulkrastus iekļaut Ādažu novadā, bet Saeima pēc Nacionālās apvienības ierosinājuma izšķīrās par citu modeli.

Ministrija sola visu nepieciešamo palīdzību, lai izpildītu ST spriedumu daļā par Limbažu novada nedalāmību. VARAM sagatavotajā Saulkrastu novada profilā ir redzams, ka šajā pašvaldībā 2020. gadā bija 11 400 iedzīvotāju, no kuriem 2510 dzīvo Skultes pagastā.

Ja Saulkrastu novads tiks saglabāts bez minētās teritorijas, tas būs otrs mazākais aiz Valkas novada. Bieži cīņa par Skultes teritoriju tiek saistīta ar Skultes ostu, bet tā jau tagad atrodas Saulkrastu novadā.

Bijušais vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Juris Pūce (“AP”), kurš tagad Saeimā vada Administratīvi teritoriālās reformas komisiju, jau otrdien ir sasaucis komisijas sēdi, lai lemtu par Satversmes tiesas sprieduma izpildi.

“Ir skaidrs, ka Skultes pagasts nevar nepiederēt nevienai pašvaldībai. Satversmes tiesas sprieduma loģika nosaka, ka tam ir jābūt Limbažu novadā, par ko Saeimai vajadzētu strauji vienoties,” “Latvijas Avīzei” sacīja J. Pūce.

Viņaprāt, uz pašvaldību velēšanām tas nevarētu atstāt lielu iespaidu, jo ievēlamo deputātu skaits ne vienā, ne otrā pašvaldībā nemainās. Taču, iespējams, tajās būtu jāpagarina kandidātu sarakstu iesniegšanas termiņš.

Nelielas izmaiņas būs jāveic arī valdībai, piemēram, nosakot paredzēto finansējumu pašvaldībām administratīvi teritoriālās reformas veikšanai, kam par pamatu ņemts iedzīvotāju skaits.

Taču J. Pūce nedomā, ka tagad, kad līdz pašvaldību vēlēšanām palikuši daži mēneši, vajadzētu veikt plašākas izmaiņas administratīvi teritoriālajā iedalījumā un vērtēt Saulkrastu novada izveides lietderību.

Satversmes tiesas priekšsēdētāja Sanita Osipova preses konferencē sacīja – Satversmes tiesa ir secinājusi, ka jaunveidojamais Saulkrastu novads neatbilst likuma kritērijiem un reformas mērķim. Taču tiesai to nācās vērtēt tikai saistībā ar Limbažu novada pieteikumu, kurā bija norādīts uz šīs pašvaldības tiesību aizskārumu.

“Satversmes tiesa norāda, ka kritēriji ir jēgpilni un tas ir pieturas punkts valsts institūcijām veidot tādas teritorijas, kas atbilst kritērijiem, bet, kā tās tiks veidotas, nav Satversmes tiesas kompetencē,” uzsvēra S. Osipova. Tas ir Saeimas jautājums. Abu pašvaldību pieteikumos arī bija norādīts, ka Saeima no likuma svītroja šos kritērijus, kas palika tika likuma anotācijā. ST spriedumā teikts, ka nav svarīgi, kurā dokumentā tie ir minēti.

Pēc sprieduma pasludināšanas Saulkrastu novada priekšsēdētājs Normunds Līcis (LRA) paziņojumā medijiem aicināja saglabāt Saulkrastu novadu, kurš kopā ar tam pievienoto Sējas novadu ir veicis priekšdarbus, lai pēc pašvaldību reformas pašvaldība sekmīgi attīstītos par Vidzemes piekrastes ekonomikas centru, saredzot novada attīstības perspektīvas.

Aizstāvot Saulkrastu novada izveidošanu, arī Saeimā Jānis Dombrava (NA) atsaucās uz to, ka Saulkrastiem ir iespējams izveidoties par perspektīvu attīstības centru. Savukārt tiesa secināja, ka nav veikts neviens pētījums un aprēķini, ar ko tas būtu pamatots.

Saeima skata Administratīvi teritoriālās reformas (ATR) likumu 2020. gada 6. martā

Ikšķilei būs jāsadzīvo ar Ogri

Ogres novada izveidošanu, tajā iekļaujot Lielvārdes, Ķeguma un arī Ikšķiles novadu, ST atzina par atbilstošu Satversmei. Spriedumā norādīts, ka Ikšķile atrodas līdzās Ogres novadam, abām pašvaldībām ir kopīgs arī dabas parks “Zilie kalni”.

Ikšķiles iedzīvotāji izmanto Ogres pakalpojumus. Ikšķile nav reģionālās attīstības centrs. Taču bez ievērības nav atstājamas novada domes bažas par demokrātiskās līdzdalības iespējām iesaistīties lēmumu pieņemšanā jaunajā novadā.

ST uzsver, ka reformas pamatā nevar būt tikai ekonomiskie apsvērumi, bet ir jānodrošina arī pilsoņu iespējas ietekmēt vietējo jautājumu izlemšanu. Lai to paredzētu, Saeimai vēl jāpieņem vairāki likumi – arī par vietējo kopienu vēlētām padomēm, kas valdībai bija jāiesniedz Saeimā līdz 2020. gada beigām, un tas nav izdarīts.

