Vienīgais no Vecgada šova “Neiespējamā misija” video, kas pārsteidza kā fatāla kļūda tradicionālā rasola receptē, bija Latvijā dzīvojošā brazīlieša Felipes Gabriela tējas dzeršana kopā ar Māru Sleju Rīgas pilī pie Valsts prezidenta.
Vienīgais no Vecgada šova “Neiespējamā misija” video, kas pārsteidza kā fatāla kļūda tradicionālā rasola receptē, bija Latvijā dzīvojošā brazīlieša Felipes Gabriela tējas dzeršana kopā ar Māru Sleju Rīgas pilī pie Valsts prezidenta.
Ekrānuzņēmums no replay.lsm.lv

LTV Vecgada šova fatālā kļūda: Latvijā dzīvojošā brazīlieša Felipes tējas dzeršana pie Valsts prezidenta 63

Anda Rožukalne, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

VIDEO. Gobzems Saeimas tribīnē paziņo, ka ir gejs. Vēlāk soctīklos teic, ka “pa visiem kopā jums izdevās salauzt manu dzīvi”
“Tā ir tikai pirmā lakstīgala, esmu pārliecināts, ka krievi turpinās šādi darboties,” Rajevs dienas notikumu apskatā
“Ir viena iestāde, kurā darbiniekiem tika maksāts par vakcinēšanos,” Valsts kontrolieris atklāj, kura tā ir
Lasīt citas ziņas

Vai jūs arī vienlaikus sēdējāt pie televizora, telefona, datora? Vai jūs arī pēkšņi ieraudzījāt kādu no Latvijā veidotajām filmām un nolēmāt, ka īstais brīdis kļūt par vietējā kino kritiķi? Vai piekritāt, ka atkal sirdī un prātā netrāpīja valstsvīru pusnakts uzrunas, kuras nemaz neredzējāt.

Tad viss kārtībā. Runas, amatpersonas, labi koncerti un ziņas bija mūsu ekrānos.

CITI ŠOBRĪD LASA

Mājās pavadīto laiku aizpildīja visu gadu krātie seriāli vai filmas straumēšanas servisos. Tomēr bija arī pilnīgi oriģināli formāti. Viens no tiem – “Sieviešu Stendapa” gada apskats “Facebook”.

Esmu no tā ietekmējusies. “Sieviešu Stendapa” tiešraidē dalībnieces piepildīja katra mizoginista sapni, proti, ka sievietes uzdevums ir slavēt vai klusēt. Tāpēc tālāk sekos tikai komplimenti.

Palīdzība prezidentam

Neparastā gadumija nebija izņēmums: ar neizskaidrojami svarīgo formātu – gadumijas amatpersonas uzruna – atkal saistītas dažas drāmas. Nē, Nils Ušakovs nebija redzams kādā no Krievijas TV kanāliem.

Viss pārējais bija kā parasti: eksperti LTV “Panorāmā” pamatoti kritizēja Krišjāņa Kariņa un Egila Levita runas. Šis žanrs ir kā neiespējamā misija, ko nekad neizdodas pabeigt veiksmīgi, lai arī katrā no runām bija vērtīgas domas.

Kā tviterī informēja SKDS vadītājs Arnis Kaktiņš, gadumijas runām uzticas 27% iedzīvotāji. Bet deputāts Gobzems, kas pievienojies dažām plaši pazīstamām fantāzijām par nākotni, pašvērtējumam tomēr nevarēja pievienot apmaksātu uzrunu kanālā “RīgaTV 24”.

Kāpēc jāuztur tradīcija, kurā amatpersonas savu varas pozīciju simboliski sasaista ar laika ritējumu, konkretizējot mūsu visu nākotni? Vai bez runas tautas un indivīda laiks neielēktu jaunā lokā? Vai nav laiks mainīt šo tradīciju, atsakoties no pusnakts runām kā politiskās komunikācijas žanra?

Tā vietā varētu dot vārdu cilvēkiem, kuru domām spēku piešķir saturs, nevis amats.

