Krievijas ziņu medijs “Pravij bereg” apgalvo, ka Somija gribot būt Krievijas sastāvā.
Krievijas ziņu medijs “Pravij bereg” apgalvo, ka Somija gribot būt Krievijas sastāvā.
Ekrānuzņēmums no youtube.com

Krievijas dezinformācijas apskats: Somiju mēģina “pievienot” Krievijai 4

Iespējams, tādēļ, ka tuvojas 80. gadskārta kopš 1939. gada 30. novembra PSRS uzbrukuma Somijai un “Ziemas kara” sākuma, no Baltijas virzienā ierasti vērstās Krievijas dezinformācijas straumes pēdējos mēnešos atdalījusies mazāka, pret Somiju vērsta. Tas ir visai neierasti, jo agrāk somi tika saudzēti un cītīgi piekopto ekonomisko sakaru ar Krieviju dēļ pat minēti kā piemērs “rusofobiskajiem” baltiešiem, kā veidojamas saites ar Maskavu. Izskatās, ka kaut kas mainījies.

LA
LA.LV
Ziņas
40 dienas pēc vakcinācijas mirusi 30 gadus veca skolotāja, trīs bērnu mamma 108
5 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
VIDEO. “Mana meita mammas guļamistabā atrod ieroci, policija vaino bērnu,” Kivičs uztraucas par meitu drošību 145
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Bijušās svarcēlājas Rebekas Kohas un viņas vīra ģimenē notikusi traģēdija 12
12 stundas
Lasīt citas ziņas

“Krievijas ziemeļu kaimiņiene [Somija] uz finanšu krīzes padziļināšanās fona Eiropā meklē ceļu, kā izglābties no ekonomiskā sabrukuma. Atrastais glābšanās risinājums daudzus var pārsteigt. Pēdējā laikā Somijā kļūst aizvien populārāka ideja par ciešāku integrāciju ar Krievijas Federāciju – pat pievienošanās tai,” nepilnas sešas minūtes garš sižets ar šādu ievadtekstu vēl septembra vidū parādījās Krievijas ziņu medija “Pravij bereg” interneta vietnes “YouTube” kanālā.

Lūk, somu uzņēmējs Hannu Krogeruss esot rosinājis, ka Somijai jākļūst par “Krievijas Honkongu”.
CITI ŠOBRĪD LASA

Pievienošanos Krievijai prasot arī partija “Īstie somi”. Tāpat plaši tiek citēts “pazīstamais cilvēktiesību aizstāvis” Johans Bekmans. Viņš apgalvo, ka pēdējā gada laikā somu politiķu ārpolitiskā orientācija mainījusies: “Parādījies noturīgs uzskats, ka Eiropas Savienībai (ES), tāpat kā NATO, nav nākotnes.” Abi bloki izjukšot. Pat Somijas premjers pozitīvi uzņemot ideju par “Somijas integrāciju Krievijā”!

 

Štata “eksperti”

Redzētais šķita tik savdabīgs, ka “Latvijas Avīze” lūdza komentāru Somijas vēstniecībai. Tās oficiālā atbilde skan: “Somija, kā arī citas ES valstis, ir nepārtrauktas dezinformācijas objekts. Somijā atbalsts dalībai Eiropas Savienībā pārsniedz 70% un Somijas neatkarību atbalsta vēl vairāk Somijas iedzīvotāju.”

Latvijā dzīvojošais somu publicists un vēstures interesents Juka Rislaki ainu raksturo vēl plašāk: “Interesants, jocīgs un bēdīgs video. Vispirms: neesmu nekad pazinis vai arī dzirdējis par kādu somu, kurš gribētu, lai Somija būtu Krievijas sastāvdaļa – pat vispārliecinātākie komunisti ne. Integrēties vai apvienoties ar Krieviju ekonomikas dēļ? Kāpēc? Somija ir 21. bagātākā nācija pasaulē (IKP uz iedzīvotāju 43 482 USD), Krievija ir 49. vietā (IKP uz iedzīvotāju 30 284 USD), un tur daudzi dzīvo dziļā nabadzībā! Somijas eksports uz Krieviju ir samazinājies un tagad veido tikai 5,2% no Somijas kopējā eksporta. Vispār nav pieminēts, ka Somija kā ES dalībvalsts piedalās ekonomiskajās sankcijās pret Krieviju Krimas okupācijas dēļ!”

