Aleksejs Grigorjevs
Aleksejs Grigorjevs
Foto: Karīna Miezāja

Aleksejs Grigorjevs: Krievu nācija ir slima 7

Nesen aizsūtīju kādam paziņam internetā atrastu politisku jociņu par Krievijas prezidentu Vladimiru Putinu. Paziņa atbildējis ar ironisku jautājumu: vai joprojām esi nemierā par Krieviju? Zemtekstā doma: vai nebūtu laiks likt Krievijai mieru?

LE
LETA
Ziņas
Birojā ar kolēģiem un bez maskām? Pavļuts nāk klajā ar paziņojumu 39
9 stundas
IP
Ilmārs Puriņš
Ziņas
“Kādas ir nākotnes prognozes? Īsumā – būs pavisam slikti. Ir rīkojumi, bet kur pārkārtošanās jaunai dzīve?” iedzīvotājs vēršas pie valdības 89
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Tā ir avārija!” Borovkovs uzskata, ka “pilnīga katastrofa” esot katru vakaru redzēt ekrānā Pavļutu 35
19 stundas
Lasīt citas ziņas
Gribēju atbildēt: lai arī Krievija mums liek mieru, tad mēs par viņu sāksim aizmirst, bet aizdomājos. Tik vienkārša tā lieta nav.

Krievija, tās kultūra un valoda mums ir ļoti tuvi. Tikpat tuva varbūt vēl ir vācu kultūra. Bet tā jau ir vēsture, ko vairs neizjūtam un neapzināmies tik nepārprotami, tik nepastarpināti kā krievu kultūru. Krievu teātris, balets, literatūra bijuši nozīmīgs iedvesmas avots arī latviešiem.

CITI ŠOBRĪD LASA

Lasot Andreju Upīti, mēs atceramies Ļevu Tolstoju, pieminot Zentu Mauriņu, nāk prātā viņas aizraušanās ar Fjodoru Dostojevski. Lepodamies ar Latvijas baletu, mēs pieminam Tangijevas-Birznieces vārdu, bet latviešu teātris saistās arī ar krievu režisoru Mihailu Čehovu.

Krievu valoda šodien ir visizplatītākā valoda Latvijā, izplatītāka pat par latviešu valodu – jo latviešu vairākums to pārvalda tīri labi, bet cittautiešu vidū latviešu valodas zināšanas nav tik stipras. Ņemot vērā to visu, kļūst saprotams nemiers par Krieviju.

Problēma ir tā, ka krievu nācija ir slima. Tā, protams, ir metafora, ko tomēr vērts apcerēt.

Krievu nācija ir slima tajā pašā nozīmē, kādā bija slima vācu nācija, kad pagājušā gadsimta trīsdesmitajos un četrdesmitajos gados ļāvās nacisma vilinājumam.

Šī slimība nav nedz jauna, nedz margināla parādība, tā ieperinājusies krievu mentalitātes pašā serdē, to pārmanto no paaudzes uz paaudzi.

Neviens nenoliedz, ka Aleksandrs Puškins ir ģeniāls dzejnieks. Bet tikai nedaudzi atceras, ka viņš bija arī krievu šovinists, kurš savā dzejā noniecināja poļus.

Puškina dzejoli “Krievijas apmelotājiem” (“Kļevetņikam Rossiji”) viņa laikabiedrs, arī dzejnieks, kņazs Pēteris Vjazemskis nosauca par “šineļu dzeju” (“šiņeļnaja poezija”), uzskatot, ka Puškins metaforiski uzvilcis šineli un karo krievu cara pusē. Vai tā bija ģeniāla “šineļa dzeja”? Grūti pateikt. Drīzāk jau nē.

Kāja paslīdējusi pat Josifam Brodskim, kuru padomju vara vispirms aizsūtīja trimdā ziemeļu taigā, bet vēlāk piespieda aizbraukt no PSRS.

Viņam visai precīzi izdevies paust lielkrievu šovinista jūtas pret ukraiņiem, kuri uzdrīkstējušies gribēt savu valsti.

