Foto: Edijs Pālens/LETA
Foto: Edijs Pālens/LETA
Tallinas vecpilsēta Igaunijā.

Neuzticības balsojumā no amata gāzts Tallinas mērs Kelvarts 6

Tallinas pilsētas domes ārkārtas sēdē otrdienas rītā neuzticības balsojumā no amata gāzts galvaspilsētas mērs Mihails Kelvarts, kurš ir arī Igaunijas parlamenta opozīcijā esošās Centra partijas līderis.

Reklāma
Reklāma
“Tas ir beigu sākums! Melni mākoņi dosies tur, kur lec saule!” Nostradama prognoze 2025. gadam 20
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosaucis 10 politiķus, kuru pieļautās kļūdas būtiski ietekmējušas Latvijas politisko un ekonomisko situāciju 160
“Jūs aizbraucāt, bet kaut ko šeit uz ēdamgalda aizmirsāt!” – kempingā paviesojušies “sivēni”? 78
Lasīt citas ziņas

37 deputāti bija iesnieguši priekšlikumu izteikt neuzticību Tallinas mēram, un otrdienas sēdē to atbalstīja 41 deputāts, bet divi deputāti balsojumā atturējās.

Lai atstādinātu mēru no amata, neuzticības balsojumā bija nepieciešamas 40 no 79 deputātu balsīm.

CITI ŠOBRĪD LASA

Tūlīt pēc tam Tallinas dome ar 40 balsīm par pašvaldības mēra pienākumu izpildītāju ievēlēja sociāldemokrāti Madli Lipusu, kas līdz šim bija viena no vicemēriem.

Priekšlikumu par neuzticības izteikšanu Kelvartam 21.martā iesniedza 37 domes deputāti. Papildus četru opozīcijas frakciju deputātiem priekšlikumu parakstīja arī pie frakcijām nepiederošie deputāti Teniss Melders un Tāvi Āss, kā arī Centra partijas frakcijas deputāts Igors Grjazins.

Centra partijas un sociāldemokrātu koalīcijai pilsētas domē pašlaik ir 43 vietas, taču šajā skaitā ir iekļauts arī Grjazins. Opozīcijā ir Reformu partija, “Tēvzeme”, “Igaunija 200” un Igaunijas Konservatīvā tautas partija (EKRE).

Neuzticības izteikšana Kelvartam nozīmē, ka beidzas Centra partijas 20 gadu dominēšana Tallinas pašvaldībā. Centra partijas un sociāldemokrātu koalīcija tika izveidota 2021.gadā, bet pirmdien sociāldemokrāti paziņoja, ka aizies no koalīcijas.

Sociāldemokrātu frakcijas līderis Jevgenijs Osinovskis pirmdien teica, ka partijas lēmumam ir divi pamata iemesli, no kuriem viens ir Centra partijas biedru aizplūšana uz citiem politiskajiem spēkiem un iekšējās nesaskaņas. Otrs iemesls ir ētiskās problēmas, ko rada Tallinas apgabaltiesas pagājušās nedēļas spriedums, atzīstot par vainīgu Centra partiju un divas personas lietā par tirgošanos ar ietekmi nekustamo īpašumu attīstītāja “Porto Franco” interesēs. Līdz ar Centra partiju tiesa atzina par vainīgiem tās bijušo ģenerālsekretāru Mihailu Korbu un uzņēmēju Hillaru Tederu.

Pēc Kelvarta ievēlēšanas par Centra partijas priekšsēdētāju kongresā septembrī viņam tiek pārmesta partijas politikas pastiprināta orientēšana uz krievvalodīgo interesēm un tādu prokremlisku politiķu kā Jana Toma ietekmes pieaugums partijā. Tāpēc pēdējos mēnešos Centra partiju atstājuši daudzi biedri.

Reklāma
Reklāma

Kelvarts Tallinas mēra amatā pirmo reizi tika ievēlēts 2019.gada aprīlī, nomainot tajā Tāvi Āsu, kas kļuva par toreizējās Jiri Ratasa valdības ekonomikas ministru.

No 2011. līdz 2017.gadam Kelvarts bija Tallinas vicemērs, bet no 2017. līdz 2019.gadam ieņēma domes priekšsēdētāja amatu.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.