Diseldorfas stacijā plakāts aicina pilnīgi visiem uz ielas valkāt sejas maskas, šo normu Administratīvā tiesa pirmdien atcēla.
Diseldorfas stacijā plakāts aicina pilnīgi visiem uz ielas valkāt sejas maskas, šo normu Administratīvā tiesa pirmdien atcēla.
Foto: Christoph Hardt/IMAGO/SCANPIX/LETA

Tiesa piespiež noņemt maskas: kā Vācijā tiesas labo politiķu kļūdas? 18

Toms Ancītis, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Kopš pavasara Vācijas tiesās reģistrēts vairāk nekā 5000 sūdzību par pandēmijas ierobežojumiem. Apstrīdēta obligātā masku nēsāšana, veikalu un skolu slēgšana, pulcēšanās aizliegumi un simtiem citu tiesību aizskārumu. Vairākumu prasību tiesas noraidījušas. Tomēr daudzos gadījumos arī likušas atcelt lēmumus, kuru nepieciešamībai trūcis pierādījumu.

Masku ielas, masku stundas

LA
LA.LV
Stāsti
Policijas šefs skaidro, vai var sodīt par to, ka divi cilvēki dzīvo kopā, bet nav deklarēti vienā dzīvesvietā 50
14 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“It kā valdībā netrūktu problēmu…”: jaunā veselības ministra Pavļuta mājoklī pamanītas neizskaidrojamas dīvainības 34
1 diena
AK
Aija Kaukule
Ziņas
“Vakarā pirms aiziešanas mūžībā viņa teikusi māsiņai, lai telefonu vairs nelādē.” Kolēģi sēro par Astrīdas Kairišas nāvi 5
1 diena
Lasīt citas ziņas

Diseldorfas pašvaldība, reaģējot uz administratīvās tiesas spriedumu, šonedēļ atcēla vispārējo masku nēsāšanas pienākumu pilsētas teritorijā ārpus telpām (izņemot parkus, zaļās zonas un kapsētas), kas bija ieviests vien pirms nepilnas nedēļas. Formāli gan pilsētai tas nebija jādara, jo spriedums no maskas nēsāšanas atbrīvoja vien pašu apstrīdētāju, kādu pensionāru, kura prasībā lēmums tika pieņemts pirmdien.

Tomēr, tā kā tiesā tiek skatītas vēl vairākas līdzīgas sūdzības un jau tuvākajās dienās draud sekot nākamie tikpat nelabvēlīgie spriedumi, Diseldorfa nolēma rīkoties apsteidzoši, pati pēc savas iniciatīvas pasludinot masku nēsāšanas noteikumu par spēkā neesošu visiem.

Uz vienu dienu Diseldorfas birģermeistars iedzīvotājiem tikai “lūdza”, ne vairs pieprasīja turpināt valkāt maskas, bet jau nākamajā dienā pašvaldība uzrakstīja jaunus noteikumus. Tagad masku nēsāšanas pienākums attiecas tikai uz gājēju noslogotākajām zonām un ir ierobežots laikā no plkst. 10 līdz 19 vai no 6 līdz 22.

Līdzīgi noteikumi ar gariem sarakstiem un sarežģītām kartēm, uzskaitot desmitiem un simtiem “masku ielu” un to atsevišķus posmus, darbojas arī citās Vācijas pilsētās. Pie tiem pašvaldības nonākušas, vai nu pakļaujoties līdzīgiem tiesu spriedumiem, vai bijušas pietiekami apdomīgas, lai jau noteikumu izstrādē ņemtu vērā to, ko tiesas lēmušas citviet.

Tiesas atvēra robežas

Tiesu lēmumi bijuši par pamatu noteikumu maiņai arī citos gadījumos. Tieši tiesas bija tās, kas pavasarī faktiski atvēra robežas, piespiežot atcelt politikai ērto, bet epidemioloģiski nepamatoto pašizolācijas prasību visiem iebraucējiem no ārzemēm.

Lejassaksijas Augstākā administratīvā tiesa tolaik atzina: lai gan likums par aizsardzību pret infekcijas slimībām ļauj ierobežot tādu personu brīvību, kuras ir inficējušās ar lipīgām slimībām vai par kurām ir aizdomas, ka varētu būt inficējušās, turēt aizdomās visus ieceļotājus kā potenciālus vīrusa pārnēsātājus ir nesamērīgs tiesību aizskārums.

Tādēļ nācās ieviest jaunus noteikumus, pašizolācijas prasību sašaurinot tikai uz ieceļotājiem no apgabaliem vai valstīm ar īpaši augstu inficēšanās risku.

