Vietne “Žurnaļistskaja pravda” raksta: “Krievijas kravu tranzīta samazināšanas dēļ Baltijas valstis kļūst aizvien nabadzīgākas.”
Vietne “Žurnaļistskaja pravda” raksta: “Krievijas kravu tranzīta samazināšanas dēļ Baltijas valstis kļūst aizvien nabadzīgākas.”
Ekrānuzņēmums no vietnes jpgazeta.ru

Krievijas dezinformācijas apskats: Baltiešiem būšot jālūdzas Krievijai 5

Pēdējās nedēļās Krievijas propagandas topā rodami vēstījumi par ekonomisko katastrofu, kas gaidot Baltijas valstis, īpaši Latviju, kad Krievija pārtraukšot savu kravu plūsmu caur “rusofobisko” baltiešu ostām.

AD
Artis Drēziņš
Ziņas
Seniors piekārtoja ziedus un nogranda sprādziens! Vitālija mātes kapavietā paslēptais paštaisītais spridzeklis nogalina nevainīgu cilvēku 19
5 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Ziņas
Situācija ārpus kontroles: Cimanouskas vīrs steigšus pamet Baltkrieviju. Kas īsti notika leģendārajā vakarā olimpiskajās spēles? 38
5 stundas
LE
LETA
Ziņas
Nedēļas laikā Latvijā būtiski audzis Covid-19 gadījumu skaits. Kurā vecuma grupā pieaugusi saslimstība? 93
20 stundas
Lasīt citas ziņas

Kaimiņzemes ziņu virsraksti šajā sakarā ir viens par otru draudīgāki. Piemēram, “Krievijas kravu tranzīta samazināšanas dēļ Baltijas valstis kļūst aizvien nabadzīgākas” (“Žurnaļistskaja pravda”) vai “Krievija nolaiž dibenā Latvijas ostas” (“Svobodnaja pressa”).

Apokaliptiskie vēstījumi par tranzīta nozares galu un attiecīgi Baltijas valstu budžetu sagrūšanu Krievijas medijos sāka pastiprināti parādīties decembra sākumā, vēl pirms ASV noteica sankcijas Aivaram Lembergam un Ventspils ostai.

CITI ŠOBRĪD LASA

Apgalvojumus par “drīzu” Baltijas valstu ekonomikas krahu Krievijas tranzīta pārtraukšanas dēļ no austrumu puses dzird vismaz kopš pagājušā gadsimta 90. gadu beigām. Šobrīd saasinājumu, pēc visa spriežot, izraisījis Valsts dzelzceļa administrācijas direktora Jura Iesalnieka Latvijas medijos sacītais, ka, pēc neoficiālām, bet ticamām ziņām, Krievijas valdība parūpējusies, lai valsts lielākie kravu nosūtītāji parakstītos par grafiku, kādā veidā viņiem jāsamazina kravu plūsmas sūtīšanai caur Latvijas ostām, pār­orientējoties uz Ustjlugu un citām Krievijas ostām. “Latvijas dzelzceļam” tādēļ gaidāmas grūtības.

Tiesa, propagandas vēstījumos visbiežāk Iesalnieka kunga sacītais netiek ne citēts, ne komentēts. Priekšroka ir citam. “Baltijas valstis varēja mīkstināt situāciju, izveidojot uzticības pilnas attiecības ar Maskavu. Taču tas nenotika. Tallina, Rīga un Viļņa ieņēma naidīgu pozīciju. Tās aizvien vairāk attālinās no Krievijas, kritizē starptautiskajā arēnā, veido negatīvu iespaidu par krievu kapitālu, ierobežo krievvalodīgo iedzīvotāju tiesības.

Tādā situācijā ekonomiskās sadarbības pārtraukšana ir loģiska,” stāsta “Izvestija”. Krievijas Baltijas pētījumu asociācijas vadītājs Nikolajs Meževičs avīzei vēl paudis: “Es prognozēju vēl pēdējo dzīvo [Baltijas valstu] ekonomikas nozaru degradāciju. (..) Tagad tās mirs, bet tas nozīmē, ka budžets zaudēs desmitiem miljonu eiro un tūkstošiem cilvēku paliks bez darba. Igaunijas, Latvijas un Lietuvas ekonomikas gaida grūti laiki.” Vēl kāds cits eksperts pareģojis Baltijai “kolosālus zaudējumus”: “Tā iegrims nabadzībā.”

