Vardarbība ģimenēs un uzskats, ka tā ir ģimenes iekšējā lieta, Latvijā ir izplatīta problēma: Attēlā: 2017. gadā notika kampaņa “Sitieni pie kaimiņiem un savējiem skar arī Tevi”, kuras mērķis bija vērsts uz tolerances mazināšanu pret vardarbību ģimenē, īpaši akcentējot līdzcilvēku – kaimiņu un tuvinieku – lomu.
Vardarbība ģimenēs un uzskats, ka tā ir ģimenes iekšējā lieta, Latvijā ir izplatīta problēma: Attēlā: 2017. gadā notika kampaņa “Sitieni pie kaimiņiem un savējiem skar arī Tevi”, kuras mērķis bija vērsts uz tolerances mazināšanu pret vardarbību ģimenē, īpaši akcentējot līdzcilvēku – kaimiņu un tuvinieku – lomu.
Foto: Patrīcija Eglīte/LETA

“Viņš mani notrieca zemē, jāteniski uzsēdās virsū un ar nazi dūra kaklā!” Vīrs meitas acu priekšā dusmās smagi ievaino sievu 13

Artis Drēziņš, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Pērn 24. maija vakarā Smiltenes novadā kādas daudzdzīvokļu mājas miteklī un tās pagalmā risinājās dramatiski un šausmīgi notikumi.

RR
Ritvars Raits
Ziņas
“Pie vīna glāzes” kabinetā tika atklāta neizpaužama informācija. Prokurori un advokāti atzīst par vainīgām 43
15 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Tā sajauca galvu cilvēkiem, ka tālāk jau vairs nav kur,” Šmidre par šī brīža lielāko ažiotāžu 57
13 stundas
MB
Madara Briede
Praktiski
Vai darba devējs drīkst atlaist tikai tāpēc, ka esi pensionārs?
9 stundas
Lasīt citas ziņas
Nebija tālu līdz traģēdijai.

Pēc notikušā uzsāka krimināllietu par slepkavības mēģinājumu, miesas bojājumu nodarīšanu, zādzību un cietsirdību, vardarbību pret nepilngadīgo. Lietu sākts izskatīt Vidzemes rajona tiesā Cēsīs.

CITI ŠOBRĪD LASA

Uz apsūdzēto sola atrodas 37 gadus vecais Gints (atrodas pirmstiesas apcietinājumā). Cietušie ir Ginta nu jau bijusī sieva Sintija, viņas brālis Pēteris, deviņus gadus vecā Ginta un Sintijas meita Emīlija (cietušo vārdi mainīti).

Pagājušajā nedēļā tiesā divas dienas pratināja cietušos – Ginta sievu un viņas brāli. No viņu liecībām un atbildēm uz apsūdzētā jautājumiem kļuva skaidrs, kas tovakar notika. Gints vainu neatzīst. Psihiatriskajā ekspertīzē atzīts par pieskaitāmu un sodāmu.

“… un sāka durt ar nazi”

“Kopā ar brāli automašīnā aizbraucām apraudzīt meitu, kas dzīvoja pie tēva, un paņemt meitas dzimšanas apliecību, kas man bija vajadzīga, lai iestātos darbā,” tiesā liecina 33 gadus vecā Sintija, kura tobrīd pēdējās divas nedēļas dzīvoja pie tēva vai brāļa.

“Gints pagalmā remontēja automašīnu. Meita ar draugiem bija pie šūpolēm. Gints bija ļoti dusmīgs, ka, viņu neinformējot, biju atbraukusi.

Es centos runāt mierīgi, bet viņam bija paaugstināts tonis, bija kategoriski pret, ka runāju ar meitu, neļāva viņu apskaut. Meitai atvestās šokolādes uzmeta uz garāžas jumta, sakot, ka Emīlijai no manis neko nevajag. Es raudāju, meita raudāja. Prasīju dzimšanas apliecību. Negribēja dot. Tikai tad, kad parādīju papīru, ka man to prasa, piekrita. Visi četri iegājām dzīvoklī. Brālis palika koridorā pie durvīm, Emīlija devās savā istabā, es apsēdos pie galda, kur atvilktnē atradās dokumenti, sāku tos skatīt.

Gints aiztaisīja istabas durvis un apsēdās man blakus uz beņķīša, kaut ko pateica un sāka durt ar nazi.”