Zināms, ka valdība plāno šo jautājumu regulēt topošā Pašvaldību likuma vienā no nodaļām. Tāpat Saeimai vēl ir jāpieņem likums par Latviešu vēsturiskajām zemēm, kā arī par administratīvajiem reģioniem.

“Reforma vēl ir jāpabeidz un valsts institūcijām vēl ir zināmi pienākumi, kas ir jāizpilda. Līdz galam šis jautājums vēl nav noslēdzies,” preses konferencē sacīja Satversmes tiesas priekšsēdētājas vietnieks Aldis Laviņš.

"LA.lv" foto reportāža no Saeimas: iedzīvotāji protestē pret pašvaldību reformu

Pašvaldību viedokļi ir uzklausīti

Satversmes tiesa ir saņēmusi 21 pašvaldības prasību pieteikumus, ierosinot 19 lietas, bet divos gadījumos atteikusi. Pieteikumi ir apvienoti un līdz ar to paredzama vēl astoņu lietu izskatīšana.

Taču ST priekšsēdētājas vietnieks A. Laviņš, kurš divarpus stundas lasīja spriedumu, preses konferencē uzsvēra – ST vērtēja ne tikai to, vai Saeima nav rīkojusies patvaļīgi, lemjot par kādas pašvaldības robežām, bet arī to, vai reformas apspriešanas un pieņemšanas gaitā ir ievērota procedūra konsultācijās ar pašvaldībām, likumprojekta izskatīšanā Saeimā.

Par to abiem prasību iesniedzējiem bija iebildumi, jo likuma pieņemšanai bija izveidota speciāla Saeimas komisija, kurā nebija proporcionāla visu frakciju pārstāvniecība, bet tikai pa vienam deputātam no katras frakcijas. Saeimas sēdes arī notika attālināti platformā e-saeima. ST nav konstatējusi tiesību normu pārkāpumus šajos jautājumos.

Liela daļa vietvaru bija neapmierinātas ar VARAM organizēto konsultāciju procesu, kas netika protokolēts. ST atzina, ka konsultācijas bija vēlams protokolēt. Nebija arī noteikta kārtība, kādā tās notiek.

Taču tās ir notikušas un VARAM mājas lapā bija pieejama informācija par to norisi. Saeimas Administratīvi teritoriālās reformas komisijas sēdēs visām pašvaldībām bija dota iespēja izteikties, to priekšlikumi tika izvērtēti. Pašvaldībās ir notikusi arī iedzīvotāju viedokļa noskaidrošana.

“Valsts institūcijas reformu vērtē kopsakarā, katras pašvaldības individuālais viedoklis ne vienmēr sakrīt ar sabiedrības kopējām interesēm,” teikts spriedumā.

ST arī secinājusi, ka Saeimas Kārtības rullis paredz iespēju atsevišķu uzdevumu veikšanai izveidot speciālu Saeimas komisiju, kurā opozīcijas frakcijas bija pārstāvētas.

SAISTĪTIE RAKSTI

Tas, ka komisiju vadīja toreizējais VARAM parlamentārais sekretārs A. T. Plešs, ir jāvērtē no profesionālās ētikas viedokļa, bet juridiski deputātam ir tiesības apvienot amatus un nav liegts vadīt komisiju.