Jūs vēl lūgsieties!

Krievijai un arī pirmskara PSRS tranzīta jautājumi vienmēr bijuši politiskā spiediena, šantāžas un pakļaušanas instruments. Vai un kad jauno ostu būvniecībā ieguldītie miljardu miljardi pilnīgi atmaksāsies, Maskavā nemēdz rēķināt.

Tāpat noklusē, ka kravas uz Krievijas ostām tiek pār­orientētas, ierēdņiem izsakot uzņēmējiem “piedāvājumus”, no kuriem tie, tā sacīt, nevar atteikties, un mākslīgi samazinot dzelzceļa tarifus attiecīgajos virzienos.

Ar izdevīgu saimniekošanu tur nav nekā kopēja. Statistika liecina, ka Latvijā transporta un loģistikas nozare veido 8% valsts iekšzemes kopprodukta (IKP). 60% caur Latvijas ostām pārkrauto kravu ir Krievijas izcelsmes, taču pat paši Krievijas ekonomisti spiesti atzīst, ka simtprocentīgi visu eksportu pārorientēt nebūs iespējams.

Kravu piesaiste Latvijas ostām un dzelzceļiem ir nopietna, bet arī gadu gadiem ierasta problēma, tomēr nepavisam nekas tāds, kamdēļ “jāsabrūk” valstij, kā to 12. decembrī pareģo, sacīsim, ziņu vietne “Utro.ru”:

“Baltijas valstu ekonomika sagrūs naidošanās dēļ ar Krieviju.” Tikmēr “Rubaltic.ru” tranzīta apsīkšanu attaisno pavisam interesanti – Krievijai neesot citas izvēles kā radīt pašai savu ostu infrastruktūru, lai “nodrošinātu sevi pret Viļņas, Rīgas un Tallinas politisko spiedienu, kas visu laiku bija re­āls drauds”.

Ar tranzīta jautājumu saistīts arī decembra sākumā dažādās Krievijas propagandas vietnēs un tāpat sociālajos tīklos plašu izplatību guvušais sacerējums “Vai Baltijas valstis lūgsies atpakaļ Krievijas okupācijā?”.

Tā autors ir kāds Valerijs Macevičs, bet pirmavots – interneta izdevuma “stoletie.ru”, kas rekomendē sevi kā “fonda “Vēsturiskās perspektīvas” informatīvi analītisks izdevums” un ieturēts “krievu pasaules” ideju garā.

Minētajā sacerējumā koncentrētā un sakāpinātā veidā vērojami teju visi līdzīga veida rakstu darbos sastopamie štampi un lāsti par Baltijas valstu “nepateicību”, “naidīgumu” un, protams, Baltijā gaidāmo ekonomisko sabrukumu. Tranzītu baltieši Krievijai esot “lūguši”, “diedelējuši”, “pieprasījuši”, tranzīta plūsmu samazināšanās bijis Baltijas valstīm “negaidīts” trieciens.

“Krievija viņiem traucē dzīvot, Krievija viņus gribot okupēt! Attīstītas pasaules valstis sapņo būt kaimiņos tādai valstij kā Krievija! (..) Krievija ķērās pie savas [ostu] infrastruktūras izveides pie Baltijas jūras tad, kad Maskavā galīgi nostiprinājās pārliecība, ka Baltijas valstis nav spējīgas veidot savu valstiskumu jebkā citādi, kā tikai pretstatot sevi Krievijai un modinot naidīgumu pret to Eiroatlantiskajā telpā.

Bet, kad rusofobija Lietuvā, Latvijā un Igaunijā sasniedza nacionālā ārprāta stadiju un izgāja ārpus rāmjiem, tika pieņemts lēmums atstāt Baltiju bez Krievijas kravām un tātad arī Krievijas naudas.” Proti, tieši baltieši vainīgi pie tā, ka Rietumos uz Krieviju raugās ar neuzticību. Bet galu galā “stūrgalvīgos rusofobus” gaidīšot tāāāda krīze, ka tiem “atliks tikai viens izdzīvošanas variants – lūgties atpakaļ Krievijas “okupācijā””.

Autors tūdaļ piebilst, ka Maskavai jau tas nemaz neesot vajadzīgs un drīzumā tā droši vien arī nenotikšot, taču – “mēs varam pagaidīt”. Vēl viena ideja, kas caurvij šo “garadarbu”: Krievijai ar tranzīta “nogriešanu” ir ekonomiski jāsoda Baltijas valstis, lai pārējā ES, kuras liktenis “atrodas bēdīgā miglā”, redzētu, pie kā noved slikta izturēšanās pret Maskavu.