Tālāk viss noticis ļoti ātri. Sintija no sāpēm un bailēm iebļāvusies. Istabā ieskrējis brālis un sācis vilkt nost Gintu. Vīrietis jau bija paspējis četras reizes iedurt. Sintija domājusi, kā pēc iespējas ātrāk tikt prom. Ceļu uz durvīm bija aizšķērsojuši vīrieši, kuri cīnījušies. Gar stenderi ieraudzījusi meitas siluetu un kliegusi, lai viņa skrien prom no mājas.

“Uzkritu uz loga palodzes un izlēcu pa logu (dzīvoklis atrodas pirmajā stāvā. – A. D.). Ārā redzēju, ka meita paskatās uz manām brūcēm, no kurām nāk asinis, iebļaujas un skrien prom.

Kliedzu, lai sauc policiju un ātros, bet neviena nebija. Cik bija spēka, virzījos projām, kad ieraudzīju, ka zvērojošam acīm man pakaļ skrien Gints.

Viņš mani notrieca zemē, jāteniski uzsēdās virsū un ar nazi dūra kaklā.

Ar abām rokām satvēru naža asmeni – tas bija ļoti ass un spics mūsu virtuves nazis “Fiskars” – un centos to atraut no sevis. Dzirdēju brikšķi no dūriena kaklā. Atskrēja brālis un centās Gintu noraut no manis. Tas viņam arī izdevās. Man pa muti nāca asinis,” atceras Sintija.

Pa to laiku no kaimiņmājas atskrējusi zemessardze Ilze (pie viņas pēc palīdzības bija devusies Emīlija), ar vienu roku spiedusi ciet Sintijas asiņojošo kakla asinsvadu un ar otru zvanījusi neatliekamajai medicīniskajai palīdzībai, un visu laiku teikusi Sintijai, lai viņa tikai neaizmiegot. Pēteris ar Gintu pa to laiku cīnījušies.

Brālis skrēja glābt

“Kad atbraucām, es stāvēju nostāk. Nebija nekādas intereses jaukties viņu darīšanās. Kad istabās izdzirdēju Sintijas bļāvienu, metos iekšā. Redzēju nazi un asinis māsai uz rokām un sirds rajonā. Satvēru no mugurpuses Ginta rokas un bļāvu, lai bēg prom.

Gintam visu laiku kliedzu: “Ko tu dari!” Gints man sita ar pakausi pa seju un elkoni.

Man nav nekādu pašaizsardzības iemaņu. Cīnījāmies kādas pāris minūtes. Pakritu un uz brīdi apdullu. Dzirdēju noklaudzam durvis un skrēju ārā. Sētā panācu Gintu – viņš man koda rokā un sita ar galvu, atkal nokritu. Tad redzēju, ka Gints ir virsū Sintijai un dur.

Emīliju manīju skrienot prom. Gints bija apķēris māsu ar kājām un uzvēlis sev virsū, un ar abām rokām viņai skaustā iedūris nazi un to pagrieza – dzirdēju krakšķošu skaņu. Gints kliedza: “Es tevi nogalināšu! Mirsi, mirsi!” Saņēmu pēdējos spēkus un skrēju klāt, satvēru nazi, izrāvu to no māsas skausta un aizmetu. Izdevās arī pašu Gintu dabūt nost no māsas. Viņš aizbēga,” tiesā stāstīja Pēteris.

Pēteris konfliktā guvis miesas bojājumus, bet ne smagus – salauzts deguns un sagrieztas rokas. Bet, kā man sacīja pēc tiesas sēdes, pēc notikušā kļuvis nervozs, bieži nepamatoti satraucoties, uzradusies nieze, bieži sirds dauzoties, jālieto zāles.

“Nav jau joka lieta māsai no kakla nazi izraut,” nosaka Pēteris.

Pēc tam kad ticis atbruņots, Gints aizskrējis uz savu automašīnu un mežonīgā ātrumā aizbraucis. Viņam pakaļ ar savu automašīnu dzinusies cita kaimiņiene, taču nav panākusi. Vēlāk Ginta automašīna atrasta ar pārsistu riepu, pats trīs dienas bēguļojis pa mežu un kādām kopmītnēm, līdz notverts.

Bērna dēļ gribēja glābt ģimeni

Sintiju slimnīcā operēja, jo bija sadurtas plaušas. Pēc tam sieviete atradās reanimācijā. Kopumā slimnīcā ārstējusies trīs reizes.

