Izglītības iestādes “Vecauce” Rūķīšu grupa ar Cūkmena svinīgi pasniegtajiem diplomiem. “Lai tos saņemtu, vajadzēja ne tikai piedalīties aizraujošās nodarbībās, bet arī jānokārto eksāmens, jānodejo Cūkmena deja un jādzied tīru mežu himna. Gan bērnos, gan pieaugušajos ir gandarījums – mēs to paveicām!” tā skolotāja Inita Pumpure.
Izglītības iestādes “Vecauce” Rūķīšu grupa ar Cūkmena svinīgi pasniegtajiem diplomiem. “Lai tos saņemtu, vajadzēja ne tikai piedalīties aizraujošās nodarbībās, bet arī jānokārto eksāmens, jānodejo Cūkmena deja un jādzied tīru mežu himna. Gan bērnos, gan pieaugušajos ir gandarījums – mēs to paveicām!” tā skolotāja Inita Pumpure.
Foto no Initas Pumpures arhīva

“Mācības dabā kļūst arvien populārākas!” Kad mežs ir veselīgākā klase un sporta zāle 5

“Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Mācības dabā kļūst arvien populārākas, jo mežs var pārtapt par plašāko mācību klasi ar neskaitāmām izglītošanās iespējām.

LE
LETA
Ziņas
No ceturtdienas uz četrām nedēļām Latvijā spēkā stāsies stingrais “lokdauns” 219
11 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
Zvaigznes sola, ka tu šodien sasniegsi mērķi, lai kāds tas arī būtu! Horoskopi 19.oktobrim
12 stundas
ZD
Zigfrīds Dzedulis
Ziņas
20 eiro mēnesī – potētajiem pensionāriem, bet ne visiem. Kuriem valsts sola pabalstu? 222
11. oktobris, 2021
Lasīt citas ziņas

Turklāt šis mācību gads sola daudz izaicinājumu mācībām telpās, tāpēc AS “Latvijas valsts meži” (“LVM”) aicina mācīties dabā – daudzveidīgajās vides izglītības programmās, lai stiprinātu skolā iegūtās zināšanas ar praktiskiem uzdevumiem dabā atbilstoši “Skola 2030” mācību saturam.

Pēta, mācās un sporto

Viena no populārākajām programmām – “Mammasdabas” meistarklase – iedrošina 1.–6. klases apgūt mācību stundas ārpus klases, kopā ar skolotāju paveicot trīs meistardarbus.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pirmais ir āra nodarbības – to laikā bērni novērtē dabas bagātības, vairākas mācību stundas pavadot skolas pagalmā, parkā vai mežā un izmantojot dabas materiālus.

Otrais ir “Koka meistarstiķis”, kur galvenais uzdevums – iemācīties prātīgi izmantot vienu no Latvijas lielākajām bagātībām – koksni. Skolēniem jāizveido kāda funkcionāla lieta no koksnes, papīra vai kartona.

Trešais darbiņš ir “Meža meistardiena”. Šis būtībā ir kārtīgs klases pārgājiens mežā. Galvenais – attiecīgam gadalaikam piemērots apģērbs, kas ļaus izbaudīt arī lietu vai sniegu.

Bet pamatskolas vecākās 7.–9. klases šajā mācību gadā aicinātas ne tikai sportot dabā, bet arī piedalīties veselīgākajā olimpiādē, kas vien var būt, proti – Meža olimpiādē! Dalībai šajā pasākumā par godu Latvijas olimpiskās kustības simtgadei aicina arī Latvijas olimpieši.

Lai piedalītos Meža olimpiādē, komandas dalībniekiem jāizdomā sportiska un izzinoša āra mācību spēle par mežu. Olimpiādi organizē “LVM” kopā ar Latvijas Olimpisko komiteju, Valsts izglītības satura centru un AS “Latvijas Finieris”.

Bet pašiem mazākajiem dabas draugiem mācīšanos dabā rosina brašākais cīnītājs par tīriem valsts mežiem – Cūkmens, kurš ir arī galvenais varonis “LVM” bērnudārzu ekoprogrammā “Cūkmena detektīvi”.

Tās mērķis ir rosināt bērnos atbildību pret vidi, vairot izpratni par vērtīgo un arī lieko dabā. Bērni kopā ar pedagogu soli pa solim atklāj dažādus meža noslēpumus un kļūst par īstiem Cūkmena detektīviem.

