Foto: AFP/Scanpix/LETA

Vai reiz pienāks brīdis, kad sabiedriskajā transportā varēsim braukt bez maksas? 10

Ilmārs Randers, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

 

Šogad Rīgas pilsētas pašvaldības uzņēmumam SIA “Rīgas satiksme” (“RS”) beidzas līgums ar tagad esošo e-talonu uzturētāju – kopuzņēmumu “Rīgas karte”, kas nodrošināja braukšanas biļešu tirdzniecību pilsētas sabiedriskajā transportā. Kas mainīsies “RS” biļešu tirdzniecībā, vai tās varētu kļūt lētākas?

KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Markus Riva Havaju salās nofotografējas džungļos, bet attēlā visa uzmanība pievērsta viņa kājām 26
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Valsts prezidents otro “AstraZeneca” vakcīnas pret Covid-19 devu 15.aprīlī nesaņems 60
18 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Priecājos, ka vairs nebiju valdībā tajā brīdī.” Pūce par vienu no dumjākajiem valdības lēmumiem 44
23 stundas
Lasīt citas ziņas

Varbūt reiz pienāks arī tāds brīdis, kad līdzīgi kā kaimiņzemes galvaspilsētā Tallinā vai tepat Jūrmalā sabiedriskajā transportā varēsim braukt bez maksas? Atbildes uz šiem jautājumiem “Latvijas Avīze” centās izlobīt, apjautājot amatpersonas un nozares ekspertus.

 

Uzdod meklēt modernāku un lētāku biļešu sistēmu

Olafs Pulks (“JV”), Rīgas domes Satiksmes un transporta lietu komitejas priekšsēdētājs, atbildēja, ka gada beigās tagadējā biļešu tirdzniecības un uzskaites sistēma pilnībā pāries “RS” īpašumā.

CITI ŠOBRĪD LASA
Uzņēmums turpināšot ar to strādāt, kamēr netiks atrasta cita – mūsdienīgāka, jaunāka un lētāka norēķinu sistēma, kas būtu izdevīgāka arī pasažieriem.

“Pēc 1. janvāra “Rīgas satiksmes” pasažieriem pagaidām nekādu izmaiņu nebūs – joprojām tiks izmantoti e-taloni, biļešu cenas paliks iepriekšējā līmenī un arī atlaides darbosies līdzšinējā apmērā. Taču “RS” jau tagad ir samazinājusi sistēmas izmaksas no 22 miljoniem eiro līdz 10 miljoniem eiro. Tas ir vēl viens apliecinājums, cik nesamērīgas izmaksas ir bijušas līdz šim.

Paralēli strādājam pie jauna iepirkuma izsludināšanas jaunai sabiedriskā transporta biļešu sistēmai. Tā būs lētāka, modernāka un mūsdienīgāka sistēma, bet tās ieviešanai būs nepieciešams laiks. To nevar īstenot šobrīd atlikušajos šā gada mēnešos, jo tādējādi pasažieri tiktu pakļauti riskam palikt vispār bez jebkādas biļešu sistēmas,” paskaidroja Olafs Pulks.

 

Norēķinu sistēmu vajadzēja mainīt sen

Pirmā amatpersona, kas savulaik cēla publisku trauksmi par “RS” norēķinu sistēmas nesamērīgajām izmaksām, ir bijušais satiksmes ministrs, tagadējais biznesa konsultants Anrijs Matīss. Viņš “RS” valdes priekšsēdētāja amatu ieņēma no 2018. gada decembra līdz 2019. gada martam, izgaismojot problēmas “RS”.

“Izskatās, ka “RS” ar to “Rīgas karti” neplāno darīt neko. Ja gribēja kaut ko mainīt, darīt vajadzēja jau sen, nevis tad, kad beidzās līgums,” izteicās Matīss.

“Uzņēmuma saimnieciskajai darbībai ar vēlēšanām un Rīgas domes vadības maiņu sakara nav nekāda. Tagadējās sistēmas nesamērīgās izmaksas bija labi zināmas. Turklāt “RS” pieder meitas kompānija “Rīgas acs”, kas arī nodarbojas ar pasažieru uzskaitēm, reklāmu izvietošanu uz transporta, pieturu tablo utt. Kādēļ norēķinu sistēmu nevar taisīt uz šī uzņēmuma bāzes?

