Valka vēlas sev īpašu statusu, jo tā ar kaimiņvalsts Valgu esot kā viena pilsēta, bet tad būtu jāgroza likumi ne tikai Latvijā, bet arī Igaunijā. Un tam ir nepieciešama politiskā griba, uzskata Valkas novada vadība.
Valka vēlas sev īpašu statusu, jo tā ar kaimiņvalsts Valgu esot kā viena pilsēta, bet tad būtu jāgroza likumi ne tikai Latvijā, bet arī Igaunijā. Un tam ir nepieciešama politiskā griba, uzskata Valkas novada vadība.
Foto: Paula Čurkste/LETA

Neviens negrib glābt Valku 2

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijai (VARAM) ir uzdots izvērtēt, vai Valkai kā pierobežas pilsētai, kas kopā ar Igaunijas Valgu pēc būtības veido vienu pilsētu, un ap to izveidotajam novadam varētu piešķirt īpašu statusu.

VIDEO. “Zilīšu bataljonam” pirmie zaudējumi. Pa ceļam uz fronti pārdzērušies krievi sakaujas savā starpā
Vai mežā kritušu koku drīkst sazāģēt un vest to mājās, lai izmantotu malkai? 95
Slepenas pazemes pilis ar mākslīgiem dārziem un peldbaseiniem, pārtikas krājumi pieciem gadiem – miljardieri gatavojas apokalipsei
Lasīt citas ziņas

Taču vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministram Jurim Pūcem (“AP”) esot sajūta, ka tas nebūs iespējams.

Tādā gadījumā jaunajā Valkas novadā būs Strenču novads, kā arī Trikātas pagasts un Ēveles pagasts, kas tiks nodalīti no Beverīnas un Burtnieku novadiem, kurus pievienos Valmieras novadam, “Latvijas Avīzei” atzina ministrs.

CITI ŠOBRĪD LASA

Saeimas administratīvi teritoriālās reformas komisija 2. lasījumā ir atbalstījusi šādas Valkas novada robežas, neņemot vērā šo teritoriju pārstāvju protestus.

Pēc Saeimas komisijas lēmuma Strenču, Beverīnas un Burtnieku novadu vadība paziņoja, ka pašvaldības, izmantojot lauksaimniecības tehniku, daļēji vai pilnībā plāno bloķēt tranzītielu Strenčos.

Savukārt dienā, kad Saeima 2. lasījumā skatīs Administratīvo teritoriju un apdzīvoto vietu likumu ar tam pievienoto novadu karti, Strenču kultūras namā tiks rīkota plaša iedzīvotāju sapulce.

Rūjienas un Naukšēnu novadu līdzīga cīņa ir beigusies ar abu pašvaldību uzvaru – administratīvi teritoriālās reformas komisijas deputāti nolēma izpildīt to iedzīvotāju gribu un pievienot pašvaldības Valmieras novadam, ar kuru tās izsenis jau bijušas saistītas. Valmieras novadā būs arī Mazsalacas, Kocēnu, kā arī Beverīnas un Burtnieku novadi. Taču no tiem nodalīs Trikātu un Ēveli, kuras pirms iepriekšējās reformas atradušās Valkas rajonā. Viss liecina, ka tās vēl cīnīsies par palikšanu pie Valmieras, uz kuru jau desmit gadus ir veduši to iedzīvotāju ceļi.

Ne tikai abi novadi, bet arī Valmiera ir veikusi ieguldījumus šo pagastu infrastruktūrā, ieskaitot ceļu sakārtošanu. Trikātā īsā laikā ir savākts vairāk nekā 600 parakstu pret pagasta nodalīšanu. Nošķeltos pagastus un Strenčus varētu glābt tikai īpaša statusa piešķiršana Valkai, kas koalīcijas sadarbības padomes sēdē ir apspriests.

Valkas novads var attīstīties arī esošajās robežās, taču tas negrib palikt otrajā ešelonā. “Ja blakus būs tāda megapašvaldība kā Valmieras novads, tad ar to mums būs grūti sacensties. Tāpēc koalīcijai ir jāizšķiras, vai tā ir gatava Valkas novadam, atstājot pašvaldību vienu, to kaut kā kompensēt, lai mēs varētu attīstīties tāpat kā citi,” komisijas sēdē sacīja Valkas novada domes priekšsēdētājs Vents Armands Krauklis (Vidzemes partija).

