Foto-Karīna Miezāja

Māksliniece Runča gleznās tver dievišķo mirkli 0

“Mana glezniecība ir spontāna, es gleznoju mirkļu portretus, un mirkļi nemēdz ilgi pozēt,” par saviem darbiem saka māksliniece Dace Runča. Līdz 18. augustam galerijā “Mākslas banka” aplūkojama viņas personālizstāde “Dievišķi dienišķais jaudīgi klusais” – gan jaunākie darbi, kas tapuši šovasar, gan iepriekšējo gadu veikums.


 

LE
LETA
Ziņas
No pirmdienas būs dārgāks alkohols un cigaretes. Cik būtiski celsies cenas? 28
12 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Dana Reizniece-Ozola par vīra eksplozīvo dabu un strīdiem: “Mēs ēdam no tiem traukiem, kas mājās vēl ir palikuši!” 37
1 diena
VS
Viesturs Sprūde
Stāsti
Amerikāņu afēristi apkrāpj Latviju: pirmais tik augsta līmeņa valsts līdzekļu izšķērdēšanas skandāls 2
15 stundas
Lasīt citas ziņas

Māksliniece un dizainere Dace Runča ir trausla būtne, tomēr no viņas strāvot strāvo dzīvīga enerģija. Pati smalka kā ķīniešu otiņas, saliktas traukā turpat uz galda, un koša kā tīrās krāsas, kuras viņa vienmēr klāj uz audekla nesajauktas. Tā vien šķiet, ka Daces krāsas skan – jau turpat uz grīdas un pie sienām kārtām sarindotajos darbos Iļģuciema saulainajā dzīvoklī. Viņas gleznās ir notverts mirklis – spožs, tīrs, tieši tāds, kādu to redz šeit un tagad, tepat līdzās, ikdienā, visbiežāk – šķietami necilajā.

Mirklī ir dievišķais, viņa saka, jo tāds tas nebūs vairs nekad. Kafijas smarža, rīta stundas dzidrums, zemēm aplupis ķiploks, uzmests uz dēļu kastes. Vēl nepabeigtā darbā – skābena vīna smarža vasarā uz rūtaina “vastūka”, dilles un sauja saldo ķiršu… “Smuki cik!” Dace smaida. Lai ir skaļi vārdi, bet gleznošana Dacei ir Radītāja slavinājums. Tā, kurš vada viņas roku.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Kādreiz, kad biju bērns, likās, jā, varu to un to, lūk, esmu kaut ko sasniegusi, bet ar laiku nāk cita izpratne. Pateicība un prieks, ka caur mani tas manifestējas. Es ļaujos aicinājumam, ļauju rokai darīt. Tā ir daļa no dievišķi dienišķā.”

Mākslinieka radošo laboratoriju no malas izskaidrot nevar. Dace saka, ar gleznošanu kā vilkam – kad jāgaudo, tad gaudo – bez notīm un priekšrakstiem. Skaidrs, paldies par Mākslas akadēmijā ielikto profesijas stingro pamatu. Dace glezno neskicējot, citādi enerģija paliekot uzmetumā. Viņa nav māksliniece, kas pie viena darba atgriezīsies vairākkārtīgi, apsvērs, izdomās. Nogatavojas, un notiek! “Reiz gribēju gleznot Latvijas brūnās govis. Miglā, zālē… Salieku visu, gleznoju, pēkšņi, pašai smiekli, govju vietā – pīles!” Un ne jau tikai par govīm vai pīlēm te ir stāsts. Glezna Dacei ir makrokosms, bet katrā detaļā paveras vēl un vēl – mikrokosmi. Stāsti stāstā. “Ja gleznoju divus stārķus, tas nenozīmē, ka tur ir tikai stārķi, varbūt tas ir stāsts par Madonnu.” Vajag ļaut izlasīt šo stāstu katram pašam, tāpēc jau neraksta, bet glezno. Jo daudz lietu nemaz nevar pateikt vārdos – var dabūt to mirkļa sajūtu, un viss.