Ekoprogramma dalīta divos gados. Pirmajā bērni apgūst četras tēmas – “Meža netīrie noslēpumi”, “Cūkmenam pa pēdām”, “Mežs rotaļlietu kastē” un “Audzēsim skābekli!”. Otrajā gadā bērni kopā ar audzinātāju dodas izzinošos piedzīvojumos rudenī, ziemā un pavasarī. Ekoprogrammas norisi finansiāli atbalsta Latvijas Vides aizsardzības fonds.

Mācīt dabu no mazotnes

Bet palūkosim, kā mācības dabā notiek kādā no lauku bērnudārziem. Uz pirmsskolas izglītības iestādi “Vecauce” cauri senam pils parkam, kas bagāts simtgadīgiem dižkokiem un pīļu dīķiem, ved šaurs, līkumots celiņš.

Jau pati vide šeit rosina domāt un dzīvot zaļi. Skolotāja Inita Pumpure stāsta, ka parka sakopšanas darbos vienmēr ir piedalījušies bērnudārza darbinieki un bērni ar visām ģimenēm. Ar lielu entuziasmu atbalstītas Lielās talkas, kad ierodas lieli un mazi strādātgribētāji.

Talkas laikā vienmēr tiek savākts milzum daudz atkritumu, kurus šķiro uz vietas, tā izglītojot bērnus par vērtīgo un lieko dabā. Sakārtojot un saudzējot dabu, radusies interese izkopt zaļo dzīvesveidu, tādēļ pirms pieciem gadiem bērnudārzs pieteicās “LVM” ekoprogrammai “Cūkmena detektīvi”.

“Jau pirmajā tikšanās reizē bērni Cūkmenu sagaidīja kā labu draugu un apņēmās atklāt dažādus meža noslēpumus. Tā, sākoties jaunajam mācību gadam, Cūkmens ar savu Cūkmobīli brauc ciemos, dāvinot attīstošās spēles, mācību materiālus, kartes, kā arī pozitīvas emocijas bērniem un pieaugušajiem,” stāsta skolotāja.

Lai kļūtu par Cūkmena detektīviem, pirmajā mācību gadā bērniem kopā ar pedagogiem jāveic noteikti uzdevumi, bet otrajā gadā jāveic novērojumi dabā un jāveido dienasgrāmata. Noslēgumā visi kopā gatavo izstādi par meža piedzīvojumiem un iepazīstina vecākus ar padarīto.

“Bērni labprāt dodas dabā, jo nav sliktu laika apstākļu, ja ir piemērots apģērbs un interesanta nodarbošanās iestādes āra nojumē, ko lepni dēvējam par “zaļo klasi”.

Šī ekoprogramma pieradināja ne tikai bērniem būt atbildīgiem par apkārtējo vidi, bet arī pieaugušajiem meklēt jaunas zaļā dzīvesveida iespējas. Piemēram, aktīvi darbojamies bateriju vākšanas programmā, kad mazie rosina vecākus izlietotās baterijas nemest atkritumos, bet likt īpašos konteineros grupiņu garderobēs.

Šogad ir iecere ar “LVM” atbalstu gatavot jaunus putnu būrīšus. Šajā darbā aicināsim palīgā tētus. Gribu iedrošināt citas pirmsskolas izglītības iestādes un to pedagogus iesaistīties šajā aizraujošajā programmā, kas būtu solis pretī zaļākam dzīvesveidam, zaļākai Latvijai,” teic skolotāja Inita.

Saskaņā ar dabu

“Skolēniem ļoti labas atsauksmes par Meža dienu pasākumu “LVM” Tērvetes dabas parkā, tādēļ ļoti ceram, ka pavasarī tās atkal varēs norisināties,” teic Irlavas skolas skolotājs Kaspars Reihmanis.
Foto no Kaspara Reihmaņa arhīva

“Laikam jau pati skolas apkārtne rosina dzīvot saskaņā ar dabu un mežu, jo visiem zināmais “Silavas valsis” sarakstīts par mūsu skolu un ir skolas himna. Skaistie priežu sili apkārtnē dod iespēju bieži mācīties ārpus telpām,” tā Irlavas skolas skolotājs Kaspars Reihmanis.

Viņš vada darbmācības nodarbības un jau daudzus gadus kopā ar skolēniem piedalās “LVM” rīkotajos izglītības pasākumos.

“Ar mazāko klašu skolēniem izgatavojam un izliekam putnu būrīšus, dodamies uz netālo skaisto “Viesatas upesloku” dabas taku, kur var iepazīt mežu visā tā krāšņumā. Bet ar vecāko klašu skolēniem kopīgi pildām mājas uzdevumus, lai komanda veiksmīgi varētu piedalīties “LVM” Meža olimpiādē.

