“Šogad mūs gaida lieli izaicinājumi, taču esam entuziasma pilni stāties tiem pretī, lai piepildītu mūsu sapņus,” iesākot 2019. gadu, saka Valters un Ģirts.
“Šogad mūs gaida lieli izaicinājumi, taču esam entuziasma pilni stāties tiem pretī, lai piepildītu mūsu sapņus,” iesākot 2019. gadu, saka Valters un Ģirts.
Foto: Karīna Miezāja

Ne tikai zelta rokas, bet arī sirds. Kā darbojas sociālais uzņēmums “KK Original Design” 0

“Mēs vēlamies veidot sabiedrību, kurā katrs cilvēks neatkarīgi no iespējām un prasmēm ir galvenā vērtība,” ar šādiem vārdiem mūs Liepājā sagaida Valters Krētainis un Ģirts Toms Klampis, sociālā uzņēmuma “KK Original Design” dibinātāji, kuri no koka ražo kvalitatīvas palīgierīces bērniem un jauniešiem ar kustību traucējumiem. Tām Latvijā alternatīvu nav. Tādējādi puiši padara aktīvāku ikdienu tiem, kuri pašu spēkiem nespēj pārvietoties.

Amerikāņu astronauts Edgars Mitčels nosūtītā vēstulē Obamam atklājis, ka citplanētieši nepieļaus kodolkarus uz Zemes
Krievijas mērķis esot karā vājināt Ukrainas industriālo ekonomiku, lai tā vairāk līdzinātos kādai no Baltijas valstīm 161
VIDEO. “Kas notiktu, ja raķešu triecienā uzsprāgtu Zaporožjes atomstacija? Radiācija būs pa visu Eiropu?”: atbild Jānis Slaidiņš 7
Lasīt citas ziņas

Sāk ar skolas kvalifikācijas darbu

Valtera bērnība aizritējusi Jūrmalciemā, kas atrodas pie Nīcas, netālu no Bernātiem. Tur dzīvo viņa vecāki, kuri nodarbojas ar dārzeņkopību, un tieši šajā vietā dzimusi Valtera mīlestība pret koku. “Savulaik tētis laukos iekārtoja darbnīcu, kas bija paredzēta saimniecības vajadzībām. Taču jau kopš 14 gadiem ieņēmām šo vietu, un tieši tur tapa mūsu pirmie radošie darbi. Sākām ar skapju restaurāciju, vēlāk arī pievērsāmies nopietnākām lietām. Piemēram, esam veidojuši kanceli Jūrmalciema Nācaretes evaņģēliski luteriskai baznīcai,” norāda Valters.

CITI ŠOBRĪD LASA

Puiši pazīstami jau kopš bērnudārza, vēlāk, absolvējot Nīcas pamatskolu, abi iestājās Liepājas Mūzikas, mākslas un dizaina vidusskolā, kur specializējās koka izstrādājumu dizainā. Mākslas skolā tika apgūti dažādi priekšmeti, ne tikai rasēšana, zīmēšana, gleznošana, veidošana, bet arī eksaktās zinības.

Aizritot trijiem mācību gadiem, pienāca laiks kvalifikācijas darba izstrādei. Lai gan Valteram bijušas dažādas idejas, galu galā tika nolemts izstrādāt pārvietošanās ierīci jeb rāpuli mazajam Kristiānam, kurš cieš no bērnu cerebrālās triekas un nespēj pilnvērtīgi pārvietoties.

“Kristiāns ir manas bijušās sievas brālītis, tādēļ arī radās šāda doma. Vēlējos ģimenei palīdzēt un sniegt iespēju puisēnam pārvietoties paša spēkiem, kas diemžēl slimības dēļ nav iespējams. Sākotnēji nebija ne jausmas, kā šī palīgierīce varētu izskatīties, kā darboties. Taču kopīgiem spēkiem, konsultējoties ar Kristiāna ģimeni un dažādiem speciālistiem, izstrādāju savu pirmo rāpuli.”

Savilkto muskuļu dēļ Kristiāns nevar iztaisnot kājas, tādēļ palīgierīce radīta tā, lai puika varētu atrasties daļēji vertikālā stāvoklī, tupot uz ceļiem. “Sākumā viņš šādi varēja pavadīt vien kādas desmit, piecpadsmit minūtes, bet tagad jau krietnāku laiku – vismaz stundu noteikti.”

Kad ierīce tika izveidota, tā raisīja sabiedrības interesi. Valters tika uzrunāts dažādām intervijām, un informācija par viņa paveikto parādījās publiski. Pirmo rāpuļa pasūtījumu veica kāda sieviete no Krievijas, kas Valteru uzmeklēja sociālajos tīklos. Lai pasūtījumu izpildītu, palīgos Valters uzaicināja Ģirtu, un tālāk jau radās doma par sava uzņēmuma izveidi.