Konkrēti, 1992. gadā sacerētajā dzejolī “Ukrainas neatkarībai”. Tajā Brodskis pretstata Aleksandra (Puškina) vārsmas Tarasa (domāts Ševčenko) “blēņām”. Dzejolī ir viss, ko Krievijas valsts mitoloģija saista ar Ukrainu – sākot ar hetmaņa Ivana Mazepas “nodevību” par labu zviedru karalim Kārlim XII, kauju pie Konotopas, kurā krievus sakāva apvienotā poļu, ukraiņu un Krimas tatāru armija, un beidzot ar mājienu par to, ka tieši ukraiņi bijuši lēģeru (nacistu? Staļina?) sargi – “vertuhaji”.

Zentas Mauriņas pārdomu rosinātājs Dostojevskis bija naidīgi noskaņots pret frančiem, vāciešiem un īpaši nicīgi – pret poļiem. Zīmīgi, ka divdesmit pirmajā gadsimtā krievu pasaules ainā ukraiņi ieņēmuši to vietu, kas deviņpadsmitajā un divdesmitā gadsimta pirmajā pusē bija ierādīta poļiem. Atkārtojas viss, sākot ar slāvu vienības piesaukšanu, “sakņu raustīšanu” (Brodskis) un beidzot ar krievu uzvaru pār tirānu (Napoleonu vai Hitleru).

Vai pieminētie autori ir mazāk ģeniāli, būdami lielkrievu šovinisti?

Puškins savā darbā “Mocarts un Saljeri” rakstīja, ka ģēnijs un ļaunums ir nesavienojamas lietas. Domāju, ka šoreiz krievu dižgars būs kļūdījies. Daudz tuvāk patiesībai ir aktrise Faina Raņevska, kura teica, ka talants dažkārt ir “kā kārpa uz deguna”. Uzsēdusies uz tā un vienkārši sēž, un tai arī var nebūt nekā kopīga ar pārējo personību.

Un cilvēkam, iespējams, visai krietnam daudzos jautājumos, var piemist tāds niķis kā krievu imperiālisms. Tomēr tā nav nevainīga vājība, kurai varētu nepievērst uzmanību. Jo šīs vājības otra puse ir iekšējā nebrīve, ko krievu tauta ir gatava pieciest, ja vien spēj saglabāt ilūziju, ka “mūsu māte Krievija visai pasaulei ir galva”. Tieši tā tika dziedāts kādā populārā 19. gadsimta krievu zaldātu dziesmā.

Šo likumsakarību pamanīja Aleksandrs Hercens, rakstot, ka Krievija ir verdzene arī tāpēc, ka “fiziskajā spēkā saskata poēziju, bet slavu – būt par biedu citām tautām”.

Bet Hercens ir daļa no citas tradīcijas, no krievu imperiālisma kritikas tradīcijas. Te minams arī Pjotrs Čaadajevs, kurš rakstīja, ka “Krievijas nozīme ir tā, ka tā parāda citām tautām, kā nevajag rīkoties”. Arī Ļevs Tolstojs, kurš, protestējot pret poļu vajāšanu, sarakstīja slaveno pamfletu “Nevaru klusēt”. Tolstoja novele “Hadži Murats” ir nežēlīgākais to riebeklību apraksts, kuras krievu armija ar ģenerāli Jermolovu priekšgalā veica pret Ziemeļkaukāza tautām.

Nevar neatcerēties Aleksandru Gaļiču, kurš par padomju armijas invāziju Čehoslovākijā 1968. gadā rakstīja: “Pilsoņi, Tēvzeme ir briesmās! Mūsu tanki iebrūk svešajā zemē!”

Bet tie ir tie pāris procenti, kuri nemaina Krievijas dziļāko būtību, Ļeņina vārdiem sakot – “bezgala tālu viņi ir no krievu tautas”. No tautas, kurai paši it kā pieder. Čaadajevu pasludināja par prātu zaudējušu, Hercens bija spiests visu mūžu nodzīvot trimdā, Tolstoju krievu baznīca nolādēja un izslēdza. Galiču padomju vara izdzina emigrācijā, kur viņš aizdomīgos apstākļos gāja bojā. Viņu vairs nav, bet lielkrievu šovinisms turpina plaukt.

Šādu šovinistu manu krievu paziņu, draugu, pat radu (daļa no maniem radiem ir krievi) lokā ir lielā puse, kādi 75 procenti.