Arī pavasarī, pandēmijas laikā, kad mācības notika tikai attālināti, izdevās kopīgi izdomāt jaunu spēli dabā, sagatavot materiālus un uzfilmēt video ar spēles gaitu. Te liels paldies skolēnu vecākiem, kuri vienmēr atbalsta bērnu piedalīšanos dažādos pasākumos un konkursos,” nosaka skolotājs.

Viņš arī stāsta, ka skolēni labprāt piedalās “LVM” rīkotajos pasākumos, jo tie ir aizraujoši un izzinoši. Skolēniem ir iespēja norises mežā redzēt klātienē, praktiski darboties dažādās darbnīcās, turklāt, kopīgi  gatavojoties sacensībām, iegūt ne tikai jaunas zināšanas, bet arī savstarpēji saliedēties.

“Nupat ar sestās klases skolēniem piedalījāmies “Meža ekspedīcijā” Popē, skolēniem ļoti patika mācības dabā. Bet pirms diviem gadiem skolas komandai izdevās uzvarēt “LVM” Meža olimpiādē Tērvetē un doties ekspedīcijā uz Austrijas Alpiem. Bijām ļoti gatavojušies, tādēļ, uzzinot par uzvaru, ļoti priecājāmies, jo iepriekšējā gada finālā pietrūka tikai viena punkta līdz uzvarai.

Es kā skolotājs pat nevaru vairs iedomāties ikdienu bez iespējas stundās doties ārpus telpām dabā. Skolēni jau zina, ka mēs šogad atkal iesim, brauksim un piedalīsimies dažādos “LVM” pasākumos.

Ja skolēni par šādu iespēju ir priecīgi, tad man kā skolotājam tas dod stimulu darīt visu bērnu rosināšanai iepazīt tuvāk mežu. Un, ja reiz ir kāds, kas organizē interesantus un izzinošus pasākumus mežā, tad kāpēc gan lai mēs, skolotāji, ar saviem skolēniem tajos nepiedalītos!” rezumē Kaspars.

Vēl var paspēt!

SAISTĪTIE RAKSTI

Lai gan pieteikšanās “LVM” programmām notiek pilnā sparā, līdz 23. septembrim skolas vēl var paspēt pieteikties gan 1.–6. klašu meistarklasēm (nolikums šeit www.lvm.lv/meistarklase), gan arī pirmsskolas iestāžu programmai “Cūkmena detektīvi” (nolikums šeit www.cukmens.lv).

Savukārt “LVM” Meža olimpiādei pieteikties var vēl līdz 30. novembrim (nolikums šeit www.lvm.lv/mezaolimpiade).

Publikācija tapusi sadarbībā ar AS “Latvijas valsts meži”

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
RE
Reklāmraksts
Laukos
ETERNIT bezazbesta šīferis – droša izvēle ikvienai saimniecībai! 1
23 stundas
AJ
Anita Jaunbelzere
Laukos
Gatis Apsītis-Ozoliņš: “Kāpēc baļķiem cenas kāpušas?” 7
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Covid-19 izbraukuma vakcinācija šodien notiks Valkā un Aucē 14
1 diena
IM
Ingrīda Mičāne
Laukos
“Nākotne laukos pozitīva, ja pievēršas modernizācijai un robotizācijai!” Zemnieki dalās pieredzē 12
3 dienas
LE
LETA
Ziņas
No ceturtdienas uz četrām nedēļām Latvijā spēkā stāsies stingrais “lokdauns” 219
10 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
Zvaigznes sola, ka tu šodien sasniegsi mērķi, lai kāds tas arī būtu! Horoskopi 19.oktobrim
12 stundas
ZD
Zigfrīds Dzedulis
Ziņas
20 eiro mēnesī – potētajiem pensionāriem, bet ne visiem. Kuriem valsts sola pabalstu? 222
11. oktobris, 2021
LE
LETA
Ziņas
Ko valdība pēc deviņu stundu ilgām sarunām nolēma par kovida ierobežojumiem? 98
11 stundas
AD
Artis Drēziņš
Ziņas
Brāļi nelikumīgi nomedī aļņus un tagad izcieš cietumsodu, lai gan notikuma vietā pieķerti netika 6
1 stunda
Lasīt citas ziņas
IP
Ilze Pētersone
Ziņas
“Ir pašvaldības, kurām nemaz neinteresē, ko bērni ēd!” Kas notiek skolu un bērnudārzu ēdnīcās? 10
Nedēļa
UG
Uldis Graudiņš

