Strīds par migrācijas politiku starp Vācijas kancleri Angelu Merkeli un iekšlietu ministru Horstu Zēhoferu ir apdzēsts.
Strīds par migrācijas politiku starp Vācijas kancleri Angelu Merkeli un iekšlietu ministru Horstu Zēhoferu ir apdzēsts.
Foto – TOBIAS SCHWARZ/AFP/LETA

Migrācijas izrāde noslēgusies 3

Nedēļām ilgi Eiropas kaimiņus spriedzē turējušais “patvēruma politikas strīds”, kas gandrīz sabrucināja Vācijas valdību, licis politiķiem secināt: tik asā tonī sarunāties vairs nedrīkst. Vai šis konflikts nesīs arī kādas praktiskas pārmaiņas Vācijas migrācijas politikā, pagaidām nav zināms.

KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Dana Reizniece-Ozola kaila izpeldas ledainā ūdenī mīnus 23 grādos: “Savā āliņģī nevarētu iekļūt bez dēla neatlaidības un āmura!” 44
1 diena
MA
Māris Antonevičs
Ziņas
“Liela daļa Latvijas iedzīvotāju, arī viņš pats, ļoti vēlētos saņemt Krievijas vakcīnu.” Krievijas dezinformācijas apskats 58
20 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
Šī diena dāvās tev uzvaras sajūtu! Horoskopi 19.janvārim 2
18 stundas
Lasīt citas ziņas

Vāciju, tāpat kā lielāko daļu Eiropas valstu, patlaban nomoka ekstremāla svelme. Lauksaimnieki pieprasa izsludināt ārkārtas stāvokli, tiek ierobežota satiksme uz autostrādēm, deg lauki, un eksperti brīdina arī par mežu ugunsgrēku risku. Tikmēr iekšpolitiskā temperatūra, kas vēl nesen arī bija sasniegusi draudīgu atzīmi, ir kritusies. Starp Vācijas kancleri Angelu Merkeli un iekšlietu ministru Horstu Zēhoferu uzliesmojušais strīds par migrācijas politiku, kas vēl nesen draudēja izpostīt valdības koalīciju un līdz ar to arī satricināt stabilitāti Eiropas Savienībā, ir apdzēsts. Abi politiķi noslēguši ja ne īstu mieru, tad vismaz pamieru.

 

Jāmaina tonis

“Nē, nē, nē, nē.” Tā ar četrkāršu, teju aizkaitinātu “nē” uz jautājumu, vai tā dēvētā migrācijas strīda laikā kaut uz brīdi apsvērusi atkāpšanos no amata, atbildēja Merkele, iztaujāta Vācijas žurnālistu rīkotajā federālajā preses konferencē pirms došanās vasaras atvaļinājumā: “Kad es atrodos konflikta vidū, man jākoncentrē sēki uz to, [nevis domu par atkāpšanos].”

Arī citādi viņa centās radīt nosvērtības un spēka iespaidu. It kā nekas īpašs nebūtu noticis. Jā, kristīgajiem demokrātiem ar Bavārijas Kristīgi sociālo savienību bijušas dažas domstarpības. Neveiksmīgi komunicētas, tās pazeminājušas sabiedrības uzticību. “Man šķiet, ka tā tas ir. Un tādēļ no mums tiek pieprasīts tālākajā darbā parādīt, ka smagas problēmas varam risināt arī citā tonalitātē.”

Taču ārpus tā – koalīcijas partneri turpināšot sadarboties, kā ierasts. Vēl pirms dažām nedēļām gan Horsts Zēhofers publiski bija paudis: “Ar šo sievieti es vairs nevaru strādāt.”

 

Konflikts par detaļu

Par ko vispār bija strīds? Un par ko īsti tagad vienojušies Zēhofers un Merkele?

Nemitīgā publiskā konfliktā par bēgļu politiku abi politiķi ir atradušies jau kopš 2015. gada. Prasība par bēgļu uzņemšanas augšējo robežas noteikšanu līdz 200 000 gadā jeb ”Obergrenze”, kuru neatlaidīgi divu gadu garumā izvirzījis Zēhofers, kļuvusi par viņa politisko firmas zīmi. Tagad gan šī ideja ir atmesta. Tomēr pašreizējās valdības koalīcijas līgumā tieši Zēhofera prasības dēļ ierakstīta apņemšanās, ka jaunieradušos patvēruma meklētāju skaitam būtu jābūt ne lielākam par 180 000 līdz 220 000.

