Ekonomika
Bizness

Iedzīvotājiem bažas par lielākiem rēķiniem. Vai mājsaimniecībās par elektrību būs jāmaksā vairāk?3


Ilustratīvs foto
Ilustratīvs foto
Foto-Fotolia

Raivis Šveicars, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

“Augstsprieguma tīkls” un Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija noraida publiski paustās bažas par elektrības rēķinu sadārdzināšanos mājsaimniecībām.

Latvijas elektroenerģijas pārvades sistēmas operators “Augstsprieguma tīkls” (AST) iesniedzis apstiprināšanai Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas (SPRK) padomē jaunu elektroenerģijas pārvades sistēmas tarifu.

Tiks ieviesta maksa par jaudas uzturēšanu elektroenerģijas ražotājiem, kā dēļ no nākamā gada varētu samazināties pārvades tarifi, bet pieaugt maksa par pārvades jaudas uzturēšanu.

Jaunais tarifs izstrādāts atbilstoši SPRK apstiprinātajai metodikai, tomēr gan elektrotīkla uzturētājs un attīstītājs “Sadales tīkls” (ST), gan Saeimas Tautsaimniecības komisijas vadītājs Ralfs Nemiro baida ar potenciāli ievērojamu pieaugumu elektrības rēķinos. Savukārt gan AST, gan SPRK norāda, ka izmaiņu rezultātā ietekme uz rēķiniem būs maznozīmīga – zem 1%.

ST valdes priekšsēdētājs Sandis Janons ziņu aģentūrai “LETA” paudis viedokli, ka plānotās izmaiņas AST tarifos varētu būt nelabvēlīgas ST klientiem, tostarp mājsaimniecībām, maziem un vidējiem uzņēmumiem.

Jaunajā tarifā ST piemērotā maksa par elektrības pārvadi sadārdzināsies par 3,6%, kas veidojot vairāku miljonu eiro izmaksas gadā. Šobrīd 25% no “Sadales tīkla” tarifiem klientiem veidoja tieši maksa AST. “Ja jaunie pārvades tarifi tiks apstiprināti, maksa vēl pieaugs,” uzsvēra Jansons.

Jaunā SPRK tarifu aprēķināšanas metodika paredz mainīt proporciju starp fiksēto un mainīgo tarifa daļu, līdz ar to daļai patērētāju par pārvades pakalpojumu var nākties maksāt vairāk, bet daļai patērētāju maksājumi samazināsies.

Tiem patērētājiem, kuri savu uzstādīto jaudu izmanto efektīvi, izmaksas samazināsies.

Jaunajā tarifu projektā, salīdzinot ar pašreiz spēkā esošajiem tarifiem, ir samazināta maksa par vienas kilovatstundas pārvadi vidēji 45% apmērā, vienlaikus, atkarībā no patērētāju pieslēguma veida, maksa par uzstādītās jaudas uzturēšanu pieaug vidēji 30% apmērā.

Tiešā veidā pārvades tarifa izmaiņas skars tikai tos elektrības patērētājus, kas ir pieslēgti pārvades tīklam, savukārt absolūto vairākumu patērētāju, tai skaitā mājsaimniecības, izmaiņas varētu skart pēc tam, kad sadales tīklu uzņēmumi būs pārskatījuši savus tarifus.

AST valdes priekšsēdētājs Varis Boks “Latvijas Avīzei” sacīja, ka AST ir izdevies panākt būtisku izmaksu samazinājumu, kas attiecas uz tarifu, taču SPRK jaunās metodikas dēļ par aptuveni 8% pieaugs uz lietotājiem attiecināmie izdevumi. “Lai gan izmaiņas metodikā ir vērstas uz tīkla izmantošanas efektivitātes veicināšanu ilgtermiņā, kas AST ieskatā vērtējams pozitīvi, tomēr to rezultātā atsevišķu AST lietotāju izmaksas par pārvades pakalpojumu varētu pieaugt.”

Jaunā tarifu metodika vērsta uz tarifu struktūras atbilstību izmaksu struktūrai, kas saskan arī ar Eiropas Savienības tiesību aktos ietvertajām prasībām attiecībā uz tarifu struktūru. Šādi “Latvijas Avīzei” atbildēja SPRK pārstāve Linda Medene. “Šādas tarifu struktūras veidošana nodrošina taisnīgāku izmaksu sadalījumu attiecībā uz sistēmas pakalpojumu lietotājiem, nodrošinot, ka lietotāju maksājumi pēc iespējas tuvinās katra lietotāja pakalpojuma nodrošināšanas izmaksām.

Praktiski tas nozīmē, ka izmaksas, kuras rodas, lai nodrošinātu jaudas uzturēšanu, tiek pilnā mērā attiecinātas uz jaudas pakalpojumu, savukārt izmaksas, kas rodas no elektroenerģijas pārvades pakalpojuma sniegšanas, tiek pilnā mērā attiecinātas uz elektroenerģijas pārvades pakalpojumu.

Saistītie raksti

Šīs izmaiņas dos cenu signālus visiem pārvades sistēmas lietotājiem, tostarp “Sadales tīklam”, izvērtēt pieprasītās pieslēguma jaudas, kas savukārt dos iespēju vidējā termiņā optimizēt tīklu un samazināt kopējās elektroenerģijas infrastruktūras izmaksas un attiecīgi sistēmas pakalpojuma tarifus.”

SPRK uzsvēra, ka šāds lietotāju dalījums atbilstoši pieslēguma vietai pārvades sistēmā eksistē jau daudzus gadus un ir ekonomiski pamatots. Tas nodrošina, ka katrs lietotājs sedz tās faktiskās pakalpojuma izmaksas, kuras ir nepieciešamas viņa pakalpojuma nodrošināšanai. “Šī pieeja pēc iespējas mazina šķērssubsīdijas starp dažādiem lietotājiem un nodrošina taisnīgāku izmaksu sadalījumu,” sacīja Medene. Iepriekš Nemiro plašsaziņas līdzekļiem izplatītajā paziņojumā norādīja, ka gaidāmās izmaiņas rada bažas par pieaugošu tarifu nevienlīdzību un šķērssubsīdijām.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.