Latvijā
"Latvijas Avīze" atmasko

Maskavas versija par Lemberga nedienām3


Aivars Lembergs Krievijas televīzijai stāsta, ka sankcijas noteiktas pret viņa trīsgadīgo dēlu: “Nezinu, kuru viņš tur ir apvainojis.”
Aivars Lembergs Krievijas televīzijai stāsta, ka sankcijas noteiktas pret viņa trīsgadīgo dēlu: “Nezinu, kuru viņš tur ir apvainojis.”
Ekrānuzņēmums no “Rossija 24”

Pēdējo nedēļu notikumi Latvijā un Ventspilī, kā jau varēja gaidīt, nav paslīdējuši garām nepamanīti Krievijas propagandas medijiem. Televīzijas kanāls “Rossija 24” Aivara Lemberga nedienām veltīto sižetu sāk ar tiešu norādi, ka ASV noteiktās sankcijas saistītas ar to, ka “Ventspils mērs atklāti atbalstīja krievvalodīgos Latvijas iedzīvotājus un tiecās veidot labas attiecības ar Krieviju”.

“Nepakļāvās galēji labējiem nacionālistiem”

Uzdevums to pierādīt šoreiz uzticēts reportierei Arzi Kasjanovai, kura iepriekš biežāk gatavojusi dažādus sižetus par Krimu. Galvenā “eksperta” lomā – viens no Latvijas Krievu savienības līderiem Miroslavs Mitrofanovs. Viņš stāsta: “Lembergs bija palicis kā viena no nedaudzajām opozīcijas saliņām.

Tā bija politiskā platforma, kas nepakļāvās galēji labējiem nacionālistiem, kuri jau daudzus gadus trina zobus pret Lembergu. Tagad pieslēdzās ASV. Amerikāņi pašlaik uzvedas kā zilonis trauku veikalā. Viņi iejaucas Latvijas iekšējās lietās.” Savukārt žurnāliste fonā piebilst, ka “medības” pret Lembergu esot sākušās jau 2008. gadā un ilgst joprojām.

Kā apgalvo “Rossija 24”, Lembergs esot pazīstams ar to, ka “nebaidās izteikties pret valsts ģeopolitisko kursu un NATO militārā bloka klātbūtni Pribaltikā”. Turklāt “viņš pavisam zaudēja politiskās pašsaglabāšanās instinktu, kad kādā pasākumā uzrunāja klātesošos krieviski, bez tulkojuma”. Par to Ventspils politiķis jau esot sodīts, taču īstās nepatikšanas pienākušas tagad, secina sižeta autore.

Maskavas televīzija dod vārdu arī pašam Lembergam, kurš gan teoriju par “nacionālistu atriebību” īpaši nepapildina, tā vietā stāstot, ka sankcijas esot noteiktas pret viņa trīsgadīgo dēlu, kuram viņš nespējot paskaidrot, kas tā par spēli. “Nezinu, kuru viņš tur ir apvainojis,” sūdzas Lembergs.

Vispirms Ušakovs, tagad Lembergs

Kremļa ideoloģijas izplatītājiem maz interesējusi Lemberga versija, ka ar viņu mēģina izrēķināties politiskie konkurenti Latvijā. Krievijas publiku tas acīmredzot īpaši neuztrauc, taču stāsts lieliski iederas tēmā par to, ka Baltijas valstis zaudējušas savu suverenitāti un dara visu, ko liek amerikāņi.

“Par kādu vispār suverenitāti un neatkarību te var runāt. Pietiks ar to, ka Latvijas premjers ir ASV pilsonis, tālāk var neturpināt. Taču interesanti, ka pašreizējā proamerikāniskā Latvijas valdība jau no pirmās dienas ķērās iznīcināt tos, kas stratēģiski saistīti ar Krieviju,” raksta portāla “News-frant” autors. Vēršanās pret Lembergu esot turpinājums tam, kas jau iepriekš noticis ar bijušo Rīgas mēru un “Saskaņas” līderi Nilu Ušakovu.

Tāpat rodas iespaids, ka situācija Rīgas ostā krievu medijus uztrauc daudz vairāk nekā Ventspils ostā. Uz ziņu, ka valdība varētu pārņemt kontroli Rīgas ostā, asi reaģējuši vairāki krievvaldodīgie portāli, tajā skaitā “Baltnews”.

Latvijā pieeja interneta portālam “Baltnews” tika apturēta vasarā. Kā tā īpašnieks norādīts “Rossija segodņa”, kura vadītājs Dmitrijs Kiseļovs ir Eiropas Savienības sankciju sarakstā. Domēna vārds “baltnews.lv” uzskatāms par saimniecisku resursu, kura turētājs ir juridiska persona, pret kuru ir noteikti ES ierobežojošie pasākumi, tolaik skaidroja Latvijas ārlietu ministra Edgara Rinkēviča preses sekretārs Mārtiņš Drēģeris.

Tomēr realitātē šis portāls nekur nav pazudis un darbojas tikpat aktīvi, tikai nedaudz mainījusies tā interneta adrese. Reaģējot uz Ventspils notikumiem, tajā publicēts raksts “Reiderisms sankciju veidolā. ASV atņem Latvijas ostas, lai nodotu tās “kādam”.”

Interesanti, ka arī šajā publikācijā apgalvojumi balstīti uz “ekspertu”, tikai šoreiz tas ir cits politiķis – bijušais Rīgas vicemērs, no “Saskaņas” izslēgtais Vadims Baraņņiks. “Te pat vairs nav banānu republika, bet banānu plantācija,” viņu citē “Baltnews”. Raksta autors, kāds Viktors Petrovskis, arī dalās personīgās atmiņās par tikšanos ar vārdā nenosauktu “augstu stāvošu ASV Valsts departamenta darbinieku”, kurš esot pateicis, ka ASV darot visu, ko iegribas, jo varot to atļauties.

Saistītie raksti

Krievijas medijos publicitāti guvis arī Zaļo un zemnieku savienības politiķa Armanda Krauzes izteikums, ka pret Lembergu tiekot rīkota linča tiesa.

LA.lv