Ilustratīvs attēls
Ilustratīvs attēls
Foto: Valsts Policija

Laila nodūra bijušo policistu, kurš viņai uzbruka ar krāsns kruķi. Tiesas ieskatā viņa pārkāpusi nepieciešamās aizstāvēšanās robežas 37

Artis Drēziņš, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

 

Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesa piesprieda vienu gadu cietumsodu nosacīti 44 gadus vecajai Lailai (vārds mainīts) par to, ka viņa, pārkāpjot nepieciešamās aizstāvēšanās robežas, nodūra savu vīru, 1973. gadā dzimušo Romānu, bijušo policistu.

LA
LA.LV
Kokteilis
Kāds šodien pret tevi var izturēties ļoti skarbi… Horoskopi 16.jūnijam
15 stundas
ML
Māra Libeka
Ziņas
Iedzīvotājus sadala trīs līmeņos. Vai nepotētie ir pilnībā izslēgti no sabiedrības? 402
1 diena
Inita Šteinberga
Praktiski
Dārznieka padoms: kā izglābt augļukokus no laputīm? 1
18 stundas
Lasīt citas ziņas

Par Romānu Ņikiforovu “Latvijas Avīze” rakstīja jau 2006. gadā – viņu kopā ar vēl deviņiem policistiem tiesāja par narkotiku tirgotāju piesegšanu, kukuļņemšanu un narkotiku glabāšanu ar nodomu tās tirgot. Romāns cietumā pavadīja trīsarpus gadus. Pēc iznākšanas apprecējās ar divu bērnu māti Lailu, piedzimis dēls. Kopā nodzīvojuši 12 gadus.

Kas tad notika 2019. gada 4. februāra vakarā un 5. februāra naktī kādā Rīgas dzīvoklī un kas lika trauslajai, neliela auguma sievietei pacelt nazi pret labi trenētu, gara auguma vīrieti, bijušo policistu?

 

Ar virtuves nazi pret krāsns kruķi

CITI ŠOBRĪD LASA

Apsūdzība pret Lailu balstās uz viņas liecināto, ko apstiprina veiktās ekspertīzes, kaimiņu liecībām, kā arī meitas teikto, kura vienīgā no Lailas trijiem bērniem tobrīd atradās dzīvoklī.

4. februāra pievakarē Laila dzīvoklī gatavojusi vakariņas. Ap plkst. 17 atnācis Romāns. Skaidrā. Aizgājis pastaigāties un pēc kāda laika atnācis piedzēries, ap plkst. 23 sācis kaš­ķēties. Gribējis vēl dzert. Prasījis Lailai naudu, tad – lai viņa pati aiziet nopirkt kādu dzeramo. Sieva ne naudu devusi, ne gājusi ko pirkt.

Sākusies abpusēja bļaustīšanās. Romāns rāvis aiz drēbēm, sitis pa seju. Konflikts eskalējies ap plkst. 2 naktī, kad Romāns sievu triecis pret krāsni.

“Romāns pie krāsns pamanīja kruķi un teica, ka mani nositīšot. Divreiz ar to sita, bet man izdevās izvairīties. Kļuva bail par savu dzīvību. Ieraudzīju uz galdiņa virtuves nazi, ko paņēmu un dūru Romānam krūškurvja rajonā. Neatceros, cik dūrienu izdarīju. Attapos tikai tad, kad Romāns nokrita,” tiesā sacīja Laila. Sākumā liecībās policijai gan sieviete norādījusi, ka dūrusi 3–4 reizes. Prokurors Andris Litenboks tiesā sacīja, ka pierādīts – pēc pirmā dūriena Romāns sakņupis.

Tad Laila pasaukusi meitu no otras istabas, lai viņa piezvanot Neatliekamajai medicīniskajai palīdzībai, bet pati piezvanījusi savai mātei. Romāns kādas divdesmit minūtes kunkstējis un pēc tam apklusis.

Lailas nepilngadīgā meita liecināja, ka patiešām piezvanījusi pa numuru 112 un teikusi, ka vajadzīga palīdzība, bet, kad uzdoti vairāki jautājumi, meitene apmulsusi un pārtraukusi sarunu. Pirms tam skaļā konflikta laikā esot centusies gulēt.

