Ilustratīvs attēls
Ilustratīvs attēls
Foto: Valsts Policija

Laila nodūra bijušo policistu, kurš viņai uzbruka ar krāsns kruķi. Tiesas ieskatā viņa pārkāpusi nepieciešamās aizstāvēšanās robežas 37

Artis Drēziņš, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

 

Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesa piesprieda vienu gadu cietumsodu nosacīti 44 gadus vecajai Lailai (vārds mainīts) par to, ka viņa, pārkāpjot nepieciešamās aizstāvēšanās robežas, nodūra savu vīru, 1973. gadā dzimušo Romānu, bijušo policistu.

RR
Ritvars Raits
Ziņas
Leģendārais autosportists devās pie mātes, lai vestu uz slimnīcu, bet līdz Lubānai netika… Kādu sodu saņēma dzērājšoferis, kurš nogalināja Sauku? 57
1 diena
IP
Ilmārs Puriņš
Ziņas
“Kādas ir nākotnes prognozes? Īsumā – būs pavisam slikti. Ir rīkojumi, bet kur pārkārtošanās jaunai dzīve?” iedzīvotājs vēršas pie valdības 68
1 diena
ML
Māra Libeka
Ziņas
Māra Libeka: Pa vidu visai šai politiskajai “šļurai” jaucas veselības ministrs Daniels Pav­ļuts 32
6 stundas
Lasīt citas ziņas

Par Romānu Ņikiforovu “Latvijas Avīze” rakstīja jau 2006. gadā – viņu kopā ar vēl deviņiem policistiem tiesāja par narkotiku tirgotāju piesegšanu, kukuļņemšanu un narkotiku glabāšanu ar nodomu tās tirgot. Romāns cietumā pavadīja trīsarpus gadus. Pēc iznākšanas apprecējās ar divu bērnu māti Lailu, piedzimis dēls. Kopā nodzīvojuši 12 gadus.

Kas tad notika 2019. gada 4. februāra vakarā un 5. februāra naktī kādā Rīgas dzīvoklī un kas lika trauslajai, neliela auguma sievietei pacelt nazi pret labi trenētu, gara auguma vīrieti, bijušo policistu?

 

Ar virtuves nazi pret krāsns kruķi

CITI ŠOBRĪD LASA

Apsūdzība pret Lailu balstās uz viņas liecināto, ko apstiprina veiktās ekspertīzes, kaimiņu liecībām, kā arī meitas teikto, kura vienīgā no Lailas trijiem bērniem tobrīd atradās dzīvoklī.

4. februāra pievakarē Laila dzīvoklī gatavojusi vakariņas. Ap plkst. 17 atnācis Romāns. Skaidrā. Aizgājis pastaigāties un pēc kāda laika atnācis piedzēries, ap plkst. 23 sācis kaš­ķēties. Gribējis vēl dzert. Prasījis Lailai naudu, tad – lai viņa pati aiziet nopirkt kādu dzeramo. Sieva ne naudu devusi, ne gājusi ko pirkt.

Sākusies abpusēja bļaustīšanās. Romāns rāvis aiz drēbēm, sitis pa seju. Konflikts eskalējies ap plkst. 2 naktī, kad Romāns sievu triecis pret krāsni.

“Romāns pie krāsns pamanīja kruķi un teica, ka mani nositīšot. Divreiz ar to sita, bet man izdevās izvairīties. Kļuva bail par savu dzīvību. Ieraudzīju uz galdiņa virtuves nazi, ko paņēmu un dūru Romānam krūškurvja rajonā. Neatceros, cik dūrienu izdarīju. Attapos tikai tad, kad Romāns nokrita,” tiesā sacīja Laila. Sākumā liecībās policijai gan sieviete norādījusi, ka dūrusi 3–4 reizes. Prokurors Andris Litenboks tiesā sacīja, ka pierādīts – pēc pirmā dūriena Romāns sakņupis.

Tad Laila pasaukusi meitu no otras istabas, lai viņa piezvanot Neatliekamajai medicīniskajai palīdzībai, bet pati piezvanījusi savai mātei. Romāns kādas divdesmit minūtes kunkstējis un pēc tam apklusis.

Lailas nepilngadīgā meita liecināja, ka patiešām piezvanījusi pa numuru 112 un teikusi, ka vajadzīga palīdzība, bet, kad uzdoti vairāki jautājumi, meitene apmulsusi un pārtraukusi sarunu. Pirms tam skaļā konflikta laikā esot centusies gulēt.