Viņš pēdējā pusgadā ir iemantojis daudzus nelabvēļus, kas savu nepatiku pret novadu reformu, kuras gaitā vienu vai otru teritoriju bija vai ir plānots pievienot Valkai, vispirms vērsuši pret šīs pašvaldības vadību un arī iedzīvotājiem. Valkai un Valgai vajadzētu īpašu statusu, jo pēc būtības tā ir viena pilsēta. Taču tad ir jāmaina likumi abās valstīs – Latvijā un Igaunijā, uzskata V. A. Krauklis, norādot, ka tam ir vajadzīga politiskā griba.

Tagad Valkas novadā ir ap 8000 iedzīvotāju. Patiesībā šajā pašvaldībā dzīvo vairāk cilvēku, bet aptuveni 1200 no viņiem ir deklarēti Igaunijas Valgā. Valkas novada priekšsēdis atceras, ka agrāk igauņu pusē bija deklarējušies vēl vairāk valcēniešu, kuri izmanto Latvijas skolas un Valkas infrastruktūru, bet tad Valgā ieviesta stingrāka kārtība – vairs nevarēja reģistrēties garāžās un šķūnīšos.

Valkai atspaids jau būtu Igaunijā deklarēto Latvijas pilsoņu pieskaitīšana, aprēķinot pašvaldības finanšu nepieciešamību, jo, piemēram, viņu maksātais pievienotās vērtības nodoklis nonāk Latvijas budžetā. Kraukļa “rozā sapnis” esot īpašais nodokļu režīms. Finanšu ministrs Jānis Reirs (“JV”) gan “Latvijas Avīzei” atzina, ka tas nebūtu iespējams, jo esot jāņem vērā Eiropas Savienības regulas – Liepājas un Rēzeknes speciālās ekonomiskās zonas ir izveidotas pirms Latvijas iestāšanās ES, sarunās izdevies panākt to saglabāšanu.

Ministrs arī sacīja, ka Valka nav vienīgā, kuras teritorijā faktiski dzīvo citā vietā deklarēti cilvēki. Tāpēc nevarot kādai pašvaldībai noteikt īpašus nosacījumus. Uz to Krauklis atbildēja, ka Valka ir vienīgā pilsēta, no kuras uz citu valsti var aiziet kājām pēc pakalpojumiem, kurus tur ir izdevīgāk saņemt.

Cik izmisīgi visi bēg no Valkas, tik ļoti vēlas būt kopā ar Valmieru, kura dažādu faktoru iespaidā, ieskaitot valdošo partiju atbalstu, ir izveidojusies par spēcīgu reģionālās attīstības centru.

SAISTĪTIE RAKSTI

Pilsētas domes priekšsēdētājs Jānis Baiks (“Valmierai un Vidzemei”) komisijas sēdē piekrita Rūjienas un Naukšēnu pievienošanai, viņam nebija iebildumu arī pret Strenču novadu, jo ar šīm pašvaldībām jau visu laiku ir notikusi sadarbība vairākās jomās, to iedzīvotāji izmanto Valmieras infrastruktūru, apmeklē kultūras un sporta pasākumus, te atraduši arī darbu.

J. Baiku pārsteidza vienīgi Ērika Pucena (“KPV LV”) priekšlikums Valmieras novadā iekļaut arī Alojas novadu, kas iezīmēts pie Limbažiem. Jāteic, ka par šo ierosinājumu pārsteigts bija arī Alojas novada vadītājs Valdis Bārda (ZZS). Valmiera tagad ir republikas nozīmes pilsēta, bet atšķirībā no citām lielajām pilsētām tā neiebilst pret statusa maiņu un piekrīt ap sevi veidot novadu.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
VIDEO. “Zilīšu bataljonam” pirmie zaudējumi. Pa ceļam uz fronti pārdzērušies krievi sakaujas savā starpā
Vai mežā kritušu koku drīkst sazāģēt un vest to mājās, lai izmantotu malkai? 95
Slepenas pazemes pilis ar mākslīgiem dārziem un peldbaseiniem, pārtikas krājumi pieciem gadiem – miljardieri gatavojas apokalipsei
FOTO. Princis Harijs karalienes nāves dienā bijis tik saniknots, ka noraidījis sava tēva Čārlza ielūgumu uz vakariņām. Kas starp abiem notika? 27
Krievu, kurš protestēja pret tanka T-34 Narvā pārvietošanu, deportē no Igaunijas
Lasīt citas ziņas

