Raitis Gosiņš pārdomās uz “Lielvēveru” māju sola.
Raitis Gosiņš pārdomās uz “Lielvēveru” māju sola.
Foto: Zigmunds Bekmanis

Muzejā dzīvot nedrīkst… Brīvdabas muzeja īpašumu Vecpiebalgā pieskatītājam – piespiedu jurģi 0

Zigmunds Bekmanis, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Piontkovskis: Putins zina, ka Baltijas valstis pretosies, bet nav pārliecināts, ko darīs Rietumi 134
Izskan ziņas, ka Ukrainā parādījusies Baltkrievijas bruņoto spēku vienība. Slaidiņš skaidro, vai tā ir taisnība 28
FOTO. “Prāta Vētras” bundzinieks Kaspars Roga komentē savu došanos prom no Latvijas 16
Lasīt citas ziņas

 

Pirms Lieldienām sociālos tīklus pāršalca satraucoša vēsts – dzīvesvieta etnogrāfiskajā lauku sētā “Vēveri” Vecpiebalgā Cēsu novadā jāpamet ilggadējam ekspozīcijas pieskatītājam, vienmēr atsaucīgajam un aizrautīgajam stāstniekam Raitim Gosiņam, kuram savulaik mājvietu vienā no muzeja ēkām līdz mūža galam bija atvēlējusi Latvijas Etnogrāfiskā brīvdabas muzeja vadība, bet nu situācija mainījusies.

CITI ŠOBRĪD LASA

Vēl satraucošāka šī ziņa šķita tādēļ, ka Raitim nekur citur īsti nebija kur palikt, jo, izņemot mātes brāli kinorežisoru Rolandu Kalniņu, kuram šā gada maijā apritēs simts gadu, citu radinieku nav. Kā Raitim gadījies nonākt tik neapskaužamā stāvoklī, dodos raudzīt pie viņa paša uz “Lielvēveriem” – vienu no teju divdesmit etnogrāfiskajām ēkām, kas Vecpiebalgā saglabājušās līdz mūsdienām.

 

Jurģu priekšvakarā

Kad zvanu, lai pieteiktos ciemos, vecā vīra balsī manāms satraukums – īsti negriboties par to runāt. Rudenī viņam palikšot astoņdesmit gadu – šādā vecumā jurģot nav joka lieta, jo īpaši, ja esi iesakņojies apsolītajā zemē. Tomēr ātri virsroku ņem bijušā kultūras darbinieka atvērtība.

Raitis vien piebilst, lai pārāk nekavējoties, jo vakarpusē viens piebaldzēns vedīšot viņu vietraugos uz Inešiem, kur kāda kundze, lāga dvēsele, esot piesolījusi dzīvojamo platību savā lauku mājā.

“Man jau labāk patiktu laukos nekā sociālajā dzīvoklī, tur manam runcītim klātos labāk. Esmu kā vecmāte, jo, kad viņš dzima, kaķenei pieņēmu dzemdības.”

Man ierodoties, rudais Bonaparts nav redzams ne pagalmā, ne istabā. “Es jau arī pa ziemu visu laiku turu logu vaļā, lai viņš var iet un nākt, kad tīk,” teic Raitis, izrādot savu mājvietu muzejmājā.

Nekādi dižie apartamenti jau viņam nav – nomelnējusi virtuve ar plīti un maza istabiņa ar gultu un skapi. Vēl rakstāmgalds pie loga, kas pirms Otrā pasaules kara piederējis dzejniekam Andrejam Eglītim un ticis atdāvināts mātes brālim, pēc tam viņam. No virtuves uz otru pusi atrodas pieliekamais ar paša gatavotiem konserviem.

Saimnieku esmu atrāvis no aknu griešanas – tās kaķītim. Reiz ziemā aknas bijušas izliktas sniegā, tās ieraudzījuši ekskursanti un kādam pilsētniekam no šī skata nelabi palicis, tādēļ vēlāk Raitis esot dabūjis brāzienu no muzeja vadības.