Tehnoloģijas pašam uzņēmumam bija jau pietiekami, turklāt arī “Rīgas kartes” tehnoloģijas pāries “RS” īpašumā. Domāju, ka norēķinu sistēmas pakalpojumu nevajag atdot atkal kādiem ārzemniekiem kā ārpakalpojumu, bet taisīt uzņēmumā iekšpusē.

Braucienu uzskaite, vadības kontrole caur “Rīgas aci” taču jau notiek! Kāds tur vel iepirkums – meitas uzņēmums jau ir, uz tā pamata sistēma arī jāveido! Taču pašiem norēķiniem pasažieriem vajadzētu būt atvērtiem caur dažādiem kanāliem: “Mobilly” lietotni viedtālruņos, banku norēķinu kartēm – līdzīgi kā tagad ir “Pasažieru vilcienā”. Šis uzņēmums to jau praktizē, un sistēmu administrē pats, neviena ārēja partnera tur nav. “RS” finanšu apgrozījums ir reizes astoņas lielāks nekā “Pasažieru vilcienam”. Kādēļ “RS” vajag tā mocīties?” neizpratnē ir bijušais “RS” vadītājs.

Vai Rīga un braucieni sabiedriskajā transportā bez maksas visiem – nav un nebūs Rīgas modelis?

“Domāju, ka tas ir Rīgas modelis, sevišķi, ja tā braucēju administrēšanas sistēma ir tik dārga. Tomēr, lai tas darbotos un pilsēta tiešām atslogotu savas ielas no vieglā pasažieru transporta, vispirms beidzot jāizveido “park&ride” modelis – bezmaksas autostāvvietas sabiedriskā transporta galapunktos Pierīgā. Ja cilvēki pārkāps sabiedriskajā transportā – tad tas darbosies un būs jēga. Biļešu ieņēmumi arī tagad kopumā nemaz nav tik lieli, lai bezmaksas braukšana ļoti kritiski atsauktos uz “RS” ieņēmumiem. Ja nemaldos, tie veido tikai kādus 20% no uzņēmuma finansēm,” izteicās Anrijs Matīss.

 

Administrēšanas izdevumus varētu samazināt četrkārtīgi

Tagadējo “RS” biļešu norēķinu sistēmu “Latvijas Avīzē” vairāk nekā pirms gada smagi kritizēja SIA “Mobilly TX” valdes priekšsēdētājs Valdis Bergs, norādot, ka tā esot pat prettiesiska. Viņa vadītais uzņēmums piedāvā dažādus modernus norēķinu pakalpojumus, piemēram, attālināti un vienkārši norēķinoties par autostāvvietu izmantošanu galvaspilsētā.

“”Mobilly” būtu gatavs iesaistīties un pāris mēnešu laikā savest kārtībā “RS” biļešu norēķinu sistēmu. Tas nebija nekāds noslēpums pirms pusotra gada un nav arī tagad. Manuprāt, pareizākais variants – Rīgai vajadzīga atvērta sistēma, brīvais tirgus,” uzskata Valdis Bergs.

“Nepieciešams atteikties no jebkāda veida taloniem vai personalizētiem priekšmetiem, kas rada tikai papildu izmaksas. Mums jātiecas uz labākajiem paraugiem kā Londonā, Stokholmā, Oslo vai ikvienā citā saprātīgā Eiropas pilsētā, kur iekāp transporta līdzeklī, nopīkstini savu bezkontakta bankas karti – un viss, brauc! Esmu pārliecināts, ka ar moderniem norēķiniem esošās “RS” izmaksas varētu mazināt vismaz četrkārši!”

Eksperts uzskata, ka pareizākais virziens būtu izveidot pilnībā elektronisku norēķinu sistēmu.

Atvieglojumu un subsīdiju saņēmēji braucienu uzskaitei arī varot izmantot bankas norēķinu kartes vai nepieciešamības gadījumā saņemt speciālas atvieglojumu kartes. Šādas iespējas esot arī jebkurā atvērtā sistēmā. Taču bezmaksas transporta modeļa iespēju Rīgā Valdis Bergs apšauba, jo tas atkal tikai palielinātu dotācijas apjomus «RS». Tā vietā esot jāveido efektīvs transports sasaistē ar Pierīgas apdzīvotajām vietām, vienoti risinājumi visam transporta tīklam.