Iedvesmu māksliniece lielākoties smeļas laukos – dabā, dzimtajās mājās Lielupes krastā, Staļģenē. Pati smaida – caur un cauri kolhoznieku bērns, audzis garajās biešu un kartupeļu vagās. Arī šajā izstādē lauku būšot vairāk nekā līdz šim. Dace prāto, kādreiz varētu pat atgriezties laukos, radīt pašai savas mājas. Pat nosaukums jau prātā. Saimniekam vajag mājas. “Kaut kā velk zemnieku balss!”

Nē, brīvā dabā gan Dace negleznojot, tur bitēm, govīm darba lauks. “Es uzmanīgi vēroju, “filmēju”, aptīksminu to pašu ķiploku. Dabūju to sajūtu, kāds tas izskatās, tikko izrauts no zemes, feini ož, brīnās par saules gaismu un pats mirdz.

Drīzāk esmu kā sūklis. Kad gleznoju, daru to patieso, dziļo darbu, man jābūt vienai, tikai ar sevi. Drošībā.”

Nē, viņa neglezno “kluso dabu”, protestē Dace. Mākslinieces gleznotie ķiploki un “zafte” mirdz pat svešādās, dienvidnieciskās krāsās. “Arī latviešu pelēkais ir skaists, un tas tiešām ir latviešu fenomens, bet tas nav mans. Vismaz pagaidām. Es runāju caur spēcīgām krāsām, man tās ir vajadzīgas. Kad divas tīras, košas krāsas saliek kopā, tās sāk runāties. Te dzimst glezniecība. Priecājos, ka dzīvoju laikā, kad pašai nav jāberž pigmenti, bet pieejami daudzi krāsu līdzekļi un moderni materiāli.”

Krāsu izjūta uzsūkta ceļojot. “Turcijas dabā ir tādas krāsas, Spānijā, Gotlandē, arī Ķīnā – kad sākas lielā ziedēšana, kad debesis ir zilas. Visbiežāk gan būts Parīzē, “D’Orsay” muzejā varētu dzīvoties nedēļām. Mākslinieci iedvesmo arī Ķīnas glezniecība, pat ja krāsu tajā nav daudz – tās ir ļoti izteiksmīgas un daiļrunīgas savā tiešumā un esot īstajā vietā. “Biju pārsteigta, ka tās nav tikai manis izsapņotas. Caur Ķīnas smalkajām otiņām jūtu līniju. Caur tām roka var runāt, jūtu, kā tā iet kā maza, filigrāna līnija, bet var arī paņemt plašu lauku, sataustīt, kā tā sadarbojas ar audeklu. Labi, ka esmu atradusi tādas arī Rīgā, glabāju rezervē, lai neiznāk tā, ka vāru zupu, bet sāls – beigusies.”

Nav latvisku vai nelatvisku krāsu, teic māksliniece.

“Ja paskatāmies cimdus, jostas un brunčus – tad tie latvieši nemaz tik pieticīgi pelēki nav bijuši! Mans tautiskums ir spējā uzgleznot to govs māvienu, lauku sajūtu, piena un biezpiena smaržu. Šīs lietas ir universālas.”

Daces darbi tagad atrodas gan Grieķijā, gan Turcijā, Francijā, Zviedrijā, Krievijā, pat Austrālijā. “Man ir prieks, ja cilvēki grib manis fiksēto mirkli paņemt sev. Tas ir kā iedot līdzi prieka bateriju. Atlaižu darbus brīvi, ar svētību, jo parasti tos atrod cilvēki, kurus manis gleznotais uzrunā.”

Tomēr iespējams, ka Daces vārdu tepat, Latvijā, daudzi pat nebūs dzirdējuši. Māksliniece smejas – vairākus gadus taktika bijusi – atrodiet mani! Arī tagad viņa neraujas pēc publicitātes, mākslinieku burziņos Daci bieži nesastapsim. “Gleznoju taču tāpat, vai esmu šajā vidē vai ne. Vienkārši daru to, kas man ir jādara. Kamēr jutīšu, ka man ir jāizsakās par šīm lauku lietām, tas mirklis jāslavina, es to darīšu.”