Tāpēc gribu pievērst uzmanību šīs gadumijas vislabākajai runai. Tā bija Žaņa Lipkes muzeja direktores, sabiedriskas darbinieces šī vārda vislabākajā nozīmē, Lolitas Tomsones runa “Sieviešu Stendapa” beigās, kurā viņa sniedza ieteikumus arī prezidenta runai.

Tajā bija viss, kas uzjunda atmiņas, raisa emocijas un sakārto vērtību sistēmu.

“Zoom” ekrāna vizuālajā noformējumā viņai uzreiz izdevās panākt plānoto – LTV 1983. gada noskaņojumu, toties teksts bija kā 21. gs. otrās desmitgades noslēguma skaistākais, cerams, pēdējais salūts. Tajā bija brīnišķīga ironija un pašironija par to, kāpēc sievietēm pagājušais gads bija lielisks. Netika aizmirsts neviens svarīgs notikums vai izjūta.

Runā bija neatkarīgs un taisnīgs vērtējums visiem ministriem un pamatota norāde, ka tauta gan uzvedas kā bezatbildīgi pusaudži. Lolita Tomsone visā runas garumā centās palīdzēt prezidentam, tāpēc atgādināja, ka vēlams uzrunāt arī kaķus, kas vienīgie pāris minūtes pirms pusnakts būs palikuši istabā kopā ar televizoru un prezidentu.

Tā bija runa, kura neļāva krist izmisumā, bet apliecināja, ka dziļas domas un joki kādam izdodas. Tāpēc tālāk tikai par priecīgo!

Sociāli konstruēts ­notikums

LTV Vecgada vakara šovs “Neiespējamā misija”, šķiet, bija uzņēmies darīt jebko, lai nebūtu jārunā par svarīgo. Mūzika bija veca, laba, pazīstama un krāšņa.

Koncerta studija bija tik atbilstoša visaugstākajām prasībām, ka neizraisīja nekādu sociālo tīklu epidemiologu un cilvēktiesību “speciālistu” konvertēšanos par skatuves māksliniekiem, gaismu un skaņu māksliniekiem.

Dziesmas un sarunas bija pietiekami jautras, populāras un nesvarīgas, lai atgādinātu, ka laiks strauji tuvojas kārtējam sociāli konstruētam notikumam, ko sauc par gadumiju.

Koncertu ik pa laikam pārtrauca sižeti, kuros kādi cilvēki izdarīja kaut ko tādu, ko bija gribējuši, bet nevarēja saņemties. It kā viss gads jau nebūtu bijis neiespējamu izaicinājumu piepildīts.

Māra Sleja bija konkrēto cilvēku neiespējamo misiju rīkotāja un atbalstītāja. Anetes Bērtules drosmīgais riksis pāri oglēm, Intara Rešetina izslauktās govs Liesmas piena krūze. Nav slikti, ka klasisku TV gadumijas koncertu pārtrauc sociālo mediju stila video, kuros ir kāds joks, pārsteigums, pazīstams cilvēks, par kura gaitām pēc tam visi var draudzīgi apspriesties.

Interesanti, ka uzaicinātie cilvēki ļaujas izaicinājumam tikai tāpēc, lai to uzfilmētu. Šķiet, tas ir pieaugušo līmenis muļķīgajiem pusaudžu “čalendžu” (no angļu val. – izaicinājums) video, kuri ļauj iegūt uzmanību tīmeklī, bet var sagādāt traumatisku pieredzi.

Par dažiem no tādiem pārgalvīgiem video nākas uztraukties policijai vai “Latvijas dzelzceļa” pārstāvjiem. Tomēr tālāk – tikai komplimenti.

Po­zitīvās ziņas

Vienīgais Vecgada šova “Neiespējamā misija” video, kas pārsteidza kā fatāla kļūda tradicionālā rasola receptē, bija Latvijā dzīvojošā brazīlieša Felipes Gabriela tējas dzeršana Rīgas pilī. Kas tur notika?

Vai šova sižetu autore Māra Sleja vēlējās pierādīt, ka var jebkuru cilvēku iepazīstināt ar Valsts prezidentu?

