Foto: Shutterstock

OIK sāga likusi aizmirst, kāpēc vispār radīts šāds atbalsts 3

OIK sāga Latvijā ar tās uzspiestajiem maksājumiem patērētājiem arī par fosilo resursu dedzināšanu likusi aizmirst to, kāpēc atbalsts radīts un kādas saistības klimata pārmaiņu novēršanā Latvija ir uzņēmusies. To, atbildot uz sešiem jautājumiem, laikraksta “Latvijas Avīze” pielikumā “Latvijas Biznes” atgādina Eiropas Komisija.

 

Saistības klimata pārmaiņu mazināšanā

KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Mums jau tādu cūku kūti pārdeva!” – Magone taisnojas par bardaku un netīrību savas mājas pagalmā 62
4 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Karaliene Elizabete II sava mazdēla dēļ prinča Filipa bērēs lauzusi senu tradīciju: viss tikai tāpēc, lai princis Harijs nejustos “citādi” 11
14 stundas
LA
Latvijas Avīze
Ziņas
Lemberga vēstule no cietuma rada sašutumu. Ivars Kaļķis atgādina politiski represētās personas likumu 130
2 dienas
Lasīt citas ziņas

Latvijai ir jāpanāk, lai līdz 2020. gadam izmešu apjoms tiem tautsaimniecības sektoriem, kuri nav iekļauti ES izmešu tirdzniecības sistēmā (ETS), piemēram, transportam, ēkām, lauksaimniecībā un atkritumu saimniecībā, nepalielinātos vairāk par 17% salīdzinājumā ar 2005. gada līmeni.

Pēc Eiropas Komisijas (EK) aprēķiniem, 2017. gadā izmeši bija par 8% lielāki nekā 2005. gadā un sagaidāms, ka tie paliks apmēram tādā pašā līmenī.
CITI ŠOBRĪD LASA

Savukārt līdz 2030. gadam Latvijai jau par 6% jāspēj mazināt izmešu daudzumu salīdzinājumā ar 2005. gadu, savā atbildē norāda Eiropas Komisija.

Īstenojot līdzšinējo politiku, 2017. gadā Latvija prognozēja, ka līdz 2030. gadam emisijas pieaugs par 13% salīdzinājumā ar 2005. gadu. Tas parāda, ka Latvija ievērojami atpaliek no sākotnējā mērķa.

EK gaida, ka Latvija līdz 2019. gada 15. martam iesniegs atjauninātas prognozes ar pārskatītām emisiju aplēsēm. Latvijas stratēģija 2030. gada saistību izpildei tiek izklāstīta valsts enerģētikas un klimata plānā, kas Eiropas Komisijai galīgajā redakcijā ir jāiesniedz līdz 2019. gada beigām.

Savu nacionālā enerģētikas un klimata plāna projektu Eiropas Komisijai Latvija jau ir iesniegusi, un EK sola to izvērtēt līdz šā gada jūnija beigām.

Emisiju pārsniegšanai nav tiešas saiknes ar atjaunojamo energoresursu īpatsvaru, bet, jo vairāk tiek izmantota zaļā elektroenerģija, jo mazāk “slikta gaisa” pa skursteņiem un izpūtējiem nonāk atmosfērā.

Attiecībā uz atjaunojamajiem energoresursiem Latvijai līdz 2020. gadam ir jāsasniedz 40% to īpatsvars kopējā enerģijas patēriņā, norāda EK.

 

Bez atbalsta nevarēs iztikt

Sniedzot atbildi uz “LB” jautājumu, vai Latvija uzņemtās saistības spētu izpildīt bez valsts atbalsta AER, Eiropas Komisija oficiālajā atbildē norāda:

“Neraugoties uz atjaunojamo energoresursu tehnoloģiju izmaksu samazināšanos, joprojām var būt nepieciešams zināms atbalsta līmenis, lai veicinātu atjaunojamo energoresursu izmantošanu. Ir svarīgi, lai katra dalībvalsts izveidotu nepieciešamo atbalsta sistēmu atjaunojamās enerģijas attīstībai saskaņā ar ES tiesību aktiem.”