Konflikta pēdējā saasinājuma sākotnējais iemesls bija kāda neliela detaļa jaunā politiskā dokumentā. H. Zēhofers, kurš jau kopš stāšanās amatā ir uzņēmies tādu kā galvenā migrācijas jautājumu pārziņa lomu Vācijas valdībā, bija sagatavojis “migrācijas ģenerālplānu”, ar kuru paredzēts viest vairāk stingrības un kārtības Vācijas bēgļu politikā. Visu strīda laiku gan plāns tika turēts slepenībā, un tā precīzu saturu zināja tikai paši strīdnieki.

Par 62 no 63 no šī plāna punktiem, tostarp, piemēram, par jaunā tipa patvēruma meklētāju izmitināšanas centriem, kur bēgļi tiktu izmitināti no ierašanās līdz izraidīšanai, Zēhoferam ar Merkeli domstarpību nebija. Taču par klupšanas akmeni kļuva pēdējais punkts: citās ES valstīs reģistrēto migrantu atraidīšana uz Bavārijas robežas ar Austriju. Šai ministra iniciatīvai Merkele kategoriski nepiekrita, uzstājot uz eiropeisku, nevis nacionālu risinājumu.

 

Deva “pēdējo iespēju”

Konflikts, dienu no dienas abiem strīdniekiem apmainoties pārmetumiem, saasinājās tiktāl, ka Zēhofers izvirzīja ultimātu: ja vien Merkelei ES samitā neizdosies panākt pietiekami iedarbīgu eiropeisku risinājumu, viņš jau jūlijā vienpersoniski izdošot rīkojumu uzsākt migrantu atraidīšanu uz robežas. Steidzamību, kādu savām prasībām piešķīra Zēhofers, gan aizdomīgu darīja apstāklis, ka viņa iecerētās atraidīšanas uz robežas praktiski varētu skart vien dažus desmitus cilvēku dienā. Pārlieku nenozīmīgs skaits, lai tā dēļ vien uz spēles liktu Vācijas valdības nākotni.

Tādēļ kritiķi pārmeta: Kristīgi sociālās savienības vadītājam patiesībā vairāk par valsti rūpot cīņa par balsīm šoruden gaidāmajās Bavārijas parlamenta vēlēšanās. Zēhofers to noliedza. Tomēr atzina, ka viņa uzstājība patiesi vairāk esot saistīta ar simbolpolitiku jeb kārtības un tiesiskuma atjaunošanu, ne tik daudz praktiskām akūtām problēmām uz robežas.

Zēhofera ultimātu Merkelei tā arī neizdevās izpildīt – vismaz tā to vērtēja viņš pats. ES samitā panāktās vienošanās, tostarp tā dēvēto “izkāpšanas platformu” ierīkošanu Āfrikas valstīs, Zēhofers nosauca par “bezjēdzīgām”. Vispirms viņš darīja zināmu, ka grasās atkāpties no ministra un Kristīgi sociālās savienības vadītāja amata. Vēl brīdi vēlāk “atkāpās no atkāpšanās”, paziņojot, ka tomēr vēl pēdējo reizi runās ar Merkeli. Šajā sarunā dzima kompromiss: migrantu “tranzīta centru” izveidošana Vācijas pierobežā. Tur citās ES valstīs pirmreizēji reģistrētie bēgļi un migranti tiktu ievietoti uz 48 stundām, lai pēc tam tiktu izraidīti uz attiecīgo ES valsti, piemēram, Grieķiju, Spāniju vai Itāliju.

 

Atbalsts rūk

Priekšlikumam par tranzīta centriem turpretī nepiekrita sociāldemokrāti. “Mēs nepieļausim nekādas slēgtas nometnes,” paziņoja Sociāldemokrātiskās partijas vadītāja Andrea Nālesa. “Tā ir apmelošana sacīt, ka tur tiks būvētas nometnes ar dzeloņdrātīm. Tas tā nebūs,” iebilda Kristīgo demokrātu savienības parlamenta frakcijas vadītājs Folkers Kauders.