Sintijai bijuši četri dūrieni sirds rajonā, viens no kuriem salauzis ribu, dūriens labajā vaigā, vairākas grieztas un durtas brūces kaklā, pakausī, skaustā, lāpstiņā un kājās, no naža asmens turēšanas savainoti visi pirksti.

Visur palikušas rētas. Sintija apmeklē psihologu, un skaidrs, ka atmiņas par notikušo viņu vajās visu mūžu. Psihologu apmeklē arī meita, kura naktī murgojot, mājās grib uzturēties tikai slēgtās telpās, jo baidoties, ka var atnākt kāds uzbrucējs.

Sintija tiesai norādīja, ka vīrs bijis agresīvs jau 2018. gada maijā, un viņa gribējusi šķirties, bet vīrs pierunājis samierināties, un viņa nolēmusi glābt ģimeni. Bet nav sanācis…

Gints bijis vardarbīgs, naktī modinājis, lējis virsū aukstu ūdeni un pratinājis.

Ar varu spiedis viņas pirkstus pie telefona, lai to atbloķētu un varētu izpētīt viņas kontaktus. Meitas klātbūtnē saucis par padauzu. Atņēmis telefonu, naudu un dokumentus un aizvedis pie vecākiem, bet pēc tam lūdzies, lai nākot atpakaļ.

Aizliedzis tikties ar meitu, kad viņa divas nedēļas pirms pagājušā gada konflikta dzīvojusi pie tēva. Bijis skolas laiks, un Sintija nolēmusi meitu neizraut no ierastās vides – domājusi pēc skolas beigām vienoties ar vīru par meitu.

Šajās divās nedēļās Gints Sintijai noliedzis tikties un runāt ar meitu – ar viņu Sintija sazinājusies ar meitas klasesbiedreņu palīdzību. Gints zvērējis Sintijai: ja atņemšot bērnu, viņai dzīves nebūšot. “Gints ir privātīpašniecisks, gribēja pakļaut,” teica Sintija.

Apsūdzētais “pratina” sievu

Tiesā Gints uzdeva daudzus jautājumus nu jau šķirtajai sievai, mēģinot attaisnot savu rīcību. Apsūdzētais uzskata, ka sieva ar brāli bija atbraukuši, lai atņemtu viņam meitu. Sintija prasījusi, vai Emīlija gribot līdzi, un viņa piekritusi.

Gints: “Vai pirms 2018. gada 5. maija mums bija vērā ņemami konflikti?”

Sintija: “Nē, jo vienmēr piekāpos.”

Gints: “Par ko mums 2018. gada maijā bija konflikts?”

Sintija: “Vienu nakti nebiju mājās.”

Gints: “Kur biji?”

Sintija neatbild (kā vēlāk no viņas noskaidroju, bijusi koncertā. – A. D.).

Tiesnese Agita Papule: “Uz šo jautājumu varat neatbildēt – tā ir privāta dzīve.”

Gints: “Kādā stāvoklī 5. maija rīta ieradies mājās?”

Sintija: “Normālā. Ar domu šķirties.” [..]

Gints: “Vai tu nepazemoji mani?”

Sintija: “Tu mani nosēdināji kā lelli un gribēji zināt, kur biju, ko darīju.”

Gints: “Vai var uzzināt?”

Sintija: “Nē.”

Gints: “Es jau zinu… Vai meitai ko labu par mani esi teikusi?”

Sintija: “Ko labu par tevi var teikt? To, ko izdarīji pagalmā, redzēja četri bērni. Pirms tam mēs jau dzīvojām kā kaimiņi.”

Gints: “Cik reizes esi melojusi meitai, un vai viņa zina par mūsu ģimenes izjukšanas iemesliem?”

Sintija: “Tas neattiecas uz lietu. Bērna dēļ gribēju saglabāt ģimeni, neraugoties uz to, ka pazemoji, fiziski ietekmēji mani un dzini laukā no mājām.”

Gints: “Kāpēc nevērsies pēc palīdzības?”

Sintija: “Bija kauns no apkārtējiem. Domā, vienkārši pateikt, ka vīrs pazemo un iekausta?”

Gints: “Cik bieži tevi fiziski ietekmēju?”

Sintija: “Neesmu skaitījusi.”

Ginta advokāts Anvars Noviks: “Vai zinājāt, ka vīram ir pašnāvnieciskas tieksmes?”