Pat daži liberāļi, aizbēguši no Putina Krievijas uz Latviju, ja viņiem jautā, vai viņi domā mācīties latviešu valodu, atbild, ka nevēlas ieguldīt laiku un pūles, lai apgūtu valodu, kurā runā tikai 1,5 miljoni cilvēku.

Kā man teica viens tīri liberāls maskavietis, viņš saprotot, ka Baltijas valstīm jābūt neatkarīgām, bet tomēr sajūta esot tāda, ka “sieva aiziet pie cita”. Nav nekāds brīnums, ka Putins atjauno impēriju. To vēlas viņš, to prasa viņam padotā krievu tauta. Jeb tās 86%, kuri, ja ticam sociologu aptaujām, atbalstīja Putina politiku Ukrainā.

Viņš ir iesācis lielu, bīstamu spēli, un labi tā nebeigsies. Hitleram arī likās, ka viņam viss iet no rokas, ka viņa Trešais Reihs būs bezgalīgs telpā un laikā. Nav pamata domāt, ka iecerēto atjaunoto Krievijas impēriju piemeklēs citāds liktenis.

Ko tas nozīmē mums šeit, Latvijā? Pirmkārt jau to, ka diskusijas un strīdi par Krievijas nākotni ir neizbēgami un vajadzīgi, jo Krievijas nākotnes plāni mūs skars vistiešākajā veidā. Viena lieta ir, ja aiz robežas atrodas zeme, kas mierīgi sadzīvo ar mums, nedomājot par bijušās impērijas atjaunošanu.

SAISTĪTIE RAKSTI
Un pavisam cita, ja blakus ir kaimiņš, kurš uzskata, ka mēs nemaz nedrīkstam būt neatkarīgi un mūsu valodai un kultūrai nav nekādas vērtības.