Pirmā izstāde Rīgā (“Priekā!”) Dacei sarīkota pirms trim gadiem, līdz tam – dažas izstādes Tukuma galerijā “Durvis” un Jelgavas gaismas pielietajā Svētās Trīsvienības baznīcas torņa izstāžu zālē. Kādu laiku izstādes palikušas nerīkotas, bet ikdienu līdzās gleznošanai aizņem gluži pilsētnieciska nodarbe – grafiskais dizains, sākot no zīmes līdz mājaslapu grafiskajam dizainam. “Ir novērots, ka cilvēki, kas ilgi strādā ar datoru, virtuālā vidē, ilgākā laika posmā kļūst, maigi sakot, jocīgi. Gleznošana man ir arī kompensācija, taktilais moments.”

Izstādes vajadzīgas kā ceļa stabiņi, vismaz reizi gadā jāsauc kopā draugi, mani dizaina klienti, jārāda, kas izdarīts uz priekšu. “Tagad, skatoties uz agrākajiem darbiem, redzu, cik atšķirīgi tie ir. Tagad laikam ir briedums. Dziļums, kas nāk ar pārdzīvoto.” Šajā reizē izstādē skatāmi gandrīz četri desmiti darbu. Akrils. Dace saka – lai dabūtu to, ka krāsa skan. Lai būtu dzidrais krāsas “tinkšķis”, kā piesitot pie skanīga trauka. “Tad var no sirds izvilkt to govs muguru vienā vēzienā. Dabūt iekšā to “mū”!”