Par gāzes izmantošanu koģenerācijas stacijās Latvijas sabiedrībai ir krasi noraidoša attieksme divu iemeslu dēļ: pirmkārt, dēļ atkarības no Krievijas gāzes un, otrkārt, atbalsts fosilās enerģijas dedzināšanai tiek veikts ar zaļās ekonomikas atbalsta instrumentiem.

Turpretim Eiropas Komisija gāzes koģenerācijas stacijas uztver pielaidīgi: “Dalībvalstis var brīvi izvēlēties savu enerģijas avotu sadalījumu, tostarp koģenerācijas staciju darbību. Elektroenerģijas un siltuma ražošana vienlaikus ir īpaši (energoefektīva) tehnoloģija. Ja koģenerācija ir balstīta uz gāzi, nevis oglēm kā kurināmo, tad varētu ietaupīt ievērojamu daudzumu CO2 emisiju.”

 

Sods – vismaz 100 eiro par tonnu

Kā ierasts, Eiropas Komisija ļoti diplomātiski izsakās sodu jautājumā par piesārņoto gaisu. Vispirms EK neizpildīgajai dalībvalstij pieprasīs izstrādāt rīcības plānu, tad tā izpildi pārbaudīs reizi piecos gados. Ja neizpildē pieķertā dalībvalsts gada laikā neko neuzsāks, tad gan sāks vērst sankcijas.

Uzņēmumiem, ja tie gaisā izmet vairāk CO2, nekā paredz piešķirtās emisijas kvotas, draud naudas sods, kas ir 100 eiro par katru pārsniegto tonnu.

Savukārt, ja Latvija nesasniegs atjaunojamo energoresursu mērķi 2020. gadam – 40% īpatsvaru, tad EK varot “sākt pienākumu neizpildes procedūru par neatbilstību ES tiesību aktiem”.

 

Kaut novēloti, OIK saskaņots

Šīs Saeimas jauno partiju priekšvēlēšanu retorikā bieži tika izmantots arguments, ka OIK varēs atcelt ātri, viegli un bez sekām, jo OIK maksājumi ir nelikumīgs valsts atbalsts, kas nav bijis saskaņots ar Eiropas Komisiju.

Arī Aivars Lembergs preses konferencē paziņoja, ka līdzšinējais atbalsts ir bijis nelikumīgs un tāpēc “OIK biznesmeņiem nauda jāatdod atpakaļ valstij”. Eiropas Komisija gan tā neuzskata.

“KPV LV” pozīcijai ir viens arguments, ar ko tā cerēja aizslaucīt visu sistēmu. Atbalsts, kas tika sniegts no 2007. līdz 2012. gadam, tika saskaņots tikai 2017. gadā.

Savā vēstulē Latvijas amatpersonām 2017. gada 24. aprīlī “Par valsts atbalstu SA.43140 (2015/NN) – Latvija “Atbalsts atjaunojamo energoresursu enerģijai un koģenerācijai”” EK pauda nožēlu, ka Latvija atbalsta pasākumus ir īstenojusi pirms komisijas galīgā lēmuma.

Tomēr tā nolēma necelt iebildumus pret atbalstu, jo tas ir saderīgs ar iekšējo tirgu saskaņā ar līguma par Eiropas Savienības darbību 107. panta 3. punkta c) apakšpunktu.

Komisija mēnesi vēlāk piekrita arī valsts atbalstam energoietilpīgai rūpniecībai (lieta SA.42854 (2015/N)). Tātad atbalsts nav bijis nelikumīgs, bet nesaskaņots.

 

Latvijas situācija nav unikāla

Visas dalībvalstis atbalsta atjaunojamo energoresursu izmantošanu un elektroenerģijas iegūšanu siltuma ražošanā. Tikai trīs – Somija, Malta un kopš 2016. gada arī Francija – atjaunojamās enerģijas atbalsta shēmas finansē no centrālās valdības budžeta.

Pārējām 25 ES dalībvalstīm ir atjaunojamo energoresursu un koģenerācijas nodevas rūpnieciskajiem patērētājiem un mājsaimniecībām. Ungārijā mājsaimniecības atbrīvotas no nodevas. Apvienotajā Karalistē nodevā iekļauts arī atbalsts energoefektivitātei.