Rusofobi pat Baltkrievijā

Iepriekšminētajā rakstā vārds “rusofobija” lietots katrā rindkopā un nav brīnums, bet nu to adresē pat Baltkrievijai, kurai ir izredzes kļūt par jaunāko Krievijas propagandas uzbrukumu objektu. Iemesls ir 7.–8. decembrī Minskā notikušās opozīcijas demonstrācijas.

Lozungi tajās skaidri norādīja, ko daļa baltkrievu domā par tuvināšanos Krievijai. Demonstrācijas sākās tad, kad Baltkrievijas prezidents Aleksandrs Lukašenko devās uz Sočiem, lai tiktos ar savu krievu kolēģi Vladimiru Putinu.

Dīvainā kārtā Lukašenko režīms šoreiz pret demonstrantiem bija aizdomīgi iecietīgs. Sarunu iznākumu par ekonomisko un politisko tuvināšanos Sočos klāj noslēpumainības plīvurs, taču ziņo, ka Lukašenko un Putins šķīrušies īgnā garastāvoklī.

SAISTĪTIE RAKSTI

Zīmīgi, ka Krievijas propagandas portāls “News-front” pēc tam rakstīja, ka arī Baltkrievijā sākusies “rusofobiska histērija” un Minska neko neesot darījusi, lai “rusofobus” savaldītu. Tā esot “infekcija”, kas ienākusi no Ukrainas. Lukašenko pārmetoši atgādināts, ka reiz viņš atļāvies izteikumus, ka 1812. gada Krievijas karš ar Napoleona Franciju, tāpat “Lielais Tēvijas karš”, tas ir, 1941.–1945. gada PSRS – Vācijas cīņa, “nebija mūsu kari”. Krievijas ziņu vietnēs pie informācijas par opozīcijas akcijām Minskā jau parādījušies komentāri, ka tur sanākušie esot “fašisti”.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
AD
Artis Drēziņš
Ziņas
Seniors piekārtoja ziedus un nogranda sprādziens! Vitālija mātes kapavietā paslēptais paštaisītais spridzeklis nogalina nevainīgu cilvēku 19
5 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Ziņas
Situācija ārpus kontroles: Cimanouskas vīrs steigšus pamet Baltkrieviju. Kas īsti notika leģendārajā vakarā olimpiskajās spēles? 38
5 stundas
LE
LETA
Ziņas
Nedēļas laikā Latvijā būtiski audzis Covid-19 gadījumu skaits. Kurā vecuma grupā pieaugusi saslimstība? 93
19 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Kompensācija nedrīkst atšķirties, bezdarbnieka pabalsts jāsaņem uzreiz,” advokāts par nevakcinēto darbinieku atlaišanu 49
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Sāpīga tēma! Viņa iemīlējās, aiztaisīja ausis un netikām vairs klāt,” Ščerbatihs par to, kādas būtu bijušas Kohas izredzes Tokijā iegūt zeltu 107
1 diena
Lasīt citas ziņas
AD
Artis Drēziņš
Ziņas
Seniors piekārtoja ziedus un nogranda sprādziens! Vitālija mātes kapavietā paslēptais paštaisītais spridzeklis nogalina nevainīgu cilvēku 19
5 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Mēs sākam domāt tikai tad, kad ūdens jau smeļas mutē!” Jaunups par biedēšanu un vakcinēšanos 28
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Vienā diennaktī atklāto Covid-19 gadījumu skaits pirmo reizi kopš jūnija pārsniedzis 100 gadījumu robežu 25
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Līdzšinējam LVĢMC vadītājam Harmsenam par braukšanu dzērumā piemēro lielu naudas sodu un uz vairākiem gadiem atņem tiesības 2
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Latvijā atkal pieejamas “Johnson & Johnson” vakcīnas pret Covid-19
12:28
LE
LETA
Ziņas
VARAM piedāvājumā par apvienošanos ar novadu attiecīgās valstspilsētas saglabātu savu statusu
12:24
LA
LA.LV
Ziņas
Dr. Valters Bolevics: Pasaules valstu parādu apjomi pārsnieguši visus vēsturiskos rādītājus
12:12
IS
Ilmārs Stūriška
Ziņas
Latvijā olimpiešiem izmaksā vienas no dāsnākajām prēmijām, Igaunijā – mūža atbalsts un lielāka pensija 8
3 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. “Melnums” britu karaliskajā ģimenē: princeses Eiženijas mīļotais vīrs pieķerts atpūtā uz jahtas kopā ar modelēm 6