Tiesas šoruden arī pielika punktu centieniem ieviest “izmitināšanas aizliegumus” viesu mītnēs tūristiem no reģioniem ar paaugstinātu saslimstību, kādus bija sākušas ieviest viena federālā zeme pēc otras. Tāpat tās atcēlušas vispārējo dievkalpojumu aizliegumu, vairākās pilsētās aizliegušas ierobežot restorānu darbību vakara stundās, koriģējušas masku nēsāšanas pienākumu skolās, atļāvušas demonstrācijas.

Lielākā daļa sūdzību gan tikušas noraidītas. Tā, visticamāk, novembrī būs jāpaliek slēgtiem fitnesa klubiem un bordeļiem – par to signalizē pirmie nolēmumi, tiesām skatot tā dēvētā vieglā lokdauna ierobežojumus, kas darbojas kopš 2. novembra. Arī ēdināšanas iestādēm visdrīzāk nāksies samierināties ar slēgšanu, kā vienīgajam atļautajam tirdzniecības veidam paliekot ēdienu līdzņemšanai.

Pirmais lēmums kā domino kauliņš

Atsevišķus ierobežojumus atceļoši administratīvo tiesu spriedumi mēdz izraisīt domino efektu. Politiķi citās pavalstīs vai pilsētās, baidoties, ka drīz tiesas līdzīgi lems arī pie viņiem, parasti steigušies paši mīkstināt savus ierobežojumus, negaidot, līdz to izdarīs tiesneši.

Daudzi lēmumi par ierobežojumu atcelšanu nav tieši saistīti ar ierobežojumu samērību, bet gan ar procedūru. Saskaņā ar likumu par aizsardzību pret infekcijas slimībām, par aizsardzības pasākumu ieviešanu atbildīgas federālās zemes.

Vācijas kanclere to vadību var tikai aicināt, nevis norīkot pieņemt kādus ierobežojumus. Savukārt federālajām zemēm, izstrādājot noteikumus, jārīkojas saskaņā ar saviem likumiem par aizsardzību pret infekcijas slimībām.

Tiešie lēmumu pieņēmēji lielākoties ir valdības. To kritizējušas tiesas. Piemēram, spriedumā par ierobežojumiem naktsmītnēm nesen norādījusi Bavārijas Augstākā administratīvā tiesa, pastāv šaubas, vai tik “būtiska iejaukšanās pamattiesībās uz tik ilgu laiku”, ja to īsteno tikai izpildvara viena pati, neiesaistot likumdevēju, nepārkāpj parlamentārās kontroles principu.

Savukārt ierobežojumus pēc būtības tiesas mēdz izbrāķēt, ja nav iespējams pierādīt to nepieciešamību. Kā “Deutsche Welle” skaidrojis Vācijas administratīvo tiesnešu apvienības priekšsēdētājs Roberts Zēgmillers, vīrusa izplatības ierobežošanas pasākumiem jābūt “nepieciešamiem pašiem par sevi”.

Nepietiek ar to, ka tie ir lietderīgi. Jāspēj pamatot, ka bez konkrētajiem pasākumiem nevar iztikt, lai sasniegtu leģitīmos vīrusa ierobežošanas mērķus. Kā Diseldorfas masku gadījumā: uzliekot par pienākumu valkāt maskas visur uz ielas, kur vien nav iespējama piecu metru distance, Diseldorfa tiesas ieskatā esot pārsniegusi nepieciešamības robežu, jo zinātniski pamatotie priekšraksti paredz tikai 1,5 metrus. Citiem vārdiem, tā izšķērdīgi izrīkojusies ar cilvēku tiesībām – drošs paliek nedrošs, paņēmusi vairāk, nekā pati spēj pierādīt, ka tai vispār vajadzīgs.

Kafejnīcās inficējās nebūtiski maz

Vieni no aktīvākajiem jauno, novembra sākumā pieņemto, ierobežojumu apstrīdētājiem ir sabiedriskās ēdināšanas uzņēmumi un viesnīcas, kas to darbības aizliegumu uzskata par netaisnīgu par spīti valdības apsolītajām kompensācijām 75 procentu no apgrozījuma apmērā.

Daudzi bija ieguldījuši lielus līdzekļus un pūles, izstrādājot jaunus drošas apkalpošanas konceptus, iegādājoties teltis, gāzes sildītājus, uzstādot ventilācijas sistēmas. Visu vasaru bez pārtraukuma, pat pāri 30 grādu svelmē, likuši viesmīļiem staigāt maskās un saskaņā ar noteikumiem apmeklētājiem bez maskas nav ļāvuši pat aiziet uz tualeti.

