Foto – Shutterstock.com

Mīti un patiesība par dūlām + Sākas Dūlu nedēļa! 4

Sabiedrībā vārds “dūla” ir nedaudz iegājies, tomēr daudzi joprojām mēdz pārprast, kas īsti ir dūla un kas viņas kompetencē neietilpst.

VIDEO. Zēns 11 gadu vecumā kļūst par tēvu: “Viņa teica, ka mīl mani, taču nevēlas, lai kāds to uzzina”
Tamperes hokeja halles šova meistars, kurš spēles laikā lika latviešu dziesmas: “Tas ir bijis mans sapnis – vadīt spēli šādiem skatītājiem”
VIDEO. Latvijas tenisa zvaigzne Aļona Ostapenko zaudējot spēli, rupji krievu valodā nolamā sāncensi no Amerikas 128
Lasīt citas ziņas

Dūlu nedēļā Latvijas Dūlu apvienība skaidro nepamatotus priekšstatus par dūlām.

1. Dūla pieņem dzemdības.
. Reižu pa reizei tiek dzirdēts šāds mīts. Patiesībā dūla nav mediķis un dzemdības nepieņem, tas ir vecmāšu un ārstu dzemdību speciālistu kompetencē. Dūla palīdz dzemdībās sievietei vai pārim – emocionāli, informatīvi (skaidrojot notiekošo, ja nepieciešams) un fiziski (punktu masāžas, pozu atbalsta u.tml. ziņā, ja ir vajadzība).
Mēs tēlaini mēdzam teikt, ka dūla palīdz dzemdībās pārtapt jeb “piedzimt” mammai, ģimenei.

CITI ŠOBRĪD LASA

Latvijā dūla mācās trīsgadīgos kursos, kuros apgūst psiholoģiju, fizioloģijas pamatus un dūlu prasmes.

2. Dūla palīdz tikai dzemdībās
Nē. Dūlas atbalsts sniedzas grūtniecības (dažkārt – pat bērna plānošanas laikā), dzemdībās un pēcdzemdību periodā.

Grūtniecības laikā tas ir emocionāls atbalsts, iespēja apgūt dažādas relaksācijas metodes dzemdībām, atbalstošā sarunā un ar radošām metodēm atklāt individuālos veidus, kas varētu palīdzēt radībās, iepriekšējo dzemdību pieredzes pārstrāde u.tml.

Pēcdzemdību periodā dūla palīdz apzināt jauno – mātes – lomu un to, kā šī loma ietekmē visas esošās lomas; atbalstošā sarunā pārrunā dzemdības un jauno dzīves situāciju, palīdzot pārstrādāt jeb rast ieguvumus, atzīstot zaudējumus un gūstot atziņas no jebkādas dzemdību pieredzes; atbalsta zīdīšanas jautājumos. Tāpat dūla var ļaut piedzīvot dažādus psiholoģiski un ķermeniski stiprinošus pēcdzemdību rituālus kā pirtīžas, relaksāciju ar lakatu palīdzību u.c.

3. Dūla atbalsta tikai dabiskās dzemdībās
Nē. Viens no galvenajiem motīviem dūlas darbā ir “sekot sievietei” – viņas vajadzībām, dzīves skatījumam, situācijai. Tādēļ dūla atbalsta dzemdībās sievieti, lai kur un kā arī tās notiktu.

Dūlas darbs ir izskaidrot notiekošo dzemdībās, atbilstoši sievietes jautājumiem izskaidrot atšķirības dažādās dzemdību vietās, taču lēmums, kur un kā dzemdēt, vienmēr būs mammas.

Dūla var skaidrot ieguvumus no dabiskām dzemdībām, pamatojoties pierādījumos balstītas medicīnas atziņās un vecmāšu, arī savā, pieredzē. Tieši tāpat viņa skaidro iespējamo medicīnisko iejaukšanos vajadzību, kāda dažkārt ir, iespējamos ieguvumus un zaudējums dažādām dzemdību situācijām. Tomēr tik, cik katrai sievietei tas vajadzīgs. Turklāt – nekādā gadījumā neuzspiežot savu personīgo pieredzi.

4. Dūlas darbs saistīts ar bērniņiem, viņas auklē mazuļus
Vairāk nē. Dūla pamatā strādā ar sievieti vai pāri. Dūla palīdz mātei sajust, kā jūtas viņa bērns, kādas ir viņa vajadzības. Kad mazulis piedzimis, dūla nebūs tā, kas “raus bērnu no rokām ārā”, gluži otrādi – dūlas uzdevums ir stiprināt mammu, ļaut viņai noticēt sev, savām spējām rūpēties un mīlēt savu bērnu. Tāpēc, piemēram, ierādot, kā jaundzimušo nomazgāt vai apģērbt, svarīgi būs ļaut mammai to darīt pašai, dūlai tikai nedaudz piepalīdzot, ierādot, taču pārliecinoties klātienē, ka mamma un tētis to var paveikt pati. Un noteikti par to uzteicot.