Krievu nācijas impēriskajai slimībai pašreiz ir kārtējais saasinājums. Cerams, ka tas ir pēdējais un sekos atveseļošanās. Bet atveseļošanās nozīmē kardinālu mentalitātes, vērtību un pasaules uzskata maiņu. Lai Dievs dod, ka šis process noritētu bez traģiskām kataklizmām. Pagaidām situācija vedina domāt par pretējo. Tāpēc vien jau esam nemierā.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LE
LETA
Ziņas
Birojā ar kolēģiem un bez maskām? Pavļuts nāk klajā ar paziņojumu 39
9 stundas
IP
Ilmārs Puriņš
Ziņas
“Kādas ir nākotnes prognozes? Īsumā – būs pavisam slikti. Ir rīkojumi, bet kur pārkārtošanās jaunai dzīve?” iedzīvotājs vēršas pie valdības 89
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Tā ir avārija!” Borovkovs uzskata, ka “pilnīga katastrofa” esot katru vakaru redzēt ekrānā Pavļutu 35
19 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Kāpēc pēc vakcinēšanās ir tik maz antivielu? Infektoloģe skaidro, vai antivielu skaits ir noteicošais 37
19 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
Nepamēģināsi, neuzzināsi! Horoskopi 13.maijam
11 stundas
Lasīt citas ziņas
LE
LETA
Ziņas
Birojā ar kolēģiem un bez maskām? Pavļuts nāk klajā ar paziņojumu 39
9 stundas
LA
LA.LV
Veselam
VIDEO. “Otrās potes nebūs!” Pēteris Apinis nofilmē, kā vakcinējas pret Covid-19 20
9 stundas
LE
LETA
Ziņas
Premjere: Lietuva sākusi sarunas par Covid-19 vakcīnu ražošanu 28
12 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
FOTO. VIDEO. Rīgas pils senākajā daļā iemūrē kapsulu ar vēstījumu nākamajām paaudzēm 5
8 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
FOTO. VIDEO. Rīgas pils senākajā daļā iemūrē kapsulu ar vēstījumu nākamajām paaudzēm 5
22:24
VS
Viesturs Sprūde
Stāsti
“Grenlandiešu apustulis!” Kā mācītājs ar kuģi devās uz Grenlandi pie vikingu pēctečiem 2
21:31
LA
LA.LV
Veselam
VIDEO. “Otrās potes nebūs!” Pēteris Apinis nofilmē, kā vakcinējas pret Covid-19 20
21:12
MA
Māris Antonevičs
Ziņas
“Varam atkārtot!” Vai kara mājieni no Krievijas? Ko par 9. maiju Latvijā rakstīja krievu prese 99
14 stundas
EL
Egils Līcītis
Ziņas
“Nocietušies kā nevakcinēti mūki klostera cellē! Pilsoņu ēdināšanai nokāva valzivis un mamutus, alkohola patēriņam sagatavoja baseinus!” Egila Līcīša feļetons 1
13 stundas
LE
LETA
Ziņas
Kariņš izdod rīkojumu par ekonomikas ministra Vitenberga demisiju 12
11 stundas
ZD
Zigfrīds Dzedulis
Ziņas
“Kūdras nozari sagaida tāds pats liktenis kā cukurfabrikas!” Uzņēmējus satrauc nodoms pārtraukt kūdras ieguvi Latvijā 44
19 stundas
LE
LETA
Ziņas
KNAB lietvedībā ir četri kriminālprocesi, kuros iesaistītas Rīgas domes amatpersonas 2
15 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Esmu klasisks okupantu pēctecis.” Dombrovskis par savu ģimeni, 9. maija pasākumiem un kas krievvalodīgajos var radīt lielu naidu 100
17 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Kāpēc pēc vakcinēšanās ir tik maz antivielu? Infektoloģe skaidro, vai antivielu skaits ir noteicošais 37
19 stundas
LE
LETA
Ziņas
Siltais laiks šogad iestājās mēnesi agrāk nekā pērn! Cik ilgi tas turpināsies? 7
14 stundas
LE
LETA
Ziņas
Divdesmitgadnieks pie BMW stūres uz Daugavpils apvedceļa pieķerts, braucot ar 190 km/h 10
15 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Ko darīt, ja ar Covid-19 saslimst starp pirmo un otro poti? Skaidro infektoloģe 19
16 stundas
LE
LETA
Ziņas
Vairojas bažas par “visaptveroša kara” sākšanos starp izraēliešiem un palestīniešiem 14
16 stundas
ML
Māra Libeka
Ziņas
Māra Libeka: Pa vidu visai šai politiskajai “šļurai” jaucas veselības ministrs Daniels Pav­ļuts 50
21 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Aizvadīts Samantas Tīnas pirmais mēģinājums dziesmu konkursam “Eirovīzija”. Kādas bija atsauksmes? 24
17 stundas
MB
Madara Briede
Praktiski
Žogs un koki tieši “uz robežas” ar kaimiņu – vai drīkst?
16 stundas
OZ
Olafs Zvejnieks
Ziņas
“Jāpārstāj būt par mūžīgo naudas atmazgāšanas centru un jāsāk skatīties nākotnē.” Saruna ar Ģirtu Rungaini 36
23 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Tā ir avārija!” Borovkovs uzskata, ka “pilnīga katastrofa” esot katru vakaru redzēt ekrānā Pavļutu 35
19 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Šarmantā aktrise Baiba Indriksone atzīstas: jaunībā bijusi kaislīga koķete, ka varējusi pat koķetēt ar “galda kāju”, ja istabā nebija neviena cita 7
18 stundas
Inita Šteinberga
Praktiski
8 izcilākās gurķu šķirnes: siltumnīcai un dārzam
17 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Kā šobrīd klājas un kā dzīvo Ilona un mūziķis Ūdrītis pēc traģiskā negadījuma 6
19 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Esošo valdību gāzt nav izdevīgi nevienam!” Hosams Abu Meri par to, kā valdība var kļūt nestabila 19
22 stundas
VK
Vita Krauja
Stāsti
“Naudas kaudzi sarausis neesmu.” Saruna ar “Lido” īpašnieku Gunāru Ķirsonu 30
1 diena
DK
Daina Krūmiņa
Ziņas
Pēkšņs trieciens un sajūta, it kā automašīna pārbrauktu pāri “gulošam policistam”…Nelaime veikala stāvlaukumā 35
1 diena
LA
LA.LV
Kokteilis
FOTO. VIDEO. “Balss maskā” uzvarētāja, repera Strūberga divu bērnu māte vēršas policijā par vardarbību, “Pieci.lv” pat pārstāj atskaņot grupas dziesmas radio 48
1 diena
ML
Māra Lapsa
Praktiski
Laiks salātiem! 5 salātu receptes un špikeris mērcītēm
16 stundas