Sintija: “Jā. Viņš stāstīja, ka te gribot ar savu automašīnu citai automašīnai uzbraukt, te pazust mežā… Lika sev dunci pie krūtīm un teica, lai es durot… Es domāju, ka viņš tikai sev uzmanību gribēja pievērst. Atteicās iet pie psihologa. Tas viss bija pēc 2018. gada maija. Pirms tam viss bija normāli.”

Advokāts: “Vai jūs neuztrauca pie tāda cilvēka atstāt uz divām nedēļām meitu?”

Sintija: “Gints uzstādīja savas prasības.”

Advokāts: “Vai tad bērna intereses nav primāras?”

Sintija: “Ir primāras.”

Advokāts: “Kāpēc Gints jūs apdāvināja?”

Sintija: “Viņš uzdāvināja man dzīvokli, sakot, lai pēc tam nav problēmu. Tā bija viņa brīva griba.”

“Bija iestājusies rutīna”

Sintija ir pārdevēja. Gints automehāniķis ar labu slavu.

“Muļķe biju, ka jauna pirms desmit gadiem apprecējos. Sākumā jau bija labi, bet ātri izrādījās, ka mums nav kopēju interešu.

Gintu interesē tikai automašīnas, bet es gribēju arī uz koncertiem, kino, pie draugiem un radiem aizbraukt. Bet Gints ir vientuļnieks, turklāt ļoti mani kontrolēja, greizsirdīgs un beigās – arī depresīvs. Pārnāk no darba, paēd un pie datora. Mums bija rutīna. Mani neapmierināja tāda dzīve, un es gribēju šķirties,” pēc tiesas sēdes man stāsta Sintija.

Gints neesot slikts tēvs, īpaši, kad meita dzīvoja kopā tikai ar viņu. Alkoholu gandrīz nelieto, arī konflikta laikā nav bijis dzērumā.

Vēl apsūdz zādzībā

SAISTĪTIE RAKSTI

Gintam izvirzīta arī apsūdzība zādzībā. Kad pēc dramatiskajiem notikumiem Pēteris atgriezies pie automašīnas, ar kuru abi ar māsu atbraukuši un ko viņš bija atstājis neaizslēgtu, viņš konstatējis, ka pazudis kabatas maks ar dokumentiem un 500 eiro, kā arī automašīnas atslēgas. Šīs mantas atradušās pie rokas bremzes starp priekšējiem sēdekļiem. Gints zādzību neatzīst.

Sintija no Ginta prasa piedzīt ārstniecības izdevumus 639 eiro, morālo kaitējumu – 12 065 eiro (1935 eiro valsts jau viņai samaksājusi), morālo kaitējumu meitai – 28 000 eiro. Pēteris prasa Gintam atgriezt nozagtos 500 eiro un 500 eiro morālo kompensāciju.