Kad ieraudzījusi pie zemes guļošo, smagi elpojošo patēvu, kļuvis ļoti bail.

Bez nodoma pacēlusi no grīdas nazi un iemetusi to izlietnē. Vēlāk piezvanījusi vectētiņam. Līdz rītam, kad atbraucis vectētiņš, sēdējusi virtuvē kopā ar māti.

“To jau varēja gaidīt. Mērglis! Kā var sist vārgu sievieti,” tā esot bijusi pirmā doma, ko nodomājis Lailas tēvs, kad ap četriem naktī piezvanījusi mazmeita un pateikusi, ka māte sadūrusi Romānu. Lailas tēvs kopā ar paziņu braukuši uz dzīvokli. Ceļš bijis tāls – no Daugavpils. Pēc sešiem no rīta bijuši klāt. Romāns jau bija miris. Laila bijusi šokā, un viņu tēvs aiznesis uz gultu, pēc tam piezvanījis policijai un Neatliekamajai medicīniskajai palīdzībai.

Konfliktu dzirdējuši kaimiņi, viens no viņiem arī, ka Romāns draudējis Lailu nosist, taču īpašu uzmanību tam nepievērsuši, jo šādi konflikti bijuši bieži.

 

Kāpēc tik ilgi pacietusi vardarbību?

Tiesnese Linda Dīzenberga jautāja Lailai, kāpēc viņa piecietusi kopdzīvi ar agresīvu vīru?

“Es jau biju iesniegusi prasību tiesā par šķiršanos un meklēju dzīvokli. Man bija bail no viņa draudiem. Vairākas reizes esmu saukusi policiju, bet tā viņam nevarēja neko padarīt. Paņēma uz kādu stundu un palaida vaļā.

Romāns lielījās, ka viņam policijā palikuši daudz draugu un neviens viņam neko nevarot padarīt.

Pēdējā laikā viņš dzēra gandrīz katru dienu, bieži sita, bet tikai ar rokām un kājām. Tajā vakarā viņš pirmoreiz paņēma kādu priekšmetu – kruķi, tāpēc es sabijos. Agrāk, kad biju sasista, vīrs mani nelaida ārā no dzīvokļa. Kad bija skaidrā, atvainojās, bet, kad iedzēra, atkal sita,” tiesā liecināja Laila.

Kaimiņiene tiesā liecināja, ka redzējusi Lailu ar sasistu seju. Uz ielas gan Romāns sievu neuzdrošinājies aiztikt.

“Laila ir izpalīdzīga, jauka sieviete. Romāns bija valdonīgs un greizsirdīgs, rupjš vīrietis. Skaidrā redzēju reti. Pagalmā ar visiem konfliktēja. Visi un viss viņam traucēja, pat puķes, kas zied. Romānam likās, ka visi viņu apceļ un apkrāpj,” stāsta kaimiņiene.

“Kad Romāns nedzēra, bija normāls, bet iedzēris sevi nekontrolēja. Sienas mūsu mājā plānas – varēja dzirdēt, kā viņš savā dzīvoklī plosās,” saka cits kaimiņš.

“Patēvs bieži sita mammu, draudēja no mājām izdzīt, nosist, noniecināja. Bieži saucām policiju, es arī, bet policisti atbildēja, ka neko nevarot izdarīt, kamēr kāds nav nosists,” liecināja Lailas meita.

“Man vajadzēja rīkoties ātrāk,” tiesā nožēloja Lailas tēvs. “Kad tikāmies, Romāns uzvedās normāli, bet es zināju, ka ģimenes lokā viņš pret Lailu ir vardarbīgs, kļūst par nezvēru.”

“Lailas tēvs man sūdzējās, ka Romāns sitot viņa meitu, gribēja braukt uz Rīgu viņu piekaut, es atrunāju, sacīdams, ka vajag izrunāties, bet Laila bija kategoriski pret, ka jaucas viņas ģimenes darīšanās,” tiesā sacīja Lailas tēva paziņa.