Dūla nav bērnu aukle – pamatā viņu nevar nolīgt kā mazuļa pieskatītāju. Jo dūla ir atbalsts mātei. Varētu būt atsevišķi gadījumi, kad dūla, piemēram, pieskata bērnu uzreiz pēc mazuļa piedzimšanas vai mātei ārstējoties. Taču tas būs vairāk izņēmums.

5. Dūlai ir tik izcila intuīcija, ka viņa nolasīs manas vēlmes
Nē. Lai arī atbalstošā darbā patiešām tiek izkopta intuīcija, tomēr dūla nenolasīs visas vajadzības no acīm. Dūlas veicina sievietes vajadzību apzināšanos un to paušanu dūlai, vīram, aprūpes personālam. Reizēm sarunās ar pāri atklājas, ka sievietei ir pārāk izplūdušas prasības no vīra un dūlas, teiksim, “gribu, lai mani atbalsta”. Taču, tālākajā sarunā atklājas, ka vīram un sievai ir gluži atšķirīgi priekšstati, ko tad šis “atbalsts” nozīmē. Dūla palīdz to konkretizēt, tādējādi palīdzot sievietei saņemt dzemdībās tādu atbalstu, kas atbilst tieši viņas vajadzībām.

6. Dūla vajadzīga tikai tad, ja sieviete dzemdē viena
Jā un nē. Dūla vajadzīga tad, kad sieviete tādu vajadzību jūt. Dūlas atbalsta gan ģimenes dzemdībās, gan tad, kad sieviete dzemdē viena.

Dūla var palīdzēt vīrietim dzemdībās justies drošāk, atrast, kas ir piemērotākais viņa atbalsts tieši viņa sievietes dzemdībās. Atbilstoši pāra vajadzībām, dūla dzemdībās iesaistās mazāk vai vairāk aktīvi, piemēram, palīdzot vīram rast idejas, kā var palīdzēt sievai vai viņu nomierinot.

7. Dūla pastāvēs par mani dzemdībās, aizstāvēs, kad kāds gribēs medicīniski iejaukties
Nē. Dūla ir nemediķis un dūlas ētikas kodekss nepieļauj iejaukšanos mediķu darbā. Dūla var atgādināt, ka sieviete var ar savu aprūpes personālu runāt, jautāt, kāpēc plānots kaut ko darīt un kādas ir alternatīvas izvēles.

Dūlas iedrošina sievieti grūtniecības laikā meklēt tādu dzemdību vietu, kas atbilst viņas vajadzībām, kur sieviete justos droši.

8. Ja man ir dūla, man jātic Dievam vai kaut kam mistiskam
. Dūlas gan runā par sievietes iekšējiem spēkiem, taču tie ir spēki, kas ir jebkurā cilvēkā ar dažādiem pasaules uzskatiem. Dūlai nebūtu jāuzspiež savs pasaules uzskats, turklāt dūlu, tāpat kā jebkura amata pārstāvju vidū, pasaules skatījums ir atšķirīgs.

9. Ja ir dūla, nav jāslēdz līgums ar vecmāti
Var būt dažādi. Jāseko savām vajadzībām! Dūla sniedz nepārtrauktu atbalstu dzemdībās, vecmāte – ne vienmēr, dažkārt ir jārūpējas par vairākām dzemdētājām vienlaikus.
Dūla sniedz emocionālu atbalstu, taču medicīnisku – ne.

Dūla var skaidrot notiekošo, taču nevar ietekmēt to, kā tiks vadītas dzemdības (to var darīt atšķirīgām pieejām). Ja ir atrasta sava vecmāte, ar kuru sievietei ir līdzīgs skatījums, bieži vien tieši tādā tandēmā – vecmāte (dažkārt – ārsts) un dūla – sieviete piedzīvo saudzīgākās dzemdības.

***
Tradicionāli martā tiek rīkota Pasaules Dūlu nedēļa. Arī Latvijas dūlas jau ceturto reizi aicina visus interesentus uz Dūlu nedēļas pasākumiem no 17. līdz 31.martam. Šogad Dūlu nedēļas pasākumos vairāk varēs uzzināt par to, kāda veida atbalstu dūla var sniegt sievietei un ģimenei ne tikai dzemdībās, bet tieši grūtniecības un pēcdzemdību laikā.
Latvijas Dūlu apvienība dibināta 2010.gadā. Šobrīd tajā apvienojušies vairāki desmiti dūlu un dūlu apmācībā. Latvijas Dūlu apvienība noslēgusi sadarbības līgumu ar Rīgas Dzemdību namu, lielāko dzemdību iestādi Latvijā. Veiksmīga sadarbība dūlām ir arī ar citiem stacionāriem.