“Rāpulis”, “CitronPuse” un “Citronšķēle”

“KK Original Design” komandas biedrs Kristiāns izmēģina “Rāpuļa” jaunāko versiju.
Publicitātes foto

Pirms gada Valters ieguva “Latvijas lepnuma” balvu nominācijā “Jauniešu iniciatīva”, kas esot bijis nozīmīgs atspēriena solis turpmākajai darbībai. “Pēc ceremonijas mūs uzrunāja Salvis Roga, kurš ir Kurzemes biznesa inkubatora valdes priekšsēdētājs. Salvis mums ir daudz palīdzējis gan biznesa, gan finanšu jautājumos,” norāda puiši.

Tā nu soli pa solim ejot, pērn februārī Valters un Ģirts nodibināja savu uzņēmumu “KK Original Design”, kas, pateicoties jaunajam Sociālā uzņēmuma likumam, ieguva attiecīgo statusu.

“Nākotnē plānojam izveidot savu produktu līniju, kurā ietilptu dažnedažādas palīgierīces, kas paredzētas bērniem ar kustību traucējumiem. Šobrīd mēs piedāvājam trīs veidu produktus, kas palīdz bērniem pārvietoties un trenēties mājas apstākļos.”

22 gadus vecie liepājnieki uzmeistarojuši “Rāpuli”, “CitronPusi” un “Citronšķēli”. Pirmais no tiem ir piemērots bērniem, kuri savilkto muskuļu dēļ nespēj iztaisnot kājas. Rāpojot uz ceļiem vertikālā pozīcijā, bērns paralēli trenē kopējo ķermeņa muskulatūru, īpaši iegurņa.

Savukārt “CitronPuse” paredzēta rāpošanas prasmju apguvei un kopējās muskulatūras trenēšanai. “Lai šo trenažieri būtu komfortabli lietot, esam izveidojuši mīkstu, pufam līdzīgu spilvenu, kas ir piestiprināts pie finiera plāksnes. Un “Citronšķēle”, kas ir trešais mūsu produkts, ir ripojoša, mīksta atbalsta plakne līšanas prasmju apguvei. Šādā veidā bērns trenē roku un kāju darbību,” rādot ilustratīvu materiālu, skaidro Valters un Ģirts.

Puišu radītās ierīces jeb ergonomiskie trenažieri ir koši citrondzeltenā krāsā. Tieši tādi, lai piesaistītu mazo censoņu uzmanību.

Jaunas iekārtas un darbnīca Grobiņā

Starptautisku atzinību Valtera un Ģirta veikums guva izstādē “RehaCare”, kas aizvadītajā rudenī norisinājās Vācijā. “Izstādē piedalījās cilvēki no visas pasaules. Tā bija lieliska pieredze, jo interesi par mūsu produktiem izrādīja ļoti daudzi. Tādējādi ieguvām jaunus kontaktus un vēlāk saņēmām arī jaunus pasūtījumus.”

Lai gan darba puišiem netrūkst, viņiem vēl nav iekārtota sava darbnīca. Tā Grobiņā pašlaik ir tapšanas stadijā. “Pērn attīstības finanšu institūcija “Altum” piešķīra mums grantu 20 000 eiro apmērā. Šo naudu plānojam tērēt lietderīgi. Plānojam, ka telpu labiekārtošanas darbi tiks pabeigti šomēnes. Esam arī iegādājušies CNC frēzmašīnu, ar kuras palīdzību darbi ies uz priekšu raitāk.”

Kādēļ jaunie puiši, kuri varētu strādāt algotu darbu un saņemt labu atalgojumu, izvēlējušies iet šādu ceļu? Valters atzīst, ka viņam vienmēr ir paticis palīdzēt cilvēkiem un grūti bijis kādam atteikt.

“Dvēselē esam mākslinieki. Absolvējot skolu, mazliet pastrādāju galdniecībā, biju CNC operators. Taču ātri vien sapratu – kādam citam strādāt nevēlos. Neslēpšu, sākt savu biznesu no nulles ir ļoti grūti, taču ar laiku “apbružājies” un tā lieta aiziet.”

SAISTĪTIE RAKSTI

Pērn uzņēmums “KK Original Design” pārdeva ap 20 produktiem, un pārsvarā tie aizceļoja ārpus mūsu zemes – uz ASV, Krieviju, Norvēģiju un Vāciju. “Lielākā daļa klientu mums ir no Vācijas, bet Latvijā produkts ir samērā maz pieprasīts. “Rāpulis” maksā 750 eiro, “CitronPuse” un “Citronšķēle” – no 200 līdz 300 eiro, kas atkarīgs no ierīces lieluma. “Klientiem Latvijā mūsu produkti šķiet dārgi, taču, piemēram, Vācijā un Norvēģijā klientus pārsteidz zemā cena,” teic Valters

Taujāti par nākotnes plāniem, puiši saka: “Esam jauni, un nākotnes ieceres mums ir lielas. Esam gatavi smagi strādāt un paveikt ko izcilu, tādēļ nākotnē plānojam paplašināt komandu, lai varam pēc iespējas vairāk radīt un palīdzēt citiem.”