 

Tomēr notiesā

Kad policija Lailu pēc asiņainās nakts aizturēja, viņa savu vainu atzina un nodarīto nožēloja, bet tiesā atzina tikai lietas faktiskos apstākļus, bet ne savu vainu, norādot, ka tajā naktī neesot bijušas citas iespējas, aizstāvējusies, kā varējusi, baidījusies par savas un meitas dzīvību.

Likuma pants par slepkavību, pārkāpjot aizstāvēšanās robežas, paredz līdz pat divu gadu cietumsodu. Prokurors tiesā izturējās ar sapratni pret notikušo un lūdza tiesu noteikt viena gada cietumsodu nosacīti, ko tiesa arī pielēma.

Prokurors sacīja, ka Laila atradusies nepieciešamās aizstāvības stāvoklī, bet pārsniegusi robežas: pēc pirmā dūriena krūtīs, kad Romāns sakņupis, Lailai vajadzējis apstāties.

Savukārt Lailas advokāts Indulis Brodiņš mēģināja tiesu pārliecināt, ka nekādas robežas neesot pārkāptas, nebijis nodoma nogalināt, tikai atbaidīt. Laila aizstāvējusies no slepkavības mēģinājuma kā mācējusi ar pirmo, kas bijis pa rokai, – nazi, turklāt tas kā aizstāvības līdzeklis esot līdzvērtīgs uzbrukuma līdzeklim – krāsns kruķim.

Turklāt Laila ilgstoši cietusi no vīra vardarbības, bijusi nomāktā stāvoklī, ar pašnāvības tieksmēm. Pēc advokāta domām, Laila būtu pilnībā attaisnojama.
SAISTĪTIE RAKSTI

Tiesa gan tā nedomāja. Bez nosacīta gada cietumsoda tiesa piesprieda Lailai atmaksāt 1075 eiro, ko valsts samaksāja Romāna mātei, kura uz tiesu negāja, tikai atsūtīja vēstuli, ka neesot ne materiālu, ne morālu pretenziju pret Lailu.