Pēc EK datiem, 2017. gadā ES mājsaimniecības vidēji maksāja 24 EUR/MWh par atjaunojamo energoresursu un koģenerācijas atbalstu. Tie ir 12% no elektroenerģijas kopējās cenas.

Tās dažādās dalībvalstīs ir ļoti atšķirīgas. Mājsaimniecībās izmaksas svārstās no vairāk nekā 70 EUR/MWh Vācijā un gandrīz 50 EUR/MWh Portugālē līdz mazāk nekā 5 EUR/MWh Zviedrijā un Polijā.

Jāpiebilst, ka industriālās energoresursu cenas ES ir zemākas nekā mājsaimniecībām pieejamās sakarā ar zemākām energoapgādes izmaksām un zemākiem nodokļiem (PVN ir atgūstams).

Turklāt lielie enerģijas patērētāji un energoietilpīgās rūpniecības nozares parasti saņem pamatīgus nodokļu atbrīvojumus, kas samazina nodevas, ko viņi maksā.

SAISTĪTIE RAKSTI

Piemēram, Vācijā daudziem lielajiem enerģijas patērētājiem ir gandrīz 85% atbrīvojumu no AER nodevas, bet rūpniecībā vidēji tomēr sasniedz mājsaimniecību līmeni – 68 EUR/MWh. Luksemburgā, Zviedrijā, Polijā un Nīderlandē nodevas ir tikai 3 EUR/MWh.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Mums jau tādu cūku kūti pārdeva!” – Magone taisnojas par bardaku un netīrību savas mājas pagalmā 62
4 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Karaliene Elizabete II sava mazdēla dēļ prinča Filipa bērēs lauzusi senu tradīciju: viss tikai tāpēc, lai princis Harijs nejustos “citādi” 11
14 stundas
LA
Latvijas Avīze
Ziņas
Lemberga vēstule no cietuma rada sašutumu. Ivars Kaļķis atgādina politiski represētās personas likumu 130
2 dienas
DA
Dr. Apinis
Veselam
“Jaunas, mūsdienīgas sievietes lieto hormonālo kontracepciju, paskatieties, kāds tur ir trombožu risks,” Zavadska par bailēm no “Astra/Zeneca” 147
1 diena
KS
Kārlis Streips
Ziņas
Kārlis Streips: Viena pati un maziņa karaliene, vietējie kovidkretīni un pirmās līgotāju prognozes 53
1 diena
Lasīt citas ziņas
LE
LETA
Ziņas
Visā Latvijā vērojams saslimstības pieaugums ar Covid-19. Tikai vienā vecuma grupā saslimstības rādītāji nav ar augošu tendenci 24
10 stundas
SK
Skaties.lv
Ziņas
Par mata tiesu no lielas nelaimes: bīstams ugunsgrēks Kuldīgas vecpilsētā
5 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Jaunmārupē šodien novērota iespaidīga “velna slota” 1
8 stundas
SK
Skaties.lv
Stāsti
Vīrietis izmisumā: palicis bez iekrājumiem, ar tukšu bankas kontu un ātro kredītu, kuru noformējis krāpnieks 4
6 stundas
SD
Sandra Dieziņa
Ziņas
Depozītsistēmas ieviesēji apvienojas: vieni slavē, citi nopeļ
22:43
SK
Skaties.lv
Ziņas
Par mata tiesu no lielas nelaimes: bīstams ugunsgrēks Kuldīgas vecpilsētā
21:49
IP
Ilze Pētersone
Ziņas
radās gimalajiešu lācis? Par skaļāko pret valodas kropļošanas akciju
21:33
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Karaliene Elizabete II sava mazdēla dēļ prinča Filipa bērēs lauzusi senu tradīciju: viss tikai tāpēc, lai princis Harijs nejustos “citādi” 11
14 stundas
LE
LETA
Ziņas
Kariņš pastāsta, vai šonedēļ paredzēts pieņemt kādus lēmumus par Covid-19 ierobežojumiem 8
8 stundas
LE
LETA