Tiesvedība atsāksies rudenī ar liecinieku pratināšanu.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
RR
Ritvars Raits
Ziņas
“Pie vīna glāzes” kabinetā tika atklāta neizpaužama informācija. Prokurori un advokāti atzīst par vainīgām 43
15 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Tā sajauca galvu cilvēkiem, ka tālāk jau vairs nav kur,” Šmidre par šī brīža lielāko ažiotāžu 57
12 stundas
MB
Madara Briede
Praktiski
Vai darba devējs drīkst atlaist tikai tāpēc, ka esi pensionārs?
9 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Pedagogiem, kuri nevakcinējas, jāparaksta dokuments, ka viņi bērnus nemīl.” Burkovskis skarbi par neizlēmīgajiem skolotājiem 67
2 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Deputāts Aldis Gobzems: “Pižons biju tajā laikā… Es nedzeru, nesmēķēju, sportoju, lasu un man patīk skaistas meitenes.” 43
10 stundas
Lasīt citas ziņas
LA
LA.LV
Ziņas
“Pedagogiem, kuri nevakcinējas, jāparaksta dokuments, ka viņi bērnus nemīl.” Burkovskis skarbi par neizlēmīgajiem skolotājiem 67
2 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. ASV prezidenta Baidena paziņojums pēc vēsturiskās tikšanās ar Krievijas prezidentu Putinu 28
2 stundas
EL
Egils Līcītis
Ziņas
Tās ir pilnīgas šausmas, kas notiek resorā, kopš tur iestādīts Briseles invazīvais meženis. Egila Līcīša feļetons 3
7 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Šos pabalstus viņiem būtībā samaksāja citi cilvēki.” 500 eiro saņēmušas arī personas, par kurām nav maksāti nodokļi 35
4 stundas
AJ
Atis Jansons
Ziņas
izpildīt neizpildāmo? Skaidrs, ka VARAM līdz Saeimas brīvdienu beigām nekādas auto ekoloģijas brīnumzāles neatradīs 1
22:51
LE
LETA
Ziņas
Vai ES plāno apstiprināt Krievijas izstrādāto Covid-19 vakcīnu “Sputnik V”? Jaunākā informācija 2
22:22
LE
LETA
Ziņas
Velsas izlase notur pārsvaru un EČ finālturnīra otrajā spēlē uzvar Turciju
21:09
LE
LETA
Ziņas
No ceturtdienas sāksies vismaz nedēļu garš karstuma vilnis 4
7 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Tā sajauca galvu cilvēkiem, ka tālāk jau vairs nav kur,” Šmidre par šī brīža lielāko ažiotāžu 57
12 stundas
LE
LETA
Ziņas
Nosauc pilsētas, kurās jaunu Covid-19 gadījumu skaits atklāts visvairāk 1
4 stundas
LE
LETA
Ziņas
Par seksuālu vardarbību, nacistiskām dziesmām un ekstrēmistiskām izdarībām vācu karavīriem liek pamest Lietuvu 16
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
Velsas izlase notur pārsvaru un EČ finālturnīra otrajā spēlē uzvar Turciju
2 stundas
MA
Māris Antonevičs
Ziņas
“Šo rīcību var salīdzināt ar Trešā reiha darbībām!” Kā propagandas mediji no karoga stāsta uztaisa viltus ziņu 97
15 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Deputāts Aldis Gobzems: “Pižons biju tajā laikā… Es nedzeru, nesmēķēju, sportoju, lasu un man patīk skaistas meitenes.” 43
10 stundas
LE
LETA
Ziņas
Vīrietis sakosts galvā un kaklā: Slovākijā lācis nogalinājis cilvēku 9
6 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Vai “AstraZeneca” vakcīna aizsargā no Covid-19 Indijas paveida? 39
12 stundas
DB
Dace Baltruma
Ziņas
Lasītājas vēstule: Vai no naida izpausmēm jāpasargā tikai homoseksuāli cilvēki? Pārējie nē? 17
6 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Bijušais politiķis Jānis Jurkāns jau gandrīz gadu vairs nedzīvo Latvijā 24
11 stundas
Inita Šteinberga
Praktiski
izglābt ķiršu ražu?
10 stundas
RR
Ritvars Raits
Ziņas
“Pie vīna glāzes” kabinetā tika atklāta neizpaužama informācija. Prokurori un advokāti atzīst par vainīgām 43
15 stundas
ML
Māra Lapsa
Praktiski
Zupa, omlete, salāti: 3 receptes ar spinātiem! Un kā zaļumus uzglabāt līdz ziemai?
10 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Zaudējam miljonus, bet viņi neparko neatbild. Uzņēmējs par ierēdņu visatļautību 57
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Kariņš aicina “nopietni apsvērt” atsevišķu pakalpojumu sniedzējiem noteikt obligātu vakcināciju pret Covid-19 153
1 diena
ML
Māra Libeka
Ziņas
Iedzīvotājus sadala trīs līmeņos. Vai nepotētie ir pilnībā izslēgti no sabiedrības? 438
1 diena
Inita Šteinberga
Praktiski
Dārznieka padoms: kā izglābt augļukokus no laputīm? 1
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Latvijā vērojams Covid-19 Indijas varianta pieaugums. Nosauc pilsētas un novadus, kur tas reģistrēts 36
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
FOTO. Ilūkstes novadā vilks ienāk sētā un uzbrūk sunim: dzīvnieku tik tikko izdodas izglābt 55
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Madara Kiviča atklāti pastāsta par savām jaunajām attiecībām: kā viņas meitas pieņēmušas mīļoto vīrieti? 33
1 diena
ML
Māra Lapsa
Praktiski
Vārīt, cept, ietīt? Kā pareizi pagatavot kraukšķīgos sparģeļus: 4 ēdienu receptes
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Teikas un Juglas iedzīvotājus pārsteidz pa ielām klaiņojoši auni 17
1 diena
LA
LA.LV
Kokteilis
Kāds šodien pret tevi var izturēties ļoti skarbi… Horoskopi 16.jūnijam
1 diena