Tāpat savākuši tonnām papīra, pierakstot ikviena apmeklētāja personas datus, ierīkojuši pašapkalpošanās viesnīcas bez recepcijām ar līdzņemamām brokastīm. Vai tieši šo pasākumu vai citu iemeslu dēļ, nav zināms, bet fakts ir: inficēšanās gadījumi restorānos, kafejnīcās, viesnīcās u. tml. līdz pat tā dēvētajam vieglajam lokdaunam bija nebūtisks retums. Tagad tieši šiem uzņēmumiem, kuri par infekciju ķēdēm nav atbildīgi, jāiznes viens no lielākajiem smagumiem.

Taču dati par zemo saslimstību ēdināšanas vietās izriet no informācijas par 25 procentiem izsekoto avotu. Kas slēpjas 75 procentos pārējo, kurus vairs izsekot neizdodas, nav zināms. Tādēļ tos var viegli interpretēt atbilstoši interesēm. 75 procentus nezināmo avotu kā argumentāciju tiesās lieto gan apstrīdētāji, kas pieprasa mīkstināt ierobežojumus (“jums nav datu, ka pie mums inficējas”), gan pašvaldības, kuras aizliegumus ieviesušas (“turam jūs aizdomās, ka tieši pie jums inficējas tie, par kuriem nav datu”).

Lielākā daļa spriedumu par apstrīdētajiem ierobežojumiem ēdināšanas un izmitināšanas uzņēmumiem vēl tikai sekos. Tāpat tiesas drīzumā vētīs tetovētāju, pedikīra un manikīra pakalpojumu sniedzēju, saunu, kino, bēru rīkotāju un daudzu citu nozaru pārstāvju prasības.

“Iespēja savlaicīgi nodot izvērtēšanai neatkarīgiem tiesnešiem pamattiesību aizskārumus ir būtiska, lai nodrošinātu Covid-19 ierobežojumu pieņemšanu sabiedrībā,” tā uzsvēris Vācijas Tiesnešu apvienības vadītājs Svens Rebēns.

CITI ŠOBRĪD LASA

Tādējādi tiesas, nodrošinot nereti steigā un bez pienācīgām diskusijām pieņemto lēmumu kontroli, patlaban ir tās, kas daļēji gādā arī par sociālo mieru.