Ziņas
Skolēnu dziesmu un deju svētkus pagaidām neatceļ. Skaidro, kā tie varētu norisināties 29
8 stundas
LE
LETA
Ziņas
Bijušais Valsts policijas priekšnieks komentē, ko varētu nozīmēt automātiskā ieroča izmantošana Bezzubova slepkavībā 48
13 stundas
LE
LETA
Ziņas
Ģimenes ārsti neiesaka vakcinēties: atklāj, kāpēc daļa Daugavpils pedagogu atteikušies no potes 41
10 stundas
LE
LETA
Ziņas
Krievija ir izvietojusi vairāk nekā 150 000 karavīru pie Ukrainas robežas 39
7 stundas
LE
LETA
Ziņas
Traģiska nelaime Līvānu pusē: sadursmē ar iereibuša braucēja vadītu auto gājis bojā šogad pirmais motociklists 16
11 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Latvijai tuvojas aukstuma vilnis! Bricis par laiku šonedēļ 2
15 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Uzņēmējs Artūrs Mednis ar ģimeni teltī pārnakšņo pie vakcinācijas centra, lai tiktu pie Covid-19 vakcīnas 21
14 stundas
LE
LETA
Ziņas
Par jaundzimušā nogalināšanu un līķa vairākkārtēju pārapbedīšanu mātei piespriež 13 gadus cietumsodu 1
12 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Pandēmijas laikā kucēnus pērk biežāk: vai jums būs laiks, ko veltīt dzīvniekam arī pēc ierobežojumu atcelšanas? 2
13 stundas
OZ
Olafs Zvejnieks
Ziņas
Liesuma filozofija un ķieģeļi! “Lode” rūpnīca Liepā iegūst jaunu elpu, kovidkrīzē valsts atbalstu neprasot
15 stundas
LA
Latvijas Avīze
Ziņas
Kad potēm jābūt “plecos, nevis noliktavās”. Cēsīs daži vakcīnu saņēmēji rindā stāvējuši pat septiņas stundas 46
19 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Pabriks: Pieteikties uz “AstraZeneca” vakcīnām, no kurām atsakās Dānija, ir ļoti pareizs lēmums 43
13 stundas
KS
Kārlis Streips
Ziņas
Kārlis Streips: Viena pati un maziņa karaliene, vietējie kovidkretīni un pirmās līgotāju prognozes 53
1 diena
SK
Skaties.lv
Ziņas
ZVA vadītājs Henkuzens iesaka pārbaudes rosināt arī par “Moderna” vakcīnu iepirkumu 19
1 diena
DA
Dr. Apinis
Veselam
“Jaunas, mūsdienīgas sievietes lieto hormonālo kontracepciju, paskatieties, kāds tur ir trombožu risks,” Zavadska par bailēm no “Astra/Zeneca” 147
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Kā vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieces – Vēsma un Fanija 1
18 stundas
LE
LETA
Veselam
Kristīgā pansionātā pēc atteikšanās no vakcinēšanas uzliesmojis Covid-19, nonāvējot trešdaļu iemītnieku 39
1 diena
LE
LETA
Kokteilis
Gaidāmais seriāls “Gredzenu pavēlnieks” kļūs par dārgāko vēsturē
17 stundas
LE
LETA
Ziņas
Šajos uzņēmumos neesot patiesais labuma guvējs! Lembergs atkal tiesājas 33
1 diena
ZB
Zigmunds Bekmanis
Ziņas
“Tā bija laimīga sagadīšanās, viņa teātrī man netīšām apsēdās blakus!” Zviedrijā dzimušais, bet Latvijā uzaugušais Matīss Kaža stāsta, kā atrada savas filmas galveno varoni 4
1 diena
LA
LA.LV
Kokteilis
FOTO. VIDEO. Karaliskā ģimene atvadās no mīļotā prinča Filipa 12
2 dienas
LA
LA.LV
Kokteilis
Pieskaņojies dabas ritmam! Veiksmes kalendārs no 19. līdz 24.aprīlim
18 stundas