Iespējams, Vecgada šova autori bija nolēmuši, ka gada beigās parādīs visus provinciālos stereotipus par latviešiem un komplimentāro žurnālistiku, lai nekad neko tādu vairs nedarītu.

Tādā gadījumā – tējas dzeršana pie Levita bija perfekts risinājums, kā mediju bluķa apvilkšana ap valsts amatpersonas mājokli.

Tiem, kas sižetu nepamanīja, īsi paskaidrošu, ka brazīlietis tika aizvests pie Valsts prezidenta, jo Brazīlijā tas būtu kaut kas pilnīgi neiespējams. Pie tējas abi vīrieši apspriedās, ka latvieši nav nemaz tādi, kā par viņiem domā citi, ka, protams, ir gan introverti, bet ļoti jauki.

Ja īsā veidā var parādīt provinciālu kompleksu no katra cittautieša dzirdēt visas tautas novērtējumu, tad tas tika izdarīts. Brīnišķīgi, jebkurš Latvijā ieceļojis cilvēks var informēt prezidentu, ka ar latviešiem viss ir kārtībā.

Šā raidījuma fragmenta stāstu veidoja tuvplāni ar labi izturētu asuma dziļumu un stilīgu krāsu korekciju kā rūpīgā “Instagram” produktā. Bet tas nevarēja noslēpt neizpratni Egila Levita sejā, kāpēc viņš ir aicināts dzert tēju.

Video veidotāji, šķiet, piemirsuši, ka tieši pandēmijas gadā tāda tipa izrādīšanās strauji izgāja no modes pat “Instagram” vidē. Krietni aizraujošāks būtu sižets par to, kāpēc tāds video iekļauts Vecgada raidījumā un kā tas tika organizēts kopā ar prezidenta komunikācijas komandu.

Pavisam nopietni – labu ziņu svētkos nebija. Covid-19 statistika ir šausminoša, policijas cīņa ar komandanta stundas neievērotājiem dod iespēju attīstīties kriminālo ziņu žanram. Arī žurnālisti brīvās dienas pavadīja darbā, kas rada vien stresu. Tas patiesi ir jāslavē no sirds!

Tomēr gada otrajā dienā cerību, ka viss nav slikti, deva LTV “Dienas ziņām” Vidzemes TV gatavotais sižets par ceļošanas entuziasti Alīnu Andrušaiti, kura pastāstīja, ka cer atkal reiz ceļot.

Ja vēlaties redzēt pilnīgi nenozīmīgu, neaktuālu, absolūti vienpusīgu stāstu bez jebkāda pamatojuma, kāpēc tas nosaukts par ziņu, tad šis sižets derēs. Lai situācija būtu pilnīgi traka, sižetā vēl izskanēja nezinātājas prognoze par ceļošanas biznesa izmaiņām nākamajā gadā.

SAISTĪTIE RAKSTI

Tādas, lūk, pozitīvas ziņas: Brazīlijas un Latvijas iedzīvotājiem. Īstenībā gadumijas programmā bija ļoti daudz labu koncertu, vairākas jaunas filmas, bet kopējā pieeja saturam tomēr izskatījās ļoti tradicionāla – spēlēt, dziedāt, izklaidēt, lai novērstu domas no realitātes notikumiem!

Laipni lūgti 2021. gadā, jo rituālās darbības pie ekrāniem aizvadītas!