“Pravij bereg” sižetā par it kā augošo somu vēlmi atgriezties pie modeļa, kāds pastāvēja līdz Pirmajam pasaules karam, kad Somijai bija autonomija Krievijas impērijas sastāvā, iesaistītas diezgan daudzas personālijas. Un te sākas interesantākais. Kā norāda Rislaki kungs, par “Pravij bereg” piesaukto uzņēmēju Hannu Krogerusu nekad nav dzirdēts, ka viņš būtu eksperts šādās jomās. Viņš bijis apsūdzēts tiesā Somijā un patlaban dzīvo Portugālē.

Turklāt persona, ko sižetā parāda kā Hannu Krogerusu, īstenībā ir Somijas bijušais vēstnieks Krievijā Hannu Himanens!

Kas attiecas uz eiroskeptiskajiem nacionālistiem “Īstie somi” (“Somu partija”), tad arī par viņu orientāciju uz Krieviju nekas neliecina. Cits melu ziņā nosauktais – Juho Erola – ir galēji labējais, bet Hemmo Koskiniemi – nepazīstams pašvaldības politiķis no Rovaniemi. Īsāk sakot, margināli darboņi. Protams, Juhans Bekmans ir gana pazīstams – tikai kā Kremļa propagandists Somijā. “Nevar teikt, ka viņš būtu “cilvēktiesību aizstāvis”. T

ā noteikti nedomā žurnāliste Jesikka Aro, kura pēta Krievijas troļļus un par kuras vajāšanu un rupju neslavas celšanu Somijas tiesa šogad piesprieda Bekmanam nosacītu cietumsodu. Bet Krievijas televīzija intervē Bekmanu vienmēr, kad vajag nomelnot somus,” skaidro Rislaki.

 

“Somu zvērības”

Oktobra beigās “RIA Novosti” parādījās apjomīgs materiāls “Bez noilguma. Stāsts par somu koncentrācijas nometnēm – vardarbība un bads”.
Ekrānuzņēmums no vietnes ria.ru

Kanālam “Pravij bereg” ir vairāk nekā 96 tūkstoši abonentu un pie minētās ziņas ir vairāk nekā 800 komentāru. Tie liecina, ka vismaz daļai krievvalodīgās auditorijas vēstījums nešķiet ne savārstīts, ne murgains. Nesalīdzināmi lielāka publika par viena kantora “YouTube” kanālu ir oficiālajai Krievijas ziņu aģentūrai “RIA Novosti”.

Oktobra beigās tajā parādījās apjomīgs materiāls “Bez noilguma. Stāsts par somu koncentrācijas nometnēm – vardarbība un bads”. Tajā “pirmo reizi” stāstīts par Otrā pasaules kara gados Petrozavodskas apkaimē iekārtoto “koncentrācijas nometņu” tīklu, kurā somi turējuši desmitiem tūkstošus “slāvu tautībām piederīgo – krievus, ukraiņus, baltkrievus”. “RIA Novosti” vēstījumu aši pārtvēra un tiražēja Krievijas telekanāli un prese.

Somu kontrolētās Karēlijas daļas civiliedzīvotāji, arī sievietes un bērni, “nāves nometnēs” esot ievietoti pēc “rasu pazīmes”.

Cilvēki turēti šausmīgos apstākļos, mākslīgi izraisīts bads, nav sniegta nekāda medicīniskā palīdzība, apsardze sastāvējusi no karavīriem, kas atlaisti atvaļinājumā no frontes, – tie šāvuši pat uz bērniem, cilvēki regulāri nežēlīgi sisti un nodarbināti vergu darbos. Apmēram trešdaļa nometnēs ieslodzīto – vismaz 7000 cilvēku – gājuši bojā. Materiāla vēstījums skaidri nolasāms: somu koncentrācijas nometnes bijušas tādas pašas kā nacistiskajā Vācijā.

Tātad ir runa par “somu zvērībām” un visu no tā izsecināmo. Publicists Juka Rislaki teic, ka stāsti par “somu zvērībām” Karēlijā kopš Vladimira Putina stāšanās Krievijas prezidenta amatā atkārtojas atkal un atkal. Šoreiz tas noticis somu “koncentrācijas nometņu” veidā. Somu vēsturniekiem temats nav svešs. Nometnes 1941. gadā somu okupētajā Austrumkarēlijā patiešām pastāvēja, un tajās drošības apsvērumu dēļ ievietoja internētos “nesomus”.

