Pieminekļa apkārtne vakar bija ierobežota, bet “granātmetēja” novākšanu pirms tam vēroja daudzi liepājnieki.
Pieminekļa apkārtne vakar bija ierobežota, bet “granātmetēja” novākšanu pirms tam vēroja daudzi liepājnieki.
Foto: Jana Liepiņa

No Liepājas centra pazūd “granātmetējs”; Balvos demontāžas laikā sašķīdis padomju piemineklis 146

“Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Liepājas centrā vakar bez starpgadījumiem demontēts padomju armijai veltītais piemineklis.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
FOTO. Daži no viņiem pat neprecēti! Šī gada 10 iekārojamākie Latvijas vīrieši MI skatījumā
Kokteilis
Emocijzīmes, kas bieži tiek pārprastas: tās nozīmē kaut ko pavisam citu, nekā domājat 31
Krievijas Federācijā beidzas padomju tehnikas krājumi. Putinam ir kāds neticams plāns 93
Lasīt citas ziņas
Ekrānuzņēmums no Aigara Prūša video

“Tā diena ir klāt, gandrīz no paša Liepājas centra pazūd vēl viena okupācijas laika liecība. Lai arī šis piemineklis 9. maija kultam gluži nekalpoja, Krievija ar vietējo Putina vergu draudzi pieminekli izmantoja kā savas propagandas altāri, lai naidotu sabiedrību.

CITI ŠOBRĪD LASA

Klusi un mierīgi, bet labām noskaņām, ka labais reiz uzvarēs un ļaunums tiks iemests dzelmē – Liepājā vairs nebūs vides objektu, kas slavē nežēlīgas svešzemju lielvaras,” tā tviterī pie video, kur redzama pieminekļa demontāža, raksta liepājnieks Aigars Prūsis.

Liepājas pašvaldība informējusi – ņemot vērā, ka bronzas skulptūrai ir mākslinieciska vērtība, to nodos Okupācijas muzejam glabāšanai. Pieminekļa apkārtnē notiekošo uzraudzīja Valsts un pašvaldības policijas darbinieki. Piemineklis atradās pie ledus halles, iepretim tirdzniecības kanālam. 1960. gadā atklātā pieminekļa nosaukums bija “1941. gada Liepājas aizstāvjiem”, bet tautā to dēvēja par “granātmetēju”.

Balvos demontāžas laikā sašķīdis padomju piemineklis, kuru bija plānots saglabāt Okupācijas muzeja krājumā

26. oktobrī Balvos demontāžas laikā šķembās sašķīdusi padomju pieminekļa skulptūra, kuru sākotnēji bija nolemts saglabāt Okupācijas muzeja krājumā, aģentūra LETA noskaidroja Balvu novada pašvaldībā.

Šodien no rīta sāktie demontāžas darbi līdz dienas beigām faktiski ir pabeigti, sacīja izpilddirektora vietnieks attīstības plānošanas un nekustamā īpašuma jautājumos Jānis Bubnovs. Tādējādi Balvos nojaukts piemineklis “Lielā Tēvijas kara partizāniem”.

No darbu veicēja saņemts atzinums, ka skulpturālais tēls demontāžas darbu laikā sadalījies gabalos, informēja Okupācijas muzeja direktore Solvita Vība. Skulpturālo daļu bija plānots iekļaut muzeja krājumā, bet tagad plāni mainījušies.

Balvu novadā kopumā atrodas trīs demontējamie padomju un nacistisko režīmu slavinošie objekti – Balvos, Baltinavā un Tilžas pagastā. Šobrīd demontāžas darbi Balvos un Tilžā ir noslēgušies, turpretim Baltinavā darbi tiks sākti tuvākajā laikā. Baltinavas demontāžas darbus veiks Balvu novada pašvaldības aģentūra “San-tex”.

Balvu novada pašvaldība vairākkārt konsultējoties ar uzņēmējiem veica tirgus izpēti “Padomju un nacistisko režīmu slavinošo piemiņas vietu demontāža Balvu novadā”, kurai pieteicās divi pretendenti. Tuvāk iepazīstoties ar šo pretendentu piedāvātajām demontāžas izmaksām, nācās secināt, ka piedāvātās summas būtiski atšķiras – salīdzinot ar lielāko summu, izvēlētā darbu veicēja izmaksas ir uz pusi mazākas.

Reklāma
Reklāma

Balvu pieminekļa “Lielā Tēvijas kara partizāniem” demontāža izmaksāja 24 900 eiro bez pievienotās vērtības nodokļa (PVN), turpretim padomju un nacistiskā režīma slavinošās piemiņas vietas demontāža Tilžas pagastā izmaksāja 13 800 eiro bez PVN. Valsts finansē 50% no kopējām objektu demontāžas izmaksām, informēja pašvaldībā.

Šūnakmenī veidotais piemineklis partizāniem, kas cīnījušies pret vācu iebrucējiem Lielā Tēvijas kara laikā (1941 -1945), kā Otro pasaules karu PSRS teritorijā dēvēja Padomju Savienībā, Balvos tika atklāts 1961.gada 11.jūnijā. Pieminekļa autori ir arhitekts Andrejs Holcmanis un tēlnieks Leonīds Kristovskis.

Laika gaitā burti kļuva neizlasāmi, daži pat nokrita, tāpēc 21.gadsimta sākumā parādījās vairāki viedokļi par to, cik labi vai slikti 2004.gada atjaunotajā pilsētas skvērā izskatās šis piemineklis. 2004.gadā ar pilsētas domes gādību atjaunoja pieminekļa pamatus, bet 2006.gada rudenī – “San-tex” strādnieki notīrīja sūnas no pieminekļa. Tika atjaunotas arī akmens plāksnes un uzraksti. Burtu izgatavošanai līdzekļus piešķīra Krievijas vēstniecība, liecina informācija Balvu reģiona kultūrvēstures datu bāzē.

Kā jau ziņots, Saeima vasarā pieņēma likumu “Par padomju un nacistisko režīmu slavinošu objektu eksponēšanas aizliegumu un to demontāžu Latvijas Republikas teritorijā”, kas nosaka, ka totalitāros režīmus slavinoši objekti jādemontē līdz 15.novembrim.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.