SAISTĪTIE RAKSTI

Visus ar dūlām saistītos jautājumus varēsiet noskaidrot, apmeklējot Dūlu nedēļas pasākumus visā Latvijā – Rīgā, Liepājā, Talsos, Tukumā, Dobelē, Jelgavā, Ogrē, Siguldā, Cēsīs, Jaunpiebalgā, Rēzeknē.

Izsmeļošs pasākumu kalendārs un plašāka informācija par dūlām: www.dulas.lv

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Tamperes hokeja halles šova meistars, kurš spēles laikā lika latviešu dziesmas: “Tas ir bijis mans sapnis – vadīt spēli šādiem skatītājiem”
FOTO, VIDEO. Suņi, kaķi, putni un skaista Latvija: ar ko soctīklos dalās mūsu jaunais prezidents Rinkēvičs?
VIDEO. Latvijas tenisa zvaigzne Aļona Ostapenko zaudējot spēli, rupji krievu valodā nolamā sāncensi no Amerikas
“Lai nomaina himnas vārdus uz “kur latvju geji dzied” bijušais politiķis Mamikins satrakojies pēc prezidenta vēlēšanām. Iesaistās arī policija
VIDEO. Zēns 11 gadu vecumā kļūst par tēvu: “Viņa teica, ka mīl mani, taču nevēlas, lai kāds to uzzina”
Tamperes hokeja halles šova meistars, kurš spēles laikā lika latviešu dziesmas: “Tas ir bijis mans sapnis – vadīt spēli šādiem skatītājiem”
VIDEO. Latvijas tenisa zvaigzne Aļona Ostapenko zaudējot spēli, rupji krievu valodā nolamā sāncensi no Amerikas
Krievijā aizliedz pieminēt “Vagner” un Prigožina vārdu. Kas noticis?
Attēls, kas liek raudāt visai pasaulei: Kijivā krievu uzbrukumā nogalinātās meitenītes vectēvs neatkāpjas no mirušās mazmeitas
Lasīt citas ziņas
“Solījumi ir jāpilda!” dziedātājs Lauris Reiniks piepilda krustdēla sapni
VIDEO. “Vai tiešām neesmu pelnījusi sev blakus īsto cilvēku?” Magone mīļoto vīrieti meklēs ar iepazīšanās sludinājumu
FOTO. Ķīpsalā sacentīsies vairāk nekā 3000 suņu un 200 kaķu par titulu “Latvijas uzvarētājs 2023”
Tev gribēsies laiku pagriezt atpakaļ, bet to nevar izdarīt… Horoskopi 2.jūnijam
Biruta, Mairita un Bernedīne – šīs dienas gaviļnieces. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
VIDEO. “Es tev atzvanīšu!” Mārim Grigalim tiešajā ēterā komiska situācija – viņam zvana kāds īpašs cilvēks
“Var gadīties, ka mums notiks kardināla iekšējā varas pārdale…” Saruna ar Ilgu Kreitusi pēc Valsts prezidenta vēlēšanām
SPECIĀLIZLAIDUMS. Vai Rinkēvičs tagad ir laimīgs? Saruna ar jaunievēlēto Latvijas prezidentu
“Krievi pāriet uz aizsardzību…” Slaidiņš pārliecināts, ka tuvākajā laikā gaidāma strauja notikumu attīstība Ukrainā
Tamperes hokeja halles šova meistars, kurš spēles laikā lika latviešu dziesmas: “Tas ir bijis mans sapnis – vadīt spēli šādiem skatītājiem”
Krievijas teritorijā atkal rosās krievu brīvprātīgie: notiek apšaudes, dzirdamas kaujas skaņas un sprādzieni
Attēls, kas liek raudāt visai pasaulei: Kijivā krievu uzbrukumā nogalinātās meitenītes vectēvs neatkāpjas no mirušās mazmeitas
FOTOREPORTĀŽA. Ziedoņa muzejs Murjāņos sāk jauno jubilejas sezonu ar drosmīgiem jaunumiem
Tas ir tāpēc, ka Krievija nepiedalījās… Krievijas medijos izsmieti Latvijas hokeja izlases panākumi
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs
Jautā skatītāja: Vai kāds neuzdzīvojas uz ziedojumiem ukraiņiem?
23:09
Divgadniekam Ziemeļkorejā piespriests mūža ieslodzījums, viņš nekad neredzēs dzīvi ārpus cietuma sienām
22:34
Daudzsološs sākums “Rīgas festivāla” programmai
22:01