Laukos
Aizvadītās vasaras ekstrēmie dabas apstākļi ietekmēja visus lauksaimniekus. Kādu augļu un dārzeņu ražu izdevies šosezon izaudzēt? 3
11. oktobris, 2021
MS
Māra Skrīvele
Laukos
Neviena šķirne nav bez trūkumiem. Augļkopju pieredze un novērojumi par dažu ābeļu šķirņu audzēšanas īpatnībām 1
10. oktobris, 2021
MB
Māra Bērziņa
Laukos
Augu slimību un kaitēkļu izplatība oktobrī. Kādi aizsardzības pasākumi jāveic?
9. oktobris, 2021
IM
Ingrīda Mičāne
Laukos
Mājražotāju skaits pēdējo pāris gadu laikā krietni audzis. Kas to sekmējis? 2
9. oktobris, 2021
LE
LETA
Laukos
Codē atklāts nelegāls gaļas produktu ražošanas uzņēmums, kas produkciju piegādājis daudzviet Latvijā 18
8. oktobris, 2021
IR
Ilmārs Randers
Stāsti
“Ārsts varēs apskatīt, bet, kamēr cilvēks nekļūs par akūtu pacientu, uz operāciju netiks!” Daugavpils slimnīcas vadītājs Semjonovs par situāciju slimnīcā 3
Intervija 1 stunda
LA
LA
Ziņas
“Ir piemērots brīdis balstīt informētu sabiedrību!” Mediju vēstule valdībai un parlamentam 9
2 stundas
AD
Artis Drēziņš
Ziņas
Brāļi nelikumīgi nomedī aļņus un tagad izcieš cietumsodu, lai gan notikuma vietā pieķerti netika 6
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Pavļuts: Izdarīsim visu iespējamo, lai pie senioriem un slimniekiem pievestu vakcīnas
47 minūtes
LE
LETA
Ziņas
Žagars: Man kauns par Latvijas sabiedrību
17 minūtes
LE
LETA
Ziņas
Tiesai nodota Latvijas vēsturē vērienīgākās narkotiku kravas krimināllieta
42 minūtes
LA
LA.LV
Veselam
Cik lielam vajadzētu būt onkoloģiskās aprūpes budžetam? 2
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Šoferīšiem jābūt uzmanīgiem – vietām Latvijā apledojuši ceļi
21 minūtes
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. “Cilvēki jau sāks mirt uz trepēm, ko tad darīs?”: mediķi un zinātnieki ceļ trauksmi – “lokdauns” jāievieš nekavējoties 155
1 diena
OZ
Olafs Zvejnieks
Ziņas
“Latvenergo” finanšu direktors Guntars Baļčūns: “Latvijas patērētajiem šobrīd ir izdevīgāk veļu mazgāt brīvdienās un naktīs” 47
Intervija 1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Vai patiešām banānus? Noskaidrots, pēc kā garajās rindās “Lidl” veikalos Latvijā stāvējuši pircēji 103
2 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Speciālists skaidro, kāpēc šobrīd tik strauji pieaug gāzes un elektrības cenas. Cik ļoti tās vēl kāps? 40
1 diena
LA
LA.LV
Stāsti
Latvijas Paralimpiskās komitejas prezidente Daiga Dadzīte: “Jā, es “iebliezu” to poti!… Biju “antivakseru” statusā” 90
1 diena
LB
Laura Blumberga
Praktiski
Pašiem savs “citplanētietis”: trausls, bet plēsējs – ūdens iemītnieks aksolotls 5
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Spridzeklis kultūras namā, jāevakuējas!”: Ivo Fomina koncerts Tukumā noslēdzas neplānoti. Aizdomas par apzinātu kaitniecību 45
1 diena
LE
LETA
Ziņas
“Šī ir dubultslodze, kas situāciju ļoti sarežģī”: Stradiņa slimnīcas ārsti paredz ļoti smagu nākamo nedēļu 31
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. “Ir tiešām cilvēki, kas profesionāli pelna ar to naudu”: kā tiek “ražota” dezinformācija par Covid-19 160
1 diena
LE
LETA
Laukos
“Putnu fabrika Ķekava” gatava pieprasījuma gadījumā samazināt putnu blīvumu audzētavā un pagarināt audzēšanas ilgumu
08:40
RE
Reklāmraksts
Reklāmraksti
10 prasmes, ko var apgūt, spēlējoties ar LEGO
08:40
LE
LETA
Ziņas
Žagars: Man kauns par Latvijas sabiedrību
08:33