 

Tikumi un netikumi

“Piebaldzēni jau Raiti dikti slavē, bet ir viņam alkohola netikums arī. Tāpat spēki iet mazumā. Vienu laiku skaitījās palīgstrādnieks, bet brīvdabas muzeja teritorija ir milzīga – apkopjama vairāk nekā trīsdesmit hektāru platībā,” pa tālruni uzzinu no “Vēveru” ekspozīcijas un teritorijas uzraudzes Ievas Keišas.

“Līdz šim nekādi papīri par dzīvesvietu nebija formēti, bet viņš visu laiku dzīvoja uz vietas, tāpēc ekskursantiem bija ērti te ierasties arī ārpus darba laika pēc pulksten pieciem. Protams, ja ekskursija ir pieteikta, mēs ar otru algoto darbinieku vēsturnieku Edgaru Žīguru vadām tās arī vēlāk vakarā, bet, ja nav, cilvēki var tikai pastaigāties pa teritoriju.”

Tā kā Raita rīcībā bijušas nodotas atslēgas no visām “Vēveru” ēkām, viņš pats iemācījies par tām pastāstīt, un ekskursantiem viņa pasniegšanas veids licies gana aizraujošs. Jo Raitis savā vienkāršībā ir apveltīts ar zināmu harismu.

Dzimis rīdzinieks, bet jau pusaudža gados sācis strādāt par palīgstrādnieku televīzijā, bijis pazīstams ar dažādiem māksliniekiem, bet vēlāk, Rolanda Kalniņa mudināts, izmācījies par režisora asistentu un divas desmitgades nostrādājis Rīgas kinostudijā. Viņam paticis un labi padevusies darbošanās ar zirgiem, tādēļ vairākām filmām angažēts par zirgu puisi. Ar radošo kino ļaužu grupu pirms vairāk nekā divdesmit gadiem atbraucis uz “Vēveriem” filmēt. Šeit iepaticies, un vēlāk pieņēmis Brīvdabas muzeja piedāvājumu palikt te pavisam.

 

Lietas iekustina remonts

Kaimiņiene Ilga Lazdiņa no “Lejasvēveriem” neslēpj nožēlu par Raita pārcelšanos. “Kas te visu pieskatīs, kad viņa nebūs? Visi zināja, ka šeit vienmēr kāds ir, bet apkārt klīst cilvēki ar ne visai labiem nodomiem.” Ilgai pašai jau pāri astoņdesmit, un viņa neņemas kļūt par modrajām acīm, turklāt pa savu logu var pārredzēt tikai mazu lielā īpašuma gabaliņu.

“Katram cilvēkam var būt savs viedoklis, tomēr pastāv likumi, noteikumi, kuri mums kā valsts ie­stādei ir obligāti jāievēro,” iebilst Brīvdabas muzeja direktore Zanda Ķergalve. “Vēsturiski no manis neatkarīgu apstākļu dēļ ir izveidojusies situācija, ka Raitis dzīvo eksponātu ēkā, kurai ir pavisam cits – ne dzīvojamās ēkas statuss. Turklāt ar viņu nav noslēgts īres līgums un kādreizējais darba līgums neparedzēja veikt naktssarga pienākumus.”

Direktore atzīst, ka pagājušā gadsimta beigās bijis svarīgi, lai kāds Brīvdabas muzeja īpašumus Vecpiebalgā pieskata, bet laiki ir mainījušies, dzīvošana te uz vietas vairs nav pieņemama, turklāt infrastruktūras audits parādījis, ka arī ēkas krāsnis neatbilst lietošanas nosacījumiem.

“Lai tās atbilstu ugunsdrošības prasībām, krāsnis ir jāpārmūrē – tam šogad esam paredzējuši līdzekļus. Pagājušā gada novembrī tikos ar Raiti un vienojāmies, ka jāsāk meklēt vietu, uz kuru pārcelties, un būtu labi to atrast līdz šā gada maijam. Nebija runas par to, ka, pienākot maijam, viņam uzreiz būtu jāizvācas, taču zināmai skaidrībai tomēr jābūt, uz kurieni.

