Sabiedrība

Mūžībā aizsaukti Aina un Jānis Vējiņi
0

Foto no laikraksta ”Latvietis”

Piektdien, 10. augustā, Austrālijas pilsētā Melburnā no Svētā Krusta baznīcas izvadīs mūžībā Latvijas patriotus un mecenātus Ainu un Jāni Vējiņus. 


 

Jānis Rūdolfs Vējiņš ir dzimis 1926. gadā Jēkabpils apriņķa Elkšņu pagasta “Kalējos”, bet dzīvesbiedre Aina Rita – 1932. gada 15. novembrī Krustpilī. Pēc Otrā pasaules kara bēgļu gaitām abi iepazinās 1950. gadā ceļā uz Austrāliju, apprecējās un laulībā nodzīvoja 60 gadus. Austrālijā Vējiņi izveidoja uzņēmumu, kas piegādā skolām priekšmetus tehnoloģiju mācībai.

Kopš deviņdesmitajiem gadiem Jānis Vējiņš regulāri brauca uz Latviju ar dažādiem projektiem Latvijas armijas, zemessardzes un jaunsargu organizācijas atbalstam. Nacionālo bruņoto spēku komandieris ģenerālmajors Raimonds Grau-
be Vējiņu pazīst kopš 1993. gada. Graube aģentūrai LETA sacīja:

 

“Vējiņam bija stratēģisks plāns valstiskuma stiprināšanai, un viņš prata pārliecināt Austrālijā dzīvojošos latviešus ziedot līdzekļus jaunsargu organizācijas atbalstam, partizānu cīņu vietu apzināšanai, Brāļu kapu atbalstam. Vējiņu ģimene bija nesavtīgi mecenāti, kuriem rūpēja Latvijas nākotne, valstiskuma stiprināšana.”

 

Bijušais jaunsargu organizācijas vadītājs Sergejs Čevers atminas, ka jaunsargi saņēma dāvinājumā teltis, guļammaisus, peintbola piederumus. Vējiņa mudināts, Austrālijas latvietis Antons Rutkis ziedojis naudu jaunsardzes karoga izgatavošanai, un tā 2002. gada 23. augustā karogs tika Doma baznīcā iesvētīts. Vējiņu un Timermaņu ģimenes sponsorēja daudzu grāmatu klajā laišanu. To skaitā ir Artura Silgaiļa “Latviešu leģiona” trešais izdevums; 2006. gadā tika ceturto reizi iespiesta ģenerāļa M. Peniķa “Latvijas atbrīvošanas kara vēsture” un dāvināta jaunajiem virsniekiem, Nacionālās aizsardzības akadēmijas beidzējiem. Pagājušā gada nogalē izdotajā grāmatā “Rīgas Brāļu kapi” ir ieraksts: “Austrālijas Latviešu Rīgas Brāļu kapu atbalsta fonds finansē 1000 grāmatu iespiešanu, lai tās dāvinātu Rīgas Pieminekļu aģentūrai. Fonda organizētājs ir Jānis Vējiņš.”

Vējiņu ģimene ir ziedojusi naudu arī Vītolu fonda stipendijai. Aina un Jānis paši ir izaudzinājuši dēlu Arni un meitu Līgu un priecājās, ka mazbērni Dāvids un Karīna arī ir patriotiski noskaņoti latvieši.

Vēl pirms nedēļas, 29. jūlijā, Jānis Vējiņš atsūtīja uz “LA” elektronisko vēstulīti par to, ka pēc dažām dienām Rīgā ieradīsies viņa mazdēls Dāvids Vējiņš, kurš no Austrālijas brauc strādāt uz vectēva dzimteni, jo dabūjis darbu savā profesijā.

Taču Dāvidu viņa pirmajā darba dienā 1. augustā sasniedza bēdīgā ziņa par vecmāmiņas Ainas nāvi. Viņa pēc insulta aizvesta uz slimnīcu, taču mediķiem viņas dzīvību nav izdevies glābt. Pēc pāris dienām Jānis Vējiņš atrasts savā mājā miris; iespējams, ka lielajās bēdās aizmirsis iedzert zāles, ko vajadzēja lietot regulāri.

 

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.

Lasītākie

VB
Vija Beinerte
Latvijā
“Patlaban durts tiek cilvēcības sirdī.” Vija Beinerte sarunājas ar Juri Rudevski par valodu, dzimumu, mākslu un cenzūru 5
Intervija 5 stundas
SK
Skaties.lv
Latvijā
81 gadu vecā Dzidra Smiltenē spiesta mazgāties šķūnī ledaini aukstā akas ūdenī 1
2 stundas
LE
LETA
Pasaulē
Krievijas tiesa iesaldē Navaļnija kontus
2 stundas
SK
Skaties.lv
Latvijā
“Ūdens kafijas krāsā!” Skolas renovētāji piesārņo parka dīķi, iedzīvotāji uztraukušies 1
3 stundas
LE
LETA
Latvijā
“Atņemot brīvpusdienas skolēniem, Latvijas sabiedrībā nav cieņas Saeimai!” Gobzems kolēģiem velta stingrus pārmetumus 1
7 stundas