Kad ieraudzījusi pie zemes guļošo, smagi elpojošo patēvu, kļuvis ļoti bail.

Bez nodoma pacēlusi no grīdas nazi un iemetusi to izlietnē. Vēlāk piezvanījusi vectētiņam. Līdz rītam, kad atbraucis vectētiņš, sēdējusi virtuvē kopā ar māti.

“To jau varēja gaidīt. Mērglis! Kā var sist vārgu sievieti,” tā esot bijusi pirmā doma, ko nodomājis Lailas tēvs, kad ap četriem naktī piezvanījusi mazmeita un pateikusi, ka māte sadūrusi Romānu. Lailas tēvs kopā ar paziņu braukuši uz dzīvokli. Ceļš bijis tāls – no Daugavpils. Pēc sešiem no rīta bijuši klāt. Romāns jau bija miris. Laila bijusi šokā, un viņu tēvs aiznesis uz gultu, pēc tam piezvanījis policijai un Neatliekamajai medicīniskajai palīdzībai.

Konfliktu dzirdējuši kaimiņi, viens no viņiem arī, ka Romāns draudējis Lailu nosist, taču īpašu uzmanību tam nepievērsuši, jo šādi konflikti bijuši bieži.

 

Kāpēc tik ilgi pacietusi vardarbību?

Tiesnese Linda Dīzenberga jautāja Lailai, kāpēc viņa piecietusi kopdzīvi ar agresīvu vīru?

“Es jau biju iesniegusi prasību tiesā par šķiršanos un meklēju dzīvokli. Man bija bail no viņa draudiem. Vairākas reizes esmu saukusi policiju, bet tā viņam nevarēja neko padarīt. Paņēma uz kādu stundu un palaida vaļā.

Romāns lielījās, ka viņam policijā palikuši daudz draugu un neviens viņam neko nevarot padarīt.

Pēdējā laikā viņš dzēra gandrīz katru dienu, bieži sita, bet tikai ar rokām un kājām. Tajā vakarā viņš pirmoreiz paņēma kādu priekšmetu – kruķi, tāpēc es sabijos. Agrāk, kad biju sasista, vīrs mani nelaida ārā no dzīvokļa. Kad bija skaidrā, atvainojās, bet, kad iedzēra, atkal sita,” tiesā liecināja Laila.

Kaimiņiene tiesā liecināja, ka redzējusi Lailu ar sasistu seju. Uz ielas gan Romāns sievu neuzdrošinājies aiztikt.

“Laila ir izpalīdzīga, jauka sieviete. Romāns bija valdonīgs un greizsirdīgs, rupjš vīrietis. Skaidrā redzēju reti. Pagalmā ar visiem konfliktēja. Visi un viss viņam traucēja, pat puķes, kas zied. Romānam likās, ka visi viņu apceļ un apkrāpj,” stāsta kaimiņiene.

“Kad Romāns nedzēra, bija normāls, bet iedzēris sevi nekontrolēja. Sienas mūsu mājā plānas – varēja dzirdēt, kā viņš savā dzīvoklī plosās,” saka cits kaimiņš.

“Patēvs bieži sita mammu, draudēja no mājām izdzīt, nosist, noniecināja. Bieži saucām policiju, es arī, bet policisti atbildēja, ka neko nevarot izdarīt, kamēr kāds nav nosists,” liecināja Lailas meita.

“Man vajadzēja rīkoties ātrāk,” tiesā nožēloja Lailas tēvs. “Kad tikāmies, Romāns uzvedās normāli, bet es zināju, ka ģimenes lokā viņš pret Lailu ir vardarbīgs, kļūst par nezvēru.”

“Lailas tēvs man sūdzējās, ka Romāns sitot viņa meitu, gribēja braukt uz Rīgu viņu piekaut, es atrunāju, sacīdams, ka vajag izrunāties, bet Laila bija kategoriski pret, ka jaucas viņas ģimenes darīšanās,” tiesā sacīja Lailas tēva paziņa.

 

Tomēr notiesā

Kad policija Lailu pēc asiņainās nakts aizturēja, viņa savu vainu atzina un nodarīto nožēloja, bet tiesā atzina tikai lietas faktiskos apstākļus, bet ne savu vainu, norādot, ka tajā naktī neesot bijušas citas iespējas, aizstāvējusies, kā varējusi, baidījusies par savas un meitas dzīvību.