Ļoti labi saprotu un novērtēju Raita lielo ieguldījumu. Viņš ir bijis lielisks ekskursiju vadītājs un ar saviem stāstiem aizrāvis daudzus cilvēkus, taču novadā labi zina arī problēmas, kādēļ nemaz tik viegli viņam neizdodas iekārtoties citviet. Esmu dzirdējusi, ka šad tad pie viņa viesojoties arī muzejam nepiederošas personas,” tā Zanda Ķergalve.

 

Risinājums tomēr rasts

“Neviens jau man atklāti nesaka, ka esmu par vecu,” nopūšas Raitis Gosiņš. Pieminot netikumus, viņš tikai pasmaida – gluži eņģelis jau neesot. “Vēveru” darbinieki iespēju robežās veco vīru ir gatavi atbalstīt. “Palīdzēju viņam uzrak­stīt iesniegumu par sociālā dzīvokļa piešķiršanu, esmu piedāvājis arī transportu jaunās dzīvesvietas meklējumos, taču pagaidām viņam izlīdz draugi,” bilst Edgars Žīgurs.

Brīvdabas muzeja direktore sola līdzēt Raitim ar iedzīves pārvešanu, bet Vecpiebalgas apvienības pārvaldes vadītāja pienākumu izpildītājs Viesturis Burjots apstiprina, ka Raita iesniegums pašvaldībā saņemts un tikšot izskatīts maijā.

Raitis Gosiņš var būt laimīgs cilvēks – Vecpiebalgā dzīvo ļaudis, kuriem nav vienaldzīgs līdzcilvēku liktenis.

Tomēr šī gadījuma mācība ir nepārprotama – pat vislabāk domātajiem solījumiem nevar ticēt, ja pretī nav tos apliecinoša, juridiski pareizi sastādīta dokumenta. Citādi, laikiem mainoties, cilvēks viegli var pazaudēt pamatu zem kājām.

Izskatās, ka šis būs gadījums ar laimīgām beigām, un Raitis drīz vien varēs pārvākties uz jauno mājvietu Inešos lauku mājās ar atsevišķu ieeju un līdzīgu ainavu visapkārt.

Savukārt muzejnieki aicina visus 14. maijā uz Muzeju nakti “Vēveros”. Plkst. 12 beidzot publiski tikšot atvērts pandēmijas laikā izdotais ceļvedis “Vecpiebalgas Vēveri”, kuru sastādījis Edgars Žīgurs, vēlāk pēcpusdienā cepta maize un darbinātas stelles. Jo te “Virolvēveros” 19. gs. vidū audis viens no labākajiem vēvermeistariem Piebalgas apkārtnē Viducu Rei­nis, pie kura audēju māk­slu mācīties braukuši arī no kaimiņu novadiem.

 

Vēveru ciems

Vēveru vārds pirmoreiz rakstos rodams 1601. gadā. Vēveru ciemā uzskatāmi saglabājušās krāšņās Vecpiebalgas dabas ainavas un Vidzemes ļaužu būvmākslas un sadzīves apvienojums.

SAISTĪTIE RAKSTI

Pakalnos paceļas astoņu sētu – Jaunvēveru, Vecvēveru, Mazvēveru, Lielvēveru, Virolvēveru, Streinvēveru, Lejasvēveru un Kalnvēveru ēkas, kas būvētas guļbūves tehnikā laika posmā no 19. gs. vidus līdz 20. gs. sākumam.

1988. gadā Vēveru ciems izveidots par Latvijas Etnogrāfiskā brīvdabas muzeja filiāli.