 

Tomēr nav tik vienkārši

Redzējumu par esošo norēķinu sistēmu un paredzētājām tās izmaiņām uzņēmuma vadības vārdā komentēja “RS” pārstāve Baiba Bartaševiča-Feldmane: “Lai definētu prasības jaunai norēķinu sistēmai, ir ļoti svarīgi saņemt arī Rīgas domes kā pasūtītāja prasības, tāpēc prasību definēšana biļešu sistēmai notiks ciešā sadarbībā ar Rīgas domi. Tāpat, veidojot jaunu norēķinu sistēmu, jāņem vērā arī valsts līmenī realizējamie projekti. Piemēram, Autotransporta direkcijas vienotā biļešu tirdzniecības un braukšanas maksas atvieglojumu saņēmēju identifikācijas sistēma, kas vēl ir izstrādes procesā.

SAISTĪTIE RAKSTI
Patlaban norēķini sabiedriskajā transportā iespējami vai nu ar e-talonu, “Citadele banka” maksājumu karti, kurā iestrādāts e-talona čips, vai ar skaidru naudu.

Norēķinos ar “Citadeles” karti netiek nodrošināta Rīgas domes piešķirtā atlaide, bet, piemēram, veicot vairākus braucienus dienā, pasažierim piemēro 24 stundu biļeti. Tiklīdz braucienu summa sasniedz “RS” mēneša biļetes cenu, maksa par braucieniem ieturēta vairs netiek. Sabiedriskajā transportā patlaban nevar norēķināties ar citu banku kartēm, nedz arī ar mobilo lietotni “Mobilly”.”