Likuma pants par slepkavību, pārkāpjot aizstāvēšanās robežas, paredz līdz pat divu gadu cietumsodu. Prokurors tiesā izturējās ar sapratni pret notikušo un lūdza tiesu noteikt viena gada cietumsodu nosacīti, ko tiesa arī pielēma.

Prokurors sacīja, ka Laila atradusies nepieciešamās aizstāvības stāvoklī, bet pārsniegusi robežas: pēc pirmā dūriena krūtīs, kad Romāns sakņupis, Lailai vajadzējis apstāties.

Savukārt Lailas advokāts Indulis Brodiņš mēģināja tiesu pārliecināt, ka nekādas robežas neesot pārkāptas, nebijis nodoma nogalināt, tikai atbaidīt. Laila aizstāvējusies no slepkavības mēģinājuma kā mācējusi ar pirmo, kas bijis pa rokai, – nazi, turklāt tas kā aizstāvības līdzeklis esot līdzvērtīgs uzbrukuma līdzeklim – krāsns kruķim.

Turklāt Laila ilgstoši cietusi no vīra vardarbības, bijusi nomāktā stāvoklī, ar pašnāvības tieksmēm. Pēc advokāta domām, Laila būtu pilnībā attaisnojama.
SAISTĪTIE RAKSTI

Tiesa gan tā nedomāja. Bez nosacīta gada cietumsoda tiesa piesprieda Lailai atmaksāt 1075 eiro, ko valsts samaksāja Romāna mātei, kura uz tiesu negāja, tikai atsūtīja vēstuli, ka neesot ne materiālu, ne morālu pretenziju pret Lailu.

