Praktiski
Mājas mīluļi

Maz ņaud, ir ļoti tīrīgi un skaisti. Leģendām apvītie kartēzieši0

Foto-CallallooAlexis/Fotolia

Astropsiholoģe, pasniedzēja Inita Dilāne un viņas mīlulis – kartēziešu šķirnes runcis Darvins – ir ierakstīti Latvijas vēsturē, jo tieši Darvins ir pirmais reģistrētais kartēziešu kaķis Latvijas Kaķu asociāciju reģistros (FIFE).

Lai gan parasti vienā metienā šīs šķirnes kaķenēm dzimst divi līdz pieci kaķēni, Darvins piedzima viens pats, turklāt ar ķeizargriezienu. Šobrīd viņam ir septiņi gadi un minka sver septiņus kilogramus.

Kartēziešu šķirnes kaķu izcelsmes vēsture meklējama viduslaikos un ir apvīta ar leģendām. Viena no tām vēsta, ka Kartēzijas kaķus no Sīrijas ieveda kartēzieši mūki. Starptautiski šo dabiski veidojušos šķirni dēvē par Chartreux. Šobrīd par kartēziešu izcelsmes valsti uzskata Franciju, citur šie kaķi ir samērā liels retums.

Sastopot Initu ar Darvinu, pavīd rakstura un vizuālā līdzība – abi izstaro graciozitāti, aristokrātismu un intelektu. Inita stāsta par pirmo tikšanos: “2010. gadā “Animal Planet” kanālā skatījos raidījumu par kartēziešu kaķiem. Uzrunāja šīs šķirnes augstais intelekts, draudzīgums un paklausīgums. Nolēmu meklēt audzētavu, kur piedāvā šos kaķus. Tuvākā bija Polijā. Tā 13. martā kaķenei Astrai piedzima viens vienīgs kaķēns, puisītis – vārdā Darwin. Pēc trim mēnešiem Darvins ar savu mammu brauca no Polijas, līdz satikāmies pusceļā Lietuvā. Tad, kaķītim ieritinoties manā azotē un cieši čučot, braucām uz Latviju.”

Kontakts izveidojās uzreiz. Kā jau astroloģe, Inita ir ielūkojusies arī abu astroloģiskajā saderībā – un tā esot brīnišķīga. “Atliek tikai sastapties mūsu acu skatieniem, kā es jau jūtu, ko viņš vēlas.” Viņasprāt, tieši tādēļ gandrīz nekad nenostrādā dzīvnieku pāraudzināšana, jo planētu mijiedarbību izmainīt nav iespējams. Inita ar savu mīluli dzīvo Pierīgā, un jau no otrās kopā būšanas dienas Darvins tika pieradināts iet ar saimnieci pastaigā. Viņam ļoti patīk ķert taureņus, rotaļāties ar ķirzakām, vērot putniņus un smaržot puķītes. Īsts estēts!

Šie kaķi ir ļoti skaisti, īpaši izceļas zilgani pelēkās nokrāsas apmatojums (apakšējā pavilnas kārta pasargā no izmirkšanas lietū), lielās acis un to izteiksmīgā krāsa – no zeltainas līdz medus iedzeltenai. Apbur arī izteiktie vaigi un dabiskais smaids. Kartēzieši maz ņaud, lai gan medību instinkts viņos ir visai spēcīgs. Mīl neatkarību un nav klasificējami kā klēpju kaķi. Arī Darvins mīļojas tikai tad, kad to grib. Rotaļas gan kartēziešiem patīk – pat cienījamā vecumā! “Katru vakaru kaķītis nāk, uzsit man ar ķepu vai viegli iekožas virs papēža, mūk un slēpjas ar domu, lai es viņu meklēju un ķeru,” smaidot stāsta Inita.

Kartēzieši ir ļoti tīrīgi un akurāti – dabiskās vajadzības kārto tam strikti atvēlētajā vietā. Tas pats attiecas uz nagu asināšanu. No ģimenes parasti izvēlas vienu kā saimnieku un ir ļoti uzticīgi, labi satiek ar bērniem. Arī galda kultūra Darvinam nav sveša – viņš nezog no saimnieces pusdienu šķīvja un nestaigā pa virtuves galdu. Viņam vienmēr pieejama sausā barība, bet divreiz dienā tiek pie svaigas gaļas. Reizēm tiek palutināts ar lielāko gardumu – vārītu zivi. Īpašu interesi Darvins izrāda par kafijas pupiņām – viņš ir ekstāzē no pupiņu smaržas, dažreiz arī pārkož pa kādai un apēd.

Šīs šķirnes kaķiem nav raksturīgas ģenētiskas saslimšanas. Tikai jāpaseko līdzi, lai neveidojas zobakmens, kā arī profilaktiski jāpārbauda ķepu locītavu stāvoklis. Protams, regulāri jātīra austiņas, actiņas un jāpaķemmē kažoks.

➢ Kartēziešu šķirnes standarts apstiprināts 1934. gadā Francijā

➢ 2011. gada 21. jūnijā reģistrēts pirmais šīs šķirnes kaķis Latvijā – Darvins

➢ Pieaugušu runču svars – 6 līdz 9 kg; kaķenes – 3 līdz 5 kg

➢ Izteikta kaulu struktūra, attīstīta muskulatūra, plata krūts daļa, spēcīgas kājas, ausis – augstu novietotas

➢ Miermīlīgi, viegli pieradināmi, neuzbāzīgi, gudri, rotaļīgi un tīrīgi

➢ Tikai viena kažoka nokrāsa – zilgani pelēka; krāsa viendabīga, lai gan maziem kaķēniem var būt nedaudz joslains krāsojums

➢ Kažoks – piegulošs, īss un viegli kopjams

➢ Vidējais dzīves ilgums – 13 līdz 16 gadi

➢ Kartēzieša cena svārstās no 600 līdz 900 EUR

➢ Parasti vienā metienā dzimst 2 līdz 5 kaķēni

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.

Lasītākie

LA
LA.LV
Veselam
“Jā, Covid-19 ir bīstams, bet tas ir pārspīlēts,” uzskata Apinis 33
7 stundas
IF
Imants Frederiks Ozols
Pasaulē
“Tas ir rets notikums!” Otrdien Latvijā ieradīsies Francijas prezidents Makrons kopā ar kundzi Brižitu
1 stunda
EL
Egils Līcītis
Latvijā
“Uhaņā saražotais draņķis ir izrādījies no aplam izturīga materiāla taisīts.” Egila Līcīša feļetons 1
43 minūtes
LA
LA.LV
Pasaulē
Nepamodās no narkozes: zobārsta krēslā nomirst deviņus gadus veca meitenīte 1
4 stundas
LE
LETA
Veselam
No jaunatklātajiem Covid-19 inficēšanās gadījumiem lielākā daļa reģistrēti vienā pilsētā
6 stundas