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LE
LETA
Ziņas
No pirmdienas būs dārgāks alkohols un cigaretes. Cik būtiski celsies cenas? 24
12 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Dana Reizniece-Ozola par vīra eksplozīvo dabu un strīdiem: “Mēs ēdam no tiem traukiem, kas mājās vēl ir palikuši!” 37
1 diena
VS
Viesturs Sprūde
Stāsti
Amerikāņu afēristi apkrāpj Latviju: pirmais tik augsta līmeņa valsts līdzekļu izšķērdēšanas skandāls 2
15 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Atklājies, ka prinča Viljama sieva Keita jau gadiem ilgi “skapī glabā skeletus”: reti kurš varēja iedomāties, ka viņai piemīt tāda “atkarība”! 22
3 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
“Ja mēs nesāksim dzīvot, tad mēs vienkārši nobeigsimies no kaut kā cita.” Ērglis par ierobežojumiem 69
1 diena
Lasīt citas ziņas
LE
LETA
Veselam
“AstraZeneca” vakcīnu piegāde Latvijai: datums pārcelts, apjoms samazināts 10
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Patlaban situācija ir iegājusi tādā strupceļā!” Cipule uzskata, ka Covid-19 ierobežojumus nedrīkst mazināt 1
1 stunda
SK
Skaties.lv
Stāsti
Gulbenietis uz svētkiem zog elektrību vai atradis ģeniālu ideju, kā pieslēgties pilsētas elektrotīklam?
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Kurās pilsētās pēdējā diennaktī atklāti Covid-19 slimnieki? 1
4 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Patlaban situācija ir iegājusi tādā strupceļā!” Cipule uzskata, ka Covid-19 ierobežojumus nedrīkst mazināt 1
22:28
SK
Skaties.lv
Stāsti
Gulbenietis uz svētkiem zog elektrību vai atradis ģeniālu ideju, kā pieslēgties pilsētas elektrotīklam?
21:58
GN
Gints Narogs
Ziņas
“Iespēja, no kuras nevarēja atteikties!” Saruna ar Edgaru Lūsiņu
21:00
LE
LETA
Veselam
Kādēļ ģimenes ārsti nepieraksta seniorus Covid-19 vakcinēšanās rindā? 9
5 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Īpaši lipīgā” dēļ Latvijas iedzīvotājiem jārēķinās, ka tuvākajā laikā var nākties pastiprināt ierobežojumus 55
10 stundas
LE
LETA
Ziņas
Navaļnijs pārvests uz cietumu ārpus Maskavas 1
3 stundas
MZ
Māris Zanders
Ziņas
Māris Zanders: Cilvēce ir uz katastrofas sliekšņa, bet mēs strīdamies, kura izpratne par dzimumu un ģimeni ir pareizāka 48
11 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Šo te nostāju vajadzēja paust pirmajā Covid-19 vilnī.” Tiesībsargs Jansons par Valsts prezidenta paziņojumu 13
9 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Prinča Harija sieva Megana tikusi vaļā no stingrā karaliskās ģimenes tvēriena: sākusi aizrauties ar pārmaiņām izskatā – “kopē” Kimu Kardašjanu 2
10 stundas
LE
LETA
Ziņas
No pirmdienas būs dārgāks alkohols un cigaretes. Cik būtiski celsies cenas? 24
12 stundas
LE
LETA
Ziņas
Plešs: Drošāk ir ļaut kontrolēti sniegt pakalpojumus, nevis pieļaut nelegālu darbību 12
7 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Ananāsu mafini ar kokosriekstu skaidiņām: ātri pagatavojami!
8 stundas
LE
LETA
Ziņas
Neesot īstais brīdis, lai lemtu par ierobežojumu mīkstināšanu: atliek lemšanu par mazo veikalu atvēršanu 3
9 stundas
LE
LETA
Ziņas
Ventspils pašvaldības līdzekļi, iespējams, izmantoti privātu vajadzību nodrošināšanai. KNAB atklāj summu 8
9 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Stāsti
Amerikāņu afēristi apkrāpj Latviju: pirmais tik augsta līmeņa valsts līdzekļu izšķērdēšanas skandāls 2
15 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Pieneņu pušķis un pirmā deja gumijas zābakos”: horeogrāfs Agris Daņiļēvičs pastāsta, kādas bijušas viņa kāzas
9 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Portāls LA.LV šogad ievērojami palielinājis mobilo telefonu lietotāju auditoriju 5
10 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Vai cilvēkus Latvijā uzskata par muļķiem?” Skatītājs par aizslēgtajiem Krievijas televīzijas kanāliem 79
11 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Krievu dziedātāja Anna Sedokova kopā ar mīļoto Jāni Timmu ieradusies Rīgā. Vai uz palikšanu? 4
11 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO, VIDEO. Ja grib sauļoties, guļot uz vēdera, krūtīm ir jāizrok “bedrītes”: mākslīgā skaistuma dieviete, latviešu modele Viktorija Vailda stāsta par savu ikdienu 2
11 stundas
ML
Māra Libeka
Stāsti
Kāpēc valsts nevar atteikties no dzīvokļa par labu Vilipsonu ģimenei? Saruna ar Satversmes tiesas tiesnesi Aldi Laviņu 32
16 stundas
LE
LETA
Ziņas
Epidemioloģiskā situācija Latvijā atkal pasliktinājusies, brīdina Perevoščikovs 10
10 stundas
AK
Aiva Kalve
Praktiski
Melns cilvēciņš tumsā uz melna ceļa: šoferu murgs un gājēju krievu rulete… 1
8 stundas
Inita Šteinberga
Praktiski
“Vēlos iegādāties sēklas, kas audzētas Latvijā, nevis no ārzemēm sūtītās paciņas”: vai tādas maz ir? 2
8 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Ziņas
Kādam beidzot “piegriezās” kauna traips pilsētā? Izskan dažādas versijas noslēpumaini pazudušā Jēkabpils lielgabala lietā 77
16 stundas
AG
Andris Grīnbergs
Ziņas
APTAUJA. Kā jūs vērtējat valdības darbu? 45
15 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
Esi gatavs tam, ka šodien tev ne viss izdosies no pirmās reizes! Horoskopi 26.februārim
7 stundas