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
VIDEO. Gobzems Saeimas tribīnē paziņo, ka ir gejs. Vēlāk soctīklos teic, ka “pa visiem kopā jums izdevās salauzt manu dzīvi”
“Tā ir tikai pirmā lakstīgala, esmu pārliecināts, ka krievi turpinās šādi darboties,” Rajevs dienas notikumu apskatā
“Ir viena iestāde, kurā darbiniekiem tika maksāts par vakcinēšanos,” Valsts kontrolieris atklāj, kura tā ir
Mariupolē krievi pabeiguši sabombardētā teātra drupu novākšanu un līķu izvešanu
“Pēc karavīru ievainojumiem var redzēt, kuri ieroči ir visefektīvākie,” Rajevs stāsta par efektīvākajiem ieročiem
Lasīt citas ziņas
FOTO. “Atbrīvošanās no padomju mantojuma” gājienā pulcējušies vairāki tūkstoši cilvēku
“Tā ir tikai pirmā lakstīgala, esmu pārliecināts, ka krievi turpinās šādi darboties,” Rajevs dienas notikumu apskatā
Mariupolē krievi pabeiguši sabombardētā teātra drupu novākšanu un līķu izvešanu
“Pēc karavīru ievainojumiem var redzēt, kuri ieroči ir visefektīvākie,” Rajevs stāsta par efektīvākajiem ieročiem
Pasākums “Par atbrīvošanos no padomju mantojuma” noslēdzies bez īpašiem starpgadījumiem
22:07
Izskan iespējamo ekonomikas ministru vārdi
21:34
Krievi saveduši Čornobajivkā 130 kara tehnikas vienības
21:25
Izskan iespējamo ekonomikas ministru vārdi
Mēnesi pirms vēlēšanām 18 000 iedzīvotāju būs nederīgas pases. Gaidīt sodu, stundām stāvēt rindā, ko darīt?
Kijiva: Situācija karadarbības zonā saglabājas saspringta
Policija aizturējusi personu, kura centās bloķēt patriotu gājienu Rīgā
“Ir viena iestāde, kurā darbiniekiem tika maksāts par vakcinēšanos,” Valsts kontrolieris atklāj, kura tā ir
Austrumu slimnīcā operēts pirmais karā cietušais Ukrainas civiliedzīvotājs
Krievija NATO paplašināšanās dēļ veidos jaunas armijas bāzes rietumu pierobežā
Piedraud ar “ledus cirtni”, piedāvā ievest karaspēku, kā arī “plēšas”, kurš savāks sev: krievu mediji par okupācijas pieminekļa nojaukšanu Latvijā
VIDEO. “Viņš turēja savu solījumu!” Audio materiālā tiesā atklāj, kāpēc Deps ne reizi nav paskatījies uz savu bijušo sievu
“Azov” komandieris: Smagi ievainotie karavīri no “Azovstaļ” evakuēti tālākai apmaiņai
VIDEO. Gobzems Saeimas tribīnē paziņo, ka ir gejs. Vēlāk soctīklos teic, ka “pa visiem kopā jums izdevās salauzt manu dzīvi”
VIDEO. Cīņa uz dzīvību un nāvi – mežacūka cīnās ar vilku. Aculiecinieka kadri no Lietuvas
“Virši-A” iegādājas 20% “Skulte LNG Terminal” akciju
Latvieši atkal slīkst ātro kredītu bezdibenī
Pēteris Apinis: Vājš ministrs ir Pavļuts, kas patiesībā ir laba ziņa, jo viņam nav liekā svara
DLRR padomes priekšsēdētāja: Esam lielākā rūpnīca nozarē, bet Linkaita kungs nekad nav licies par mums ne zinis
VIDEO. Andris Kivičs beidzot satiek savu vecāko meitu. Tikšanās viņu aizkustina līdz asarām
Lasītāja jautā: kad var stādīt gurķus siltumnīcā un laukā?
“Viņus piespieda doties uz Krieviju. Viņiem atņēma visu” – kas notiek ar ukraiņu bēgļiem, kas nonāk Krievijā?
VIDEO. Harkivas robežsargs piepilda savas meitas kvēlāko vēlēšanos
Kā vērtējat premjera Kariņa rīcību saistībā ar ministru maiņu?
VIDEO. Satiksmes mierināšana Nīderlandes pilsētā Utrehtā pārspēj Rīgas stabiņus
VIDEO. “Dzimtene, draugi, nav prezidenta pakaļa, ko visu laiku jābučo!”: koncertā Ufā pasaka slavens krievu dziedātājs
FOTO. Kļuvis zināms, kāpēc tiešraidē no “Eirovīzijas” fināla skatuves nozuda vakara vadītāja Laura Pauzīni