Foto: Dainis Bušmanis

Namu remontus atbalstīs vairāk – paplašina dzīvokļu īpašnieku iespējas piesaistīt finansējumu 0

Zigfrīds Dzedulis, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Auns – Minhene, Lauva – Parīze: kuru Eiropas pilsētu vajadzētu apmeklēt tavai zodiaka zīmei 12
Krievijas Federācijā beidzas padomju tehnikas krājumi. Putinam ir kāds neticams plāns 133
Kokteilis
FOTO. Daži no viņiem pat neprecēti! Šī gada 10 iekārojamākie Latvijas vīrieši MI skatījumā 52
Lasīt citas ziņas

Pagarinot daudzstāvu dzīvojamo namu remontam un atjaunošanai paredzēto atbalstāmo pasākumu sarak­stu, dzīvokļu īpašnieki varēs izmantot gan komerc­banku, gan “Altum” aizdevumus.

To paredz Ekonomikas ministrijā (EM) sagatavotie un šodien, 24. janvārī, valdībai apstiprināšanai iesniegtie grozījumi noteikumos par valsts atbalsta programmu daudzstāvu dzīvojamo namu būvdarbiem un pagalmu labiekārtošanai. Šie 2021. gada 6. jūlijā izdotie Ministru kabineta noteikumi līdz šim paredzēja, ka attīstības finanšu institūcija “Altum” var aizdot naudu, lai remontētu daudzstāvu dzīvojamo namu norobežojošās konstrukcijas un koplietošanas telpas, kā arī inženiersistēmu atjaunošanai, pārbūvei vai izveidei, teritorijas lab­iekārtošanai. Minētie noteikumi savulaik tika izdoti, lai veicinātu finanšu pieejamību ēku atjaunošanas un savlaicīgas uzturēšanas vajadzībām ēku apsaimniekotājiem. Taču, ņemot vērā nepietiekamās dzīvojamo namu apsaimniekošanas maksas, kuras namu pārvaldniekiem liedz apmaksāt remontus, jaunie EM sagatavotie noteikumu grozījumi piedāvā finanšu atbalstu pašiem ēku iedzīvotājiem, kuri būtu gatavi un gribētu ieguldīt dzīvojamo namu remontā un labiekārtošanā.

CITI ŠOBRĪD LASA

2022. gada 14. jūlijā valdība apstiprināja kārtību, kā sniedzams Eiropas Savienības Atveseļošanas un noturības mehānisma (ANM) finansējums daudzdzīvokļu dzīvojamo māju energoefektivitātes pasākumiem. Citstarp tika noteikts, ka pievienotās vērtības nodokļa (PVN) izdevumiem šis ANM finansējums nav paredzēts. PVN un citu neattiecināmo izdevumu finansēšanai dzīvokļu īpašniekiem bija jāmeklē citi aizdevēji, kuri nav saistīti ar ANM finansējumu. Pagarinot atbalstāmo pasākumu sarakstu, “Altum” varētu sniegt aizdevumus šo ANM projektu neattiecināmo izmaksu finansēšanai.

Tas nozīmē, ka turpmāk “Altum” varēs izsniegt aizdevumus arī citiem ar dzīvojamo namu energoefektivitātes uzlabošanu un pāreju uz atjaunojamo energoresursu tehnoloģiju izmantošanu saistītiem pasākumiem, tostarp, piemēram, energoauditu, tehniskās apsekošanas, tehnisko projektu izstrādei.

Tādējādi valsts atbalsta noteikumu grozījumos iedzīvotājiem piedāvāta iespēja uzsākt remontu, tostarp siltumnoturības pasākumus, arī tajos dzīvojamos namos, kuru iemītniekiem pašiem nav pietiekamu naudas uzkrājumu, lai algotu speciālistus, kuri izstrādātu tehnisko dokumentāciju, kas būtu pamats turpmākiem ieguldījumiem ēku remontā. Tostarp “Altum” varēs aizdot naudu arī tikai tehniskās dokumentācijas sagatavošanas izdevumiem, atvieglojot ēku remontu uzsākšanu.

Atbalsta ietvaros “Altum” aizdevumu izsniegšanai paredzēti 30 miljoni eiro. Pašlaik “Altum” jau ir piešķīris 47 aizdevumus aptuveni trīs miljonu eiro apmērā. Bet līdz 2024. gada beigām piešķirto aizdevumu skaits varētu pieaugt līdz 90 – kopsummā par 5,6 miljoniem eiro. Atbalsta ietvaros maksimālais aizdevuma apmērs par vienu daudzstāvu dzīvojamo namu ir 400 000 eiro.

Maksimālais aizdevuma apmērs vienam namīpašniekam ir 3 000 000 eiro. Aizdevuma maksimālais termiņš ir 20 gadi.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.