Ja ir iespēja risināt katru lietu atsevišķi caur tiesu steidzamības kārtā, mazinās varbūtība, ka cilvēkiem krīzes stāvoklī var rasties vēlme “pret visu kopā” iziet protestos uz ielas. Otrkārt, tie, kuri sūdzas un kuru prasību rezultātā atsevišķi ierobežojumi tiek likvidēti, paradoksālā kārtā rūpējas arī par epidemioloģisko drošību. Izravējot no ierobežojumiem nejēdzības un nesamērības, aug varbūtība, ka cītīgāk tiks ievēroti jēdzīgie noteikumi.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Stāsti
Policijas šefs skaidro, vai var sodīt par to, ka divi cilvēki dzīvo kopā, bet nav deklarēti vienā dzīvesvietā 50
14 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“It kā valdībā netrūktu problēmu…”: jaunā veselības ministra Pavļuta mājoklī pamanītas neizskaidrojamas dīvainības 34
1 diena
AK
Aija Kaukule
Ziņas
“Vakarā pirms aiziešanas mūžībā viņa teikusi māsiņai, lai telefonu vairs nelādē.” Kolēģi sēro par Astrīdas Kairišas nāvi 5
1 diena
LA
LA.LV
Veselam
“Daktera vārds tiek izķengāts pa visu valsti!” Ecmanis parāda Jakovina Covid-19 testus un noliedz, ka viņš ārstējis, būdams inficējies 26
6 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Princis Viljams atzinies, ka “izgāzies” ar dzimšanas dienas dāvanu mīļotajai Keitai: tā viņai nepatika
15 stundas
Lasīt citas ziņas
LA
LA.LV
Veselam
“Daktera vārds tiek izķengāts pa visu valsti!” Ecmanis parāda Jakovina Covid-19 testus un noliedz, ka viņš ārstējis, būdams inficējies 26
6 stundas
AD
Artis Drēziņš
Ziņas
Cīnās par Burtnieka ezeru vai par krēslu? Zvejnieki uzskata, ka pašvaldība melo un rīkojas beztiesiski 1
5 stundas
ĢK
Ģirts Kasparāns
Stāsti
Visa pasaule kabatā! Bezmaksas enciklopēdijas stāsts, kuru izmanto pat ārsti
5 stundas
LE
LETA
Ziņas
Vairāk tūkstoši – cik lielas būs vakcinācijas projekta biroja darbinieku algas? 17
8 stundas
IS
Ilmārs Stūriška
Ziņas
Liktenis izšķirsies pret grieķiem
21:34
GN
Gunta Neimane
Ziņas
Zviedrijā pieņem īpašu Pandēmijas likumu. Vai tāds palīdzētu droši iepirkties arī latviešiem? 3
21:21
ĢK
Ģirts Kasparāns
Stāsti
Visa pasaule kabatā! Bezmaksas enciklopēdijas stāsts, kuru izmanto pat ārsti
21:15
GN
Gunta Neimane
Ziņas
Zviedrijā pieņem īpašu Pandēmijas likumu. Vai tāds palīdzētu droši iepirkties arī latviešiem? 3
5 stundas
LE
LETA
Ziņas
Iereibusi meitene, bailēs no policijas, izlec no otrā stāva loga un gūst nopietnas traumas 5
7 stundas
LE
LETA
Veselam
Ārste atklāj, kāds sindroms var attīstīties bērniem, kuri pārslimojuši Covid-19 7
10 stundas
LE
LETA
Ziņas
Tukumā izsauc policiju, uztraucoties par kādu sievieti, un nejauši atklāj aizliegtu ballīti 6
10 stundas
LE
LETA
Ziņas
Līdz sestdienas priekšpusdienai vietām Kurzemē un Zemgalē sniega sega kļūs krietni biezāka
11 stundas
LA
LA.LV
Stāsti
Policijas šefs skaidro, vai var sodīt par to, ka divi cilvēki dzīvo kopā, bet nav deklarēti vienā dzīvesvietā 50
14 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Uzņēmējs Māris Gailis atklāj, ar ko “patiesībā” darba laikā nodarbojas valsts ierēdņi 18
14 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Jenzis: Kamēr VID maksās prēmijas darbiniekiem par uzņēmumu sodīšanu, nekas labs nebūs 7
12 stundas
LE
LETA
Ziņas
No šī vakara līdz svētdienai nakts stundās Latvijā jāievēro komandantstunda. Kas jāņem vērā? 7
12 stundas
LE
LETA
Ziņas
Vizināšanās uz mašīnai piestiprināta maisa Talsu pusē beigusies ar 14 gadus vecas pusaudzes nāvi 13
14 stundas
LE
LETA
Ziņas
Darbinieku atstāja bez iztikas līdzekļiem. “Adugs Production” saņem 1000 eiro sodu 3
11 stundas
LE
LETA
Ziņas
Sinoptiķi prognozē, kad šajā aukstuma vilnī sagaidāms lielākais spelgonis 1
17 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Princis Viljams atzinies, ka “izgāzies” ar dzimšanas dienas dāvanu mīļotajai Keitai: tā viņai nepatika
15 stundas
AK
Aija Kaukule
Kokteilis
Kinofilmas “Dvēseļu putenis” operators Valdis Celmiņš: “Skatīties filmu telefonā ir kā ēst “fāstfūdu”” 7
Intervija 17 stundas
IE
Ināra Egle
Ziņas
Valsts kontroli vadīs “politiski angažēts cilvēks no malas”? 4
19 stundas
AG
Andris Grīnbergs
Ziņas
Aptauja: Kura no Maestro Paula melodijām Tev ir vistuvākā? 35
17 stundas
ML
Māra Libeka
Veselam
Cīņa ar kovidu pansionātos – mokoša un pavirša. Kā ierobežot saslimstību, ja lēmumu pieņēmēji neizprot problēmas apjomu? 32
19 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Izcilam brīvdienu ēdienam! Kalmāra gredzentiņi ar kokosriekstu pienu, kariju, ķiršu tomātiņiem un kabaci
13 stundas
LE
LETA
Ziņas
Notārei un uzņēmējam katram 100 000 eiro par vecu un nevarīgu cilvēku apkrāpšanu 22
1 diena
SK
Skaties.lv
Kokteilis
Izjukušas Sanas Timmas un hokejista Kaspara Saulieša attiecības: “Novēlu atrast to īsto un vienīgo!” 8
16 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Kā moderni iekārtot mājokli: šī gada 6 aktuālākās tendences
14 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Sunītim rotaļlietas var nopirkt, bet bērnam gan nevar.” Armands Krauze par aizliegtajām precēm un trūkstošo loģiku 9
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“It kā valdībā netrūktu problēmu…”: jaunā veselības ministra Pavļuta mājoklī pamanītas neizskaidrojamas dīvainības 34
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Maģiskās eņģeļu stundas no 16. līdz 22.janvārim: kādas vēlmes piepildīsies 1
16 stundas