Vēlāk sociāldemokrāti savu nostāju mīkstināja, vienojoties ar kristīgajiem demokrātiem, ka “tranzīta centriem” jāmaina nosaukums uz “transfēra centriem” un tie jāierīko policijas telpās. Nesen, beidzot publiskojot savu plānu, gan atklājās, ka Zēhofers šo vienošanos nav ņēmis vērā un joprojām turas pie “tranzīta centriem”.

Ārpus tā plāns satur dažādas ierosmes, tostarp tajā runāts arī par attīstības palīdzību, integrācijas kursu piedāvājuma uzlabošanu, izraidīšanām. “Bet – tur nav nekā jauna. Esmu darbojusies pie koalīcijas līguma izstrādes, daudz kas no šī plāna tika iekļauts jau tur,” intervijā laikrakstam “Süddeutsche Zeitung” vērtējusi Ziemeļreinas-Vestfālenes pavalsts kristīgo demokrātu politiķe un integrācijas valsts sekretāre Zerapa Gilere.

Kurš šajā teatralizētajā strīdā ir ilgtermiņa uzvarētājs un kurš – zaudētājs, par to politikas pētnieku viedokļi dalās. Pēdējās aptaujas gan rāda: atbalsts Kristīgi Sociālajai savienībai pēc tā dēvētā “migrācijas strīda” Bavārijā ir samazinājies. Partijas mērķis iegūt absolūto vairākumu Bavārijā pagaidām vairs nav reāls. “Alternatīvai Vācijai” atbalsts saglabājies nemainīgs, kamēr citām partijām audzis. Nesen Minhenes ielās izgāja vairāki desmiti tūkstoši protestētāju, iebilstot pret “bezatbildīgu šķelšanas politiku”, kuru īstenojot Zēhofera partija. “Ikviens, kurš vien to grib redzēt, redz, ka šeit tiek īstenota kampaņa pret mani un manu partiju,” tā iedzīvotāju noraidošo attieksmi skaidro pats Zēhofers.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Dana Reizniece-Ozola kaila izpeldas ledainā ūdenī mīnus 23 grādos: “Savā āliņģī nevarētu iekļūt bez dēla neatlaidības un āmura!” 44
1 diena
MA
Māris Antonevičs
Ziņas
“Liela daļa Latvijas iedzīvotāju, arī viņš pats, ļoti vēlētos saņemt Krievijas vakcīnu.” Krievijas dezinformācijas apskats 58
20 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
Šī diena dāvās tev uzvaras sajūtu! Horoskopi 19.janvārim 2
18 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Linda Mūrniece divus mēnešus pēc kāzām atkal brīva sieviete? 20
4 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Dziedātāja Laura Reinika mīļotā māsa Rūta atklājusi, ka sava pirmā bērniņa gaidīšanas laiku viņa tā arī neiemācījās izbaudīt 12
1 diena
Lasīt citas ziņas
LE
LETA
Veselam
Latvijā mirušo Covid-19 pacientu skaits pārsniedzis 1000 robežu 1
1 stunda
IS
Ilmārs Stūriška
Ziņas
Netraucē ne bargs sals, ne sniegs: pandēmijas laikā bērni ārā trenējas jebkuros laikapstākļos
18 minūtes
LE
LETA
Veselam
Latvijā saslimstība ar Covid-19 augstāka nekā vidēji Eiropā, bet cik reizes?
44 minūtes
Raivis Šveicars
Ziņas
Gāzīs no troņa “Dolby”: Vienam no izcilākajiem Latvijas jaunuzņēmumiem netrūkst ambiciozu plānu 3
3 stundas
MB
Madara Briede
Praktiski
Uz nama jumta bīstams sniegs, bet pārvaldnieks novelk brīdinājuma lentas: vai darbs padarīts un sniegs vairs nevienu neapdraud?
14:30
LE
LETA
Ziņas
Meklēs iespējas samazināt sāls lietošanu Rīgas ielās
14:29
IS
Ilmārs Stūriška
Ziņas
Netraucē ne bargs sals, ne sniegs: pandēmijas laikā bērni ārā trenējas jebkuros laikapstākļos
14:22
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. TV un radio personība Sipeniece-Gavare pirmo reizi iepazīstina ar savu mammu Austru, izpelnoties gan apbrīnu, gan kritiku 1