Internētajiem padomju civiliedzīvotājiem paredzētās nometnes nevar salīdzināt ar vācu koncentrācijas nometnēm. Pēdējās radīja ar domu iznīcināt. Somiem slāvu genocīdu pārmest nevar. Dzeloņstiepļu žogus ap šīm izolācijas vai tranzītnometnēm ierīkoja vien 1943. gadā.

Kas attiecas uz mir­stību, tad īpaši skarba bija 1942. gada ziema, kad bads valdīja visā Somijā.

Pēc somu vēsturnieku, precīzāk, Sarkanā Krusta organizācijas aplēsēm, no aptuveni 25 tūkstošiem Petrozavodskas nometnēs ieslodzīto bada, slimību un aukstuma dēļ nomira 3165, bet nekādā gadījumā ne “trešdaļa”. 1942. gada beigās maršals Gustavs Mannerheims lūdza palīdzību gūstekņu uzturēšanā starptautiskajam Sarkanajam Krustam, un 1943. gadā stāvoklis uzlabojās.

Tādējādi gluži pēc tā paša šablona kā Salaspils nometnes gadījumā tiek ņemts pats nometnes pastāvēšanas un cilvēku ciešanu fakts, ko propagandas nolūkā pārspīlē.

SAISTĪTIE RAKSTI

Pat fotoilustrācijas agrāk sastaptajiem rakstiem par Salaspili un tagad par Petrozavodskas nometnēm izvēlētas līdzīgi – bērni aiz dzeloņstiepļu žoga. “Foto­grāfija par bērniem nometnē aiz dzeloņdrātīm nav īsta. Tas ir inscenējums, ko taisīja pēc tam, kad krievu armija bija atpakaļ Petrozavodskā,” piebilst Rislaki.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Ziņas
40 dienas pēc vakcinācijas mirusi 30 gadus veca skolotāja, trīs bērnu mamma 108
4 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
VIDEO. “Mana meita mammas guļamistabā atrod ieroci, policija vaino bērnu,” Kivičs uztraucas par meitu drošību 145
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Bijušās svarcēlājas Rebekas Kohas un viņas vīra ģimenē notikusi traģēdija 12
12 stundas
PA
Pēteris Apinis
Ziņas
Apinis: Saslimstības un mirstības rādītājus varētu samazināt likums, kas aizliegtu valdībai turpināt cilvēkus baidīt 162
1 diena
LL
Liāna Langa
Ziņas
Liāna Langa: Neviens līdzšinējais prezidents valodas politikā nav darījis tik daudz kā Egils Levits 118
15 stundas
Lasīt citas ziņas
LE
LETA
Ziņas
“Redzējām Edgaram sejā, ka viņš gatavs iet laukumā ar lauztu kāju.” Basketbolisti par titulcīņas spēcīgākajiem mirkļiem 11
2 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Tas pensionārus novedīs vēl lielākā nabadzībā!” Petraviča par pensiju 2. līmeņa pārlikšanu 11
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
FOTO: Latvijas izlase iegūst zelta medaļas Tokijas olimpiskajās spēlēs 3×3 basketbolā vīriešiem 43
6 stundas
ML
Māra Libeka
Stāsti
“Agresija pret ārstiem ir neizmērojama.” Saruna ar kardiologu Robertu Federu 48
7 stundas
LE
LETA
Ziņas
Krievija prasa “YouTube” un “Twitter” bloķēt Navaļnija organizāciju profilus
22:53
UG
Uldis Graudiņš
Laukos
Saistība ir, amata un teikšanas neesot. Turcijas uzņēmējs par saistību ar parādiem Latvijas gaļas liellopu audzētājiem
22:28
LA
LA.LV
Ziņas
“Tas pensionārus novedīs vēl lielākā nabadzībā!” Petraviča par pensiju 2. līmeņa pārlikšanu 11
21:29
LA
LA.LV
Ziņas
“Labāk tā eleganti ar godu pateikt paldies…uz skatuves tomēr pavadīti 70 gadi!” Maestro Raimonds Pauls par atvadīšanos no klausītājiem 29
6 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Ziņas
Krievijas dezinformācijas apskats: Bijušais Latvijas iekšlietu ministrs dzeršanas laikā dabūjis Putina plānu uzbrukumam Baltijai 9
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Saskāros ar necieņu un diskrimināciju!” Vairāk nekā 100 cilvēku vēstuli parakstījusī Krapāne pamet darbu Valsts kontrolē 61