Piontkovskis: Putins zina, ka Baltijas valstis pretosies, bet nav pārliecināts, ko darīs Rietumi 134
Izskan ziņas, ka Ukrainā parādījusies Baltkrievijas bruņoto spēku vienība. Slaidiņš skaidro, vai tā ir taisnība 28
FOTO. “Prāta Vētras” bundzinieks Kaspars Roga komentē savu došanos prom no Latvijas 16
“Man bija tik ļoti kauns!” Erotisko bilžu fotogrāfam Aleksandram Sokolovam fotosesijas laikā ar kādu dāmu gadās briesmīgs misēklis
Kadirovieši Melitopolē izvaro Krievijas televīzijas propagandisti un piekauj operatoru 100
Lasīt citas ziņas
Vai starptautiskajā automašīnu nomas tirgū viss jau sen ir sadalīts? Latvijas uzņēmēju stāsts
Piontkovskis: Putins zina, ka Baltijas valstis pretosies, bet nav pārliecināts, ko darīs Rietumi 134
Anda Līce: Kāpēc politiķi ir tik kāri uz aplamām un nebeidzamām reformām? 33
Live TEKSTA TIEŠRAIDE. Ukraina saņems 120 līdz 140 smagos Rietumu tankus. Ukrainas ārlietu ministrs to sauc par “pirmo ieguldījuma vilni”
Dinastija rokasbumbā – no kuras valsts tā ir?
23:14
Gints Narogs: Vidējais pirksts Parīzei
22:39
Madona – ziemas orientēšanās centrs
22:21
Advokāta Bunkus slepkavības lieta: Apsūdzēto uzņēmēju Uļmanu patur apcietinājumā 11
Olafs Zvejnieks: Nabadzības mazināšanai varmācība nav vajadzīga
No amata atsaukts “RNP” valdes priekšsēdētājs Neimanis izvirzīto mērķu nesasniegšanas dēļ 9
FOTO. “Prāta Vētras” bundzinieks Kaspars Roga komentē savu došanos prom no Latvijas 16
Ārzemnieks Vecrīgas veikalā nozog tūkstošiem eiro vērtu pulksteni, policija veic kratīšanu viesnīcā
“Jums es esmu nelietis.” Bijušais “Vagner” komandieris atvainojas Norvēģijā dzīvojošiem ukraiņiem 13
SPECIĀLIZLAIDUMS. Jaunākais par karu Ukrainā 5
FOTO. 3 miljoni ASV dolāru – šādu summu princis Harijs un Megana Mārkla esot iztērējuši par Covid-19 vakcīnām
Premjers Kariņš: Korupcija ir sērga, kas mantota no okupācijas laikiem
Visu dienu tev būs liela steiga! Horoskopi 1.februārim
Kas ir šī brīža spilgtākie Latvijas politikas nesēji?
VIDEO. Ukraiņi notur piemiņas dievkalpojumu nogalinātajiem ārzemju brīvprātīgajiem palīgiem
Vai korupcijas skandāla dēļ Ukraina saņems solīto bruņojumu pilnā apmērā?
Valdība pagarina ārkārtējo situāciju Baltkrievijas pierobežā līdz 10.maijam 1
Februāra pirmajā dienā Latvijā snigs un līs
Tuvojas pavasaris – kā plānot dārza darbus?
Asiņainā šaudīšanās Rembatē – kas īsti notika, lai inteliģents cilvēks ķertos pie pistoles?
Lietuvas prezidents: Šajā izšķirīgajā kara posmā bruņojuma piegādēs Ukrainai jāpārkāpj “sarkanās līnijas” 4
VDD sācis kriminālprocesu par Saeimas deputātes Grevcovas izteikumiem Okupācijas muzejā 69
“Man bija tik ļoti kauns!” Erotisko bilžu fotogrāfam Aleksandram Sokolovam fotosesijas laikā ar kādu dāmu gadās briesmīgs misēklis
Aizturēts Daugavpils Universitātes rektores vietnieks – kas īsti notika?
Meņģelsone: Katra ģimene saprot, ko nozīmē, ka Latvijā vīrieši dzīvo vidēji 20 gadu mazāk nekā citviet 1
Nacionālo interešu klubs: Advokāti, investori un uzņēmēji satraukti par pašreizējo pieeju procesā par noziedzīgi iegūtu mantu 5
Izskan ziņas, ka Ukrainā parādījusies Baltkrievijas bruņoto spēku vienība. Slaidiņš skaidro, vai tā ir taisnība 28