Kultūra
Literatūra

Mūžībā aizgājusi rakstniece Mirdza Grigule-Kļava0

Foto: Literature.lv

Pagājušo ceturtdien. 29. augustā, neilgi pirms savas 95. dzimšanas dienas mūžības ceļos devusies latviešu bērnu grāmatu autore, Pastariņa prēmijas laureāte, māksliniece un skolotāja Mirdza Grigule-Kļava (17.09. 1924. – 29.08. 2019.)

Mācījusies Rīgas Čiekurkalna 10. pamatskolā, Jāņa Raiņa vakara vidusskolā, Rīgas Skolotāju institūtā un Rīgas Pedagoģiskajā institūtā, strādājusi par skolotāju Jāņa Raiņa vakara vidusskolā.

Rakstnieka Ignata Muižnieka un otrajā laulībā – Arvīda Griguļa dzīvesbiedre, savus literāros darbus parakstīja ar pseidonīmu Kļava.

Literatūrai pievērsusies pērnā gadsimta 70. gados, pirmā publikācija 1974. gadā žurnāla “Zīlīte” – stāsts “Ganu meitēns, Džips un čūska”. Mirdza Kļava kļuva par iecienītu bērnu rakstnieci. Nenoliedzami vispopulārākā kļuva viņas pasaku sērija par vāverēnu Tomu un viņa draugiem. Tās publicētas no laikā no 1974. gada līdz mūsdienām, lasītāji par tām balsoja šovā Lielā lasīšana.

Mirdza Kļava darbojusies arī citos žanros. Viņas radošajā pūrā ir bērnu detektīvstāsts “Inga – detektīvs” (1979), populārzinātniskā grāmata par abiniekiem “Mēs arī esam pasaulē” (1984), bērnības atmiņas “Es dzīvoju Mūsmājās”, tajā attēlota viņas bērnība Neretas Riekstiņos, kurus aprakstījis Jānis Jaunsudrabiņš. Mirdza Kļava sarakstījusi arī romānus “Māra Rīgā” (1979). “Katram sava orhideja” (1983) un garstāstu “Pelēkā māja” (1988).

Otra liela rakstnieces mīlestība bija glezniecība. Mirdza Kļava nemācījās kādās mākslas skolās vai studijās, tomēr viņas darbi guva ievērību un mūža nogalē tie tikuši izstādīti vairākās izstādēs bibliotēkās.

Kopā ar rakstnieces meitu dizaineri Baibu Piku sarīkota izstāde “Radītprieks Latvijas Valsts arhīvā (2014). Mirdza Kļava piedalījusies arī vairākās Latvijas Mākslinieku savienības rīkotajās izstādēs. Viņas glezna Parafrāze – rabarberi tikusi izstādīta Latvijas simtgadei veltītajā izstādē Rudens 100.

Atvadīšanās no Mirdzas Grigules Kļavas notiks 4. septembrī plkst. 10 no 1. Meža kapu kapličas.

Latvijas Rakstnieku savienības vārdā izsaku visdziļāko līdzjūtību Mirdzas Grigules–Kļavas tuviniekiem, draugiem un talanta cienītājiem.

ARNO JUNDZE
Latvijas Rakstnieku savienības priekšsēdētājs

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Kultūra
Iepriekš neeksponētus Kuzņecova porcelāna priekšmetus izstādīs Durbes pilī
1 diena
LV
Laima Vilsone
Kultūra
Labas lietas priekam un iedvesmai iesaka Laima Vilsone
1 diena
LK
Linda Kusiņa-Šulce
Kultūra
“Šobrīd daudzi ideāli šķiet nobrukuši.” Saruna ar režisoru Dmitriju Petrenko
Intervija 1 diena

Lasītākie raksti

Par svarīgo

LE
LETA
Pasaulē
Zemestrīcē Turcijas austrumos vismaz 21 bojāgājušais, 1030 ievainoti
1 stunda
LK
Linda Kusiņa-Šulce
Kultūra
No Vīgriezes līdz Cūkasdziesmai: izpētīti uzvārdi Kurzemē, Zemgalē un Sēlijā 1
1 stunda
LE
LETA
Dabā
Sestdien gaidāms pavasarīgs laiks
4 stundas
LE
LETA/LA.LV
Sports
Gulbim neizdodas pārsteigt Monfisu
1 stunda
LE
LETA
Latvijā
Kopš kiosku demontāžas sākšanas konstatēti deviņi jauni nelegālas cigarešu uzglabāšanas gadījumi Centrāltirgū 1
3 stundas