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
Atklāj, kurā Latvijas novadā šobrīd ir visvairāk Covid-19 slimnieku uz 100 000 iedzīvotāju
1 stunda
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Erotisko romānu autori Karīnu Račko pēc Covid-19 vakcīnas sagaida negācijas: “Tika apgalvots, ka esmu uzpirkta, “atmazgāju” naudu, bilde “safabricēta”…”
49 minūtes
AD
Artis Drēziņš
Ziņas
Kravas auto vadītājs Aleksandrs, brauca pa galveno ceļu, tomēr vainīgs 12
7 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Speciāliste skaidro, cik ticams ir Covid-19 testa rezultāts, ja vienā dienā tas ir pozitīvs, bet nākamajā – negatīvs? 8
4 stundas
LE
LETA
Ziņas
Navaļnijam būs jāstājas tiesas priekšā par kara veterāna “apmelošanu”
35 minūtes
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Princis Harijs un Megana Mārkla kļuvuši par “vispārdotākajām karaliskajām personām” vēsturē: viņi var kļūt par miljardieriem 1
3 stundas
EK
Elīna Kondrāte
Veselam
Parādījušies simptomi, bet tuvumā nav analīžu nodošanas punkta. Kā nodot Covid-19 analīzi? 2
7 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“No sistēmas viedokļa tas nav izskaidrojams.” Judins komentē topošā Vakcinācijas biroja solītās algas 3500 līdz 4900 eiro apmērā 21
3 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Linda Mūrniece divus mēnešus pēc kāzām atkal brīva sieviete? 20
4 stundas
IK
Ilze Kuzmina
Ziņas
Par 100 miljonu sadali lēma dažās stundās 5
7 stundas
EL
Egils Līcītis
Ziņas
Sportā sen visu izšķir nauda – tā pārliecina arī federācijas stīvāko tiepšu. Egila Līcīša feļetons
4 stundas
SK
Skaties.lv
Stāsti
“Nezinu, kur atradām spēku!” Divas sievietes izglābj Daugavā ielūzušu ģimeni ar zīdaini 3
16 stundas
ML
Māra Lapsa
Veselam
“Ēdu šokolādes konfektes un sastāvā pamanu pārtikas piedevu E471!” Kas tas ir un kā ietekmē veselību? 6
6 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Dana Reizniece-Ozola kaila izpeldas ledainā ūdenī mīnus 23 grādos: “Savā āliņģī nevarētu iekļūt bez dēla neatlaidības un āmura!” 44
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Dziedātāja Laura Reinika mīļotā māsa Rūta atklājusi, ka sava pirmā bērniņa gaidīšanas laiku viņa tā arī neiemācījās izbaudīt 12
1 diena
LA
Latvijas Avīze
Ziņas
Neparasts gadījums – dakteris Jakovins. Krāpnieks tiesu izpildītāja mantijā? Nedēļas notikumu apskats 12
1 diena
SK
Skaties.lv
Ziņas
Jauns skandāls? Pūces stāvvietu atļaujas lietā atklājušies jauni apstākļi 24
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieki – Andulis un Alnis
3 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Nekad mūžā nespēju iedomāties, ka kādreiz to teikšu!”. Producents Juris Millers atklāj, ka pašmāju sabiedriskā TV uzdevumu šobrīd veic Krievijas galvenais TV kanāls 73
2 dienas
LL
LETA, LA.lv
Ziņas
Pabriks atklāj, ka Latvijas aizsardzības resors gatavojas iepirkt kara hospitāli 20
1 diena
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Saldummīļi sarosās! Mājās gatavota saldā rulete ar aprikožu džemu un zemesriekstiem 1
1 diena
SD
Sandra Dieziņa
Ziņas
“Nekad vēl tā nav bijis, ka nodod preci veikalam un tūlīt vajag vēl.” Audzis pieprasījums pēc zāļu tējām 9
2 dienas
LP
LĪGA POMMERE
Kokteilis
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa: no 19. līdz 24.janvārim
40 minūtes