Teātris un kino

LNO programmā 2014. gadā dominēs latviešu komponistu operas un baleti0

foto – Leta

Latvijas Nacionālā opera (LNO) 2014. gadā, kad Rīga būs Eiropas kultūras galvaspilsēta, piedāvās plašu kultūras programmu, kurā lielākoties dominēs latviešu komponistu operas un baleti.

Operā Rīgas-Eiropas kultūras galvaspilsētas gads tiks sākts ar komponista Riharda Vāgnera pirmo un Rīgā sarakstīto operu “Rienci”, simboliski akcentējot izcilā vācu komponista Vāgnera ciešo saistību ar Latvijas galvaspilsētu. Šī iestudējuma pirmizrāde būs gaidāma jau 2014. gada janvārī, liecina LNO informācija.

“Rienci” multimediālo iestudējumu veidos dāņu režisore Kirstena Dēlholma, ar kuru LNO jau izveidojusies veiksmīga sadarbība iestudējumos “Operācija: Orfejs” un “Kara daba”.

Savukārt nākamā gada martā pirmizrādi piedzīvos jaunā komponista Kristapa Pētersona oriģinālopera “Šahs”. Kā izteicies pats autors, tā veltīta Burvim no Rīgas jeb pasaules čempionam šahā Mihailam Tālam. Operas muzikālā dramaturģija būs precīzi balstīta 1960. gada Maskavā pasaules čempionātā izspēlētajā šaha partijā. Projekta radošo komandu veidos spilgti jaunās paaudzes mākslinieki, kas jau iekļuvuši starptautiskā mākslinieku apritē un guvuši balvas prestižos starptautiskos konkursos – diriģents būs Ainārs Rubiķis, horeogrāfiju veidos Londonā rezidējošais latviešu horeogrāfs Kirils Burlovs, režisors – Viesturs Meikšāns, scenogrāfs – Reinis Suhanovs, bet video mākslinieks būs Karloss Franklins no Francijas.

Savukārt starptautiski pazīstamais latvietis Artūrs Maskats savā topošajā oriģināloperā “Valentīna” pievērsies Latvijas kultūras leģendai – kinozinātniecei Valentīnai Freimanei. Sadarbībā ar operas libreta autori – dzejnieci Liānu Langu – komponists atainojis Latvijas vēsturei, kultūrai un dažādām Latvijā dzīvojošām tautām būtiskas, dramatisma pilnas lappuses laika posmā no 1939. gada līdz 1944. gadam. Līdzās sarežģītiem un pretrunīgiem operas galvenajiem varoņiem šajā iestudējumā nozīmīga loma būs paredzēta arī Rīgas tēlam.

Iestudējuma “Valentīna” radošo komandu veidos režisors Viesturs Kairišs, scenogrāfe un kostīmu māksliniece Ieva Jurjāne, diriģents un iestudējuma muzikālais vadītājs Modests Pitrens.

Savdabīgu akcentu 2014. gada repertuārā veidos arī trīs jauni baleta viencēlieni, kuru pasaules pirmizrāde gaidāma aprīlī. Trīs izcilu latviešu komponistu Pētera Vaska, Riharda Dubras un Georga Pelēča mūzika būs kļuvusi par iedvesmas avotu dejas pasaulē, uzrunājot spilgtākos mūsdienu horeogrāfus. Lai arī neviena no partitūrām nav rakstīta speciāli dejai, skaņas pārkāpj žanriskās robežas, ieinteresējot šķietami atšķirīgu mentalitāšu ārzemju horeogrāfus, kuriem būtisks kļuvis mūzikā iekodētais emocionālais lauks un vēstījums.

Vaska mūzika ir bijis izaicinājums vairākiem mūsdienu horeogrāfiem, jo valdzina ar ziemeļniecisko dabu un spēju attēlot cilvēka dvēseles stāvokļus eksistenciālās situācijās. Komponista radītā mūzika jau kļuvusi par visvairāk skanējušo latviešu komponistu mūsdienu dejas izrādēs pasaulē. Šoreiz viņa mūziku dejā būs ieraudzījis argentīniešu izcelsmes horeogrāfs Demiss Volpi.

Tikmēr komponista Dubras mūzikā suģestē īpaša garīga vertikāle, spēcīga reliģiozitātes un lielas iekšējas brīvības sajūta, kas vienmēr izteikta simfoniski spēcīgā attīstībā un ar citiem komponistiem nesajaucamā skaņu rakstā, ko savā manierē šoreiz paudīs Bratislavas Baleta vadītājs Mario Radačovskis, savukārt Pelēča mūzikā fascinē detaļu spilgtums, vienkāršs, brīžiem naivs skats uz pasauli, izteikts ar savdabīgu, spilgti teatrālu tēlainību, ko viencēliena baletā šoreiz parādīs izcilā britu horeogrāfa un Dānijas Dejas teātra vadītāja Tima Raštona.

Eiropas kultūras galvaspilsētas norises laikā LNO plāno arī koncertu ciklu “Born in Riga” (“Dzimis Rīgā”), kurā piedalīsies pasaulē pazīstami Rīgā dzimuši mūziķi. Šajā koncertu ciklā novembrī Rīgā viesosies pasaulslavenais latviešu diriģents Mariss Jansons ar vienu no izcilākajiem pasaules orķestriem – Bavārijas Radio orķestri -, piedāvājot divas koncertprogrammas. Vienu no tām Jansons veltīs savam tēvam, izcilajam diriģentam Arvīdam Jansonam, atzīmējot viņa 100 gadu jubileju. Veltījuma koncertā tēvam maestro izvēlējies īpašu programmu, kas saistās ar Arvīda Jansona darbību Latvijā.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
VK
Vita Krauja
Kultūra
“Skroderdienas” četru olekšu distancē
Intervija 22. jūnijs, 2020
ZD
Zane Dzene
Kultūra
Aktuālā kino izlase. Izvēlas un iesaka Zane Dzene
20. jūnijs, 2020
LA
LA.LV
Kultūra
Ar ko tev saistās Āgenskalns? Ikvienam iespēja iesaistīties Andreja Ēķa jaunākās filmas veidošanā
17. jūnijs, 2020

Lasītākie

IP
Ilze Pētersone
Kultūra
“Esmu optimists, lai gan depresīvs.” Pēdējā saruna ar mūžībā devušos Paulu Bankovski žurnālā “Mājas Viesis”
Intervija 4 stundas
IP
Ilze Pētersone
Latvijā
“Jūs, meitiņ, palaistiet ar kokakolu, sālsūdeni vai sodas ūdeni.” Saruna ar zāļu sievu un Cēsu pils dārznieci Līgu Eglīti
Intervija 6 stundas
"V
"Mājas Viesis"
Latvijā
1940. gada jūnijā valsts vadītājs Kārlis Ulmanis atradās ļoti sarežģītā situācijā. Vai Latvija varēja pretoties? 3
9 stundas
AJ
Atis Jansons
Ekonomika
Satiksmes sodi – jūlija jaunumi. Vai lielāki maksājumi dos efektu, ja nav nodrošināta soda neizbēgamība? 1
6 stundas
SK
Skaties.lv
Laukos
Zemnieks ierauts traktortehnikas krāpnieku shēmā. Kāds traktora gribētājs jau zaudējis 1800 eiro
1 stunda