Laila strādā par apkopēju un saņem aptuveni 600 eiro mēnešalgu (pēc nodokļu nomaksas). Darbavietas raksturojums pozitīvs. Iepriekš nesodīta. Tiesas lēmumu var pārsūdzēt.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
RR
Ritvars Raits
Ziņas
Leģendārais autosportists devās pie mātes, lai vestu uz slimnīcu, bet līdz Lubānai netika… Kādu sodu saņēma dzērājšoferis, kurš nogalināja Sauku? 57
1 diena
IP
Ilmārs Puriņš
Ziņas
“Kādas ir nākotnes prognozes? Īsumā – būs pavisam slikti. Ir rīkojumi, bet kur pārkārtošanās jaunai dzīve?” iedzīvotājs vēršas pie valdības 68
1 diena
ML
Māra Libeka
Ziņas
Māra Libeka: Pa vidu visai šai politiskajai “šļurai” jaucas veselības ministrs Daniels Pav­ļuts 32
6 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
FOTO. VIDEO. “Balss maskā” uzvarētāja, repera Strūberga divu bērnu māte vēršas policijā par vardarbību, “Pieci.lv” pat pārstāj atskaņot grupas dziesmas radio 36
1 diena
VK
Vita Krauja
Stāsti
“Naudas kaudzi sarausis neesmu.” Saruna ar “Lido” īpašnieku Gunāru Ķirsonu 30
23 stundas
Lasīt citas ziņas
ZD
Zigfrīds Dzedulis
Ziņas
“Kūdras nozari sagaida tāds pats liktenis kā cukurfabrikas!” Uzņēmējus satrauc nodoms pārtraukt kūdras ieguvi Latvijā 40
5 stundas
LE
LETA
Ziņas
KNAB lietvedībā ir četri kriminālprocesi, kuros iesaistītas Rīgas domes amatpersonas
21 minūtes
LE
LETA
Ziņas
Siltais laiks šogad iestājās mēnesi agrāk nekā pērn! Cik ilgi tas turpināsies?
16 minūtes
LE
LETA
Ziņas
Divdesmitgadnieks pie BMW stūres uz Daugavpils apvedceļa pieķerts, braucot ar 190 km/h 1
40 minūtes
LE
LETA
Ziņas
gada pirmajās 16 nedēļās Latvijā pieaudzis mirušo skaits?
15:59
LE
LETA
Ziņas
Siltais laiks šogad iestājās mēnesi agrāk nekā pērn! Cik ilgi tas turpināsies?
15:49
LE
LETA
Ziņas
KNAB lietvedībā ir četri kriminālprocesi, kuros iesaistītas Rīgas domes amatpersonas
15:44
LA
LA.LV
Ziņas
“Esmu klasisks okupantu pēctecis.” Dombrovskis par savu ģimeni, 9. maija pasākumiem un kas krievvalodīgajos var radīt lielu naidu 34
2 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Ko darīt, ja ar Covid-19 saslimst starp pirmo un otro poti? Skaidro infektoloģe 6
1 stunda
ML
Māra Libeka
Ziņas
Māra Libeka: Pa vidu visai šai politiskajai “šļurai” jaucas veselības ministrs Daniels Pav­ļuts 32
6 stundas
LE
LETA
Ziņas
Vairojas bažas par “visaptveroša kara” sākšanos starp izraēliešiem un palestīniešiem 8
1 stunda
AK
Aija Kaukule
Ziņas
Teātris “aiz slēgtām durvīm”! Kāpēc lielākā daļa teātru nav gatavi tuvākajā laikā nodot izrādes kritiķu vērtējumam?
2 stundas
MB
Madara Briede
Praktiski
Žogs un koki tieši “uz robežas” ar kaimiņu – vai drīkst?
2 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Aizvadīts Samantas Tīnas pirmais mēģinājums dziesmu konkursam “Eirovīzija”. Kādas bija atsauksmes? 4
2 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Cilvēki ir jāmotivē!” Mūziķis uzskata, ka brīvprātīgi piespiedu kārtā ar laiku vakcinēsies visi 32
4 stundas
OZ
Olafs Zvejnieks
Ziņas
“Jāpārstāj būt par mūžīgo naudas atmazgāšanas centru un jāsāk skatīties nākotnē.” Saruna ar Ģirtu Rungaini 28
9 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Megana Mārkla sadusmo skatītājus: nofilmējas labdarības projektā, runājot par bezdarbu un nabadzību, greznojusies rotaslietās 30 000 dolāru vērtībā 21
5 stundas
Inita Šteinberga
Praktiski
8 izcilākās gurķu šķirnes: siltumnīcai un dārzam
2 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Kā šobrīd klājas un kā dzīvo Ilona un mūziķis Ūdrītis pēc traģiskā negadījuma 3
4 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Tā ir avārija!” Borovkovs uzskata, ka “pilnīga katastrofa” esot katru vakaru redzēt ekrānā Pavļutu 20
4 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Šarmantā aktrise Baiba Indriksone atzīstas: jaunībā bijusi kaislīga koķete, ka varējusi pat koķetēt ar “galda kāju”, ja istabā nebija neviena cita 5
3 stundas
VK
Vita Krauja
Stāsti
“Naudas kaudzi sarausis neesmu.” Saruna ar “Lido” īpašnieku Gunāru Ķirsonu 30
23 stundas
DK
Daina Krūmiņa
Ziņas
Pēkšņs trieciens un sajūta, it kā automašīna pārbrauktu pāri “gulošam policistam”…Nelaime veikala stāvlaukumā 34
21 stundas
RR
Ritvars Raits
Ziņas
Leģendārais autosportists devās pie mātes, lai vestu uz slimnīcu, bet līdz Lubānai netika… Kādu sodu saņēma dzērājšoferis, kurš nogalināja Sauku? 57
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieki – Valija, Ināra, Ina un Inārs 1
5 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
FOTO. VIDEO. “Balss maskā” uzvarētāja, repera Strūberga divu bērnu māte vēršas policijā par vardarbību, “Pieci.lv” pat pārstāj atskaņot grupas dziesmas radio 36
1 diena
EK
Elīna Kondrāte
Veselam
Īsts dakteris uz palodzes! Kādas ir brīnumpuķes alvejas ārstnieciskās īpašības? 3
1 diena
IP
Ilmārs Puriņš
Ziņas
“Kādas ir nākotnes prognozes? Īsumā – būs pavisam slikti. Ir rīkojumi, bet kur pārkārtošanās jaunai dzīve?” iedzīvotājs vēršas pie valdības 68
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Tas, ko mēs tagad uzstādīsim, ir 20 gadus novecojis mēsls!” Didzis Šmits par depozīta sistēmu 44
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Latvijā atgriezīsies gaisa masa, kas mums lika salt maija sākumā!” Bricis par laiku šonedēļ 14
2 dienas
ĀR
Ārija Rudlapa
Praktiski
Kas darāms dārzā no 10. līdz 17.maijam: stāda puķes un sēj graudaugus, ravē un pļauj zālienu
2 dienas