Tāpat ST noskaidroja, ka Saeimas attālinātajās sēdēs tika ievērots atklātības princips un visu deputātu iespējas pildīt savus pienākumus, uzstājoties debatēs, un balsot.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Mūziķim Laurim Reinikam dzejnieces Magones Šutovienes dēļ jāsarkst: “Tas bija tā! Man gribējās kartupeļu maisu uzvilkt galvā…” 79
17 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
VIDEO. Talantīgā latviešu aktrise Ilze Vazdika atklāj, ko domā par vakcinēšanos: “Tas viss tracina!” 138
14 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Paparaci “pieķēruši” Keitu Midltoni ikdienā. Lūk, kā hercogiene izskatās, kad “darba laiks” ir beidzies 14
17 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
FOTO. Izdevies iemūžināt vienus no greznākajiem mazputniņiem Latvijā, kurus nevar sastapt pilsētas vidē 23
16 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Dodoties sēnēs, jārēķinās, ka vari uzskriet plēsīgiem meža zvēriem? Vīrietis Dundagas novadā satiek brūnos lāčus 48
1 diena
Lasīt citas ziņas
LE
LETA
Ziņas
Profesors Ģirts Briģis: viens no iespējamajiem risinājumiem cīņā ar Covid-19 – ieviest papildus ierobežojumus nevakcinētajiem 254
14 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
VIDEO. Talantīgā latviešu aktrise Ilze Vazdika atklāj, ko domā par vakcinēšanos: “Tas viss tracina!” 138
14 stundas
LE
LETA
Ziņas
Krievijas pētniekiem aizdomas par plaģiātismu Daugavpils tiesneša un pasniedzēja Arvīda Ozerska doktora disertācijas darbā 2
7 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
FOTO. Izdevies iemūžināt vienus no greznākajiem mazputniņiem Latvijā, kurus nevar sastapt pilsētas vidē 23
16 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
Pienācis laiks plūkt laurus! Horoskopi 20.septembrim
21:48
LR
Linda Rumka
Ziņas
“Filma atklāj mūsu sabiedrības šķērsgriezumu!” Ko gaidīt no jaunās pilnmetrāžas spēlfilmas “Bedre”?
21:32
LE
LETA
Ziņas
Krievijas pētniekiem aizdomas par plaģiātismu Daugavpils tiesneša un pasniedzēja Arvīda Ozerska doktora disertācijas darbā 2
21:31
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Paparaci “pieķēruši” Keitu Midltoni ikdienā. Lūk, kā hercogiene izskatās, kad “darba laiks” ir beidzies 14
17 stundas
LB
Latvijas Bizness
Ziņas
Latvijā aug otrs miljardu vērtais uzņēmums 9
12 stundas
LE
LETA
Ziņas
Nelikumīgi Latvijas-Baltkrievijas robežu šķērsojušo imigrantu mobilajos tālruņos konstatēta bērnu pornogrāfija 11
8 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Mūziķim Laurim Reinikam dzejnieces Magones Šutovienes dēļ jāsarkst: “Tas bija tā! Man gribējās kartupeļu maisu uzvilkt galvā…” 79
17 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Gobzems nokritizē Šlesera rīkoto pasākumu krastmalā: “Ja ir bail taisīt revolūciju, nav ko fleitēt par traktoriem un buldozeriem” 142
19 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Ilze Jurkāne: “Es negribu savu dzīvi mainīt atkal tikai tāpēc, ka ir cilvēki, kas nepotējas!” 249
20 stundas
LE
LETA
Ziņas
Sinoptiķu prognozes pirmdienai: mākoņains un vēss laiks
13 stundas
AK
Aija Kaukule
Ziņas
“Kad stājos teātra fakultātē, aktieri bija gandrīz Dieva vietā!” Saruna ar aktieri Juri Hiršu 17
Intervija 21 stundas
AL
Aigars Laurinovičs*
Ziņas
Aigars Laurinovičs: Traktorists jau sen vairs nav nomuļļājies, netīrs, mazliet paģirains vecis
21 stundas
LE
LETA
Ziņas
Uz Rēzeknes šosejas alnis ietriecas autobusā: ievainojumus guvis šoferis, bet mirušā dzīvnieka ķermenis ietriekts salonā 10
18 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Jānis Vaivods: “Mums ir jāmaina paradumi!” Pavisam drīz Barona iela tiks pārvērsta par gājēju un velobraucēju ielu 91
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Traģēdija uz Liepājas šosejas: motociklists nenovaldīja “Kawasaki” motociklu, uzskrēja divām kravas automašīnām un gāja bojā 4
19 stundas
OZ
Olafs Zvejnieks
Ziņas
Olafs Zvejnieks: Pārāk mazs kompensējamo zāļu budžets. Kāpēc to uzzinām tikai pandēmijas vidū?
19 stundas
LE
LETA
Ziņas
“SpaxeX” pirmās civilās misijas locekļi atgriezušies uz Zemes sveiki un veseli 4
18 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. TV un radio personība Baiba Sipeniece-Gavare brīdina: lūk, kas notiek ar tiem, kas vēlas suni! 33
1 diena
OZ
Olafs Zvejnieks
Ziņas
Latvija atpaliek no kaimiņiem, savukārt Baltijas “tīģera” lomā Igauniju pamazām nomaina Lietuva 38
2 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Kā vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieki – Verners un Muntis
17 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Krāsaina, aromātiska un ļoti garšīga: ķirbja krēmzupa ar tīģergarnelēm, ingveru un konjaku 1
3 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Ar kreiso roku tikai tualetē kaut ko dara”: krišnaīts Uģis Kuģis paskaidro, kāpēc ēdiens jāpasniedz tikai ar labo roku 28
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Drosmīgs gailis un kaza izglābj vistu no vanaga nagiem 22
3 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Kaspars Kambala sarīko pamatīgu skandālu, jo sieva bez viņa atļaujas nopirkusi jaunus krēslus 52
3 dienas
AG
Andris Grīnbergs
Ziņas
APTAUJA. Vai, jūsuprāt, nevakcinētajiem vajadzētu lielākus ierobežojumus? 171
3 dienas
MZ
Monika Zīle
Ziņas
Monika Zīle: Gluži kā universālais veļas pulveris izmazgā melnumus, tā “cilvēciskā kļūda” attaisno šobrīd ikvienu varas grēku 86
3 dienas
LA
Latvijas Avīze
Kokteilis
Vēlams ķerties tikai pie lietām, par kurām ir pārliecība, ka ar tām izdosies tikt galā! Horoskopi no 20. līdz 26. septembrim
1 diena