8 stundas
LE
LETA
Ziņas
Apkopoti dati, kur reģistrēts visvairāk jauno Covid-19 gadījumu 5
5 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Man paliek neērti viņu vietā!” Valdis Pumpurs komentē gaidāmo Baltijas praidu un sabiedrības attieksmi 212
16 stundas
AK
Aija Kaukule
Ziņas
“Runa ir par naidu, kas sējas un izplešas ātrāk nekā pats vīruss!” Kultūras pasākumi ierobežojumu spīlēs 29
9 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Bijušās svarcēlājas Rebekas Kohas un viņas vīra ģimenē notikusi traģēdija 12
12 stundas
LE
LETA
Ziņas
Kļūs nedaudz vēsāks. Laika prognoze ceturtdienai 1
8 stundas
Tokijas olimpiskās spēles
LE
LETA
Ziņas
“Redzējām Edgaram sejā, ka viņš gatavs iet laukumā ar lauztu kāju.” Basketbolisti par titulcīņas spēcīgākajiem mirkļiem 11
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Latvijas izlase par zelta medaļu 3×3 basketbolā prēmijā iegūs līdz 426 862 eiro 4
5 stundas
LE
LETA
Ziņas
FOTO: Latvijas izlase iegūst zelta medaļas Tokijas olimpiskajās spēlēs 3×3 basketbolā vīriešiem 43
6 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. “Man pat negribas vairs tos gājienus ar “cik es labs un tā””: deputāts Gobzems publisko bildi ar atkailinātu torsu 35
12 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Prinča Harija un Meganas jaundzimusī meita oficiāli iekļauta britu karaliskās ģimenes troņmantnieku sarakstā 12
10 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Kamēr Latvijā domā par pedagogu obligāto vakcināciju, Itālijā spriež par skolu personāla vakcināciju,” norāda direktore no Valmieras 99
12 stundas
ML
Māra Lapsa
Praktiski
Maltās gaļas un ziedkāpostu sacepums: kad kārojas ko sātīgu
10 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Nevienu piespiedu kārtā neķers, šeit nav nekāda kaķu sterilizācija,” zvērināts advokāts Pastars par obligāto vakcināciju 112
13 stundas
Inita Šteinberga
Praktiski
Ūdensrozes dārzā: kā nepieļaut raksturīgākās iesācēju kļūdas?
10 stundas
PA
Pēteris Apinis
Ziņas
Apinis: Saslimstības un mirstības rādītājus varētu samazināt likums, kas aizliegtu valdībai turpināt cilvēkus baidīt 162
1 diena
LA
LA.LV
Kokteilis
VIDEO. “Mana meita mammas guļamistabā atrod ieroci, policija vaino bērnu,” Kivičs uztraucas par meitu drošību 145
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
FOTO.VIDEO. Ūdens līdz ceļiem, iebrucis pagrabs! Pēc stiprām lietavām Ogres pagalmi pilnīgi “pārvērtušies par vienu lielu jūru” 25
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Kā vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieces – Cecīlija un Cilda
11 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Ziņas
Daudzi pamodās no sprādziena trokšņa: Norvēģijā nokritis neparasti liels meteorīts 23
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
No darba atlaista Liepājas teātra aktrise Sigita Pļaviņa: neoficiālā informācija liecina – viņa atteikusies vakcinēties 191
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Karaliskā ģimene ar bažām gaida prinča Harija sarakstīto grāmatu: par darbu pie tās viņš saņems pasakainu summu 8
1 diena
IS
Ilmārs Stūriška
Ziņas
Lielu popularitāti ieguvušais japāņu dziedātājs Masaki Nakagava Tokijā pārstāvēs Latviju 11
1 diena
Inita Šteinberga
Praktiski
Dārza laistīšanai neder jebkurš ūdens! Dārznieks skaidro, kā izmērīt ūdens skābumu 2
1 diena
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Pasta ar svaigiem tomātiem: viegli pagatavojams, garšīgs ēdiens 3
1 diena