Kultūra
Māksla

Nosaukti Purvīša balvas 2019. gada pēdējā ceturkšņa nominanti0

Foto: Andris Zieds

Izvērtējot izstādes un mākslinieku darbus, kas bija apskatāmi laika posmā no 2019. gada 1. oktobra līdz 31. decembrim, neatkarīgo ekspertu darba grupa nākamajai Purvīša balvai, kura tiks pasniegta 2021. gada aprīlī, ir nominējusi divus autorus.

Jānis Šneiders nominēts par personālizstādi “Vieta” galerijā “LOOK” (17.10.–08.11.2019.), savukārt Aija Zariņa – par personālizstādi “Mosties, mosties reiz, svabadais gars” Latvijas Nacionālā mākslas muzeja galvenās ēkas Kupola zālē (07.12.2019.–02.02.2020.).

Foto: Kaspars Alksnis

Pamatojumā Šneidera nominācijai mākslas zinātniece, kuratore Ieva Kalniņa raksta: “Tukša telpa ir ideja. Šneidera izstādē arī vieta top par ideju. Izstāde skatītāju apņem pilnībā. Izmēros nelielie darbi vizuāli ir tik ietilpīgi, ka šķiet – jau tā šaurās galerijas telpas atlikums aizplūst caur tiem, līdz izstāde tev pielipusi kā otra āda.”

Savukārt Aijas Zariņas izstāde īpaši uzrunājusi Latvijas Nacionālā mākslas muzeja (LNMM) izstāžu zāles “Arsenāls” Radošās darbnīcas vadītāju Līnu Birzaku-Priekuli.

“Aijas Zariņas izstāde pievēršas radīšanai kā vienai no cilvēka dzīves vissvarīgākajām sastāvdaļām. Lai arī izstāde ar lielu vērienu un patosu piesauc tautas gara modināšanas tēmu, atdzimšanu jaunās kvalitātēs, no patērētājiem aicinot kļūt par radītājiem, māksliniecei izdevies radīt glezniecisko telpu, kurā valda svētnīcas sajūta,” pauž Latvijas Līna Birzaka-Priekule.

Savukārt Latvijas Mākslas akadēmijas profesors, prorektors studiju un zinātniskajā darbā Dr. art. Andris Teikmanis piebilst: “Laikā, kad mēs saskaramies ar pilsoniskās sabiedrības deficītu, bet mākslas politiskais aktīvisms tiek saprasts fokusētu aktivitāšu veidā, Aijas Zariņas “Mosties, mosties reiz, svabadais gars” ir izaicinošs mēģinājums veidot mākslu kā apzinātu ideoloģisku platformu, vienlaikus saglabājot tās ambivalento ironiju.”

Kopumā eksperti šajā periodā nominācijām izvirzīja deviņus vizuālās mākslas notikumus:

Saistītie raksti
  • Ances Vilnītes un Elīnas Semanes performancei”Māksla ir kā mamma, to nevar izvēlēties” Ances Vilnītes darba “Labdien, es esmu slavenā tēlniece Ance Vilnīte” ietvaros, kas bija iekļauts Latvijas Mākslas akadēmijas simtgadei veltītajā izstādē “Academia” LNMM izstāžu zālē ARSENĀLS (17.11.2019.);
  • Ievas Kraules-Kūnas un Elīnas Vītolas “Mākslinieku krīzes centrs” galerijā “Low” (04.–31.10.2019.);
  • Kaspara Groševa un Ievas Putniņas izstāde “Resnie rūķi (Ņūdžersijas ausis)” Rīgas cirka Ziloņu stallī (17.11.–20.12.2019.);
  • Lindas Boļšakovas personālizstāde “Off Spring” galerijā “Alma” (14.12.2019.–17.01.2020.);
  • Intas Rukas izstāde “Zem tām pašām debesīm” Mūkusalas Mākslas salonā (29.08.–02.11.2019.);
  • Jāņa Murovska izstāde “… un plūsma… Jānis Murovskis… sietspiede…” Latvijas Nacionālā mākslas muzeja galvenās ēkas 4. stāva izstāžu zālēs (30.11.2019.–26.01.2020.);
  • Ivara Heinrihsona izstāde “Haosa teorija” galerijā “Māksla XO” (28.11.2019.–06.01.2020.).

Laika posmā no 2019. gada 1. janvāra līdz 2020. gada decembra beigām Purvīša balvas neatkarīgo ekspertu darba grupā strādā LNMM izstāžu kuratore, izstāžu zāles “Arsenāls” Radošās darbnīcas vadītāja Līna Birzaka-Priekule, mākslas zinātniece, izdevniecības “Neputns” galvenā redaktore Laima Slava, mākslas zinātniece, kuratore Ieva Kalniņa, LMA profesors un prorektors studiju un zinātniskajā darbā Dr. art. Andris Teikmanis, filozofs Kārlis Vērpe, galerijas “Careva” dibinātāja un vadītāja Alise Careva, kuratore Elīna Sproģe.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.