Finanšu partneris - LANDE

Sadarbības projekts
FOTO. VIDEO. Policija brutāli izrēķinās ar Krievijas iedzīvotājiem, kuri izgājuši ielās, protestējot pret mobilizāciju 43
Pēc mobilizācijas izsludināšanas Krievijā Putins aizbraucis atpūsties 33
Krievu, kurš protestēja pret tanka T-34 Narvā pārvietošanu, deportē no Igaunijas
Slepenas pazemes pilis ar mākslīgiem dārziem un peldbaseiniem, pārtikas krājumi pieciem gadiem – miljardieri gatavojas apokalipsei
Biedrību “Hospiss LV” novērtē Eiropā – Latvijā paliatīvās aprūpes sistēma joprojām nav sakārtota
22:31
Latvijas kosmosa industrijas pirmie soļi kosmosā
21:59
Mediķi pauduši pārliecību, ka tas esot neatgriezeniski… Kungam ļoti nepaveicās ar to koronavīrusu
21:47
Vai tiešām sašķobījusies Raimonda Paula veselība? Krauze atklāj, kā patiesībā jūtas komponists 16
VIDEO. Igaunijas mežos pamanīts liels retums – lācene ar četriem mazuļiem 2
Putinam bija interese par vienu cilvēku… Erdogans atklāj ukraiņu gūstekņu atbrīvošanas aizkulises
VIDEO. “Zilīšu bataljonam” pirmie zaudējumi. Pa ceļam uz fronti pārdzērušies krievi sakaujas savā starpā
Atklāj, cik Krievijas pilsoņi jau lūguši patvērumu Latvijā mobilizācijas dēļ
Mūžībā aizgājusi kādreizējā NEPLP vadītāja Aija Dulevska Cālīte
Putins nav atļāvis Krievijas ģenerāļiem atkāpties no Hersonas, jo tas izskatītos pēc pazemojošas sakāves 95
Naktī nezināmi vandaļi Krievijas karoga krāsās nokrāsojuši uzrakstu “Bolderāja” 24
ASV draud Krievijai ar smagām sankcijām aneksijas gadījumā
“Pēc Vairas Vīķes-Freibergas neviens prezidents nav uzstādījis Latvijas ilgtermiņa attīstības plānus!” norāda Ēķis 31
“Ir jāceļ minimālās algas, lai izvilktu darbinieku no verdzības stāvokļa!” Feldmans skaidro, kā rīkojās igauņi 41
Bijušais mājas vecākais atklāj, ka iekaustīts, kad mēģinājis pārliecināt iedzīvotājus par nepieciešamību veikt ēkas siltināšanu
“Neturēt vaļā logus, netecināt ūdeni, mazgājot zobus!” Eksperti stāsta, kā mājsaimniecībām taupīt energokrīzes laikā 194
Ainārs vēl 23. februārī bij galvenais tiltu būvētājs uz Maskavu! Egila Līcīša feļetons
FOTO. “Apbrīnas vērtais ozolkoka parkets un 1938. gada trauku bufete!” Kādā mājā dzīvoja Prezidenta pils galvenais elektriķis
Izmantojot hidrauliskos instrumentus, Rīgā no avarējuša auto atbrīvo cietušo
“Krieviem jāpaliek un jācīnās pret Putinu.” Lietuva nedos patvērumu Krievijas pilsoņiem, kas bēg no mobilizācijas 23
Vai šī būs diena, kad beidzot laikapstākļi mūs lutinās? Prognoze sestdienai
Palestīniešu fermeris netīšām uzgājis lieliski saglabātai Bizantijas laiku ēkas grīdas mozaīkai 11
Ķīpsalā top viedā pilsēta, kurā būs gudrās stāvvietas, viedais apgaismojums un citi risinājumi
Plaušu veselības rādītāji. Kad klepus kļūst bīstams?
Rīgā atvērta automatizētā picērija – pica top 3 minūšu laikā
Azovstaļ gūsteknis pirms un pēc gūsta – tik šausminoši, ka trūkst vārdu, veroties fotogrāfijā 53
Ārste skaidro, kāpēc nav vērts laboratorijās pārbaudīt ērces: “Nevienam to neiesaku”