Laila strādā par apkopēju un saņem aptuveni 600 eiro mēnešalgu (pēc nodokļu nomaksas). Darbavietas raksturojums pozitīvs. Iepriekš nesodīta. Tiesas lēmumu var pārsūdzēt.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Kokteilis
Kāds šodien pret tevi var izturēties ļoti skarbi… Horoskopi 16.jūnijam
15 stundas
ML
Māra Libeka
Ziņas
Iedzīvotājus sadala trīs līmeņos. Vai nepotētie ir pilnībā izslēgti no sabiedrības? 402
1 diena
Inita Šteinberga
Praktiski
Dārznieka padoms: kā izglābt augļukokus no laputīm? 1
18 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
FOTO. Ilūkstes novadā vilks ienāk sētā un uzbrūk sunim: dzīvnieku tik tikko izdodas izglābt 48
20 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Kariņš un valdība neapzinās, ka nabadzība Latvijā ir reāla!” Agešins par nodokļu reformu 62
13 stundas
Lasīt citas ziņas
MA
Māris Antonevičs
Ziņas
“Šo rīcību var salīdzināt ar Trešā reiha darbībām!” Kā propagandas mediji no karoga stāsta uztaisa viltus ziņu 11
1 stunda
LA
LA.LV
Ziņas
“Pazīstu trenerus, kuri tagad tirgo saldējumu,” Agešins domā, ka ar šo problēmu cīnīsimies vēl ilgi
11 minūtes
LE
LETA
Ziņas
Trešdiena būs saulaina! Līdz cik grādiem iesils gaiss?
1 stunda
RR
Ritvars Raits
Ziņas
“Pie vīna glāzes” kabinetā tika atklāta neizpaužama informācija. Prokurori un advokāti atzīst par vainīgām 4
1 stunda
LA
LA.LV
Ziņas
“Pazīstu trenerus, kuri tagad tirgo saldējumu,” Agešins domā, ka ar šo problēmu cīnīsimies vēl ilgi
09:29
LE
LETA
Ziņas
VID lūdz sākt kriminālvajāšanu pret divām personām par izvairīšanos no nodokļu nomaksas 1,13 miljonu eiro apmērā
08:47
SD
Sandra Dieziņa
Ziņas
Sena un sasāpējusi problēma. Aicina mainīt slimības lapu apmaksas kārtību
08:25
ĢĢ
Ģederts Ģelzis
Ziņas
“Maskava nepārtrauks spiegot jūsu valstī!” Latvija vienīgā Baltijā publiski min aplēses par spiegu skaitu valstī 19
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Muižniece: Vakcinācija pret Covid-19 ir galvenais pamatprincips, kā panākt klātienes mācības rudenī 16
1 stunda
IV
Inese Vaidere
Ziņas
Inese Vaidere: Stūra māja būtu ideāla vieta starptautiska mēroga totalitāro režīmu noziegumu un okupācijas izpētes centram 7
2 stundas
SD
Sandra Dieziņa
Ziņas
Sena un sasāpējusi problēma. Aicina mainīt slimības lapu apmaksas kārtību
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Hummelss iesit bumbu savos vārtos un dāvā Francijai uzvaru pār Vāciju
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
VID lūdz sākt kriminālvajāšanu pret divām personām par izvairīšanos no nodokļu nomaksas 1,13 miljonu eiro apmērā
52 minūtes
AG
Andris Grīnbergs
Ziņas
APTAUJA. Kuru vietu no trim piedāvātajām jūs izvēlētos jaunajai koncertzālei Rīgā? 8
3 stundas
Uldis Šmits
Ziņas
Uldis Šmits: Sienot sēru lentes pie karogiem, neaizmirsīsim, ka Latvijas traģiskā vēstures pieredze var būt noderīga
3 stundas
IK
Ilze Kuzmina
Ziņas
Dibina īpašu stipendiju daudzbērnu ģimeņu bērniem
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
Sporta klubu tīkls “MyFitness” no ceturtdienas atsāks darbu
1 stunda
LA
LA.LV
Ziņas
“Kariņš un valdība neapzinās, ka nabadzība Latvijā ir reāla!” Agešins par nodokļu reformu 62
13 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Znotiņš: Maksāt par vakcinēšanos nav godīgi pret tiem, kuri pirmie apzinīgi gāja potēties 44
13 stundas
LE
LETA
Ziņas
Nost ar maskām! Kādos gadījumos Latvijā turpmāk var nevilkt sejas masku? 58
17 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Var tikt apdraudēta Ādamsona dzīvība,” “Saskaņa” uztraucas par aizturētā politiķa veselību ieslodzījumā 54
15 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Zaudējam miljonus, bet viņi neparko neatbild. Uzņēmējs par ierēdņu visatļautību 46
22 stundas
ML
Māra Libeka
Ziņas
Iedzīvotājus sadala trīs līmeņos. Vai nepotētie ir pilnībā izslēgti no sabiedrības? 402
1 diena
Inita Šteinberga
Praktiski
Dārznieka padoms: kā izglābt augļukokus no laputīm? 1
18 stundas
LE
LETA
Ziņas
Latvijā vērojams Covid-19 Indijas varianta pieaugums. Nosauc pilsētas un novadus, kur tas reģistrēts 34
19 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
FOTO. Ilūkstes novadā vilks ienāk sētā un uzbrūk sunim: dzīvnieku tik tikko izdodas izglābt 48
20 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Madara Kiviča atklāti pastāsta par savām jaunajām attiecībām: kā viņas meitas pieņēmušas mīļoto vīrieti? 29
22 stundas
ML
Māra Lapsa
Praktiski
Vārīt, cept, ietīt? Kā pareizi pagatavot kraukšķīgos sparģeļus: 4 ēdienu receptes
18 stundas
LE
LETA
Ziņas
Teikas un Juglas iedzīvotājus pārsteidz pa ielām klaiņojoši auni 16
21 stundas
LE
LETA
Veselam
“Tā nav patiesība.” Dumpis par mītu, ka Covid-19 pārslimojušajiem ir labāka aizsardzība 93
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
Līdz jūlijam vairākām iedzīvotāju kategorijām obligāti jāiesniedz gada ienākumu deklarācija 3
1 diena