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Amerikāņu astronauts Edgars Mitčels nosūtītā vēstulē Obamam atklājis, ka citplanētieši nepieļaus kodolkarus uz Zemes
Krievijas mērķis esot karā vājināt Ukrainas industriālo ekonomiku, lai tā vairāk līdzinātos kādai no Baltijas valstīm 161
VIDEO. “Kas notiktu, ja raķešu triecienā uzsprāgtu Zaporožjes atomstacija? Radiācija būs pa visu Eiropu?”: atbild Jānis Slaidiņš 7
Zvejnieks: “tāda mērvienība malkai kā beramkubs – tas parādījās, kad tirgotāji izmantoja vecu cilvēku lētticību un smērēja kuba vietā” 2
FOTO. Saglabāts pat saimnieka krēsls, kas pildīts ar salmiem! Kā Viktors apvieno senu Jūrmalas vasarnīcu ar mūsdienu arhitektūru 3
Lasīt citas ziņas

Finanšu partneris - LANDE

Sadarbības projekts
“Ir jāanulē Latvijā līdz šim izdotās uzturēšanās atļaujas un vīzas tiem, kas atbalsta Krievijas agresiju,” rosina Egils Levits
VIDEO. Henriks Danusēvičs par partiju solījumiem: “80% no solītā viņi izdara pretēji!” 8
VIDEO. “Kas notiktu, ja raķešu triecienā uzsprāgtu Zaporožjes atomstacija? Radiācija būs pa visu Eiropu?”: atbild Jānis Slaidiņš 7
FOTO. Saglabāts pat saimnieka krēsls, kas pildīts ar salmiem! Kā Viktors apvieno senu Jūrmalas vasarnīcu ar mūsdienu arhitektūru 3
efektīvi cīnīties ar augu slimībām un kaitēkļiem augustā?
09:20
VIDEO. Raita Karnīte: “Viedokļi atšķiras – vai vēja parks ietekmē veselību, tāpēc pārsteidz, ka to pie mums grib izvietot uz zemes, ne jūrā…
09:13
“Manā istabā neskan vairs mūzika!” Saruna ar dzejnieku Daini Deigeli 5
20:57
FOTO. “Viņi parādīs, kas ir īstie karaliskās ģimenes locekļi”: princis Viljams un Keita Midltone dosies uz Ameriku
FOTO. Vērmanes dārzā par 78 tūkstošiem eiro atklāta atjaunotā Rīgas vecākā strūklaka 5
Līvānu novadā skolēniem arī nākamajā mācību gadā būs brīvpusdienas 4
“Lielākā daļa pat nesaprot, kā rēķinus apmaksāt!”: Čerkovskis skaidro sabiedrības izpratni par enerģētiku 100
VDD: Uzvaras pieminekļa demontāžas laikā nav izslēdzamas provokācijas, tāpēc gatavojamies kopā ar Valsts policiju
VIDEO. Pēc pašas izraisītas smagas autoavārijas mirusi Holivudas aktrise Anna Heša
VIDEO. “Agrāk man vannasistabā dzīvoja sliekas!” Anitra Tooma pastāsta, kāpēc mājoklī vajadzētu turēt šos “mājdzīvniekus”
Amerikāņu astronauts Edgars Mitčels nosūtītā vēstulē Obamam atklājis, ka citplanētieši nepieļaus kodolkarus uz Zemes
Galvenie iemesli, kāpēc jauni un lietoti auto kļūst dārgāki 1
Pašmāju bēdīgi slavenajam “Memory Water” tomēr būs jāmaksā 15 000 eiro sods par cilvēku maldināšanu 70
Svētdien Latvijā tveice pastiprināsies. Līdz cik grādiem “uzkarsīs” gaiss?
VIDEO. Vai ar NATO ātrās reaģēšanas brigādi ir pietiekoši Baltijas valstu drošībai? Atbild Aizsardzības ministrijas valsts sekretārs
Garšīgi, daudz ūdens un maz kaloriju! Kas vērtīgs kabačos?
“Ja, piemēram, nomedī grūsnu vilku māti – lielas nepatikšanas, bet, ja vilks saplēš grūsnu aitu māti, tas nav nekas…”: lauksaimnieki bažīgi par vilku uzbrukumiem
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs