Latvijā
Sabiedrība

NEPLP beidzot pilnā sastāvā0


Līdz šim žurnālistikā strādājušie Ieva Kalderauska un Jānis Eglītis būs mediju uzraugi.
Līdz šim žurnālistikā strādājušie Ieva Kalderauska un Jānis Eglītis būs mediju uzraugi.
Foto: Ieva Ābele/SAEIMA

Nacionālā elektronisko plašsaziņas līdzekļu padome (NEPLP) beidzot atkal strādās pilnā sastāvā. Saeima ceturtdien ievēlēja padomē televīzijas žurnālistus Ievu Kalderausku un Jāni Eglīti, kurus atbalstīja ne tikai valdošās koalīcijas, bet arī opozīcijas deputāti.

 

Abus par labākajiem pretendentiem 13 kandidātu konkurencē atzina Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisija.

Tās priekšsēdētājs Artuss Kaimiņš, oponējot Vjačeslavam Dombrovskim (“Saskaņa”), kas izteica šaubas par jauno NEPLP locekļu politisko neitralitāti, uzsvēra, ka kandidātu izvēle notikusi ļoti atklātā un caurspīdīgā procesā.

Lai pārliecinātu par to sabiedrību, A. Kaimiņš aicināja tribīnē komisijas deputātu Māri Kučinski (ZZS) izstāstīt, “cik nepolitizētā procesā mēs kandidātus iztaujājām”. M. Kučinskis šo iespēju izmantoja, taču debatēs atzina, ka “gluži nevainīgs šis konkurss nebija, bet Kaimiņš tiešām centās, lai tas tāds [caurspīdīgs] būtu”.

M. Kučinska ieskatā viens no labākajiem pretendentiem ir bijis viņa bijušais partijas biedrs Kārlis Seržants, kā arī Roberts Putnis, par kuru virzīšanu esot izteikti iebildumi, jo viņi esot saistīti ar partijām.

Par I. Kalderausku esot balsojuši visi komisijas deputāti, taču J. Eglītim atbalsts neesot bijis tik pārliecinošs.

“Tā bija izšķiršanās, lai vispār pabeigtu šo procesu, un tas bija avanss,” atzina M. Kučinskis. Saeimas sēdē par I. Kalderausku nobalsoja 73 deputāti, bet par J. Eglīti – 70 deputāti no visām valdības partijām un Zaļo un zemnieku savienības, kā arī vairāki pie frakcijām nepiederošie deputāti. “Saskaņa” balsoja pret abiem pretendentiem.

Mediju politikas apakškomisijas priekšsēdētāja Vita Anda Tērauda (“AP”) sēdē norādīja uz vairākiem izaicinājumiem, kas sagaida NEPLP. Pēc tam kad Saeima pieņems jauno Sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu likumu, NEPLP būs jānovada pārmaiņu process, kad NEPLP sabiedrisko elektronisko mediju pārraudzību nodos jaunajai padomei, kas pārraudzīs sabiedrisko televīziju un radio.

Vēl viens izaicinājums ir informācijas telpas apdraudējumu novēršana, vienlaikus neradot apdraudējumu mediju neatkarībai un vārda brīvībai.

Pēc apstiprināšanas amatā I. Kalderauska žurnālistiem sacīja, ka viņa kā vienu no svarīgākajiem uzdevumiem redz NEPLP reputācijas atjaunošanu un padomes kā eksperta lomas stiprināšanu.

J. Eglītis uzsvēra nepieciešamību uzlabot NEPLP sadarbību ar nozari. Jāatgādina, ka līdzšinējai padomei, kuru pēc Daces Ķezberes atkāpšanās vada Ivars Āboliņš, laika gaitā bija radušās pretrunas gan ar Latvijas Televīzijas, gan ar Latvijas Radio kolektīvu.

 

Jaunie NEPLP locekļi

Ieva Kalderauska

* Izglītība: Latvijas Universitātē beigusi Biznesa vadības un ekonomikas fakultāti, Rīgas Starptautiskajā ekonomikas un biznesa administrācijas augstskolā ieguvusi bakalaura grādu uzņemējdarbības vadībā

* Darba pieredze: 1999.–2004. g. – ziņu aģentūras BNS reportiere, 2004.–2013. g. – laikraksta “Dienas Bizness” žurnāliste, nodaļas vadītāja, finanšu ziņu redaktore, 2013.–2019. g. decembris – LNT žurnāliste, pēc tam līdz ievēlēšanai NEPLP – TV3 žurnāliste

 

Jānis Eglītis

Saistītie raksti

* Izglītība: Latvijas Universitātes Sociālo zinātņu fakultātē ieguvis politikas zinātņu specialitāti

* Darba pieredze: 2002.–2005. g. – ziņu aģentūras LETA reportieris, 2005.–2019. g. decembris – TV3 politisko un ekonomisko ziņu reportieris

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.