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Markus Riva Havaju salās nofotografējas džungļos, bet attēlā visa uzmanība pievērsta viņa kājām 26
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Valsts prezidents otro “AstraZeneca” vakcīnas pret Covid-19 devu 15.aprīlī nesaņems 60
18 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Priecājos, ka vairs nebiju valdībā tajā brīdī.” Pūce par vienu no dumjākajiem valdības lēmumiem 44
23 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Viena veida vakcīna uz mūžu? Vai cilvēks varēs revakcinēties ar citu Covid-19 vakcīnu, skaidro infektoloģe 21
6 stundas
LE
LETA
Ziņas
Arī Zatleram atlikta otrā pote pret Covid-19. Viņš atklāj, kāpēc 29
4 stundas
Lasīt citas ziņas
LL
LETA, LA.lv
Ziņas
Uzbrukumā futbola aģentam izmantotā automašīna atrasta sadedzināta Mežaparkā 20
3 stundas
LA
LA.LV
Veselam
“Tas ir īpatnējs stāvoklis!” Rācenis par asins recekļu simptomiem pēc vakcinācijas un to, cik šādi gadījumi varētu būt Latvijā 32
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Arī Purvciemā naktī nodedzināts “BMW X5”. Policija atklāj, vai ir saistība ar futbola aģenta slepkavību
10 minūtes
LA
LA.LV
Ziņas
Pusgads bez taustāmiem rezultātiem: vai Pāvela Rebenoka slepkavība tā arī paliks neatklāta? Atbild Ralfs Nemiro 3
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Arī Purvciemā naktī nodedzināts “BMW X5”. Policija atklāj, vai ir saistība ar futbola aģenta slepkavību
13:10
LA
LA.LV
Ziņas
Titulētie Latvijas bobslejisti atklātā vēstulē aicina saglabāt starta estekādi “Daugavas” stadionā
13:05
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Dziedātāja Elīna Gluzunova soctīklos ievieto jutekliskus foto pēc krūšu operācijas: fani metas kritizēt, bet vīrieši lūdz pēc papildus bildēm 1
12:55
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Britu karaliskajā ģimenē gaidāmas izmaiņas: kādā gadījumā princis Čārlzs varētu nekļūt par karali? 1
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
“Nav neiespējami, ka premjers varētu padzīt vēl vienu veselības ministru.” Politologs skaidro, ar ko riskē Pavļuts 35
5 stundas
LE
LETA
Ziņas
VIDEO. Futbola aģenta slepkavība Purvciemā. Ko sprieda sanāksmē par valsts drošību? 5
3 stundas
MA
Māris Antonevičs
Stāsti
“Nenoliegšu, reizēm vajadzīga drosme…” IDB priekšnieks par amatpersonu noziegumiem, politisko spiedienu, policijas vardarbības problēmu 10
5 stundas
LE
LETA
Ziņas
Arī Zatleram atlikta otrā pote pret Covid-19. Viņš atklāj, kāpēc 29
4 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Viena veida vakcīna uz mūžu? Vai cilvēks varēs revakcinēties ar citu Covid-19 vakcīnu, skaidro infektoloģe 21
6 stundas
IM
Ingrīda Mičāne
Laukos
Vīruss ūdeļu sprostos: brīdī, kad beidzot sāk kāpt ūdeļādu cenas, nozare saņem graujošu triecienu 10
5 stundas
ZD
Zigfrīds Dzedulis
Ziņas
Zemes pārdevēji var nezināt un pat neatklāt, vai konkrēto zemes gabalu vispār drīkst apbūvēt. Kur un kā to noskaidrot?
5 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Mums jau tādu cūku kūti pārdeva!” – Magone taisnojas par bardaku un netīrību savas mājas pagalmā 7
1 stunda
LA
LA.LV
Ziņas
Apdzīvo gandrīz visu planētu, ir nikni plēsēji, sastopami arī kanibāli: 7 interesanti fakti par bizbizmārītēm 1
2 stundas
AG
Andris Grīnbergs
Ziņas
APTAUJA. Kur, jūsuprāt, valstij ņemt papildu naudu, lai palielinātu algas mediķiem, skolotājiem, policistiem? 20
2 stundas
OZ
Olafs Zvejnieks
Ziņas
Olafs Zvejnieks: Valsts pārvaldes “algu dzīres”. Kāpēc SEPLP locekļiem nepieciešama algas paaugstināšana līdz 3500–3700 eiro uz papīra? 9
6 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Dziedātāja Elīna Gluzunova soctīklos ievieto jutekliskus foto pēc krūšu operācijas: fani metas kritizēt, bet vīrieši lūdz pēc papildus bildēm 1
24 minūtes
LA
LA.LV
Ziņas
“Visu lielā mērā diktē bailes un mediji tās izmanto.” Eksperte par iedzīvotāju skepsi pret “AstraZeneca” vakcīnu 22
5 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
FOTO. Kurš turpmāk vadīs „Preses klubu”? Saruna ar Aivi Ceriņu 35
22 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Markus Riva Havaju salās nofotografējas džungļos, bet attēlā visa uzmanība pievērsta viņa kājām 26
1 diena
LL
LETA, LA.lv
Ziņas
Videonovērošanas video, kur redzama futbola aģenta Romāna Bezzubova slepkavība 14
23 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieki – Aelita un Gastons
2 stundas
PA
Pēteris Apinis
Veselam
Pēteris Apinis: Par gripas atgriešanos, Covid-19 un nākotnes universālām vakcinācijām 30
1 diena
PR
Praktiski.lv
Ziņas
VIDEO. Latvijas mežos šobrīd zied skaists, bet ļoti indīgs augs: pētnieki atklājuši, ka tam piemīt pretvēža efektivitāte 9
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Mūziķu Māras Upmanes-Holšteines un Goran Gora ģimenei ticis liels pārbaudījums: viņu četrgadīgais dēliņš Ezra slimojis ar smagu slimību 8
23 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Kristīne Misāne: “Viss, kas notiek cietumā, ir nekas, salīdzinot ar to brīdi, kad tev atņem bērnus…” 20
23 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Liktenīgais 9.aprīlis britu karaliskajā ģimenē: nāve un jauns sākums. Kas notika šajā datumā? 2
1 diena
ML
Māra Libeka
Veselam
Vakcinācijas biroja maks kļūs liesāks. Par cik eiro saruks Juhņēvičas alga? 51
1 diena