2 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Ziņas
Situācija ārpus kontroles: Cimanouskas vīrs steigšus pamet Baltkrieviju. Kas īsti notika leģendārajā vakarā olimpiskajās spēles? 38
5 stundas
LE
LETA
Ziņas
Kijevā pazudušais baltkrievu aktīvists atrasts pakārts parkā 5
2 stundas
Ieva Ēvalde
Ziņas
Tauvas josla – obligāta. Kā cīnīties ar īpašnieku pretlikumīgi uzceltiem žogiem pie ūdensmalām? 21
6 stundas
LE
LETA
Ziņas
VARAM piedāvājumā par apvienošanos ar novadu attiecīgās valstspilsētas saglabātu savu statusu
30 minūtes
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Mūziķa Dzintara Čīčas ģimenē ļoti priecīgs notikums 6
2 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Tā nauda ir izmantojama daudz lietderīgāk un mērķtiecīgāk.” Strauss par to, ka loterija nav veids, kā motivēt cilvēkus 36
6 stundas
Tokijas olimpiskās spēles
LE
LETA
Ziņas
Lielbritānijas burātāji negaidīti izrauj zelta medaļu “49er” klasē 2
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
ASV basketbolisti otrajā puslaikā nodrošina uzvaru pār Spāniju un iekļūst pusfinālā
1 stunda
IS
Ilmārs Stūriška
Ziņas
Latvijā olimpiešiem izmaksā vienas no dāsnākajām prēmijām, Igaunijā – mūža atbalsts un lielāka pensija 8
3 stundas
AK
Aija Kaukule
Ziņas
Durvis ver Dailes teātris: ar ko jārēķinās skatītājiem un kādi ir sezonas būtiskākie jaunumi 7
6 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Vai 400 000 eiro mārketingam ir adekvāta summa?” JKP šaubās un apsver vakcinācijas loterijas likumprojekta izskatīšanas atlikšanu 34
4 stundas
LE
LETA
Ziņas
Republikāņi negrib, lai Obama ar vērienu atzīmē 60 gadu jubileju 5
5 stundas
LE
LETA
Ziņas
Palameika kā pēdējā ar rezultātu iekļūst finālā; Kociņa un Mūze nepārvar kvalifikāciju 2
4 stundas
AG
Andris Grīnbergs
Ziņas
APTAUJA: Kā vērtējat to, ka daži pašvaldību deputāti uzreiz pēc ievēlēšanas atsakās no iegūtā mandāta? 9
3 stundas
IK
Ilze Kuzmina
Ziņas
“Paldies” kovidpandēmijai! Slikts gaiss Latvijas skolās – sena problēma 14
5 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Mirstības rādītāji vienādi, bet Zviedrija neslēdza skolas un restorānus,” Ošlejs definē “Latvijas traģēdiju” kovida apkarošanā 223
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Beidzot sēņotāji var asināt nažus un meklēt grozus!” Bricis par laiku šonedēļ 17
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Kompensācija nedrīkst atšķirties, bezdarbnieka pabalsts jāsaņem uzreiz,” advokāts par nevakcinēto darbinieku atlaišanu 49
1 diena
KS
Kārlis Streips
Ziņas
Streips: 1926. gadā Valsts prezidents Jānis Čakste izsludināja likumu, ka potēšana ir obligāta visiem valsts iedzīvotājiem 311
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Aktrise Zane Daudziņa nekautrējas un atklāj, kāpēc viņas vīrs ir vislabākais vīrietis 23
1 diena
MB
Madara Briede
Praktiski
Ir SARS-CoV-2 antivielas: vai pienākas Covid-19 sertifikāts? 54
23 stundas
AK
Aiva Kalve
Praktiski
Ideāls vasaras deserts – sorbets no pašu ogām 4
23 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Šī sieviete vēl liks par sevi runāt daudz plašākos mērogos!”: eksperts pārliecināts, ka tiklīdz princis Harijs izdos savu grāmatu, Mārkla aktīvi iesaistīsies Amerikas politikā 18
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Dziedātājas Laimas Vaikules ģimenē bēdīgs notikums 24
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Kā vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieks – Augusts 1
2 stundas